dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43

Temat: i znowu ulga

  1. #21

    Domyślnie

    Wydaje mi się - dokładnie nie pamiętam, ale koniec 2004 roku jest nie z ustawy, a z interpretacji minist.Finansów.

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jayer
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    492
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Frankai i Krzyss poczytajcie tu:

    http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=133&id=12280 - to jest skala opodatkowania na 2001 rok.
    Ale tu mam cos lepszego, punkt 10ty:
    http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=114&id=11361

    Pozdrawiam i milej lektury

    Jay

  3. #23

    Domyślnie

    Tak, zgadza się. Przynajmniej data

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jayer
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    492
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    No to jak to w koncu jest (bo w domu rodzinna ksiegowa mowi cos jeszcze innego)?
    Czy wydatki poniesione rowniez w 2004 roku bede mogl odliczyc od podatku skaladajac zeznanie podatkowe Pit 36/37 w roku 2005?????
    I czy bede mogl wykorzystywac ulge przez nastepne lata do czasu wyczerpania sie odpowiednich liczb?

  5. #25

    Domyślnie

    Moim zdaniem wydatki do końca 2004, wpis do pitu w kwietniu 2005 i na tym koniec - ja to tak rozumiem. Czyli co wydam w 2005, to już nie odliczam

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jayer
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    492
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Znowu nie wyrazilem sie chyba jasno.

    Chodzi mi o to czy bede mogl w 2005, 2006 i ew. tak dalej, odliczac to co wydalem do 31.12.2004?
    A moze ustawodawca mial na mysli 31.12.2003????

    Im wiecej czytam, tym mniej wiem.

  7. #27

    Domyślnie

    Jeżeli wydasz w roku 2004, a nie będziesz miał tak dużo podatku w 2004 - to chyba przechodzi na 2005, 6, 7 itd. Ale jak coś kupisz w 2005 to już chyba nie...

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jayer
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    492
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Dzieki za 'prawie' potwierdzenie moich domyslow.

  9. #29
    Guest

    Domyślnie

    Jayer, przytoczyłeś teksty z internetu (pkt 10) , z którego jasno wynika to co już wcześniej powiedziałam. Wydatki ponosisz do końca 2004r. a odliczasz tak długo, aż nie wykorzystasz całej ulgi , ale do wysokości poniesionych wydatków.( razy 19% oczywiście)

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ten kto pisał uwagi w http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=133&id=12280 , a w szczególności uwagi w Tab.I pkt.2, był co najwyżej poetą. Tak bzdurnie sformułowany tekst mógł się znaleźć tylko na ... stronie internetowej MF. W związku z czym należy go ... olać.

    Drugi link jest już poprawny. Żeby wszystko było jasne zacytuję art.4 ustawy z dnia 21.11.2001, Dz.U.134

    Art.4
    1. Podatnikom, którzy w latach 1997(*)-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt.1 lis.a)-f) i pkt.2 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywnia tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie.
    { (*) - przypominam, że osoby rozpoczynające budowę wcześniej mają prawo do odliczeń od DOCHODU }
    2. Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt.1 lit.a)-f_ ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługujem na zasadach określonych w ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do dnia 31 grudnia 2004r.

    Także tu nie ma niejasności - kończymy wszelkie odliczenia najpóźniej 31.12.2004, a pomniejszenie podatku może nastąpić jeszcze duuużo, duuużo później. Przypomnę tylko o co mi chodziło w odkurzeniu tego postu. Nasi prawnicy KrzysiekS i Agnicha1704 mieli napisać pismo do TK i RPO w sprawie pogwałcenia naszych praw konstytucyjnych (prawa nabyte, poszanowanie dla państwa prawa) w związku z okrojeniem horyzontu czasowego odliczeń. Kto zaczynał budowę 01.01.2001 wiedział o 4-letnim terminie. Ci którzy zaczynali wcześniej mieli prawo sądzić, że mogą budować się znacznie dłużej.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie Ustawa z 21.01.2001

    Pełen tekst wspomnianej wyżej ustawy jest na:
    http://www.infor.pl/dzienniki_ustaw/...34_2001/12.htm

  12. #32

    Domyślnie

    Czytając dotychczasowe wypowiedzi Szanownych Forumowiczów, oraz podane fragmenty ustaw, nabrałem pewności, że będę mógł odliczać wydatki na rozpoczętą w 2000r budowę domu, do końca roku 2004.
    Tymczasem w Rz. z dn. 10.10.03 w żółtym dodatku w art. A.B. Kancelarii "TAX" dowiaduję się czegoś innego.
    Cytuję. "Choć nie ma już dużej ulgi budowlanej, mogą jeszcze z niej korzystać ci,którzy rozpoczęli budowę budynku mieszk. do 31.12.2001r.Mają prawo, w okresie nie dłuższym niż cztery kolejne lata /!/,licząc od początku roku podatkowego,za który po raz pierwszy dokonali odliczeń związanych z tą inwestycją,pomniejszać wyliczony podatek o poniesione wydatki w sposób i na zasadach obowiązujących do końca 2001r."
    I gdzie leży prawda ???

  13. #33

    Domyślnie

    Zgadza się. Do końca 2004r. 2001, 2002, 2003, 2004 = cztery lata, niestety (bo i mnie to dotyczy )

  14. #34

    Domyślnie

    W moim przypadku niezupełnie się zgadza.
    2000,2001,2002,2003, to cztery lata.
    Czy wobec tego, tylko do końca 2003r ?

  15. #35

    Domyślnie

    Nie jestem fachowcem "od tego", ale ja bym rozumiał, że w 2003 koniec...

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    4 lata dotyczą tych co zaczęli budowę w 2001 (w 2000 nie obowiązywał jeszcze 4-letni limit)
    31.12.2004 wszystkich.

  17. #37

    Domyślnie

    Masz rację, to prawda.

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Duża ulga budowlana "wygasa" z mocy ustawy z dniem 31 grudnia 2004 r. i to obojetnie czy pierwsze odliczenie było w roku np. 1998 czy 2001

  19. #39

    Domyślnie

    Teraz jasne. Dzięki.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    A teraz żeby namieszać link z Interii:
    http://mojefinanse.interia.pl/pod/od...lgi2/budowlana
    Ciekawe skąd ta interpretacja:
    "Wszyscy, którzy przed 1 stycznia 2001 r. ponieśli wydatki objęte ulgą budowlaną, zachowują prawo do odliczenia w następnych latach limitowanych kwot wydatków już poniesionych (jeżeli odliczenia te nie znalazły pokrycia w obliczonym podatku), aż do ich pełnego odliczenia (bez żadnych ograniczeń czasowych)."

    Poprosiłem Rodl&Partner o sprostowanie/uzupełnienie tego. Szczerze mówiąc wątpię czy słowa napisane przez zwykłego obywatela (nie klienta), coś znaczą, ale jeżeli tam jest błąd (tak sądzę), to stawia to ich w niekorzystnym świetle. A może ktoś z Was jest ich klientem?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony