dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Polskie znaki na WWW: raz są raz ich nie ma. Dlaczego?

    Na stronie ze zdjeciami z mojej budowy ( http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38341 ), i u mnie i nie tylko jakoś losowo wyświetlają się polskie znaki.

    Nie mam tam polecenia META. Chcąc to usunąć robię próby z boku (na roboczym koncie) wstawiajac polecenie META z parametrem charset=iso-8859-2. Ciągle nie ma stabilności. Próbowałem też 8895-1 i jest losowość na poszczególnych podstronach.

    Gdy sprawdzam kodowanie tych stron (prawy klawisz i polecenie Kodowanie) mam zawsze ustawiony Automatyczny wybór, natomiast zaznaczane są raz kodowanie Windows, raz ISO Europy Srodkowej a gdzie indziej ISO Europy zachodniej.

    Coś namieszałem lecz nie wiem co. Może ktoś mi pomoże?

  2. #2

    Domyślnie

    charset=iso-8859-1 jest nieprawidłowe. Powinno być charset=iso-8859-2, ale do tego musisz mieć pliki html zakodowane w iso-8859-2 a Windows domyślnie koduje Ci je jako CP-1250.

    Ja robię w ten sposób, że zainstalowałem sobie driverek klawiatury z możliwością przełączenia na ISO-8859-2 i pliki htlm robię od razu w iso. Niestety wtedy w czasie pisania nie widzę polskich liter - dopiero na podglądzie w przeglądarce.
    Slaw

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw
    charset=iso-8859-1 jest nieprawidłowe. Powinno być charset=iso-8859-2, ale do tego musisz mieć pliki html zakodowane w iso-8859-2 a Windows domyślnie koduje Ci je jako CP-1250.
    To już jeden konkret! Dzięki!

    Cytat Napisał slaw
    Ja robię w ten sposób, że zainstalowałem sobie driverek klawiatury z możliwością przełączenia na ISO-8859-2 i pliki htlm robię od razu w iso. Niestety wtedy w czasie pisania nie widzę polskich liter - dopiero na podglądzie w przeglądarce.
    Dosyć to niewygodne. Czy to jest sposób "systemowy" czy Twój?
    No i skąd ten driverek?

    A jakie znaczenie ma przełączenie strony kodowej, wywoływane prawym klawiszem. To przełaczenie odnosi się tylko do bieżącego ekranu?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejon
    Dosyć to niewygodne. Czy to jest sposób "systemowy" czy Twój? No i skąd ten driverek?
    Sposób "systemowy" to ustawienie w META charseta cp-1250, ale to jest "standard" tylko Windowsowy. Natomiast faktycznym standardem jest właśnie ISO-8859-2 i do tego należy się dopasować. Driverek jest stąd: http://www.optimus-bis.com.pl/keyplus/

    Cytat Napisał maciejon
    A jakie znaczenie ma przełączenie strony kodowej, wywoływane prawym klawiszem.
    Ma znaczenie tylko wtedy kiedy ktoś totalnie spartoli swoją stronę a Ty koniecznie chcesz ją obejrzeć. Wtedy na chwilę możesz przełączyć się na jakiś konkretny zestaw znaków.

    Cytat Napisał maciejon
    To przełaczenie odnosi się tylko do bieżącego ekranu?
    Przede wszystkim to przełączenie odnosi się tylko do Twojego komputera a fajnie by było, gdyby Twoja strona działała u wszystkich oglądających poprawnie. I do tego wymagane jest poprawne ustawienie tagów META. W ostateczności, jeśli nie poradzisz sobie z klawiaturą, możesz wpisać charset=windows-1250 - ale to nie jest eleganckie załatwienie sprawy
    Slaw

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystko jasne. Dziękuję

    W międzyczasie trafiłem na edytor pozwalający pisać w 1250 i zapisywać w 8859-2. Jeszcze go całkiem nie zgłebiłem ale zapowiada sie ciekawie. Otwierając do edycji plik html podświetla on np. różnymikolorami polecenia, parametry,...

    O ile dobrze zrozumiałem driverek od Ciebie wymaga pisania " w ciemno" a polskie znaki widzisz na przeglądarce. Tutaj jest inaczej. Piszesz po polsku. Jezeli jesteś zainteresowany "moim" edytorem" podaj namiary to prześlę.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za ofertę, ale ja celowo używam driverka zamiast jakiegoś specjalizowanego edytora, bo każdy taki edytor ma swoją specyfikę (np. często inaczej kursor przeskakuje pomiędzy liniami). A ja nie chcę myśleć o tym jak mam pisać w danym edytorze, chcę myśleć tylko o tym co chcę napisać. I do tego potrzebuję edytora który zdążył się zintegrować z moim systemem nerwowym - wtedy literki same się pojawiają na ekranie, wystarczy, że o nich pomyślę.

    Pozdrawiam i życzę miłej zabawy z HTML-em - niezależnie od używanego edytora
    Slaw

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    charseta cp-1250 raczej nie powinno się stosować ze względu,że strona będzie prawidłowo wyświetlana tylko na maszynach WINA.
    Kodowanie powinno być 8859-2 (europa środkowa) z tym, że niektóre litery polskie powinny mieć inne oznaczenia.
    Ja strony "dopieszczam" w notatniku i ś zamieniam na ¶ oraz ą na ±
    Może to i ręczna robota ale działa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony