dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 38
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 759
  1. #441

    Domyślnie

    Jak widzę u siebie po otynkowaniu otwory drzwiowe z jednej strony z suporeksu a z drugiej z ceramiki to jest przepaść między jednym a drugim. Wiadomo, założę futryny na pianę i nawet w ceramice będzie lepiej trzymało ale teraz wygląda to słabo. No są dostępne specjalne pustaki połówkowe czy jak tam się je zwie ale mało kto je sprowadza a ja bym chciał, baa chciałem. Wtedy okna i drzwi by wyglądały ładniej...


    Pozdrawiam
    Karol

  2. #442
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    BK jeszcze nie próbowałem. Na razie bawię się z silikatami na klej (samorobna skrzynka rozprowadzająca klej znacznie ułatwia sprawę) i uważam, że nie muruje się tym wcale tak źle.

  3. #443

    Domyślnie

    B_i_U

    Na zdjęciach nie widać, priva też nie mogę do Ciebie wysłać, zbroiłeś strefę podokienną w silikatach?
    Twoje zdanie w temacie?
    Murfor? Albo jakaś tania alternatywa np. rozklepany narożnik tynkarski x2 ?

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #444
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie kierbud zarządził do przed ostatniej warstwy naciąć boszkiem i wrzucić 2 pręty gładkie 6 mm a to zalepić klejem do murowania.
    Niby nie trzeba ale nie zaszkodzi , koszt żaden.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  5. #445
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Przepraszam, że tak długo się nie odzywałem. Oprócz pracy na działce byłem zaaferowany zakupem samochodu (głównie do celów budowlanych). Mój Berlingo psuje się co dwa tygodnie (rocznik 2006) i już czas na niego.

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    BK jeszcze nie próbowałem. Na razie bawię się z silikatami na klej (samorobna skrzynka rozprowadzająca klej znacznie ułatwia sprawę) i uważam, że nie muruje się tym wcale tak źle.
    Skrzynka to fajna rzecz jak się ma długie odcinki muru. Jak trzeba skrzynkę zdjąć to jest to kłopotliwe.
    Ja mam taką kielnio skrzynkę z grzebieniem. Na początku bardzo nie mogłem się do niej przyzwyczaić ale teraz jestem zadowolony.
    Sprawa się nieco komplikuje jak nie ma piór i wpustów. Nakładanie kleju na pionowe ścianki jest bardziej uciążliwe.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    B_i_U
    Na zdjęciach nie widać, priva też nie mogę do Ciebie wysłać, zbroiłeś strefę podokienną w silikatach?
    Twoje zdanie w temacie?
    Murfor? Albo jakaś tania alternatywa np. rozklepany narożnik tynkarski x2 ?
    pzdr
    Przy silikatach nie robiłem żadnego zbrojenia pod oknami ale teraz przy BK zbroję. Uważam, że zbrojenie powinno się dawać tylko przy BK lub przy bardzo szerokich oknach w innych materiałach ściennych. Z doświadczenia wiem, że często (choć nie zawsze) przy BK pęka ściana od podłogi do parapetu na środku pod oknem.
    Ciężko cokolwiek zmieścić w samej warstwie kleju więc polecam rozwiązanie jak niżej.

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    U mnie kierbud zarządził do przed ostatniej warstwy naciąć boszkiem i wrzucić 2 pręty gładkie 6 mm a to zalepić klejem do murowania.
    Niby nie trzeba ale nie zaszkodzi , koszt żaden.
    Też uważam, że to najlepsze rozwiązanie. Ja właśnie tak robiłem.

    A teraz przejdźmy do postępów budowlanych i zdjęć.

    400


    Murowanie na zaprawę jest bardzo pracochłonne dla niewprawionego murarza. Polecam przy układaniu zaprawy zrobić trochę pustki na środku. Dobicie bloczka będzie łatwiejsze, a zaprawa wypełni pustkę. Dotyczy to zwłaszcza materiałów pozbawionych otworów gdzie ta zaprawa może wejść.

    A później używałem takiej zaprawy klejowej:

    401


    A to już komin systemowy firmy CJ-Blok do kominka:

    402


    403


    A to już zbrojenie podokienne wspomniane wcześniej. Otwory będą jeszcze podmurowane na odpowiednią wysokość.

    404


    405


    406


    Murowanie zakończyłem w piątek ale na końcu nie zrobiłem zdjęć więc są one o kilka dni nieaktualne.

    407


    408


    409


    Murowanie trwało około 15 dniówek średni po 8 godzin dziennie.
    Teraz po raz trzeci już zabieram się za strop monolityczny. Mam nadzieję, że nie potrwa to znowu miesiącami.
    A ha, na drugim domu podmurowałem jeszcze jedną warstwę na ścianie attykowej. Dzięki temu będę mógł położyć na dachu 0,5 metra styropianu. Chyba też zrobię spadki inaczej niż zamierzałem pierwotnie.
    Ponadto tonę w bałaganie, którego nie mam kiedy uporządkować wykonując główne zadania. W BiU-Housie nie skończyłem nawet rozbierać szalunków ale teraz będę od razu wszystko przenosił na drugi dom, żeby nie przekładać z kupki na kupkę.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 08-02-2019 o 17:51
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  6. #446

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Pytaj uciu ile chcesz Wiem, że masz dylematy.
    Jestem przeciwnikiem drogich, rozbudowanych i zawodnych systemów. Zgodnie z prawami Murphy’ego:

    "Jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda"
    "Nie uda się nawet wtedy, gdy właściwie nie powinno się nie udać"
    "Jeśli wiesz, że coś może pójść źle i podejmiesz stosowne środki zapobiegawcze, to źle pójdzie coś innego"
    "Rzeczy ulegają zniszczeniu wprost proporcjonalnie do swej wartości"
    "Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że kilka rzeczy może pójść źle, to nawali ta, która spowoduje największe szkody"
    "Każde zepsute urządzenie techniczne działa poprawnie w obecności wykwalifikowanego personelu naprawczego"
    "Po rozłożeniu i złożeniu dowolnego urządzenia technicznego, zawsze pozostaje kilka części"
    "Szansa jedna na milion sprawdza się w dziewięciu na dziesięć przypadków"
    "Uśmiechnij się… jutro będzie gorzej"

    ...lepiej nie przepłacać .

    Nie będzie zatem podłogówki wodnej bo:
    - droższa;
    - napędzana pompą, która zużywa prąd, którego nikt nie liczy (tak jak w zmywarkach, liczy się tylko zużycie wody );
    - z gazu rezygnuję pomimo, że mamy go na działce (zobaczcie jak wygląda faktura za okres poza grzewczy)
    - pompa ciepła gruntowa to moim zdaniem fanaberia;
    - pompa ciepła powietrze-woda do ogrzewania jest dla mnie do przyjęcia i do niedawna się wahałem, ale mi przeszło (bo znam prawa Murphy’ego );
    - fotowoltaika - to najbardziej mi pasuje ponieważ ogniwa się raczej nie psują (co najwyżej inwerter), ale do tego nie potrzebuję już podłogówki wodnej ponieważ wystarczą mi kable oporowe;
    - powietrzna pompa ciepła lepiej pracuje za dnia (wyższy COP) więc opłacalność z używania taniej taryfy jest iluzoryczna (wg mnie oczywiście);
    - lubię mieć kontrolę nad systemem (awarii pompy ciepła sam nie usunę, bo się na tym nie znam);
    - pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem na wodę nawet jak się nie zepsuje to zbiornik może szlag trafić (kamień, rdza);
    - nie lubię się denerwować i czekać na fachowca;
    - nasz dom i tak dużo tej energii nie zużyje;
    - wszystkie kalkulacje kosztów energii elektrycznej na ogrzewanie mogę podzielić na pół, ponieważ lubimy kominek.

    To wszystko sprawia, że nie chcę sobie komplikować życia, a moja żona tak mnie kocha (ja ją też) i mi ufa, że się ze mną zgadza. Poza tym podoba mi się niedowierzanie ludzi, że w domu nie ma centralnego, a grzeje się najdroższą energią (musimy więc być bardzo bogaci ).

    Pozdrawiam
    Bartek
    Oprawiam to w ramkę
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  7. #447
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Zgadzam się z Iscrą
    Jeszcze przedstaw swoją opinię o rekuperatorze

  8. #448

    Domyślnie

    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    Zgadzam się z Iscrą
    Jeszcze przedstaw swoją opinię o rekuperatorze
    ...i jego połączeniu z okapem Poproszę

    Pozdrawiam
    Karol

  9. #449
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Oprawiam to w ramkę


    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    Zgadzam się z Iscrą
    Jeszcze przedstaw swoją opinię o rekuperatorze
    Nie bardzo rozumiem. Tzn. w kontekście prawa Murphego? To już nie ta kategoria sprzętu, która musi się zwrócić jak ogrzewanie. Tutaj to właściwie jedyne słuszne rozwiązanie, które zapewnia komfort i nie "puszcza z torbami". Jestem zwolennikiem dużych aluminiowych wymienników przeciwprądowych, oszczędnych wentylatorów EBM Papst i prostego sterowania. Trendy są jednak inne, dla ludzi liczy się tylko ładny kolorowy wyświetlacz.

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    ...i jego połączeniu z okapem Poproszę

    Pozdrawiam
    Karol
    Widzę Karol, że strasznie boisz się tej jednej z najprostszych instalacji .
    Większość instalatorów/producentów odradza podłączanie okapu do instalacji. Wtedy pozostają dwa wyjścia: oddzielny kanał grawitacyjny podłączony do okapu z zaworem zwrotnym (taka klapka, która pozwala wypuścić a nie wpuścić) lub okap/pochłaniacz z filtrami węglowymi, który tylko mieli powietrze i nie przynosi za dużych rezultatów.
    Ja jestem za opcją podłączania do instalacji przy zastosowaniu dodatkowego filtra zaraz za okapem. Dobrze mieć też w kuchni dodatkowy anemostat wyciągowy zlokalizowany w innym miejscu.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  10. #450

    Domyślnie

    Pozostają dwa wyjścia a jednak najbardziej odpowiada Ci trzecia opcja (przyznam, że mi też ten trop się podoba, oczywiście gdzieś już zdążył mi się przewinąć).

    Jeżeli nie podłączę okapu do rekuperatora (wiem, że są takie jednostki, które mają specjalne, brudne wejscie dla okapu + funkcja okap) to zastosuję pochłaniacz. Całkowicie na samym koncu jest opcja marnowania tego powietrza (z klapą zwrotną) jeśli owa klapa się zawiesi i do tego będzie podcisnienie przez rekuperator to będzie okapem napływało "lewe" zimne powietrze.

    Kolejna sprawa, pochłaniacz a obok (około 1metra) mam anemostat. Jeżeli do lekkiego gotowania nie włączę pochłaniacza to i tak cały syf wciągnie anemostat. Czyli chyba najlepiej dać okap do reku z dodatkowymi filtrami. Poza tym, jesli jakiś syf sie zbierze w kanałach i coś urośnie to i tak jest to droga na zewnątrz...

    PS. Bartek, czym ja się nie przejmuję?

    Pozdrawiam
    Karol

  11. #451

    Domyślnie

    Kiedy planujesz robić izolację płaskiego dachu? Bo jak tak dalej pójdzie, to będę Cię podglądał i sam robił...

  12. #452
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Nie ładnie tak poganiać. Nie rozerwę się, mam tylko dwie ręce. Pustaki z BK zamawiałem jak były tańsze i dostępne. Musiałem je zużyć przed upływem 3 miesięcy ponieważ trzeba było oddać palety. Ten dom muszę też dociągnąć do stanu surowego w tym roku. Izolację na BiU-Housie na pewno muszę zrobić przed jesienią.
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  13. #453

    Domyślnie

    A kto pogania? O plany pytam

  14. #454
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Trochę to już nudne robić trzeci strop monolityczny, ale cóż...

    415


    416


    412


    410


    411


    417


    414


    413


    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 08-02-2019 o 17:57
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  15. #455

    Domyślnie

    Masz wprawę widziałeś może jakie są aktualne stawki robocizny za sso? Można się dorobić...
    Tak we dwóch to chatka moment postawiona by była i nastepny klient

    Pozdrawiam
    Karol

  16. #456

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Masz wprawę widziałeś może jakie są aktualne stawki robocizny za sso? Można się dorobić...
    Tak we dwóch to chatka moment postawiona by była i nastepny klient

    Pozdrawiam
    Karol
    We dwóch to najbardziej się opłaca dopomóc sobie technologią, jeden czy dwa stropy można szalować, ale 20-30 w roku nie dasz rady, więc albo 5-6 ludzi i robisz to w 3 dni albo lecisz na gotowych płytach.

    Największy szok jest jak się z ceny za SSO odliczy dach, strop i fundament i wychodzi, że za ściany płacisz 200 zł/m2 samej robocizny.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  17. #457
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Bartek, ty chyba robiłeś podejścia kanalizacyjne w płycie, w środku domu, Mi wykonawca proponuje w środku ściany. Osobiście wolałbym bliżej wewnętrznej sciany. Co o tym myślisz?
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  18. #458
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Masz wprawę widziałeś może jakie są aktualne stawki robocizny za sso? Można się dorobić...
    Tak we dwóch to chatka moment postawiona by była i nastepny klient

    Pozdrawiam
    Karol
    Obecnie słabo jestem zorientowany. Ile biorą za średnią chałupkę?

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Bartek, ty chyba robiłeś podejścia kanalizacyjne w płycie, w środku domu, Mi wykonawca proponuje w środku ściany. Osobiście wolałbym bliżej wewnętrznej sciany. Co o tym myślisz?
    Jak na płycie są jeszcze następne warstwy tzn. styropian i wylewka to jest jeszcze jakieś pole manewru żeby np. zmieścić trójnik i zrobić spadek. Jeśli płyta jest ostateczną podłogą to w ścianach można zrobić podejścia praktycznie tylko do umywalek, zmywarek, pralek (tam gdzie odpływ jest na znacznej wysokości nad podłogą). Wszystkie błędy będą bolały.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  19. #459

    Domyślnie

    Na fb na grupie budowlanej ktos pokazywa kosztorys od "znajomego", niecałe 200mkw z dachem bylo za ponad 80tys zł. Myslę, że same mury to tak 40+ (zresztą tyle było już 2 lata temu w moich okolicach).

    Pozdrawiam
    Karol

  20. #460

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Na fb na grupie budowlanej ktos pokazywa kosztorys od "znajomego", niecałe 200mkw z dachem bylo za ponad 80tys zł. Myslę, że same mury to tak 40+ (zresztą tyle było już 2 lata temu w moich okolicach).

    Pozdrawiam
    Karol
    Potwierdzam, dla projektów z podłogami w okolicy 200 m2 takie są właśnie ceny.

    Wypadałoby sobie na nowo przeliczyć, czy taki Izodom 2000 nie jest dziś atrakcyjniejszy cenowo, bo w kilka dni urlopu można zaoszczędzić grubsze kwoty. Jeśli materiał na ściany to 70 zł/m2, a robocizna prawie 200 zł, to mamy m2 za 250 zł średnio, do tego izolacja na gotowo w okolicy 120 zł, mamy łacznie znacznie ponad 350 zł/m2 ściany.

    Samo gruntowanie z kolorem to jakieś 40-50 zł, więc przy najdroższej opcji Izodomu oszczędzamy około 100 zł/m2 ściany.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

Strona 23 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony