dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 91 z 91
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    według normy powinien być drut fi 10 aczkolwiek fi 8 to według mnie wystarczy bo masz krótką droge do uziemienia. Wszystko zabezpiecza się w ten sposób ze nad dana częscią daje się drut tudzież maszt który chroni jak parasol. Z tym kablem to nie jest ok wymaga poprawy - powinno być 1 metr albo jakaś izolacja - może być np. gruboscienna rura PCV. Co jest ważne to drut schodzący w pionie nie powinien być w pobliżu wejścia do budynku - chyba ze jest schowany w styro.... bo ostatnio widze ze jacyś magicy zaczynają go kłaść na wierzchu na styro nie wiadomo po co i dlaczego....

    Grend a co z kwestia napiecia w calej instalacji grzewczej czy ona ja dostanie? Pomijajac ze piec jest podpiety do pradu eh

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Wątek piorunochronów dobrze jest podnieść, może zwrócić uwagę inwestorów na ten element, choć więcej informacji można uzyskać na forum Elektroda. Generalnie mam piorunochron, mam zabezpieczoną kalenicę, dwa wyższe daszki lukarn no i kominy. 2 przewody odprowadzające dałem tylko po 1 stronie budynku, bo faktem jest, że szpecą dach i elewację. Norma wymaga minimum 2 przewody odprowadzające. Bednarka została wkopana wokół budynku, w miejscach zejścia przewodów odprowadzających dodatkowo zostały wbite 2 metrowe szpilki ... faktem jest, że druty nie są proste a ptaki obsrywają dachówki ... kolejnym faktem jest, że nie żaden domek jednorodzinny w okolicy nie ma piorunochronów... sam nie wiem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piorun.jpg
Wyświetleń:	897
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	316666
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #83
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mefikkk

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-127
    Posty
    7

    Domyślnie Domek letniskowy - pirunochron - prośba o poradę

    Witam serdecznie
    Tak czytam i czytam i podjąłem decyzję wykonania instalacji odgromowej w mym domku letniskowym.
    I tu nie wiem co właściwie zrobić gdy nie mam bednarki - domek jest na bloczkach betonowych. Domek to prosta dwuspadowa konstrukcja dachowa 5 m wysokości w kalenicy. Pod jedną z połaci dachowych taras z dachem.taras ma dach 12m2 dach domu 35m2.
    Pytanie
    Czy wystarczą dwa pionowe ogromniki w kalenicy przy ostatnich krokwiach?
    Połączone razem poziomym drutem fi80
    I dwa odprowadzenia do ziemi po przekątnej dachu. Te dwa odprowadzenia zejdą po rogach domku, będą podłączone do grubosciennych rur ocynkowanych i dalej w ziemię aż do poziomu wód gruntowych czyli u mnie okolo1m w ziemi bo woda już na 70cm jest.
    Inna sprawa. Sam chce tozrobic.tylko nie wiem czym montuje się do dachu z gontu bitumiczneego czyli de facto z papy,te wszystkie zwody.
    Proszę o pomoc. Również wdzięczny będę za wskazówki gdzie w okolicach Warszawy Białołęki czy Legionowa kupić niezbędne elementy
    elementy w niezabijajacych cenach.
    A może ciekawe rozwiązanie to wykorzystanie elementów z jakiegoś sklepu żeglarskiego?
    Z góry dziękuję za pomkc

  4. #84
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar modrzanka
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-077
    Posty
    7
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Weszłam tutaj, ponieważ nasz elektryk za wykonanie instalacji odgromowej zaśpiewał sobie 10 tys Bez wchodzenia w szczegóły: powiedział tylko, że owszem, może zrobić piorunochron, ale to będzie kosztowało tyle, ile położenie instalacji elektrycznej w całym domu (a zapłaciliśmy ok 10 tys). Jesteśmy w lekkim szoku. Czy to są normalne koszty?

  5. #85
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Podaj więcej informacji - cena z materiałem? Jaki zakres - tylko dach, czy otok także?
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #86
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał modrzanka Zobacz post
    Weszłam tutaj, ponieważ nasz elektryk za wykonanie instalacji odgromowej zaśpiewał sobie 10 tys Bez wchodzenia w szczegóły: powiedział tylko, że owszem, może zrobić piorunochron, ale to będzie kosztowało tyle, ile położenie instalacji elektrycznej w całym domu (a zapłaciliśmy ok 10 tys). Jesteśmy w lekkim szoku. Czy to są normalne koszty?
    Nawet z materiałem jeśli średni domek 150m2 i odgromówka w ocynku standardowa to dużo.
    Istnieją jeszcze miedziane i nierdzewne trwałe ale drogie.

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Wątek piorunochronów dobrze jest podnieść, może zwrócić uwagę inwestorów na ten element, choć więcej informacji można uzyskać na forum Elektroda. Generalnie mam piorunochron, mam zabezpieczoną kalenicę, dwa wyższe daszki lukarn no i kominy. 2 przewody odprowadzające dałem tylko po 1 stronie budynku, bo faktem jest, że szpecą dach i elewację. Norma wymaga minimum 2 przewody odprowadzające. Bednarka została wkopana wokół budynku, w miejscach zejścia przewodów odprowadzających dodatkowo zostały wbite 2 metrowe szpilki ... faktem jest, że druty nie są proste a ptaki obsrywają dachówki ... kolejnym faktem jest, że nie żaden domek jednorodzinny w okolicy nie ma piorunochronów... sam nie wiem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piorun.jpg
Wyświetleń:	897
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	316666
    Druty pionowe można dać w rurach osłonowych w warstwie ocieplenia i nie widać.
    A druty poziome można wyprostować tylko potrzebna wprawa i przyrząd odpowiedni.
    A ptaki srają nawet siedząc na gąsiorach.
    Ludzie nie robią odgromówki bo nie znają zagrożenia i szkoda im kasy.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlo111 Zobacz post
    A druty poziome można wyprostować tylko potrzebna wprawa i przyrząd odpowiedni.
    .
    Druty będą się wyginać zależnie od temperatury, proste będą tylko przez pierwszy czas, z czasem niestety się poskręcają...

    A cała reszta to prawda - ludzie jeszcze uważają, że jak dom obok ma piorunochron, to ich jest bezpieczny... bzdura.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #89
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał modrzanka Zobacz post
    Weszłam tutaj, ponieważ nasz elektryk za wykonanie instalacji odgromowej zaśpiewał sobie 10 tys Bez wchodzenia w szczegóły: powiedział tylko, że owszem, może zrobić piorunochron, ale to będzie kosztowało tyle, ile położenie instalacji elektrycznej w całym domu (a zapłaciliśmy ok 10 tys). Jesteśmy w lekkim szoku. Czy to są normalne koszty?
    Ale co w tym jest zakresie? Czy kopanie rowu wokół budynku, układanie bednarki, wbijanie sond na głębokość 2 metrów, wchodzenie na dach w celu założenia wszystkich elementów... spięcie tego wszystkiego i pomiary ... i jeszcze z materiałem? Hmmm... 10 tyś to chyba znacznie za dużo nawet za tak pełny zakres prac...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #90

    Domyślnie

    Strasznie dużo kasy chce ten fachman. Nam bednarkę położyli przy budowie SSO,zapłaciłam tylko za materiał, a na dachu dekarz zrobił za 2 tys. W ściany w rurkach wpuszczają fachowcy od ocieplenia za jakieś grosze (tylko materiał kupiłam - skrzynki, złączki). A wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150713081.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	325975 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150716090.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	325976

  11. #91
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Druty będą się wyginać zależnie od temperatury, proste będą tylko przez pierwszy czas, z czasem niestety się poskręcają...

    A cała reszta to prawda - ludzie jeszcze uważają, że jak dom obok ma piorunochron, to ich jest bezpieczny... bzdura.
    Nie beda sie skrecac jak dobrze wyprostowane.
    Istnieja napinacze do drutu i nie obwisa... tylko potrzeba kompensacje przewidziec...

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony