dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie

    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stanowi:

    § 152. 3. ... Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

    Czy wynika z tego, że czerpni nie można umiejscowić niżej , czy ja coś źle interpretuję.
    Bo jeśli tak jest, to komin GWC powinien być b. wysoki

  2. #2

    Domyślnie

    Przepis ten dotyczy wentylacji i klimatyzacji, a nie GWC.

    Pzdr.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    wega a na czym polega roznica?

  4. #4

    Domyślnie

    Wentylacja i klimatyzacja ma swoją własną czerpnię, i może istnieć bez GWC a sam przepis nie uwzględnia tego wymiennika. Pomylono tu czerpnię wentylacji z czerpnią wymiennika. Lepiej przedstawi to ten schemat.

    Pzdr.

  5. #5

    Domyślnie

    No tak, ale wymiennik jeśli pracuje, staje się automatycznie zakończeniem czerpni dla wentylacji.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli wymiennik pracuje, to masz klimatyzację, jeśli nie pracuje, to wentylację (mechaniczną), czyli masz odrębną czerpnię (oczywiście zgodnie z przepisami § 152. 3). Jeśli jej nie masz, to nie masz prawdopodobnie żadnej wentylacji - § 148.2. "W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej...", a nie sądzę, aby tak było... choć?

    ...można tak ciągnąć dalej, ale czy warto?..., w końcu dojdziemy do tego, że GWC się nie opłaca? Ja bym jednak zaufał fachowcom od GWC.

    Pzdr.



  7. #7

    Domyślnie

    Wega, a wiesz może czemu postawiono tą granicę 2 metrów dla czerpni? Planowałem wypuścić ją jakieś 50cm nad trawnik
    Czy chodzi o zapachy, czy może o wilgotność powietrza (rosa, mgła)??? Nie mam nic przeciw omijaniu nieistotnych przepisów o ile znam ich przyczynę i decyzję podejmuję w pełni świadomie.

  8. #8

    Domyślnie

    Bartt, a widziałeś czerpnie powietrza dla dużych obiektów? Jest to z reguły rura kwadratowa osłonięta (zakończona) siatką o sporych rozmiarach, a moc ssąca taka, że może wciągnąć całkiem spory ciężar. Te 2 metry załatwiają w znacznym stopniu sprawy BHP. Montowałem coś takiego całkiem niedawno, i mogę powiedzieć, że to niezły odkurzacz. O szczegóły trzeba jednak spytać... ministra...

    Pzdr.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: wega dnia 2003-03-16 23:47 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Dla Bartta
    Mam podobny problem.
    Stężenie kurzu zmniejsza się powyżej 1-2 metrów od powierzchni gruntu. Jeśli teren jest zadarniony (trawa, małe roślinki) to myślę, że usytuowanie czerpni na poziomie 120 cm wystarczy.
    Ponadto w rekuperatorze będę miał filtr. Tylko chodzi o to abym go nie musiał zbyt często czyścić.
    Przepisy określają też minimalną (dość znaczną) odległość wyrzutni wywiewanego powietrza od okien, nie do zrealizowania w małym domku.
    ZbiR

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony