dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 38
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 759
  1. #541
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Nie bardzo ogarniam czemu miałbym mieć ślad na elewacji ocieplając ją po obu stronach 10cm styropianu. Musiałby mnie ktoś przekonać jakimiś obliczeniami. Rura w rurze z przestrzenią niewentylowaną podziała jak izolator kosztem grubości ocieplenia. Pewnie i tak nie będę robił od razu ostatecznego tynku więc będę obserwował co się stanie. A teraz zdjęcia z budowy.

    Wyrównana część ogrodowa działki

    488


    W pokoju Pawełka zrobiło się już domowo . Jak widać Pawełek nie wie, że dachy mogą też być spadziste

    489


    Żebym sobie czasem nie odpoczął przywieziono kolejne kupki ziemi

    490


    491


    Wspomniana pierwsza dostawa styropianu w ilości 108m3 (360 paczki)

    492


    Osadzone odpływy do wpustów dachowych i ocieplona ścianka attykowa

    493


    494


    Zakończenie pionu kanalizacyjnego. Pion jest w ścianie zewnętrznej więc tutaj także mogłoby być odbarwienie na elewacji.

    495


    Kanalizacja w BiU-Housie do kibelka i wanny głównej łazienki

    496


    Rury SN8 Lite na rury spustowe dachów

    497


    Taki klej do siatki zakupiłem w promocji

    498


    W środę miałem też drugą dostawę styropianu. Następne 360 paczek. Bujałem się z tym do wczoraj. Na dach BiU-Housa mam wyciągnięte już 200 paczek styropianu. Trochę przeraziłem się ilością .
    Jutro prawdopodobnie zaczynam układanie.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 09-02-2019 o 06:24
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  2. #542

    Domyślnie

    Jak wyszedleś w końcu z tego zbrojenia/ murowania to nagle się tak ciekawiej razy milion zrobiło
    To moje prywatne odczucie, sam ślimaczyłem sie ze stropami więc mnie to juz dalej nie bawiło.

    Kiedy wstawiasz okna?

    Pozdrawiam
    Karol

  3. #543
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A ja głupi myślałem że moje 250 paczek styponianu to dużo....
    Mojego było mnóstwo to Tobie współczuję wnoszenia tego.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  4. #544
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Jakiej wielkości robisz zbiornik na deszczówkę? Warstwy spadkowe zamówiłeś gotowe czy robisz styropian schodkowo, no chyba że inaczej wykombinowałeś.
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  5. #545
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Jak wyszedleś w końcu z tego zbrojenia/ murowania to nagle się tak ciekawiej razy milion zrobiło
    To moje prywatne odczucie, sam ślimaczyłem sie ze stropami więc mnie to juz dalej nie bawiło.

    Kiedy wstawiasz okna?

    Pozdrawiam
    Karol
    Pewnie na wiosnę. Będę musiał jeszcze przygotować drewniane "MOWO".

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    A ja głupi myślałem że moje 250 paczek styponianu to dużo....
    Mojego było mnóstwo to Tobie współczuję wnoszenia tego.
    Standardowo na elewację zamawia się około 50m3 więc Twoje 75m3 to sporo. U mnie dwa domy z dachami izolowanymi styropianem i dodatkowo dosyć grubo więc się nazbierało.

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Jakiej wielkości robisz zbiornik na deszczówkę? Warstwy spadkowe zamówiłeś gotowe czy robisz styropian schodkowo, no chyba że inaczej wykombinowałeś.
    Zbiornik na deszczówkę już dawno jest. Brakuje tylko pokrywy. Wymiary są gdzieś w dzienniku.
    Zdjęcia z realizacji dachu wrzucę pewnie w niedzielę bo tylko wtedy potrafię się do tego zmusić

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  6. #546
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Dawno mnie tu nie bylo
    Pieknie idzie
    Trzymam kciuki na weekendzie poczytam dokladniej

  7. #547
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lockin

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Fabryczna
    Posty
    104

    Domyślnie

    Przeczytałem całość. Szacun za samozaparcie i ogrom pracy jaką włożyliście aż do tego momentu. Ze swej strony dziękuję również za fotorelacje i opisy, które na pewno się przydadzą w momencie, w którym jestem, czyli na końcu pracy architekta oraz kompletowaniu dokumentacji do PnB.

  8. #548

    Domyślnie

    Doradzisz mi Bartek, bo na pewno masz wiedzę i doświadczenie znacznie większe ode mnie, czym zaizolować balkon i taras (nad pomieszczeniem)? Nie chcę kupować czegoś za tysiące

    Jakieś tam opcje znam:
    - dysperbit (go akurat nie uznaje ale jakieś izoplasty rw/bw to nawet i posiadam. Na to papa, styro, folia wylewka (na niej też jakaś hydroizolacja powinna byc?
    - membrany (atlas np ma coś takiego, z sbs'em oczywiście. Dość drogie bo ponad 400zl za 15mb.
    - szlam, np mapelastic + taśmy na załamaniach.

    Pozdrawiam
    Karol

  9. #549
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał lockin Zobacz post
    Przeczytałem całość. Szacun za samozaparcie i ogrom pracy jaką włożyliście aż do tego momentu. Ze swej strony dziękuję również za fotorelacje i opisy, które na pewno się przydadzą w momencie, w którym jestem, czyli na końcu pracy architekta oraz kompletowaniu dokumentacji do PnB.
    Witam nowego gościa i dziękuję.

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Doradzisz mi Bartek, bo na pewno masz wiedzę i doświadczenie znacznie większe ode mnie, czym zaizolować balkon i taras (nad pomieszczeniem)? Nie chcę kupować czegoś za tysiące

    Jakieś tam opcje znam:
    - dysperbit (go akurat nie uznaje ale jakieś izoplasty rw/bw to nawet i posiadam. Na to papa, styro, folia wylewka (na niej też jakaś hydroizolacja powinna byc?
    - membrany (atlas np ma coś takiego, z sbs'em oczywiście. Dość drogie bo ponad 400zl za 15mb.
    - szlam, np mapelastic + taśmy na załamaniach.

    Pozdrawiam
    Karol
    Z balkonem nie ma problemu. Ja wykonałbym tak:
    -płytki
    -folia w płynie z zatopioną taśmą narożną przy ścianie
    -wylewka
    -2xfolia 0,2mm wywinięta na styropian elewacyjny
    -styropian przyklejony na piankę
    -płyta żelbetowa

    Taras to już bardziej skomplikowana sprawa. Dużo zależy jakie wymiary, ile miejsca na wysokość i czym będzie wykończony?
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  10. #550

    Domyślnie

    Dzięki Ci za odpowiedź. Balkon zrobię pewnie tak jak piszesz (przed papą gruntować/smarować czymś beton? Taras ma ok 1,2x3,5 metra szerokosci. Po ociepleniu zostanie 1x3,5. Na ocieplenie miejsca jak na lekarstwo, max 20 cm :/ moze pir? Lambda 022? Czy grafit 031 tez sie nada?

    Pozdrawiam
    Karol

  11. #551
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Akurat o papie nic nie pisałem .

    Jak masz tak mało miejsca na wysokość to może na strop daj XPS'a na równo z drzwiami na to podwójna siatka elewacyjna z klejem, na to np. Mapelastic 2x i płytki. Coraz częściej widzę to rozwiązanie na balkonach. XPS ma też bardzo dobrą lambdę. Ewentualnie jeszcze daj papę na strop pod XPS'a.
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  12. #552
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    A teraz fotorelacja.

    Tak to sobie wymyśliłem:

    499


    A tak rozpocząłem prace:

    500


    To już pięćsetne zdjęcie w naszym dzienniku. Jest jakiś Emot z flaszką ?

    501


    Tutaj rozpocząłem szlifowanie schodków nie do końca wiedząc czy coś z tego wyjdzie. Na początku zdzierałem zwykłą tarką do tego przeznaczoną, a następnie przyrządem własnej konstrukcji z papierem o uziarnieniu chyba 24.

    502


    Praca ciężka ale nabrałem wiary w to co robię.

    503


    Na to przyszła ostatnia warstwa grafitu gr. 15cm.

    504


    Tutaj musiałem wtachać ponad 200kg rolkę na powstałą izolację cieplną. Metoda przy pomocy stempla na zasadzie: trochę z prawej, trochę z lewej i tak po kilka razy.

    505


    Tutaj prototyp mojej maszynki do cięcia styropianu. Używałem prostownika samochodowego 12V, który był zdecydowanie za słaby do mojego zdobycznego drutu oporowego chyba 0,5mm. Drut dostatecznie się rozgrzewał tylko przy długości 0,5m
    Na przyszłość muszę kupić transformator 24V i 150-200W i drut 0,8-1,0mm. Wg wszelkich porad z netu trzeba celować w te wartości. Prowadnice do szuflad i sprężynki już mam.

    506


    Folia paroizolacyjna 0,2mm

    507


    Sporo tego styropianu na górze i dużo czasu schodziło na przewalaniu tego.

    508


    509


    No i znowu trochę szlifowanka

    510


    Małe nierówności wyrównywała pianka wysokoprężna. Zawsze styropian dociskałem deskami w ten sposób żeby wyrównać do wcześniejszego rzędu.

    511


    512


    Tak to ostatecznie wychodziło. Szpary uzupełniałem zawsze przy okazji przyklejania następnej warstwy żeby nie musieć obcinać jej nadmiaru.

    513


    EPS'a utwardziłem na górze warstwą XPS'a o gr. 2cm. Ponadto boję się trochę temperatury pod czarnym EPDM.

    514


    515


    No i widok końcowy. Czeka mnie jeszcze wklejenie wpustów i przepustów na piony kanalizacyjne, dołożenie trzech pustaków kominowych no i oczywiście obróbki blacharskie na attykach. Z tymi ostatnimi nie wiem czy nie wstrzymam się do czasu ocieplenia ścian. Ostatnio miałem wklejać wpusty ale temperatura mnie tymczasowo odwiodła od tego pomysłu. Boję się, że się nie sklei. Ponadto będę musiał nieco przesunąć dwa wpusty, które są za blisko narożników, w miejscu gdzie EPDM jest pofałdowany i nie tworzy równej powierzchni.

    Ostatnio też wykonałem ocieplenie ścian attykowych na trzech tarasach ale to już osobna relacja.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 09-02-2019 o 06:33
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  13. #553

    Domyślnie

    Woow, masz od 35 do 60cm styropianu na dachu?! To zdjęcie z balotami w folii o takiej samej wysokości jak grubość już ułożonego styropianu mnie rozbroiło. Ojj będzie ciepło

    PS. Nie wiem skąd ja wyczytałem papę. Czyli na zwykły balkon papa ani nic ekstra nie potrzebne? A nad pomieszczeniem dać jako pierwszą papę jako hydro i paroizolacje? A ta papa to ma być tylko na betonie? Jak dokleję boczne ocieplenie to dojdzie po 20cm powierzchni tarasu. Do czego kotwić balustradę?

    Pozdrawiam
    Karol

  14. #554
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Bartek,
    czemu akurat tak grubo? Ja od 25do 48 na 8miu metrach chyba zrobie bo U wychodzi 0,104 liczac 36,5 jako srednia warstwa. 5cm wiecej to daje oszczędnośc 100W.
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  15. #555
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    To zaizoluj trzy ściany grubo, a jedną pomiń i wylicz sobie średnią grubość i "U". Będzie ciepło? 60cm to owszem, trochę za grubo ale 35cm na dachu chyba nie robi wrażania podczas gdy w projektach z przed dziesięciu lat było już 25cm wełny. Ja żeby uzyskać spadek 2% na 12,5 metrach musiałem zacząć grubo. Przy spadku 1% już mała fałdka blokuje wodę i tworzą się zastoiska.

    100W to jak dla mnie sporo. Zwrot nakładów już po około 5,5 latach średnio licząc.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #556
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Ciągle myślę nad rozwiązaniem tarasu u siebie dlatego chciałbym podpytać o parę rzeczy:
    Membranę EPDM kleiłeś do attyk jakimś lepiszczem w stylu Constact Adhesive 5000 (rozumiem, że membrana położona "luźno" na XPS, bez klejenia)? Jak będziesz mocował później izolację attyk do membrany? Obróbkę attyk będziesz robił standardowo: płyta OSB+blacha?
    Miałeś membranę w jednym kawałku, czy musiałeś zgrzewać? Jaką gramaturę geowłókniny będziesz stosował?
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 20-11-2018 o 05:17

  17. #557
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Bartek, oczywiście chodziło o 100kWh a nie 100W ale się domysliłeś Nawet licząc po 0,60zł to daje 60zł różnicy w oszczędności. Tylko w moim przypadku koszt tych 5ciu cm to 1570zł. Więc 1570:60= 26 lat, więc skąd 5 lat wyliczyłeś?

    Druga sprawa. Nie wiedziałem że do ozc daje się najmniejszą grubość izolacji, bo byłem przekonany że daje się średnią. Ale teraz jak tak myślę to powinna być dostarczana energia by się bilansowało a tam ucieka tylko mniej. Co ja bym bez Ciebie zrobił
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  18. #558
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    Naprawdę świetna, mozolna robota. I również mnie ciekawi czy folię do attyk będziesz kleił? I dawał do samej góry? Muszę zacząć myśleć nad izolacją swojego płaskiego daszku nad garażem..

  19. #559
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Ciągle myślę nad rozwiązaniem tarasu u siebie dlatego chciałbym podpytać o parę rzeczy:
    Membranę EPDM kleiłeś do attyk jakimś lepiszczem w stylu Constact Adhesive 5000 (rozumiem, że membrana położona "luźno" na XPS, bez klejenia)? Jak będziesz mocował później izolację attyk do membrany? Obróbkę attyk będziesz robił standardowo: płyta OSB+blacha?
    Miałeś membranę w jednym kawałku, czy musiałeś zgrzewać? Jaką gramaturę geowłókniny będziesz stosował?
    Zdjęcia staram się zamieszczać tak żeby było widać chronologiczny postęp prac. Tak więc, jak do tej pory nic nie kleiłem poza styropianem i XPS, a będę kleił tylko: wpusty, komin i piony kanalizacyjne. Na razie mam: Preparat odtłuszczający – QuickPrime Plus, Uszczelniacz Lap Sealant HS, Uszczelniacz Water Block Seal i Kołnierze rurowe QuickSeam Pipe Flashing. Zakupię jeszcze pewnie Bonding Adhesive (Firestone) lub CONTACT ADHESIVE 5000 lub Contact Adhesive 3000 lub Illbruck CT113.

    Na attykach od góry będzie jeszcze styropian, na to wywinięta paroizolacja i EPDM, na to OSB czymś zaimpregnowana i przykręcona dyblami i obróbka blacharska przykręcona farmerami. EPDM będzie dociśnięte przez osb i przedziurawione dyblami. Żadnego kleju tutaj nie przewiduję. EPDM będzie zakończony na równo z zewnętrzną krawędzią obróbki blacharskiej tzn. przy siatce elewacyjnej.

    Co innego na tarasach. Tutaj nie mogę wywinąć EPDM'a na attykę do samej góry. EPDM zostanie wkuty w styropian z siatką i klejem około 15cm wyżej niż górna, główna powierzchnia styropianu. Te 15cm pionowej powierzchni EPDM będzie zamaskowane deską cokołową i przyklejone do attyki.

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Bartek, oczywiście chodziło o 100kWh a nie 100W ale się domysliłeś Nawet licząc po 0,60zł to daje 60zł różnicy w oszczędności. Tylko w moim przypadku koszt tych 5ciu cm to 1570zł. Więc 1570:60= 26 lat, więc skąd 5 lat wyliczyłeś?

    Druga sprawa. Nie wiedziałem że do ozc daje się najmniejszą grubość izolacji, bo byłem przekonany że daje się średnią. Ale teraz jak tak myślę to powinna być dostarczana energia by się bilansowało a tam ucieka tylko mniej. Co ja bym bez Ciebie zrobił
    Nic się nie domyślałem. 100W=2,4kWh/dobę, a to da wynik jak napisałem. 100kWh to też nie jest precyzyjne jeśli nie będzie funkcji czasu.
    Żeby mieć dom pasywny to trzeba ciułać wat do wata. Tutaj istotne są nawet kołki do styropianu i dziurka od klucza. Inaczej to nie będzie nawet energooszczędny, a co dopiero mówić o pasywnym. Wcale nie będę pisał, że to się opłaca. Powiem tylko, że mieszkam w domu gdzie spełniłem te wszystkie "fanaberie", a i tak nie osiągnąłem NF40.

    Cytat Napisał TeDy1989 Zobacz post
    Naprawdę świetna, mozolna robota. I również mnie ciekawi czy folię do attyk będziesz kleił? I dawał do samej góry? Muszę zacząć myśleć nad izolacją swojego płaskiego daszku nad garażem..
    Samo układanie styropianu to nawet fajna praca i widać efekty. Najgorsze było to szlifowanie ale pozostałe dachy, tarasy też wykonam w ten sposób. Kupując gotowe kliny (nawet nie wiem ile to kosztuje ale spodziewam się, że sporo) i tak nie uzyska się super równej powierzchni. Na kilku warstwach i tak gdzieś się pofałduje i trzeba będzie przytrzeć. Strop też nie zawsze jest równy.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  20. #560
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    też mam od 30 do 60 cm styro na dachu.
    Do tego pustaki styropianowe Teriva gr 45 cm.

Strona 28 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony