dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Impregnacja mokrego drewna - czy to ma sens?

    Witam,

    czy impregnacja mokrego drewna ma sens? Zastanawiam się czy w ten sposób zabezpieczyć drewno w tartaku.

    Inne rozwiązanie przewiduje impregnację ręczną (malowanie pędzlem) jak drewno przeschnie tylko to już będzie po deskowaniu i papowaniu więc nie wszędzie będę mógł się dostać.

    Mieliście podobny dylemat?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Impregnowałem ręcznie ( pędzel ) drewno zupełnie mokre, świeżo po ścięciu i przerobieniu na belki.

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie Re: Impregnacja mokrego drewna - czy to ma sens?

    Cytat Napisał akapap
    Witam,

    czy impregnacja mokrego drewna ma sens? Zastanawiam się czy w ten sposób zabezpieczyć drewno w tartaku......
    Z tego co się orientuję to tartaki nie sezonują teraz drewna tylko na więźbę idzie świeży materiał a tym samym impregnacja.

  4. #4

    Domyślnie Re: Impregnacja mokrego drewna - czy to ma sens?

    Cytat Napisał naLeśnik
    Cytat Napisał akapap
    Witam,

    czy impregnacja mokrego drewna ma sens? Zastanawiam się czy w ten sposób zabezpieczyć drewno w tartaku......
    Z tego co się orientuję to tartaki nie sezonują teraz drewna tylko na więźbę idzie świeży materiał a tym samym impregnacja.
    Dokładnie tylko czy warto impregnować skoro drewno jest mokre pierwszy lepszy deszcz zmyje impregnat.

    Pozdrawiam.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie Re: Impregnacja mokrego drewna - czy to ma sens?

    Cytat Napisał akapap
    Dokładnie tylko czy warto impregnować skoro drewno jest mokre pierwszy lepszy deszcz zmyje impregnat.
    U mnie drewno po każdym zaimpregnowaniu odładałem na sterty z przekładkami i przykrywałem folią - tak leżało sobie z miesiąc i dopiero poszło na dach. Chyba, że od razu z tartaku i impregnacji na dach - to pewno troche wymyje.
    Ale to przy założeniu, że akurat będzie padać ...

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie Re: Impregnacja mokrego drewna - czy to ma sens?

    Cytat Napisał akapap
    Dokładnie tylko czy warto impregnować skoro drewno jest mokre pierwszy lepszy deszcz zmyje impregnat.

    Pozdrawiam.
    Nie widzę innego wyjścia to kiedy zaimpregnujesz drewno na dachu??....a przed ulewnym deszczem drewno można zabezpieczyć.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Mokre drewno umożliwi wymieszanie impregnatu (wniknie on głębiej). Nic nie stoi na przeszkodzie aby dla spokoju sumienia zaimpregnować kolejny raz po wykonaniu pokrycia dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Mokre drewno umożliwi wymieszanie impregnatu (wniknie on głębiej)
    a mokra schmata ile wody wchlonie?

    impregnowanie mokrego drewna to totalny bezsens i szkoda przeplacac w tartaku.

    ja ulozylem drewno w marcu na budowie zeby troche obeschlo a dopiero w czerwcu, miesiac przed obrobka je zaimpregnowalem.
    jak nie chcesz pedzelem malowac to kup sobie w ogrodniczym banke do spryskiwania roslin

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał phum2
    ...a mokra schmata ile wody wchlonie?
    ...impregnowanie mokrego drewna to totalny bezsens ...
    Po pierwsze drewno to nie szmata!
    Po drugie nie impregnujesz wodą a impregnatem!
    Po trzecie jak nie impregnujesz ciśnieniowo to impregnujesz wyłącznie powierzchniowo!
    Po czwarte w przypadku nakładania impregnatu na mokre drewno nastąpi wyrównanie stężeń czyli impregnat zostanie wprowadzony głębiej!
    Malowałeś kiedyś wodnym roztworem wysuszone drewno?
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Cytat Napisał phum2
    ...a mokra schmata ile wody wchlonie?
    ...impregnowanie mokrego drewna to totalny bezsens ...
    Po pierwsze drewno to nie szmata!
    Po drugie nie impregnujesz wodą a impregnatem!
    Po trzecie jak nie impregnujesz ciśnieniowo to impregnujesz wyłącznie powierzchniowo!
    Po czwarte w przypadku nakładania impregnatu na mokre drewno nastąpi wyrównanie stężeń czyli impregnat zostanie wprowadzony głębiej!
    Malowałeś kiedyś wodnym roztworem wysuszone drewno?
    Pozdrawiam.

    widze ze nie zrozumiales sensu ze szmata, ale ok.

    kolega pracuje w tartaku i sam mowi ze impregnowanie mokrego drewna to pic na wode, ale jak klient sobie zyczy to takie zabarwione dostanie dla uspokojenia.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał phum2


    widze ze nie zrozumiales sensu ze szmata, ale ok.

    kolega pracuje w tartaku i sam mowi ze impregnowanie mokrego drewna to pic na wode, ale jak klient sobie zyczy to takie zabarwione dostanie dla uspokojenia.
    To w takim wypadku jak należy zaimpregnować drewno? Najpierw wysuszyć i później pomalować?

    Pozdrawiam.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał phum2
    ...kolega pracuje w tartaku i sam mowi ze impregnowanie mokrego drewna to pic na wode...
    Ten kolega ma miałkie pojęcie o impregnacji drewna. W tartaku się drewno przeciera. Nie znam tartaku (choć z pewnością takie mogą istnieć), w którym impregnowano by drewno ciśnieniowo w komorze. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Mam możliwość wysuszenie drewna sosnowego w tartaku. Jak w takim wypadku powinna wyglądać impregnacja?

    W pierwszym kroku powinno się zaimpregnować a następnie wysuszyć?

    No i pytanie podstawowe, czy ktoś suszy więźbę dachową?

    Pozdrawiam.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Mokre drewno umożliwi wymieszanie impregnatu (wniknie on głębiej). Nic nie stoi na przeszkodzie aby dla spokoju sumienia zaimpregnować kolejny raz po wykonaniu pokrycia dachu. Pozdrawiam.
    No cóż, co ekspert to inne zdanie. Ja ostatnio weszłam na muratora do działu porady (http://www.muratordom.pl/eksperci_bu...10094,25-0.htm) i tam na pytanie:
    Wiadomo, że więźba dostarczane na budowę jest mokra, dlatego zrezygnowałem z impregnacji w tartaku. Będę zabezpieczał ją sam, proszę o informację jaki produkt jest lepszy wodny czy rozpuszczalnikowy?
    Ekspert odpowiedział:
    Aby skutecznie zabezpieczyć drewno musi ono być powietrzno-suche. Z tartaku takie właśnie drewno powinno przyjechać. Drewno mokre nie przyjmie żadnego impregnatu w niezbędnych ilościach, a do tego podczas schnięcia może dojść do zmiany jego wymiarów.

    Zresztą na forum już wiele osób wypowiadało się podobnie tzn. najlepiej jest impregnować drewno przesuszone.
    Ja etap impregnacji drewna mam juz na szczęscie za sobą. Drewno po przywiezieniu z tartaku (marzec) było bardzo mokre i ciężkie. Sezonowaliśmy je na przekładkach pod prymitywnym daszkiem do sierpnia. Wyschniete pomalowaliśmy 2x Boronem. Drewno doskonale chłonęlo srodek co zresztą było widać po przecięciu krokiew. Mniej więcej na 1-1,5 cm w głąb sięgał kolor zielony. Jestem pewna że pomalowanie tego drewna w marcu nie dałoby takiego efektu.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał "Andrzej Wilhelmi
    Ten kolega ma miałkie pojęcie o impregnacji drewna.... .
    kolega pracuje w tartaku juz ponad 20 lat, wiec wydaje mi sie ze troche pojecia ma.
    drewno na wiezbe impregnuja moczac je w duzych wannach z impregnatem, dlatego moje porownanie z mokra szmata.

    zrobilem jak mi radzil, przesuczyc pare miesiecy a pozniej zaimpregnowac. "suszylem" od marca do czerwca i zaimpregnowalem a po przecieciu pylo widac warstwe impregnatu na glembokosci 1,5-3 cm

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Impregnacja dotyczy powierzchni drewna i wystarczy gdy jest ono przesiąknięte impregnatem na głębokość 1 mm. Nie impregnuje się drewna na wskroś. Ręczna impregnacja nie wprowadzi impregnatu na głębokość 3 cm.
    Mówiąc o drewnie "mokre" nie mówimy o drewnie wyjętym z wody tylko o drewnie po przetarciu potocznie nazywanym "powietrzno suche" lub "owiane". Taka wilgotność umożliwia impregnowanie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Impregnacja dotyczy powierzchni drewna i wystarczy gdy jest ono przesiąknięte impregnatem na głębokość 1 mm.
    totalny bezsens co piszesz. jesli impregnat jest tylko na 1 mm a ciesla obrabia drewno to jest po impregnacie. wiec jaki sens mialo impregnowanie?

  18. #18

    Domyślnie

    cieśla obrabia drewno ...

    Zna czy , że co ? Hebluje ?
    Wracajac do impregnacji świeżo przetartego drewna - to było o tym sporo.
    Jedna ze "szkół" (a jest ich wiele) mówi coś właśnie o wyrównaniu cisnień,
    otwarciu jakiś tam kanalików w stukturze drewna itd.
    Więc chyba to nie całkiem "totalny bezsens" skoro jednak praktykowany
    sposób.

    Pozdrawiam

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    ila66

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    15.477

    Domyślnie

    Cytat Napisał r-32
    cieśla obrabia drewno ...

    Zna czy , że co ? Hebluje ?
    jak hebluje lub szlifuje to i tak sie jeszcze raz impregnuje

    mozna tez zamowic nieimpregnowane ,
    a wlasciwie chodzi o barwnik ,
    ktory wnika w mokre drewno nieraz na kilka mm

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał phum2
    ...totalny bezsens co piszesz. jesli impregnat jest tylko na 1 mm a ciesla obrabia drewno to jest po impregnacie. wiec jaki sens mialo impregnowanie?
    To co Ty piszesz jest totalnie bezsensowne. Nie masz żadnego doświadczenia a kreujesz się na znawcę. Nie rozumiesz tego co piszesz i nie rozumiesz (o ile czytasz) tego co piszą inni, ale to już Twój problem. Cieśla docinając elementy konstrukcyjne więźby miejsca cięte powinien zaimpregnować. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony