dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Ktory system wybrać - prośba o pomoc

    Witam serdecznie,

    Jestem w trakcie budowy tego domu:

    http://www.mgprojekt.com.pl/dom-z-widokiem

    We wrześniu bede robił instalacje elektryczne i dlatego juz teraz interesuje sie "automatyzacja" mojego domu. Chciałbym zastosować u siebie jakiś system inteligentnego zarządzania domem tylko kompletnie nie wiem co wybrać. Ogólnie finansowo chciałbym sie zmieścić 20-30 tys . W kilku firmach co robią bezprzewodowe systemy powiedziano mi ze do 15000 to juz cuda zrobię. Natomiast gdybym chciał robic magistrale i jakiś system przewodowy to ze moze to byc koszt nawet 70-80 tys. O bezprzewodowych systemach czytałem rożne opinie, jedni chwalą inni nie koniecznie a co do przewodowych to większość chwali ale ta cena jest dla mnie zbyt wysoka.

    Myślałem o bezprzewodowym Fibaro ale po opiniach stwierdziłem ze chyba jednak jakiś inny system byłby lepszy, tylko jaki?

    Co do przewodowych systemów to jest jakaś możliwość zrobic to w lepszych pieniądzach?

    Funkcje jakie miałby pełnić ten system:

    Sterowanie monitoringiem
    Alarmami
    Ogrzewaniem
    Oświetleniem
    Rolety zewn.
    Brama garażowa i wjazdowa
    Sterowanie klimatyzacja
    Sterowanie wentylacja
    Sterowanie wilgotnością
    Czujki dymu
    Stacja pogodowa
    Ewentualnie w jakiś gniazdach jakies czujniki

    Prosiłbym o ponoć gdyż jestem całkiem zielony w tym temacie.

    Dodam jeszcze ze w domu mam 22 słupy i łącznie ok 13 ton zbrojenia (pisze o tym bo moze ma to jakies znaczenie w systemach bezprzewodowych)

    Z góry dzieki za wszelka pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Przy Twoich założeniach całkowicie odpuść inst. bezprzewodowa, popełniłbyś wielki błąd, tym bardziej, że dom w stanie surowym. Budżet być może wystarczyłby na Nexo, jednak musiałbyś podać wszystkie Twoje założenia: ilość kanałów ośw., ilość stref grzewczych, ilość wejść alarmowych itd. Najlepiej zgłosić się do producenta, wycena nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Ja polecam zrobić to samemu na sterownikach PLC2011 https://plcstore.pl .
    Za 10.000 to zrobisz razem z szafami elektrycznymi i osprzętem rozdzielni i przewodami. Jest też dedykowany sterownik do kotłowni, w pełni kompatybilny z PLC2011, nazywa się LMBD4-PLC.
    I nie słuchaj mędrców i klakierów drogich rozwiązań.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PLC2011a.jpg
Wyświetleń:	332
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	361691   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PLC2011.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	361692  

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    I nie słuchaj mędrców i klakierów drogich rozwiązań.
    Posłuchaj handlarza chińskim drogim, badziewnym sterownikiem, którego nie widziano na tym forum od lat.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Posłuchaj handlarza chińskim drogim, badziewnym sterownikiem, którego nie widziano na tym forum od lat.
    Nie jestem handlarzem tylko zadowolonym użytkownikiem. Mam sterowniki PLC2011 w kilku lokalizacjach, zresztą załączyłem zdjęcia szaf sterowniczych, które właśnie kończę w jednym z moich zakładów. Mam już kilka oddziałów z tymi sterownikami na przestrzeni kulku lat.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Mam już kilka oddziałów z tymi sterownikami na przestrzeni kulku lat.
    Wszyscy użytkownicy Trabantów też są zadowoleni z tego ich badziewia.

    Trzeba naprawdę nie szanować własnych pieniędzy, aby montować to chińskie g*wno.
    Dużo lepszy i tańszy jest POLSKI STERBOX plus normalny system alarmowy na Versie satela.
    . Taniej i ze 3 razy lepiej.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Co za głupoty wypisujesz. Nigdy nie miałeś w ręku ani sztuki i tylko hejtujesz bez powodu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Co za głupoty wypisujesz. Nigdy nie miałeś w ręku ani sztuki i tylko hejtujesz bez powodu.
    Trabantem nie jeździłem, a mimo to wiem, że to g*wnowóz.

    Dużo lepszy i tańszy jest POLSKI STERBOX plus normalny system alarmowy na Versie satela.
    . W podobnej cenie jak ten twój chiński sterownik, będę miał POLSKIEGO DeiMiC-a, który bije tego twojego PLC na głowę. W DEiMiCu masz do wyboru trzy moduły:
    Specyfikacja modułu MASTER:
    36 przekaźników 16A do sterowania światłem, pompami, bramami, podlewaniem
    3 przekaźniki 1A do sterowania bramami i furtkami
    4 kanały PWM do sterowania LED 12V lub 24V
    54 wejścia cyfrowe
    system operacyjny Linux
    gniazdo Ethernet RJ45
    1 gniazdo modułu rozszerzeń
    Moduł ten jest obowiązkowy w systemie !

    Specyfikacja modułu COMFORT
    10 stref grzewczych
    sterowanie 4 biegami rekuperatora
    22 przekaźniki 16A do sterowania światłem, pompami, bramami, podlewaniem
    8 kanałów PWM do sterowania LED 12V lub 24V
    system operacyjny RTOS
    2 gniazda modułów rozszerzeń

    Specyfikacja modułu EXPANDER, to:
    36 przekaźników 16A do sterowania światłem, pompami, bramami, podlewaniem
    8 kanałów PWM do sterowania LED 12V lub 24V
    64 wejścia cyfrowe
    system operacyjny RTOS
    2 gniazda modułów rozszerzeń

    Oczywiście tradycyjnie problem ze zrozumieniem przeczytanego tekstu. Autor wyraźnie napisał czego oczekuje i za jakie pieniądze
    Cytat Napisał swistax Zobacz post
    Ogólnie finansowo chciałbym sie zmieścić 20-30 tys .
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  9. #9

    Domyślnie

    Trzeba przyznać, że ten DeiMiC prezentuje się ciekawie. Jedyna wada takich systemów, gdzie jeden klocek robi bardzo dużo, to jego awaria.


    Cytat Napisał swistax Zobacz post
    ..
    Jak chcesz uniknąć wielu problemów to tylko system przewodowy. Buduję dom podobny do Twojego i za samo okablowanie budynku zapłaciłem 32k. Jako automatykę wybrałem Loxone, więc lekko drugie tyle jeszcze potrzeba. Oczywiście można taniej. Ważne, aby dużo rzeczy doprowadzić do rozdzielni (czyli w gwiazdę), dzięki temu nie ograniczasz się do jednego systemu.

    Funkcje podobnie jak u Ciebie. Zrezygnowałem jednie ze sterowania oświetleniem w każdym z pomieszczeń i tak np. garderoby/spiżarnia to włączniki ukryty w drzwiach i tradycyjna instalacja. Podobnie WC czy pomieszczenia gdzie jest jeden podwójny włącznik na wejściu. Za to np. w pralni mam oddzielny obwód pod żelazko, który ma się załączać tylko gdy jest wykryty ruch w pomieszczeniu.
    Ostatnio edytowane przez Andrzey_ ; 20-07-2016 o 10:25

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzey_ Zobacz post
    Jak chcesz uniknąć wielu problemów to tylko system przewodowy..
    Zdecydowanie się zgadzam, ale IMO warto również by system miał możliwość łączenia modułów po radiu - bo na 100% o czymś się zapomni lub z czasem przyjdą nowe pomysły i co wtedy? Ryć ściany by pociągnąć kable? Wtedy radio jest dobrym pomysłem. Ale na pewno nie zrobiłbym systemu w pełni radiowego. Teraz mam jakieś 80% przewodowo i 20% po Z-Wave i działa bardzo stabilnie.


    Cytat Napisał swistax Zobacz post
    W kilku firmach co robią bezprzewodowe systemy powiedziano mi ze do 15000 to juz cuda zrobię. Natomiast gdybym chciał robic magistrale i jakiś system przewodowy to ze moze to byc koszt nawet 70-80 tys.

    U mnie Grenton robi cuda i kosztował zdecydowanie bliżej 15000 niż 70.000 pln. A jak pisałem wyżej, mam system na kablach a radio jest tylko uzupełnieniem.

    Systemów na rynku jest cała masa. IMO ważne jest to, by system jak najmniej wiązał Cię ograniczeniami bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będziesz miał potrzeby i wizję swojego systemu w przyszłości - to w końcu Twój dom. Jak więc sprzedawca mówi "nie da się tego zrobić ale to w ogóle bez sensu" to włącz tryb podejrzliwości, bo mnie też wydawało się że po przygodach z Fibaro za nic nie zainstaluję modułów bezprzewodowych, ale teraz okazuje się że trochę ich jednak mam (głównie wokół domu). Są też tacy co twierdzą że tablety na ścianach są bez sensu, a mnie idealnie pasują.

  11. #11

    Domyślnie

    Jutro mam spotkanie z jednym instalatorem.

    Pracuje on na urządzeniach Loxone i używa sterownikow Wago. Zobaczymy co mi jutro powie. Generalnie radził mi on żebym zamiast standardowego przewodu KNX 2x2x0,8 użył zwykłej skrętki utp cat5e . Mówi Że chodzi to na tym szybciej i lepiej oraz ze nawet do tego bez problemu mozna podpiąć wszystkie urządzenia robione w standardzie KNX

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Moja rada jest taka. Nie rób konkretnego systemu i pod konkretny system. Rób instalację tak aby dało się podłączyć cokolwiek i za 10 lat od wybudowania.
    Powinienieś zlecić projekt instalacji elektryczej włącznie z instalacją IB, pomiarami, sterowaniem. Zwykle jest to koszt 2-3 tysiące. Następnie poszukać taniego wykonawcy, który bez filozofowania zrobi tak jak w projekcie.

    A osprzęt kupisz sam, gdzie najtaniej czyli Allegro/Ebay/OLX.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistax Zobacz post
    Generalnie radził mi on żebym zamiast standardowego przewodu KNX 2x2x0,8 użył zwykłej skrętki utp cat5e . Mówi Że chodzi to na tym szybciej i lepiej oraz ze nawet do tego bez problemu mozna podpiąć wszystkie urządzenia robione w standardzie KNX
    Nie ma to jak brednie ignoranta.
    Szybkość nie zależy od rodzaju kabla, to po pierwsze, Po drugie mniejsza średnica i częstotliwość skoku ma znaczenie dla poprawnej łączności. Stosowanie przewody do sieci komputerowe w KNX to strzelanie sobie w stopę.
    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Moja rada jest taka. Nie rób konkretnego systemu i pod konkretny system. Rób instalację tak aby dało się podłączyć cokolwiek i za 10 lat od wybudowania.
    Kolejny ignorant i jego brednie.
    Nie ma uniwerasalnego systemu okablowani, który umożliwia instaacje dowolnego systemu.
    Powinienieś zlecić projekt instalacji elektryczej włącznie z instalacją IB, pomiarami, sterowaniem.
    A jak można wykonać pomiary projektu?
    Następnie poszukać taniego wykonawcy, który bez filozofowania zrobi tak jak w projekcie.
    UAHAHHAHAHHA.
    Ci tani nawet nie są w stanie przeczytać takiego projektu IB.
    A osprzęt kupisz sam, gdzie najtaniej czyli Allegro/Ebay/OLX.
    Czyli nie daj boże od xtea i jego badziewny chiński sterownik. PS.
    Powiedz nam czemu TY nie zastosowałeś się do tych powyższych rad, które znasz z internetu, w tym forum muratora, anie z autopsji?
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 21-07-2016 o 21:41
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Słowo pomiary użyłem w kontekście pomiarów temperatur w pomieszczeniach, wilgotności, oświetlenia, ciśnienia itp.
    Ja nie jestem sprzedawcą, a jedynie zadowolonym użytkownikiem PLC2011. To jest film z jednego z moich mieszkań, nakręcony kilka lat temu.
    Teraz sterowniki mam już w nowszych wersjach.
    https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=2LsKcNTzYeg
    Postaram się wstawić film już po umeblowaniu, taki z ostatnich tygodni. I wstawię z kilku innych lokalizacji.

    Pochwal się swoim mieszkaniem/domem?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Słowo pomiary użyłem w kontekście pomiarów temperatur w pomieszczeniach, wilgotności, oświetlenia, ciśnienia itp.
    Tylko, że dziś potrafi to każdy sterownik i większość systemów alarmowych, poza chińskimi wynalazkami z biedronki.
    Postaram się wstawić film już po umeblowaniu, taki z ostatnich tygodni. I wstawię z kilku innych lokalizacji.
    A kogo może to obchodzić? Mam ci dać filmiki z możliwości STERBOXA z 2016 roku? Apka na Androida i iOsa, podświetlane klawisza z możliwością indywidualnej ikono grafiki.
    Pracują nad rozszerzeniem bezprzewodowym. Coś jeszcze?
    5 lat temu twierdziłem, że Sterbox jest lepszym i tańszym rozwiązaniem. Jak widać to ja miałem rację.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smart4 Zobacz post
    Witam,
    Znalazłem system inteligentnego domu SmartDGM.
    Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia z systemem sterowanym przez WiFi bez żadnej centralki ?
    Na stronie smartdgm.com jest informacja o darmowej aplikacji i kompatybilności z systemami obsługi głosowej.
    mam parę pierdołek na SUPLI "sonoffy i zamele" w domu (brama, światła, choinki na swięta itp.)- działa, steruję telefonem itp...
    Ostatnio edytowane przez vascode ; 30-01-2019 o 20:28

  17. #17

    Domyślnie

    Ja postawiłem u siebie w domku system na PLC Wago. To co mogę polecić to zanim zdecydujesz się na system:
    -po dwie skrętki to wyłączników światła może być kat5e
    -skrętki do okien, drzwi wewnętrznych (kontaktrony), czujek alarmowych (automatyczne zapalanie i gaszenie światła)
    -wyłączniki dzwonkowe poczwórne.
    -zapasowy kabel 3x lub 4x1.5 do włącznika na czas budowy i do skonfigurowania ostatecznego sterowania.
    -zasilanie oświetlenia sprowadzone do rozdzielni
    -gniazdka standardowe okablowania, ewentualnie kable do rozdzielni z gniazdek sterowanych
    -zrób dużą szafę np 2x1m najlepiej natynkową z drzwiami rewizyjnymi(można zamówić na wymiar)

    System bezprzewodowy odpuść sobie, najlepiej jakiś system otwarty z możliwością dodawania urządzeń innych producentów.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mendium Zobacz post
    Ja postawiłem u siebie w domku system na PLC Wago. To co mogę polecić to zanim zdecydujesz się na system:
    -po dwie skrętki to wyłączników światła może być kat5e
    -skrętki do okien, drzwi wewnętrznych (kontaktrony), czujek alarmowych (automatyczne zapalanie i gaszenie światła)
    -wyłączniki dzwonkowe poczwórne.
    -zapasowy kabel 3x lub 4x1.5 do włącznika na czas budowy i do skonfigurowania ostatecznego sterowania.
    -zasilanie oświetlenia sprowadzone do rozdzielni
    -gniazdka standardowe okablowania, ewentualnie kable do rozdzielni z gniazdek sterowanych
    -zrób dużą szafę np 2x1m najlepiej natynkową z drzwiami rewizyjnymi(można zamówić na wymiar)
    To ja może się wypowiem trochę prościej/ekonomiczniej w konfrontacji z powyższą wypowiedzią odnośnie instalacji na sterowniku PLC:
    - jedna skrętka do jednego włącznika w zupełności wystarczy, taki przewód obsłuży włącznik nawet 7-przyciskowy!
    - do kontaktronów wystarczą przewody 2-żyłowe, a do czujek od alarmu 4żyłowe, a najlepiej 6-zyłowe z zapasem.
    - zapasowe kable sobie darujcie chyba że śpicie na kasie, wystarczy kupić pare czujników ruchu tanich, albo najlepiej za 10zł żarówkęLED z czujką ruchu tak aby nas doprowadziła do rozdzielni i tam oświetlenie budowlane załączane bezpiecznikami!
    - duża rozdzielnia to podstawa, musi być miejsce na wszystko i wygoda prowadzenia okablowania, a będzie go dużo.


    System bezprzewodowy odpuść sobie, najlepiej jakiś system otwarty z możliwością dodawania urządzeń innych producentów.
    Czemu nie bezprzewodowy??
    @Mendium nie myśl sobie że się Ciebie czepiłem ale akurat trafiłem na Twoje wpisy i mam odmienn zdanie
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Czemu nie bezprzewodowy??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony