dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie

    Witam!

    No i kolejne pytanie ze stajni szeryfa
    Grubość ściany 36 (pustak z betonu komórkowego)na nim wieniec oczywiście zgodnie ze "szkołą muratora" wieniec z zewnątrz ocieplony 8-10cm styropianu a na zewnętrznej stronie ściany 6-centymetrowa warstwa z betonu komórkowego. Czyli sumując np 8(styropian)+6(pustak) mamy 14 cm (od zewnątrz). Pytanie mam następujące: czy kolejne pustaki ściany zewnętrznej murowane na wieńcu mają wystarczające oparcie na podłożu? Wydaje mi się, że 6 cm pustaka (poniżej) to tylko sprawa kosmetyczna natomiast styropian nie jest materiałem nośnym. Wynikałoby z tego, że pustak spoczywa na szerokości 22 cm. (co stanowi tylko 60% powierzchni) na wieńcu. Czy tak ma być? Nie jestem budowlańcem i wiele rzeczy biorę na "chłopski rozum". Mam nadzieję, że moje obawy są bezpodstawne i nie mam się czym przejmować, ale chciałbym się upewnić i poznać Wasze zdanie.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Czy nikt nie potrafi się wypowiedzieć na ten temat?
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Nie masz powodów, by sie przejmować. Przeprowadź chłopski wywód dalej:
    - z całą pewnością masz też wewnętrzną ścianę nośną, i też z betonu komórkowego. Jaka jest jej szerokość ? 24- 25 cm ?
    - ta ściana niesie (w przybliżeniu wystarczającym dla chłopskiego rozumu) 2x większe obciążenia niż ściany zewnętrzne. Stropy masz przecież z jej dwóch stron, a przy ścianie zewnętrznej - tylko z jednej strony
    - oczywiście pominąłem w punktach powyżej wpływ obciążenia dachem. Przyjmijmy, że ściana wewn. niesie 150% obciążenia ściany zewn ...

    Reasumując: dla obciążenia ściany wewnętrznej o wielkości 150-200% obciążenia ścian zewnętrznych wystarcza oparcie na szerokości ca 24 cm. Czy 22 cm wystarczą dla scian zewnętrznych ( o znacznie mniejszym obciążeniu) ?

    Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    Te 6 cm pustaka to wcale nie jest sprawa kosmetyczna, zresztą zobacz jak są budowane ściany 3-warstwowe. Możesz spokojnie założyć że masz wieniec szer. 36 cm z 8 cm wewnętrzną pustką powietrzną. Ja mam wieniec zrobiony identycznie jak Ty tyle tylko że nie z BK tylko z P44 P+W

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony