dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 57
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1139
  1. #61

    Domyślnie

    Autorowi dziennika gratuluję postępów w budowie

    a co do pytania

    Cytat Napisał greatbuilder Zobacz post
    Ktoś mi kiedyś polecał dać 2 warstwy folii, żeby był poślizg i mogły niezależnie pracować warstwy chudziaka i to co powyżej bez ryzyka podarcia folii (folia dużo bardziej podatna na darcie niż papa).
    Nie wiem o jakich warstwach chudziaka mówisz. Chudziak to beton wylewany na zagęszczony piasek mający stanowić podbudowę. Co do słuszności kładzenia izolacji to chudy jest na piasku, podciąga wodę, na nim jest styropian. Nieodizolowany styropian będzie wilgotny a każdy wie ,że wtedy jego właściwości izolacyjne są kiepskie
    Jak ktoś kiedyś pisał tu na forum połóż kawałek folii na betonie i przejdź się po niej. Dziurki nieraz niezauważalne zawsze powstaną. Dobrze zgrzana papa daje znacznie większą pewność i za te pieniądze ja bym nie ryzykował nic innego. Co do atestów higienicznych się nie wypowiem bo nie mam pojęcia.

    Odnośnie przedstawicieli to wiedz że np. Mango też przedstawia swoje produkty jako te najlepsze a co są warte każdy wie tak więc podchodź do wszystkiego z dystansem

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Tyle tylko że styropian to nie chudziak i wody nie podciąga. Styropian sam w sobie jest dobrą barierą zarówno dla wody, jak i pary wodnej.
    Robiąc wylewkę bezpośrednio na gruncie trzeba ją odciąć od spodniej warstwy piasku. Wtedy folia jest konieczna, ale przy styropianie już niezupełnie.
    Tym niemniej dla świętego spokoju daj normalnie folię na chudziaka i na to styropian, albo folię pod chudziaka i na to już styropian bez folii.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 16-08-2016 o 07:45

  3. #63
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Kolejna rzecz mi przyszła do głowy: czy ceny materiałów budowlanych podlegają sezonowym wahaniom? Bo tak na logikę produkcja musi być, ale zbyt np w zimie jest mniejszy, bo nikt (prawie) nie buduje?

  4. #64

    Domyślnie

    Tak. Na pewno styropian ma ceny niższe poza sezonem, ale podejrzewam, że sytuacja ma się podobnie w całej branży.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar greatbuilder
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    małopolska
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cren212 Zobacz post
    Autorowi dziennika gratuluję postępów w budowie

    a co do pytania



    Nie wiem o jakich warstwach chudziaka mówisz. Chudziak to beton wylewany na zagęszczony piasek mający stanowić podbudowę. Co do słuszności kładzenia izolacji to chudy jest na piasku, podciąga wodę, na nim jest styropian. Nieodizolowany styropian będzie wilgotny a każdy wie ,że wtedy jego właściwości izolacyjne są kiepskie
    Jak ktoś kiedyś pisał tu na forum połóż kawałek folii na betonie i przejdź się po niej. Dziurki nieraz niezauważalne zawsze powstaną. Dobrze zgrzana papa daje znacznie większą pewność i za te pieniądze ja bym nie ryzykował nic innego. Co do atestów higienicznych się nie wypowiem bo nie mam pojęcia.

    Odnośnie przedstawicieli to wiedz że np. Mango też przedstawia swoje produkty jako te najlepsze a co są warte każdy wie tak więc podchodź do wszystkiego z dystansem
    Dzieki za odpowiedź, chociaż pytanie nadal podtrzymuję bo nic mąrzejszy nie jestem.

    Trochę musiałem się niejasno wyrazić. Nie pisałem o kilku warstwach chudziaka, tylko o warstwie chudziaka oraz warstwach które sa powyżej, czyli styropian, wylewka i co tam kto jeszcze ma.

    To że folia nawet "gruba 300" mniej sie nadaje niż papa to się wydaje logiczne, z uwagi na jej mniejszą trwałość w kontakcie z betonem.

    Dlatego też zapytałem czy da się jakoś zastosować folię w taki sposób, żeby wyelimonować możliwość jej uszkodzenia. Jeden ze sposobów to położenie jej na cienkiej warstwie pianki. Brak kontaktu z betonem być może zrobi robotę. Położenie drugiej warstwy na logikę tez moż ebyć korzystne. To co nad chudziakiem, czyli styropian, potem wylewka może pracować. Jeśli nie przy docelowym użołeniu to na pewno przy układaniu.

    Ty sugerujesz papę bez ryzyka. Wiem, że papa załatwiłaby sprawę, ale właśnie martwi mnie czy to zdrowe jak jakieś papie zapaszki się będa sączyc przez lata w noski domowników.

    Na koniec. Gdybym podchodził z bezgraniczną wiarą do przedstawicieli handlowych to bym tego pytania nie zadawał tylko maział sobie podłogę jakimś WM-2k czy co to oni tam maja w tym izohanie.

  6. #66
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Małe postępy, bo czasu brak. Ale zawsze coś:

    1.


    2.


    3.




    Jutro mam spotkanie w biurze projektowym, aby ustalić plan działania, bo do tej pory to faktycznie "samorobienie"

  7. #67
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Kolejny element układanki gotowy:





    Działka ogołocona do czysta około miesiąc temu i z powrotem zdążyła zarosnąć (zdjecie 1)

    Udało mi się odsłonić jeden z boków działki, do tej pory zarośnięty jakimś bzem i samosiejkami sosny. Wszystko nabiera kształtu.


    Gdzieś zapodziałem (albo nie dostałem i przeoczyłem) PnB, więc muszę otrzymać kopię ze starostwa. Potem jeden wniosek i przepiszemy PnB na nas. Nawet kupując ze wszelkimi pozwoleniami i zaprojektowanymi przyłączami papierologii nie unikniesz


    Na początek września planuję kopanie kanalizacji i powoli ogarniam listę zakupów.

  8. #68
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Mamy KierBuda!

    Ustaliliśmy plan działania na ten rok i kilka kwestii na przyszły:

    - na pospółkę damy chudziaka B10, na to styropian według mojego uznania (20cm), na to 10cm chudziaka na wierzch i zbrojenie pod ściankami działowymi.
    - słup w salonie leci w niebyt, wyleje się dwa dodatkowe słupy, żeby podeprzeć długie podciągi, a żeby odciążyć strop zmienimy go z Terivy na Ackremana. Będzie taniej, ciszej i ogólnie bardziej groovy
    - w projekcie mam ścianę jednowarstwową 36cm z BK, co jest nieporozumieniem w 2016r. Zmieniamy na ceramikę 25cm i na to jakiś rozgarnięty styropian 15-20cm.


    Poza tym na czwartek powinienem mieć uwierzytelnioną kopię PnB ze starostwa, jutro muszę załatwić starego KierBuda (nie załatwić jak Leon Zawodowiec, ale zdobyć podpis z rezygnacją z prowadzenia budowy ). Jeszcze w tym tygodniu, jak będzie czas, to postaram się usunąć fundament pod słup w salonie.


    Mógłby się ktoś podzielić doświadczeniami ze zbrojeniem chudziaka pod ścianki działowe?


    O. I tyle na teraz

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    niebyt
    ... mówi sie netbet , a nie niebyt

    pod działówki na czudziaka wrzuć cokolwiek.... i tak wytrzyma.....spoko luz.... to nie apteka

    pozdro
    NETbet

  10. #70
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    POWÓDŹ!!!


    Eee, tylko żartuję

    Przyłożyłem abisynkę do stopy wcześniej nakręconej na wystającą szpilkę, dokręciłem dwie śruby mocujące - palcami, machnąłem 6 razy i... trysnęło!




    Woda czysta i klarowna (wlałem w butelkę po mineralce). Ciekawe czy jej wystarczy, żeby oblecieć chudziaka po wylaniu, żeby nie spękał

  11. #71
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Dostałem ofertę na styropian na podłogę w cenie 167PLN/m3. EPS100/0.037 z Izolbetu. W Mielcu nic lepszego raczej nie dostanę w porównywalnej cenie. Najbliższy cenowo jest za 20zl więcej na m3, czyli wyjdzie prawie 500zl na całości. ]

    Będę musiał po to pojechać 35km, bo sobie zażyczyli 120zl za transport.

    BRAĆ?

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Brałem za 145 zeta EPS 100 z transportem.

  13. #73
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Kiedy to było i gdzie? Bo nigdzie nie znalazłem niczego nawet zbliżonego do tej ceny. Najwyżej jakiś eps70/80.

  14. #74
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Jako, że powoli szykuję się do kanalizacji, mam kilka aspektów do oceny (tzn czy nie ma rażących błędów w rozumowaniu ):

    1) od fundamentów do studzienki w drodze mam około 24m ( 4.5m do studzienki rewizyjnej i około 20m do drogi). Utrzymując 3% spadek na całości, potrzebuje zejść około 75cm (3cm na każdym metrze), czyli powinno mi starczyć "gruntu pod nogami". Górna krawędź ściany fundamentowej jest sporo powyżej drogi, Ci jest chyba oczywiste. Rurami (fi 160) mam w sumie przejść pod 3 ławami i będziemy tak kopać, żeby być jak najpłycej.

    2) pisałem wcześniej, że wszystko wskazuje na to, że zagęszczone jest dwie warstwy piasku, gdzie wierzchnia jest fatalna - ciężko cokolwiek z tym zrobić. Tak czy tak muszę zrobić ok 40cm miejsca na chudziak-styropian-chudziak. I tu pytanie odnośnie kopania pod rury? Jak to później zagęścić? Kładę rury (GŁĘBOKO), sypnę warstwę piasku i ogień skoczkiem? Nie popęka to? Mam zamiar kupić rury z rdzeniem litym. Widziałem u kogoś, że kopali pod rury już w zagęszczonym, ale u mnie to nie przejdzie, bo trzeba kopać głęboko i ręcznie tego nie będę robił, zwłaszcza, że mam własną koparkę. Trochę obawiam się tego zagęszczania.

    3) w projekcie mam, że przy wyjściu z budynku pod najbardziej zewnętrzną ławą mam dać rurę osłonową 250mm. Nie jest w żaden sposób rozrysowane przejście pod innymi ławami - czy też mam dać taką rurę osłonową pod każdą ławą?


    Ze spraw bieżących: byłem w gminnych wodociągach/kanalizacjach trochę pomarudzić o zaprojektowanym przyłączu wodnym. Mam niby podpiąć się obok hydrantu, ale żeby zachować ok 1m od niego (tak się zwyczajowo robi) musiałbym kopać pod rowem. Więc mi powiedzieli, że jak uzyskam zgodę od właściciela działki, na której jest wodociąg (po drugiej stronie drogi) to im to lotto jak się podłączę. Tylko, że właściciel jest gdzieś w Skandynawii i ani widu ani słychu. Mam nr telefonu, ale średnio to widzę. Druga działka jest zapuszczona, więc też może być lipa.

    Czas pokaże

  15. #75
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Skoro nikt nic nie wniósł do moich dywagacji, postanowiłem zasięgnąć języka u tzw. "praktyka".

    - idziemy przez fundamenty, bo pod ławami to tak niepraktyczne jak to tylko możliwe. Kopiąc na wymaganą głębokość w czystym piasku (bo pod pospółką jest piasek "rodzimy") byśmy potrzebowali rozpórek do wykopów albo wykopów szerokości 1m+. Inaczej będzie się obrywać i ustawimy g.... uzik a nie spadki.

    - rura ϕ160 na całej długości przyłącza jest nieporozumieniem, zwłaszcza odcinek do kuchni - będzie zarastać skoro ścieków będzie 1cm na dnie. Między pionem w kuchni (w której będzie i tak ϕ50 do zlewu) a następnym trójnikiem jest ponad 5m bezsensownie szerokiej rury.

    - odebrałem wszystkie elementy (i pewnie 50% dodatkowe na zapas) i jutro startujemy. Pogoda ma być ok.

    - byłem w betoniarni pytać o B30 na 250m2 posadzki (jakieś 35m3) w firmie i przy okazji zapytałem o chudziak dla mnie: jest po 160,- netto / m3 razem z pompą. Myślę, że to przyzwoita cena.


    Mam jeszcze pytanie odnośnie prac planowanych wkrótce: czy muszę dawać styropian pionowy między ścianą fundamentową a chudziakiem/EPSem poziomym? W wielu dziennikach widziałem, że nie dają. Ale w niektórych dają... Jak dać to jaki? EPS100? Będzie podłoga pracować w poziomie?

    Dylematy, dylematy...




    A tak swoją drogą to w ogóle nie jestem przekonany do dawania chudziaka na pospółkę. KierBud tak zaproponował. Wiele osób daje na pospółkę folię, na to styro, a na wierzch chudziaka

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    A tak swoją drogą to w ogóle nie jestem przekonany do dawania chudziaka na pospółkę. KierBud tak zaproponował. Wiele osób daje na pospółkę folię, na to styro, a na wierzch chudziaka
    tak by chyba było najrozsądniej co do EPS pionowego jak na rysunku to ja bym tak zrobił gdybym robił tego rodzaju fundament. Likwidujesz mostek chudziak-fundament chyba forumowy atrix tak robił i barthez chyba też.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    No właśnie na dzienniku atrixa się w dużej mierze opieram

    A jaki ten EPS dać? Jakiegoś ściskanie tam nie będzie, chyba że podłoga zacznie pływać na boki, co raczej wątpliwe.

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Nigdy nie rozumiałem, dlaczego prowadzący dzienniki budowy robią przerwy we wpisach, bo "nie mieli czasu". No to już wiem

    - kanalizacja zrobiona, główna Φ110, z budynku wychodzi Φ160. Kuchnia Φ50, łazienka 2x Φ110 (pion do górnej łazienki i kibelek na dole). W pomieszczeniach gospodarczych (noooo, nie będzie garażu w bryle ) kratki w podłodze Φ50 i jeszcze Φ50 pod piecem na kondensat. I jeszcze jeden pion do górnej łazienki Φ110. Spadki zachowane na 2-3%, więc zgodnie z projektem.

    - pospółka zagęszczona na -30cm poniżej ścian fundamentowych. EPS100 kupiony. Postanowiłem, że jednak na piasek nie będę dawał chudziaka, bo i na co? Wierzchni chudziak będzie odcięty od wilgoci przez 0.3mm folia - 2x10cm EPS100 - 0.3mm folia. Chwaliłem się szpilką i abisynką? Więc otrzymała mały upgrade i laliśmy wodę prosto na pospółkę: WIADRA to moje nemesis!



    Na przeciągu dwóch dni wlaliśmy minimum 5000L wody. Na to 2 dni zagęszczarki i chyba lepiej już nie będzie Aha, zagęszczarki, bo skoczek to jednak kiepski pomysł był, za bardzo rozgarnia na boki.


    Po tych trzech dniach wygląda to mniej więcej tak (pierwszy plan to na zewnątrz):



    A w wolnej chwili odkopano rów - na całej długości jest faktycznie wyjombowany





    Mam pytanko odnośnie styropianu na odcięcie fundamentów od chudziaka: czy 4cm też da radę? Atrix dawał 5cm, w kilku innych dziennikach też podobnie. A ja mam 34 płyty EPS200 za darmo, tyle że właśnie grubości 4cm. Da radę? 34 płyty to 17m2, ja potrzebuję 25m2, ale zawsze coś. A ten EPS200 leży i raczej już nie znajdzie zastosowania, ani nikt go nie chciał przygarnąć na OLX...

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    My tu gadu gadu (właściwie nie), a robota postępuje. Cały fundament obkleiłem EPSem200 i dokupiłem EPS80 tam gdzie brakło (1 paczka).






    To moje nieszczęsne pęknięcie na fundamencie, które miałem zignorować zaczyna kłuć mnie w oczy, a że i tak trzeba będzie zlikwidować "wycięcie" na bramę garażową, będzie naprawione. Nawiercimy poziomo i pionowo, damy zbrojenie (coś czuję, że samo wycięcie nie ma wieńca, inaczej by nie pękło ), zaszalujemy, B20 i będzie jak nowe (pęknięcie widoczne w prawej dolnej części wycięcia na bramę):


  20. #80

    Domyślnie

    Tyle czasu stały fundamenty poniewierane, ale w końcu się doczekały - mają ciepło na zimę
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

Strona 4 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony