dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 91
  1. #41

    Domyślnie

    Fajny ten wątek
    Po przeczytaniu całości doszedłem do wniosku, że warto byłoby taką instalację założyć... jedna mniej, czy jedna więcej.. co to za różnica

    Mam jednak pytanie bardzo konkretne - jak należy ułożyć w ziemi bednarkę? Czy może być zaraz obok fundamentów, czy trzeba ją położyć nieco dalej?
    D12a... wybudowałem jest super, jest super więc po co inny

  2. #42

    Domyślnie

    PIKUŚ - mam pytanie: czy w opisanym przez ciebie przypadku urzadzenia RTV i sprzety AGD przetrwaly??? Wg mojej wiedzy i przewidywan prawdopodobnie ulegly zniszczeniu na skutek zaindukowania sie w nich pradow wywolanych pobliskim wyladowaniem atmosferycznym. Ale teoria teoria a w praktyce bywa roznie. Ciekaw jestem jak bylo???
    pozdr.

  3. #43

    Domyślnie

    Oczywiście, że tak! Będę spała spokojniej!
    Justa

  4. #44
    Pikuś
    Guest
    Pikuś

    Domyślnie

    Budynki o których pisałem to budynki przemysłowe, wyposażone w układy siłowe, bez wysublimowanej elektroniki, ale radio było tylko nie wiem czy w tym momencie było załączone. Inst elektryczna wyszła bez najmniejszego szwanku, gorzej z pracownikiem, który po spektaklu typu światło i dzwięk trochę był oszołomiony siłami natury. Pozdrowienia Pikuś.

  5. #45

    Domyślnie

    Mała ciekawostka statystyczna:
    W zaprzyjaźnionym zakładzie naprawiającym telewizory śmiali się, że na 100 telewizorów uszkodzonych z powodów związanych z burzą jeden był faktycznie uszkodzony przez przepięcie, a pozostałe 99 miało uszkodzoną mechanicznie głowicę z powodu systematycznego wyciągania i wkładania wtyczki antenowej przez przezorne babcie

    Dzbanek

  6. #46

    Domyślnie

    Ciekawa sprawa z tą instalacją, chyba się zastanowię, według tego co piszecie wystarczą uziomy pogrążalane, aby otrzymać odpowiednią rezystancję uziomu - tak ?
    Gdzieś czytałem, że pioruny walą tylko tam gdzie są jakieś podziemne cieki wodne. Jakieś opinie potwierdzją to stwierdzenie ?
    Może wystarczy na działce prawidłowo ustawić dom, oczywiście jeżeli się da.
    Pozdrowienia

  7. #47

    Domyślnie

    Na stronach SEP jest dokument będący przeglądem problemu ochrony odgromowej (plik w formacie MS-Worda *.doc). Są tabelki minimalnych przekrojów przewodów z różnych materiałów, wykresy, stożki itp. SEP - opracowanie_ochrona_odgromowa.
    Slaw

  8. #48
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur_071
    Ciekawa sprawa z tą instalacją, chyba się zastanowię, według tego co piszecie wystarczą uziomy pogrążalane, aby otrzymać odpowiednią rezystancję uziomu - tak ?
    Gdzieś czytałem, że pioruny walą tylko tam gdzie są jakieś podziemne cieki wodne. Jakieś opinie potwierdzją to stwierdzenie ?
    Może wystarczy na działce prawidłowo ustawić dom, oczywiście jeżeli się da.

    Cytat Napisał Dave
    Tak naprawde bednarka nie gwarantuje minimalnej rezystancji zwlaszcza na glebach piasczystych i trzeba dac dodatkowe uziomy pionowe wbijane do poziomu wod gruntowych - dopiero wtedy osiagnie sie rezystancje minimalna. Ale to dalej koszt rzedu kilkuset zlotych. Nawet jak zamiast drutu fi6 dasz fi8 to nie wiem czy ci sie cos zmieni w jakosci piorunochronu i niewiele wzrosnie cena. Czekam wiec na realne uzasadnienie - skad ten koszt rzedu 2-3tys zl..?? Chyba ze chcecie zaplacic firmie 2tys za "robocizne" a raczej za swoja niewiedze...

    D.

    Artur
    Dave to wyjaśnił - nie uziom pogrążalny ani bednarka jest czynnikiem decydujacym - a wilgotność gruntu, dla uzyskania pożadanej rezystancji
    Podobnie zgadzam z Dave gdy chodzi o koszty wykonania odgromówki ( spadaja dodatkowo gdy na etapie zbrojenia funamentów zaprojektujesz połaczenie zbrojenia z odgromówką ...)
    Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w skrzyżowanie cieków energetycznych promieniwania wodnego moze byc wyższe - lecz jest to trudne do udowodnienia.
    Efekt przepiecia w ubiegłym roku spowodował ze piorun z anteny TV zbiorczej skasował "po drodze" starsze typy odbiorników. telefony i karty sieciowe komputerów ...

    brzoza

  9. #49

    Domyślnie

    Mam pytanie do znawców,w ławie będę miał sztuczny uziom z bednarki,czy do niego podpiąć można piorunochron?Jeśli tak można to czy przy uderzeniu prąd nie pójdzie na instalację w domu,bo przecież do tej bednarki będzie podłączone uziemienie?Czy wystarczy ,że połączę zwody z blachodachówką?

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał joint32 Zobacz post
    Mam pytanie do znawców,w ławie będę miał sztuczny uziom z bednarki,czy do niego podpiąć można piorunochron?Jeśli tak można to czy przy uderzeniu prąd nie pójdzie na instalację w domu,bo przecież do tej bednarki będzie podłączone uziemienie?Czy wystarczy ,że połączę zwody z blachodachówką?
    Jeżeli pomiar wyjdzie OK. to można jak nie to trzeba dołożyć np. uziom otokowy lub wbijać pilony [szpilki na kilka m w glebe]

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał joint32 Zobacz post
    czy wystarczy ,że połączę zwody z blachodachówką?
    nie wystarczy

  12. #52

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie.Czy jak będę wylewał ławy w gruncie i położę folię to czy ona nie odizoluje ławy od ziemi|?Jak wtedy będzie z sztucznym uziomem czy nadal spełni on swoją funkcję?

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Pewnie trochę odizoluje ale jak wcześniej już pisałem konieczny jest pomiar rezystancji uziemienia to wszystko sie okaże.
    Ta folia najczęsciej jest niezbędna jak chcesz lać beton prosto w grunt. To zresztą zależy od spoistości gruntu.
    Polecam wyprowadzić z fundamentu bednarki na zewnątrz po kilka metrów.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    A co mówią przepisy o piorunochronie i instalacji odgromowej?
    Przymus czy wola inwestora?

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał mr6319 Zobacz post
    A co mówią przepisy o piorunochronie i instalacji odgromowej?
    Przymus czy wola inwestora?
    I tak i tak.
    Połączenia ekwipotencjane w nowym budownictwie to konieczność tak jak RDS .
    Odgromówka konieczna ale od jakiejś powieżchni dachu [niestety nie pamiętam od jakiej].
    Poniżej wedle uznania inwestora i kieszeni.
    Jak już niektóży pisali na FM bylejak zrobiona, źle zaprojektowana czasem może narobić więcej szkody niż pożytku.
    Są mapy częstotliwości występowania wyładowań atmosferycznych.

  16. #56

    Domyślnie

    A jak mam takie pytanie. Dom już skończony wiec trzeba wykopac rów żeby położyć bednarkę jako uziom otokowy. I teraz okazuje sie że bednarka przechodzi ok 30 cm nad głónym przewodem prądowym do domu. Czy nie bedzie to powodowało jakiś problemów z instalacją elektryczną po ewentualnym zadziałaniu uziemnienia. Chodzi mi o prądy indukcyjne które mogą powstać w kablu zasilającym. Czy w przypadju uziomu otokowego coś takiego nie występuje? Moze lepie wbić uziomy pionowe zamiast kopać otoku?
    Ostatnio edytowane przez szejens ; 13-08-2010 o 14:31

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Pilony trochę droże ale bez wątpienia lepsze. A czasem nawet konieczne. A nie możesz bednarki dać poniżej kabla zasilającego?

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlo111 Zobacz post
    Pilony trochę droże ale bez wątpienia lepsze. A czasem nawet konieczne. A nie możesz bednarki dać poniżej kabla zasilającego?
    Nie ma znaczenia czy wyżej czy niżej bo problem indukcji może wystąpić 360 st wokół bednarki. a czemu piony lepsze niż bednarka?

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Ma znaczenie bo wyżej to słabsze działanie [bednarka leży w suchszej warstwie gruntu] a niżej to możesz sobie zakopać jak chcesz głęboko a czym głębiej tym lepiej i właśnie dla tego pilony [nie piony] są lepsze sięgają do głębszych warst gruntu bardziej wilgotnej czasami wręcz w wodzie.

  20. #60
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Luki123

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam ,
    Niedawno spotkała mnie niemiła sytuacja , mój dom został złośliwie potraktowany przez piorun . A dokładniej komin szczęście w nieszczęściu że prawdopodobnie odbędzie się bez , znaczących kosztów . Ale jak mówiłem więcej szczęścia w tym było i za to należny dziękować Moje pytanie brzmi czy piorunochron ochroni mój dom w 100% po zanotowaniu takiego . z góry dzięki
    za odp

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony