dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Tani wkład kominkowy do domu z rekuperacją

    Witam,

    Co raz więcej osób buduje domy które są wyposażone w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Natomiast w projektach domów jednorodzinnych częstym elementem są kominki, czasem jako dekoracja czasem jako alternatywne źródło ogrzewania, czasem jako główne źródło ogrzewania.

    Jakie polecilibyście wkłady kominkowe (jako użytkownicy bądź sprzedawcy).
    Proste lub narożne, jednak stosunkowo tańsze nie wydziwiane jakieś po 5000-15000 zł tylko takie bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego 1500 - 4000 zł.

    Natomiast jeśli są już zamontowane w Waszych domach to jak się sprawdzają przy rekuperacji.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Nie zawsze wyższa cena musi być synonimem wydziwiania...Czasem jest to dobra jakość. W cenie do 4000 znajdziesz kilka wkładów z odseparowaną komorą spalania i dolotem powietrza zewnętrznego. Nie oczekuj jednak, by były to wkłady wysokiej jakości. No i raczej bliżej tych 4000, a nie 1500...Uważaj na "farbowane lisy"! To wkłady z dolotem, ale pobierające również powietrze inną drogą, z pomieszczenia. Te nie nadają się do reku, choć są producenci i kominkarze, twierdzący że tak.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie oczekuj jednak, by były to wkłady wysokiej jakości.
    Nie zależy mi na tym aby był mercedesem w swojej klasie. Może być i Polonezem grunt żeby spełniał swoje zadanie i wytrzymał kilkanaście lat.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    zibi, nadia, lucy, mbm, mbz -dobre wkłady polskiej produkcji. porównywał bym raczej z hyundaiem niż polonezem poszukaj lokalnie , poogladaj , porozmawiaj ze sprzedawcą - dopiero zdecyduj .
    znajdzie się też pewnie parę innych produktów innych producentów
    Cytat Napisał pecet0 Zobacz post
    Nie zależy mi na tym aby był mercedesem w swojej klasie. Może być i Polonezem grunt żeby spełniał swoje zadanie i wytrzymał kilkanaście lat.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Pecet0 - jaka jest powierzchnia domu oraz salonu - do którego poszukujesz wkładu kominkowego? Salon gdzie będzie kominek jest częścią otwartą z jadalnią i kuchnią czy też nie?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    Proszę podaj link do projektu (jeżeli jest z jakiegoś pospolitego biura architektonicznego) .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artix123 Zobacz post
    Pecet0 - jaka jest powierzchnia domu oraz salonu - do którego poszukujesz wkładu kominkowego? Salon gdzie będzie kominek jest częścią otwartą z jadalnią i kuchnią czy też nie?
    Dom jest malutki
    powierzchnia użytkowa ok 82m2
    dom jest ciepły 20 cm styropianu na podłodze, 20 cm styropianu grafitowego na ścianach, dach jeszcze niezrobiony ale będzie 30 cm wełny o lambdzie 0,032.
    W domu jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

    Kominek będzie praktycznie na środku domu, salon jest otwarty z kuchnią oraz otwarta klatka schodowa z dołu na poddasze

    projekt (delikatne zmiany zrobione, ale można na nim bazować):
    http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Dziękuję za dane i projekt, salon, komunikacja i kuchnia to około 30 m2 - tę część kominek będzie ogrzewał bezpośrednio, można pomyśleć o wykonaniu rozprowadzenia powietrza na piętro, gdyż kominek jest centralnie usytuowany i może grawitacyjnie dogrzewać też pomieszczenia na piętrze - Twój wybór. Proponuję wybór nowości z oferty Hajduk - Smart XL, wkład posiada drzwiczki bezramowe otwierane na bok o wymiarze 550 mm szerokości x 450 mm wysokości - fajna wizja ognia. Komora paleniska zamknięta oraz pobór powietrza do spalania z zewnątrz budynku - więc wkład jak najbardziej nadaje się do domu z wentylacją mechaniczną. Posiada 6 kW mocy nominalnej, więc uniknie się efektu przegrzania. Cena tej wersji to 3500 zł netto. Jest również wariant Smart 2PXLT - z drzwiami dwustronnymi otwieranymi na o bok - też by pasował do tego salonu, była by ładna wizja ognia w dużej części pomieszczenia, jego cena jest trochę wyższa - 4300 zł netto.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	17. Smart XL.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	361938Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	19. Smart  XL 2PT.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	361939

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    No i masz dwa w jednym: cena +przyzwoita jakość.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ciupa

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał pecet0 Zobacz post
    Proste lub narożne, jednak stosunkowo tańsze nie wydziwiane jakieś po 5000-15000 zł tylko takie bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego 1500 - 4000 zł.
    Mi polecano również ROMOTOP serii HEAT 2G. Jest tam kilka niedużych mocowo i niedrogich, a ponoć solidnych wkładów... Ale znawcy tematu może coś więcej dopowiedzą na ich temat.

    Pozdrawiam,

    Darek

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    Polecany wkład Hajduka jest w porządku.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Też jestem przed zakupem wkładu kominkowego, dom 130m2, również WM....cały czas myślałem nad zakupem Lechma Green 8,5kW, ale ten Hajduk również bardzo dobra propozycja - warta zainteresowania
    - w Lechmie na pewno pęka ta płyta szamotowa w miejscu mocowania śrub, nie wiadomo jak to w Hajduku?
    Mi bardzo przypadł ten Smart 2LXLTh...czy ktoś się orientuje jaka jest różnica między nim a Smart 2LXLT???

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Czasami zastanawiam się czy pytający o x... wkład wiedzą o co pytają. Fachowcy odpowiadają, tak ok dobry wkład a niewielu z nich pyta po co ci ten wkład, jaka zabudowa co chcesz uzyskać itp. Dobrze jak wiadomo że jest WM dalej jednak niewiele wiadomo, np. jakie zapotrzebowanie na ciepełko ma dom itp. Jakie temperatur w domu preferują mieszkańcy itd. Można powiedzieć że wkład to tylko palenisko do pewnej całości i da się nawet w przypadku dobrego paleniska s...ć całość.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Czasami zastanawiam się czy pytający o x... wkład wiedzą o co pytają. Fachowcy odpowiadają, tak ok dobry wkład a niewielu z nich pyta po co ci ten wkład, jaka zabudowa co chcesz uzyskać itp. Dobrze jak wiadomo że jest WM dalej jednak niewiele wiadomo, np. jakie zapotrzebowanie na ciepełko ma dom itp. Jakie temperatur w domu preferują mieszkańcy itd. Można powiedzieć że wkład to tylko palenisko do pewnej całości i da się nawet w przypadku dobrego paleniska s...ć całość.

    Można założyć, że mieszkańcy preferują temperatury dodatnie.
    I co teraz ? Jaki wkład będzie najlepszy ?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Ja potrzebuję przy -18* mocy 4,0kW....aby ogrzać chatę....więc pytam o coś małego max. te 8-9kW...preferuję temperaturę 23*.
    W całym domu kable grzewcze....ale oczywiście zimą 2-3 razy w tygodniu chcę kominek odpalić....wkład będzie cały obłożony płytami Silca lub cegłą szamotową...
    aha...Kominek centralnie w domu, salon otwarty na korytarz i kuchnię - całość ok.60m2....na górze mam pociągnięte trzy kanały grawitacyjne DGP.....najdłuższy ma 4mb...
    Ostatnio edytowane przez Hanss ; 23-07-2016 o 19:18

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Ja potrzebuję przy -18* mocy 4,0kW....aby ogrzać chatę....więc pytam o coś małego max. te 8-9kW...preferuję temperaturę 23*.
    W całym domu kable grzewcze....ale oczywiście zimą 2-3 razy w tygodniu chcę kominek odpalić....wkład będzie cały obłożony płytami Silca lub cegłą szamotową...
    aha...Kominek centralnie w domu, salon otwarty na korytarz i kuchnię - całość ok.60m2....na górze mam pociągnięte trzy kanały grawitacyjne DGP.....najdłuższy ma 4mb...
    Co zrobisz, jeśli temp. tej zimy nie spadnie niżej jak -4 ?
    Co dadzą wyliczenia ?
    Przy 0 C zaparzysz herbatę i masz ciepło

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Ja potrzebuję przy -18* mocy 4,0kW....aby ogrzać chatę....więc pytam o coś małego max. te 8-9kW...preferuję temperaturę 23*.
    W całym domu kable grzewcze....ale oczywiście zimą 2-3 razy w tygodniu chcę kominek odpalić....wkład będzie cały obłożony płytami Silca lub cegłą szamotową...
    aha...Kominek centralnie w domu, salon otwarty na korytarz i kuchnię - całość ok.60m2....na górze mam pociągnięte trzy kanały grawitacyjne DGP.....najdłuższy ma 4mb...
    Moja uwaga nie była kierowana bezpośrednio do Ciebie. Niestety nie mogę doradzić co do konkretnych wkładów, zawodowo kominkami się nie zajmuję. Mogę z własnego doswiadczenia tylko doradzić unikanie dużych przeszkleń z pojedynczą szybą (dla jasności sam mam pojedynczą szybę coś ok. 0,23m2 całkiem świadomie, lubię 26 stopni) w takim domu jaki masz. -18 w ciągu całego okresu grzewczego będziesz miał kilkanaście dni a większość będzie między zerem a plus powiedzmy dziesięć wtedy zapotrzebowanie będzie pewnie max 1-2kW. Do tego ogrzewanie pewnie w jakimś automacie ustawione stała temperatura w domu, odpalasz kominek i przy sporym przeszkleniu i mocy wkładu nawet 6kW do tego obudowa konwekcyjna i w domu robi się powiedzmy 26 stopni więc zamykasz doloty powietrza ile się da w kominku zamiast się palić, wędzi się co za tym idzie czarna szyba i zdecydowany brak zadowolenia z tego wynalazku. Co do rad na forum to może Piotr czy Forest się wypowiedzą [usunięte przez Redakcję z powodu złamania Regulaminu §5 3.1]
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 28-07-2016 o 11:31 Powód: Złamanie §5 3.1 Regulaminu serwisu
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Czasami zastanawiam się czy pytający o x... wkład wiedzą o co pytają. Fachowcy odpowiadają, tak ok dobry wkład a niewielu z nich pyta po co ci ten wkład, jaka zabudowa co chcesz uzyskać itp. Dobrze jak wiadomo że jest WM dalej jednak niewiele wiadomo, np. jakie zapotrzebowanie na ciepełko ma dom itp. Jakie temperatur w domu preferują mieszkańcy itd. Można powiedzieć że wkład to tylko palenisko do pewnej całości i da się nawet w przypadku dobrego paleniska s...ć całość.
    Ciekawe te twoje przemyślenia tylko zastanawia mnie fakt ,że nic np. nie wspominasz o kubaturze domu w m3.Co do określenia temp. w domu to ta optymalna jak dla mnie powinna zamykać się w przedziale od np. 20 stC do 23 stC. Kiedyś o jej zdrowych aspektach już tu pisano.Wystarczy tylko z zasady pamiętać by nie przewymiarować wydajności wkładu względem przeznaczenia.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Smart 2LXLT posiada drzwi dwustronne otwierane na bok, a w Smarcie 2LXLTh drzwi dwustronne są otwierane do góry.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	19. Smart  2LXLT.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	70,0 KB
ID:	362381Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20. Smart 2LXLTh.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	362382

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony