dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 86
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    U mnie był ryczałt za wszystkie instalacje.
    Każdy dodatkowy punkt 15zł przy założeniu, że robota idzie z marszu. Bez dodatkowych dojazdów.
    Alarm w ryczałcie około 2000 zł 8 czujników pir, 11 rolet. Kontraktony, kamera, + dwa urządzenia sterowane on/off. Instalacja na satelu wrl128 ma być sterowanie przez app. Jakiś bajerancki wyświetlacz dotykowy ( tutaj dodatkowa trudność - programowanie ). Materiał po mojej stronie ( instalator oszalał z cenami )

    Aby z kimś dogadać się na ryczałt trzeba mieć dobrze zrobiony szkic instalacji - wszystko przemyślane. Można zastrzec od razu ile kosztuje dodatkowy punkt, jeżeli coś wyskoczy. U mnie instalatorzy nie narzekali. Ważne jest żeby wiedzieć co się chce. Tak ma być i koniec. A nie rano mąż ustalił jedno, przyjedzie kobieta i 80% do poprawy.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Za tyle można wynająć kogoś kto poprzybija przewody wg. schematu. Czyli na rękę 2-2.5 tys. Do tego koszt materiału.
    Na pewno nie 75 PLN od punktu. Ma się gość wyrobić z robotą w miesiąc.
    Myślałem, że szukasz porady ale widzę jak liczysz komuś ile ma zarobić i jak powie więcej to masz do niego żal.
    Zrób sobie sam instalację, będziesz miał za 0zł i oszczędź nam dyskusji o cenach robocizny .

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Żadnych gromów, ja Ciebie popieram w 100%. Zrobienie instalacji kosztuje mnie tyle co pensja pracowanika. Za tyle można wynająć kogoś kto poprzybija przewody wg. schematu. Czyli na rękę 2-2.5 tys. Do tego koszt materiału.
    Na pewno nie 75 PLN od punktu. Ma się gość wyrobić z robotą w miesiąc. Jak będzie ich więcej to odpowiednio szybciej.
    Dobrze zrozumiałem, ma do ciebie przyjść instalator który zrobi ci instalację elektryczną za 2 do 2,5 tys w miesiąc? Zakładam że raczej nie wiesz co to takiego jest ta "własna działalność gospodarcza"? Pewnie też nie wiesz co to takiego podatek dochodowy, VAT, ZUS, urlop, chorobowe, utrzymanie stanowiska pracy, dojazd i szereg innych czynników. Bo gdybyś wiedział to szybko policzyłbyś że te 2,5 tys. starczy zaledwie na opłaty. Pozostaje mi mieć nadzieję że nie jesteś aż takim ignorantem że miałeś na myśli emeryta pracującego na czarno, choć mam co do tego wątpliwości.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Przeciętny świadomy kowalski kupi sobie sterownik PLC, a kable połączy sam i będzie to tak samo dobre jak gotowy system.
    Ale po co skoro dedykowane systemy są tańsze od firmowego PLC, lub w podobnych cenach (może niewiele droższe) od tego chińskiego który sprzedajesz?
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 22-08-2016 o 23:09

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Mówisz działalność gospodarcza.... Ale mało kogo stać na kogoś z działalnością gospodarczą. Wolą Tomka i Romka z ogłoszenia. Nie muszą wiele umieć byle wykonali fizyczną pracę. Kable połączy się samemu. Większość inwestorów sama pracuje na etatach i ich po prostu nie stać na płacenie kilka razy tyle.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ElemenT

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    166

    Domyślnie

    Ja miałem elektryka z ceną za punkt, z objaśnieniem co jest punktem - cena z materiałem za pkt 60zł. Umówiłem się że wszystkie materiały po mojej stronie, a potem odejmujemy od ceny końcowej kwotę za materiały. Elektryk miał te materiały wycenić w swojej hurtowni i taką cenę odjąć.

    Jeżeli ja zapłaciłem mniej to mój zysk, jeżeli więcej to moja strata.

    Na całym domu około tysiaka taniej wyszło na materiale

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Materaił w hurtowni, po rabacie hurtownianym, kosztuje i tak więcej niż kupowany od hurtowni na Allegro. Nie wiem czemu jest taki obłęd. Nawet zakup u kilku sprzedawców i opłata za kilka przesyłek, opłaca się bardziej niż lokalna hurtownia.
    W lokalnej hurtowni nie ma cen w internecie. Czasem dają cennik papierowy odbity na ksero i ciężko przefiltrować produkty do porównania. Przeważnie jest tak, że siada się u tfu "handlowca" i pod presją czasu wypytuje o produkty. Nie nawidzę takich zakupów. To jest robione celowo żeby podejmować nieprzemyślane decyzje.
    Osobiście kupuję tylko w necie po wielokrotnym porównywaniu cen za te same produkty.
    Teraz będę robił kilka innych rozdzielni. Elektryka wezmę jedynie do fizycznej pracy, której nie chce mi się robić samemu. Na pewno mu za punky żadne nie zapłacę.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Materaił w hurtowni, po rabacie hurtownianym, kosztuje i tak więcej niż kupowany od hurtowni na Allegro.
    I co z tego?
    Nie wiem czemu jest taki obłęd.
    Wy komuniści zawsze mieliście problem ze zrozumieniem prostej zasady, że towar kosztuje tyle za ile sprzedając jest gotów go sprzedać, a kupujący jest kupić. Nikt nie ma hurtowni dla samego faktu posiadania hurtowni. Skoro hurtownia handluje i nie bankrutuje, tzn. że są klienci zadowoleni i z cen i formy zakupów.
    Nawet zakup u kilku sprzedawców i opłata za kilka przesyłek, opłaca się bardziej niż lokalna hurtownia.
    Widocznie niektórzy nie mają czasu na marnowanie go szukając po internecie.
    W lokalnej hurtowni nie ma cen w internecie. Czasem dają cennik papierowy odbity na ksero i ciężko przefiltrować produkty do porównania. Przeważnie jest tak, że siada się u tfu "handlowca" i pod presją czasu wypytuje o produkty. Nie nawidzę takich zakupów. To jest robione celowo żeby podejmować nieprzemyślane decyzje.
    UHAHAHAHH. Jak zwykle bełkot komucha. Chcesz marnować swój czas, to go sobie marnuj, ale dlaczego hurtownia ma go marnować?
    Osobiście kupuję tylko w necie po wielokrotnym porównywaniu cen za te same produkty.
    Każdy ma jakieś zboczenia i nikogo nie obchodzi jak i gdzie robisz zakupy.
    Teraz będę robił kilka innych rozdzielni. Elektryka wezmę jedynie do fizycznej pracy, której nie chce mi się robić samemu. Na pewno mu za punky żadne nie zapłacę.
    A teraz najzabawniejsze marnowanie czasu swojego i innych, wyszukiwanie najtańszych materiałów, najtańszych i przy okazji najsłabszych elektryków, po to, aby kupić drogie chińskie sterowniki i pseudo alarm. Po prostu genialne. Ten twój badziewny pseudo alarm jest nawet droższy od Satela Integry 128WRL. PS. To co robisz to zwykłe dziadowanie, a nie żadna cwaniactwo. Jak na gościa pracującego w 30 letnie firmie to bida z nyndzą, panie handlarzu chińszczyzną. PS2. Wiem jak piszemy słowo bieda i nędza.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 08-09-2016 o 14:57
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Trzeba odróżnić 2 rzeczy.

    1. Cena materiałów
    2. Cena robocizny

    Materiały można kupić taniej sortując ceną i odpytując hurtownie te bez cenników.
    Natomiast cena robocizny u niektórych niejednokrotnie przewyższa cenę materiałów. Sterowniki czy osprzęt wybierasz taki jak akurat pasuje. Na robociźnie właśnie można się najbardziej przejechać. Taki sterownik PLC2011 czy Siemens to serce systemu i stanowi jednostkę. Różnica w cenie to dosłownie cena 2-3 punktów u elektryka. Przy setkach punktów nie ma znaczenia. Natomiast to czy zapłacę elektrykowi tyle czy tyle ma większe znaczenie.

    Zasada jest taka, że

    1. Instalację trzeba zaplanować i zaprojektować
    2. Kupić osprzęt modułowy i kable
    3. Wykonać okablowanie
    4. Obszyć rozdzielnię
    5. Kupić PLC z wyboru, taki jak nam pasuje

    Ta cena i rodzaj PLC to ułamek kosztów całości. Przy gotowym systemie klamka zapadła. Zobacz Autorusa z naszego forum. Najpierw chciał robić na PLC, sprzedał, później zamontowali mu gotowy system, a on teraz go wyprzedaje po kawałku. Pytam co było nie tak z gotowym systemem?

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...mianie-systemu

    Jak zrobisz instalację pod PLC to sam sterownik możesz wymieniać na inny model lub możesz rozbudować sterownikiem innej firmy.

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Mówisz działalność gospodarcza.... Ale mało kogo stać na kogoś z działalnością gospodarczą. Wolą Tomka i Romka z ogłoszenia. Nie muszą wiele umieć byle wykonali fizyczną pracę. Kable połączy się samemu. Większość inwestorów sama pracuje na etatach i ich po prostu nie stać na płacenie kilka razy tyle.
    Czyli jednak Swoją drogą ciekawe na jakim etacie pracowałby inwestor o którym piszesz gdyby jego szef też chodził po klientach bez zgłoszonej działalności gospodarczej.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Osobiście kupuję tylko w necie po wielokrotnym porównywaniu cen za te same produkty.
    Na szczęście są ludzie którzy mają ważniejsze rzeczy do roboty niż skanowanie internetu dla oszczędności paru groszy po to żeby potem mieć problemy z ewentualną reklamacją

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Teraz będę robił kilka innych rozdzielni. Elektryka wezmę jedynie do fizycznej pracy, której nie chce mi się robić samemu. Na pewno mu za punky żadne nie zapłacę.
    Cieszymy się razem z tobą twoim szczęściem że znalazłeś zawodowego elektryka który będzie pracował dla ciebie za free. Jak już będzie wolny chętnie zatrudnię
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 09-09-2016 o 23:52

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Na szczęście są ludzie którzy mają ważniejsze rzeczy do roboty niż skanowanie internetu dla oszczędności paru groszy po to żeby potem mieć problemy z ewentualną reklamacją

    Cieszymy się razem z tobą twoim szczęściem że znalazłeś zawodowego elektryka który będzie pracował dla ciebie za free. Jak już będzie wolny chętnie zatrudnię
    Ja wiem, robisz tylko dla milionerów, którzy nie liczą się z kasą. Szczególnie w kraju gdzie większość domów to budowy na kredyt. Nie ściemniaj, bo nikt nie uwierzy. Jak będziesz w Castoramie i podobnych marketach to zwróć uwagę jak ludzie chodzą z wydrukami i telefonami i porównują ceny wszystkiego. Posłuchaj co mówią między sobą zaglądając w te swoje ściągawki z cenami z innych sklepów i z Allegro, Ceneo itp.
    Tak się właśnie odbywają zakupy wszystkiego. Byłem w jednym z marketów kilka dni temu i chciałem kupić głupie bezpieczniki S-ki. Nie kupiłem żadnego, bo były 2-3 razy droższe niż w necie. Różnicówki, przekażniki, styczniki? Zapomnij. Nawet kabel do sznurowania rozdzielni taki LgY w rolkach po 20m kosztował tyle co na Allegro za 100m.
    Za trochę drobiazgów, które chciałem kupić bym przepłacił ponad 1000 PLN-ów. Kupiłem tylko rękawiczki wampirki za 5 PLN jedną parę. Na Allegro są po 1 PLN !

    Co do robocizny to nie musi być elektryk. Mało kto z was "elektryków" jakąkolwiek skończył szkołę w tym kierunku. Wystarczy ktokolwiek kto sumiennie przymocuje przewody wg rysunku i dalej nie będzie potrzebny.

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Ja wiem, robisz tylko dla milionerów, którzy nie liczą się z kasą. Szczególnie w kraju gdzie większość domów to budowy na kredyt.
    Robię zarówno dla milionerów, jak i dla bardziej poukładanego Kowalskiego. Mniej poukładany Kowalski w tym kraju jak na razie nie myśli o inteligentnej automatyce bo nikt go nie wyprowadził z błędu że nie kosztuje to fortuny.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Jak będziesz w Castoramie i podobnych marketach to zwróć uwagę jak ludzie chodzą z wydrukami i telefonami i porównują ceny wszystkiego. Posłuchaj co mówią między sobą zaglądając w te swoje ściągawki z cenami z innych sklepów i z Allegro, Ceneo itp.
    Tak się właśnie odbywają zakupy wszystkiego. Byłem w jednym z marketów kilka dni temu i chciałem kupić głupie bezpieczniki S-ki. Nie kupiłem żadnego, bo były 2-3 razy droższe niż w necie. Różnicówki, przekażniki, styczniki? Zapomnij. Nawet kabel do sznurowania rozdzielni taki LgY w rolkach po 20m kosztował tyle co na Allegro za 100m.
    Za trochę drobiazgów, które chciałem kupić bym przepłacił ponad 1000 PLN-ów. Kupiłem tylko rękawiczki wampirki za 5 PLN jedną parę. Na Allegro są po 1 PLN !
    A kto każe Ci iść po materiały na instalację elektryczną do Castoramy, Obi czy Praktikera? W zwykłej hurtowni elektrycznej masz kilka razy taniej niż w sklepie który wymieniłeś. Nie będąc elektrykiem, elektryk ma jeszcze taniej i słusznie.

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Co do robocizny to nie musi być elektryk. Mało kto z was "elektryków" jakąkolwiek skończył szkołę w tym kierunku. Wystarczy ktokolwiek kto sumiennie przymocuje przewody wg rysunku i dalej nie będzie potrzebny.
    Masz rację, nie jestem elektrykiem skończyłem elektronikę. Elektryków zatrudniam, tak samo jak i elektroników. Zawodowych, znających się na rzeczy, takich którzy ani mnie ani klientowi nie będą wciskać kitów. Zatrudniam ich legalnie, tak żeby nie musieli po godzinach chodzić do ciebie okablowywać instalacji za 2 tysiące.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Zatrudniam ich legalnie, tak żeby nie musieli po godzinach chodzić do ciebie okablowywać instalacji za 2 tysiące.
    Na pewno chodzą po godzinach robić u innych.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Ja wiem, robisz tylko dla milionerów, którzy nie liczą się z kasą. Szczególnie w kraju gdzie większość domów to budowy na kredyt. Nie ściemniaj, bo nikt nie uwierzy.
    Skoro większość domów jest na kredyt, to czemu namawiasz ludzi, aby marnowali kasę na chiński drogi sterownik, skoro Satel Versa + Sterbox czy Satel Versa +Grenton są tańsze i bez porównania lepsze od chińskich sterowników, a do tego polskie.
    Oba mają apki dla androida i iOs-a, które pobierasz z oficjalnego sklepu, a nie musisz sobie pisać lub wgrywać w jakiś dziwny sposób.


    Jak będziesz w Castoramie i podobnych marketach to zwróć uwagę jak ludzie chodzą z wydrukami i telefonami i porównują ceny wszystkiego. Posłuchaj co mówią między sobą zaglądając w te swoje ściągawki z cenami z innych sklepów i z Allegro, Ceneo itp.
    Bywam i nigdy nie widziałem, nawet w hipermarketach spożywczych. Jeśli już ktoś się gapi towarzyszu w paragon, to dlatego, że coś mu się nie zgadza z ceną jaką zapłacił, a ceną na półce.


    Nie kupiłem żadnego, bo były 2-3 razy droższe niż w necie.
    Jak się porównuje ceny różnych firm, to tak bywa. Nie ma opcji, aby bezpiecznik np. hagera był na allegro 2 tańszy niż w hipermarkecie.

    Co do robocizny to nie musi być elektryk. Mało kto z was "elektryków" jakąkolwiek skończył szkołę w tym kierunku. Wystarczy ktokolwiek kto sumiennie przymocuje przewody wg rysunku i dalej nie będzie potrzebny.
    UAHAHAHAHA. To, że ty zatrudniasz ignorantów bez szkoły, to twój problem. Chociaż wiadomo, że ignorant zawsze będzie tańszy.
    Nie zdarzyło mi się, abym w mojej ponad 20 letniej karierze pracował z elektrykiem bez szkoły o kierunku elektrycznym. Nawet jak ustalałem pewne rzeczy z gośćmi od montażu kabli z ekipy elektrycznej czy alarmowej wynajętej przez inwestora, bo nie było majstra czy szefa, to na pewno byli po jakiejś szkole elektrycznej.
    Instalatorzy od CCTV i SSWiN na ogół są po szkołach elektronicznych.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 11-09-2016 o 09:33
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Co ty wygadujesz za brednie? Ja nie jestem żadnym handlarzem. Jestem tylko za tym żeby nie robić instalacji w oparciu o gotowy system ale o metodę z użyciem sterowników PLC.
    Ty za to nie prowadzisz żadnej instalatorki tylko trolujesz jako ekspert w różnych niepowiązanych działach, na różnych forach i trolujesz jako ekspert na wszystkie możliwe tematy.
    Ostatnio edytowane przez xtea ; 11-09-2016 o 10:50

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Co ty wygadujesz za brednie? Ja nie jestem żadnym handlarzem. Jestem tylko za tym żeby nie robić instalacji w oparciu o gotowy system ale o metodę z użyciem sterowników PLC.
    Chyba każdy, kto wykonuje instalacje automatyki domowej ma na początku pomysł, żeby zrobić to na PLC. Szybko jednak okazuje się, że nie jest to najlepsza droga. Sterowniki PLC świetnie nadają się do procesów technologicznych. Są też takie, które sprawdzą się w automatyce budynkowej. Ale w automatyce domowej są inne potrzeby, może kiedyś się o tym przekonasz. Na razie uparłeś się, że chiński sterownik jest najlepszy. Powodzenia.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Chyba każdy, kto wykonuje instalacje automatyki domowej ma na początku pomysł, żeby zrobić to na PLC. Szybko jednak okazuje się, że nie jest to najlepsza droga. Sterowniki PLC świetnie nadają się do procesów technologicznych. Są też takie, które sprawdzą się w automatyce budynkowej. Ale w automatyce domowej są inne potrzeby, może kiedyś się o tym przekonasz. Na razie uparłeś się, że chiński sterownik jest najlepszy. Powodzenia.
    Nie mówi,y o konkretnym PLC ale o idei.
    A jakie są to inne potrzeby są w automatyce domowej, których nie możesz zrobić na PLC?
    PLC przecież to takie samo coś jak gotowy system tylko pozbawiony krwiopijców, którzy będą to za użytkownika programować i nadzorować. PLC ma tak samo wejścia i wyjścia tylko nie wymaga ingerencji ze strony żadnej firmy. Robi się to samemu.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Co ty wygadujesz za brednie? Ja nie jestem żadnym handlarzem. Jestem tylko za tym żeby nie robić instalacji w oparciu o gotowy system ale o metodę z użyciem sterowników PLC. Ty za to nie prowadzisz żadnej instalatorki tylko trolujesz jako ekspert w różnych niepowiązanych działach, na różnych forach i trolujesz jako ekspert na wszystkie możliwe tematy.
    Dlatego mówiłem ci, abyś poszedł na elektrodę i tam sprzedawał te swoje sterowniki. Jakoś słabo się też udzielasz na PLC-home, dobre forum o sterownikach PLC, tylko, że jakimś cudem olewają tam chińskiego handlarza.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Nie mówi,y o konkretnym PLC ale o idei.
    A jakie są to inne potrzeby są w automatyce domowej, których nie możesz zrobić na PLC?
    Weźmy przykład pierwszy z brzegu. Całkowicie normalna instalacja KNX, mamy przycisk 4-klawiszowy z termostatem. Zakładając, że jakimś cudem uda ci się znaleźć takie urządzenie, które pozwoli na podłączenie wszystkich sygnałów, to jak zrealizujesz takie funkcje na PLC:
    - każdy klawisz włącza/wyłącza oświetlenie,
    - dłuższe przytrzymanie steruje ściemnianiem,
    - dioda przy klawiszu informuje o aktualnym statusie
    - dostajesz informację o aktualnej temperaturze,
    - wyświetlacz pokazuje temperaturę wewnętrzną, zewnętrzną oraz godzinę,
    - nadrzędny sygnał przełącza tryby grzania (comfort, standby),
    - w nocy podświetlenie przycisków przygasa.

    Teraz pomnóż te funkcje razy ilość przycisków, np. 8 szt. (oczywiście przycisków będzie więcej, ale liczmy tylko te z termostatem). Ciekawy jestem, jakie okablowanie poprowadzisz do każdej puszki. I jak będzie ten przycisk wyglądał.

    Dodam tylko, że przedstawiłem ułamek funkcjonalności.

    Jak już wymyślisz, jak to wszystko połączyć, to możemy sprawdzić czas programowania.


    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    PLC przecież to takie samo coś jak gotowy system tylko pozbawiony krwiopijców, którzy będą to za użytkownika programować i nadzorować. PLC ma tak samo wejścia i wyjścia tylko nie wymaga ingerencji ze strony żadnej firmy. Robi się to samemu.
    Znasz zasadę działania PLC i jakiegoś systemu automatyki domowej?

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    To wszystko robi się w programie na tablet i telefon. Nie potrzeba fizycznych, zaawansowanych przycisków rozmieszczonych na ścianach. Każdy taki przycisk kosztuje energię i trzeba do niego wstać. Jak ktoś ma chęć może powiesić sobie na ścianie tablet z Allegro za 99PLN i na nim zainstalować programik i zrobić dowolną funkcję wszystkiego.

    Ale ja teraz widzę po sobie, że najlepiej jest używać własnego telefonu do obsługi wszystkiego.
    Np robię sobie interfejs do sterowania w oparciu o sterowniki PLC2011.
    Nic lepszego niż z ekranu telefonu nie zaprogramujesz i przyciski nie kosztują energii, nie jest to dodatkowa elektronika.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140709.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	366966   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140656.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	366967   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140732.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	366968   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140758.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	366969   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140830.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	15,5 KB
ID:	366970  


  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    A tutaj dalszy ciąg plików.
    Cały urok PLC jest taki, że jest sobie sterownik i nic więcej nie potrzeba kupować ani nikomu za nic płacić. Jak zrobię to do końca i podłączę już na gotowo to także wrzucę obrazki z telefonu i nakręcę film jak to działa. I nikt mi nie powie, że gotowy system jest lepszy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140901.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	366971   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	device-2016-09-11-140926.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	366972  

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony