dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 33
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 646
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWA POETKA (I Wicemiss Forum 2005) Avatar osowa
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    2.477
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    To ja też wklejam - nakarmy swe oczy tymi słodkościami ...a teraz do dzieła !


  2. #22
    Guest

    Domyślnie

    Ewka - znowu muszę Ci nbapisać, że jesteś niemożliwa.zrobię takie ciasteczka jak na twoim zdjęcu i powiszę na wtążce.Dobrze,że ten temat tak wczesnie, bo kto by potem mial czas myśleć o takich drobiazgach,jak szukanie wstążeczki do koloru.

  3. #23

    Domyślnie

    Osowa, czy to Twoje dzieła?
    Ciekawi mnie, czym robione są te białe "obramówki"??
    Maria

  4. #24

    Domyślnie

    Udało mi się zrobić ciasto na pierniczki (dzięki za przepis) teraz będzie "dojrzewać" chyba do 21 grudnia, kiedy to zamierzam je upiec i udekorować. Tak więc zostało trochę czasu ale już dziś chciałabym zapytać czy nie widziałyście gdzieś fajnych foremek do wykrojenia pierników z ciasta (aniołki, bałwanki, gwiazdki, choinki, no wiecie takie świąteczne). Ja widziałam w Auchan ale jakieś takie marne (nie na temat), szukam dalej.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał UKF
    Zagniatamy na jednolitą masę, odklejamy ręce (i oblizujemy mniam mniam) po czym miskę okrywamy ręcznikiem i folią, ale nie całkiem szczelnie i stawiamy w chłodnym miejscu (balkon, lodówka) na 4-5 tygodni.
    Maria
    Mam pytanie: czy to ciasto może/musi? zamarznąć, czy się nie zepsuje np. na balkonie przy plusowych temperaturach? A może lepiej do zamrażarki, czy tak też dojrzeje?
    Pozdrawiam,
    Żona Zarka
    'Niech się martwią cwaniacy, o naiwnych zadba Bóg'

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Mimo, że to nie moje przepisy ale je znam i mogę odpowiedzieć na pytania Zark i UKF.
    Zark to ciasto musi dojrzewać w chłodzie a nie zamarzać. Nic się nie psuje.
    UKF te ozdoby na domkach to najprawdopodobnie lukier który robisz z białka i cukru pudru. Zależnie od tego ile dasz cukru możesz uzyskać efekt "naturalnego" śniegu lub wlasnie taką dekorę, dgy go dasz więcej.

    Co roku robimy z dzieciakami piernikowe choinki. A robi się je z dowolnego ciasta na małe pierniczki. Robimy mustro z kartony tj. narysować cyrklem okrąg, potem wpsać 2 trójkąty w okrąg (jak na geometrii) tak aby powsta
    • a gwiazdka. Mustra robimy od największego np. średnica 12-15 cm aż do najmnieszego. Każda gwiazdka o 1 cm miejsza. Powinno być na jedną choinkę 5-10 gwiazdek.
      Wałkujemy ciasto. Przykładamy mustra, wycinamy gwiazdki, pamietając o zrobieniu otworu w środku każdej. Dodatkowo np. kieliszkiem wycinamy kółka z otworami w środku. Pieczemy wszystko. Potem bierzemy patyczek od szaszłyków, jakiś podstawek i nakładmy na to gwiazdki, przekładając kółkami od największej do najmiejszej. Gwiazdki i kółka lepimy wspomnianym lukrem. Choinkę również nim oblewamy jak śniegiem. Można jeszcze zrobić bombki z lentilek lub posypki.

  7. #27

    Domyślnie

    Przeglądałm wątek z forum kuchnia gazety wyborczej i znalazłam tam właśnie przepis Silje na pierniczki. Podobno wychodzą pyszne. Szkoda że nie zajrzałam tam wcześniej (przed zrobieniem ciasta) bo jest kilka ciekawych doświadczonek. Np. miód najlepszy jest gryczany bo wtedy będą ciemniejsze (stojąc przed półką w sklepie zastanawiałam się jaki wybrać i nie wzięłąm gryczanego bo bałam się że on jest taki intensywny..., no cóż następnym razem będzie z gryczanego). Najlepiej jeśli jest to miód prawdziwy pszczeli o stałej konsystencji (trzeba go rozpuścić) bo dziewczyny narzekały że z innego miodu ciasto było kleiste i trudno się je wałkowało. Acha i nie zamieniajcie smalcu na masło bo podobno ze smalcem pierniczki są miększe i pulchniejsze. Dobrze też upiec je na tyle wcześnie żeby zdążyły zmięknąć w pudełku (albo skrzynce metalowej) a gdy nie macie czasu to ktoś włożył po plasterku cytryny do pudełka i zmiękły w 2 dni. Ja chyba będę piekła 18 grudnia, mam nadzieję że zmiękną. No to na tyle. Mam nadzieję że przydadzą wam się te informacje. Acha jeśli jeszcze nie zrobiłyscie ciasta na pierniczki to nie przejmujcie się że musi poleżeć 4-5 tygodni bo macie jeszcze czas - niektóre dziewczyny robiły kilka dni przed świętami i też były pyszne

  8. #28

    Domyślnie

    Byłabym zapomniała. Podobał mi się też czyjś sposób żeby przed upieczeniem w miejsca gdzie ma być póżniej sznureczek do powieszenia na choinkę włożyć wykałaczki, w ten sposób po upieczeniu dziurka będzie gotowa i ułatwi umieszczenie pierniczka na choince

  9. #29
    Guest

    Domyślnie

    Melduję, że moje ciasto na pierniczki od wczorak chłodzi się na strychu. Mam nadzieje, że o nim nie zapomnę, toż to prawie miesiąc

  10. #30

    Domyślnie

    witam wszystkich po raz pierwszy na forum.. wlasnie sobie z moja Olcia chorujemy i robimy ciasto na pierniczki swiateczne... no i mamy problem, a moze nie??? UKF??? jakiej konsystencji powinno byc to ciasto dojrzewajace? u nas sie leje, jak geste nalesnikowe, jak je rozwalkowac? no chyba ze przez miesiac tak sie zmieni, ze bedzie to mozliwe... za dwa tygodnie u nas przeprowadzka, dzieki Wam w nowym domu zapachnie swietami.. Dzieki!!!
    pozdrawiam

  11. #31

    Domyślnie

    Oj, to coś chyba za rzadkie Wam to ciasto wyszło... Mojego też tuż po zrobieniu nie dałoby się chyba rozwałkować, ale jest zdecydowanie gęstsze niż naleśnikowe, nie leje się. W chłodnym miejscu jeszcze trochę "zastyga"....
    Maria

  12. #32

    Domyślnie

    no coz... a moge prosic o dokladniejsze opisanie jakie ma byc???
    pozdrawiam

  13. #33

    Domyślnie

    wlasnie poszlam zajrzec do miski.. rzeczywiscie zgestnialo ( dobrze wystyglo), teraz jak dotkne, zostaje na palcach, ale nie ocieka.. ale rozumiem, ze za miesiac bedzie nadawalo sie do rozwalkowania? wole teraz cos poprawic niz stwierdzic za miesiac ze nic z tego nie bedzie.. dzieki za odpowiedz UKF, moze mi sie jednak uda, po prostu zmylilo mnie to walkowanie :-)
    pozdrawiam

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał dagidagi
    Acha jeśli jeszcze nie zrobiłyscie ciasta na pierniczki to nie przejmujcie się że musi poleżeć 4-5 tygodni bo macie jeszcze czas - niektóre dziewczyny robiły kilka dni przed świętami i też były pyszne
    Uff, a już chciałam zrezygnować. Jutro zabieram sie do roboty.

  15. #35

    Domyślnie

    Lunka, nie bardzo wiem, jak określić konsystencję mojego ciasta...może jak dość miękka plastelina?
    wg mnie do Twojego trzeba by dodać troszkę mąki. Możesz to zrobić teraz, albo przy wałkowaniu, ale chyba lepiej teraz, wałkowanie będzie "przyjemniejsze" i szybsze...
    Aha, zamiast rozwałkowywać można ciastem wylepiać takie specjalne foremki do pieczenia ciasteczek (ja niestety takowych nie posiadam), tylko trzeba by mieć ich sporo...ciasta jest dużo...
    Powodzenia, Maria

  16. #36

    Domyślnie

    dzieki UKF.. dodalam troche maki i jest plastelinka .. mam tylko pytanko do pieczenia, czy piec je na tydzien przed (bo jak leza to miekna?), czy dzien przed (bo jak poleza, to beda kamyczki) ???
    pozdrawiam

  17. #37

    Domyślnie

    Lunka, spokojnie możesz je upiec z tydzień wcześniej - jak poleżą to zmiękną, a przed samymi świętami roboty będzie mniej... no i jest ich tak dużo, ze nawet podjadane na pewno doczekają do Świąt...
    Maria

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    hmm pierniczki...moze sie skusze upiec.....

    a ja robie rybkę w rodzynkach...pychota.....

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska
    a ja robie rybkę w rodzynkach...pychota.....
    przepis ..... prosimy o przepis

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    rybka w rodzynkach naprawde pychota...


    na codzien robie z mintaja, od swieta mozna np z sandacza albi i innych filetów


    kg mintaja ( filetów)
    80 dkg cebuli
    2 słoiczki przecieru pomidorowego
    przyprawy: ziele ang, listek laurowy,8 ziarenek pieprzu czarnego. 3 gozdziki i 2 szklanki rodzynek, sól pieprz
    Papryka słodka i ostra.

Strona 2 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony