dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 91
  1. #21
    Guest

    Domyślnie

    Maco
    Pamiętaj, że ochrona odgromowa ma trochę inne zadanie niż przepięciowa tzn. ma chronić budynek przed skutkami uderzeń pioruna jak pożar, zniszczenia mechaniczne itp. oraz zmniejszać zagrożenie przebywających w niej ludzi.
    Ochrona przeciwprzepięciowa jest odrębnym problemem i dotyczy wyłącznie urządzeń elektrycznych, które chcesz ocalić .
    Odpowieź na Twoje pytanie jest bardzo "prosta" .
    Pokażę Ci to na przykładzie.
    Powiedzmy, że mieszkasz na otwartym terenie w domku jednorodzinnym - statystyki oceniają, że ryzyko trafienia pioruna w odległości takiej by mogło to coś zaszkodzić Twoim urządzeniom to ok. jeden raz na 40-100 lat (zależy czy są to góry czy inna okolica). Jeżeli instalacja elektryczna w Twoim domu jest zasilana z linii napowietrznej a kabel leżący w ziemi od słupa do Twojego domu jest krótszy niż ok. 100m to ryzyko uszkodeń drastycznie rośnie (wyładowanie piorunowe w linię energetyczną może przedostać się do Twojej instalacji elektrycznej).
    Innymi rodzajami przepięć specjalnie bym się nie przejmował mogą one raczej powodować zakłócenia w pracy urzadzeń (np. zawieszanie się komputerów)niż jakieś uszkodzenia.

    Teraz do sedna sprawy - powiedzmy chcesz ocalić przed przepięciami swoje nowe kino domowe za ok. 7000zł. komputer 2000zł i centralkę alarmową 500zł. Przyjmijmy, że na urządzenia do ochrony przeciwprzepięciowej wydasz 900zł.
    Przeanalizuj sprawę i odpowiedź na swoje pytanie masz gotową.
    Pozdrawiam

  2. #22

    Domyślnie

    Zagrozenie zaburzeniem elektomagnetycznym jest realne ale jest minimalizowane ekranowaniem kabli. Niestety - pole indukuje sie tez w kablach energetycznych i ta droga moze dostac sie do odbiornikow. Dlatego podczas burzy zaleca sie wylaczanie elektroniki. Bo mimo piorunochronu moga zostac uszkodzone (choc nie spalone).

    D.

  3. #23

    Domyślnie

    Dzięki,
    teraz pamiętam, że babcia jak była burza gasiła wszystkie światła, wyłączała telewizor i radio i zapalała gromnicę. Nawet chyba odłączała telewizor od anteny.

    To takie raczej darmowe zabezpieczenie (ale trzeba być w domu).

  4. #24
    Guest

    Domyślnie

    Anonimie. Z tego co tu przytoczyliście widzę, że nie ma problemu z wykonaniem instalacji odgromowej samemu, a sporo można zaoszczędzić. Dach na szczęście mam z dachówki, wkład kominowy z kamionki i rzadnych masztów czy anten na dachu. Natomiast odrębną sprawą jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Nie padły konkrety oprócz 900zł. Czy to jest spec. urządzenie, czy jakiaś spec. instalacja. Gdzie to kupić, można samemu zainstalować, do czego podpiąć itd. Poproszę o konkrety. Dzięki.

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    Anonim do Anonima
    W przypadku dachu z dachówki trudno mówić o szczęściu jeśli chodzi o pioruny . Lepszy by był cały z blachy połączony z uziomem najlepiej na wszystkich rogach (są na to normy) wtedy piorun nie ma jak wejść do budynku.
    Jeżeli chodzi o ochronę przeciwprzepięciową to jest to zbyt szeroki temat na forum i już nie jeden "jajogłowy" napisał o tym grubą książkę. W telegraficznym skrócie mówiąc ochrona ta sprowadza się do instalowania w różnych miejscach instalacji elektrycznych ochronników przeciwprzepięciowych, np. w rozdzielnicach elektr, gniazdkach elektrycznych, telefonicznych, komputerowych, antenowych i innych miejscach w zależności od tego co chcemy ochronić. Ponieważ jestem z branży elektrycznej a forum nie służy do reklamy mogę Cię jedynie oddać w łapy dystrybutorów i handlowców. Obejżyj sobie strony http://www.dehn.pl, http://www.obo.pl, http://www.weidmuller.pl
    Jak będziesz miał problemy spytaj na tym wątku.
    Pozdrowienia od Anonima dla Anonima.

    P.S.
    ok. 900zł. to tyle ile ja wydałem na zabezpieczenia od przepięć w mojej instalacji.

  6. #26

    Domyślnie

    Właśnie zakończyłem montaz instalacji odgromowe (dom z poddaszem użytkowym plus garaz wolnostojący, razem wg dachów ok 315 m kw.). Zgadzam się z Davem, że całkowite koszty to kilkaset zł. W moim przypadku 400 zł (plus bednarki robione przy fundamentach, przypuszczam, że góra 200 zł). Robocizna 500 zł (i tak sądzę, że przepłaciłem. Też zastanawiałem się, robić nie robić, ale po podliczneiu kosztów zdecydowałem - robić! Oczywiście ochrona przeciwprzepięciowa to inna historia.

  7. #27

    Domyślnie

    Czasami można stanąć na dachu i robić zdjęcia gorzej jak jesteś magneto pozytywny. Przyda się polisa na życie!
    Piorunochron owszem napewno tak!

  8. #28

    Domyślnie

    Po przeczytaniu tych informacji juz się wystraszyłem, tym bardziej, że mam na dachu blachodachówkę i metalowe rynny z czterech stron domu. Czy wystarczy uziemnić te cztery rynny?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Abram jeśli masz na dachu blachę lub blachodachówkę co na jedno wychodzi to jakbyś już miał piorunochron. Musisz jeszcze postarać się o uziom i spiąć dach z uziomem drutem FeZn minimum 6mm . Do tego na górze i w dolnej częci jeszcze podlącz rynny i odgromówkę masz jak ta lala. Podaj trochę więcej szczegółów jaki jest kształt budynku i wymiary zewnętrzne to dokładniej powiem Ci jak to zrobić
    Pozdrawiam

  10. #30
    Gosc123
    Guest
    Gosc123

    Domyślnie

    Ja też buduje w szkielecie i jestem przezorny, wiec w planie mam zalozenie instalacji, ale... Firmy, z ktorymi rozmawialem nie istaluja piorunochronów twierdząc, że... nie trzeba. Oczywiscie założą ją bez problemu, ale ich klieci tego nie robili. Nikogo szlag nie trafil (oby jak najdluzej), ale mnie sie jakos wierzyc nie chce, ze to tak zawsze. Mam tylko nadzieje, ze zalozenie instalacji nie sciagnie mi jakiegos pieruna A brzózki czy topole coś tam ściągają ponoć... to piękne cholerstwo rośnie niedaleko

  11. #31

    Domyślnie

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-20 19:23 ]</font>

  12. #32

    Domyślnie




    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-20 19:23 ]</font>

  13. #33

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    nie mam piorunochronu.. mam tylko uziom fundamentów

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ale napewno zrobie koszt 2000 zł

  16. #36

    Domyślnie

    Inwestor- ja też mam dach z blachodachówki Lindab głęboko tłoczonej .Wymiar budynku 10 x 10 m, poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, rynny metalowe , powlekane - jak dach . Napisz jak to zrobić z tymi uziemieniami, qrcze nastraszyliście mnie trochę.
    DJ

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Maco

    Powiedzmy, że mieszkasz na otwartym terenie w domku jednorodzinnym - statystyki oceniają, że ryzyko trafienia pioruna w odległości takiej by mogło to coś zaszkodzić Twoim urządzeniom to ok. jeden raz na 40-100 lat (zależy czy są to góry czy inna okolica).
    Faktycznie, to tlumaczy dlaczego ZADEN budynek mieszkalny w mojej okolicy nie ma piorunochronu, a miejscowi na pytanie o instalacje odgromowa otwieraja szeroko oczy "a po kiego???"

    Skoro ryzyko jest tak minimalne, to zamiast wkladac pieniadze w piorunochron, lepiej przeczytac polise ubezpieczenia domu. Standardowo polisy ubezpieczenia od pozaru obejmuja skutki bezposredniego uderzenia pioruna, a te lepsze takze skutki przepiec.

  18. #38
    Guest

    Domyślnie

    Czy zejście piorunochronu po ścianie szczytowej należy zrobić po obu bokach stronach ściany szczytowej czy też wystraczy tylko z jednego boku ściany. Czyli czy dal domu z dachem dwu spadowym wystaczą dwa zejścia czy też cztery ?

  19. #39

    Domyślnie

    Wystarcza 2. Generalnie wazne jest zapewnienie ochrony kalenicy i kominow a zejscia sa tylko w celu odprowadzenia wyladowan.

    D.

  20. #40
    pikuś
    Guest
    pikuś

    Domyślnie

    miałem to szczęście w życiu, że widziałem skutki uderzenia pioruna w 2 budynki chronione stosowną instalacją. W obu przypadkach "odparowało" po ok 1,5 m przewodu ochronnego. Rezystancja w normie regularnie sprawdzana. Budynki wyszły bez szkód. Co za różnica czy instalacja kosztuje 1kPLN czy 2kPLN, pomyślcie ile wybuliliście kasy na dach.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony