dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Wiatrołap-i optymalne zmiany

    W projekcie mamy nietypowy jakby podwójny wiatrołap i po przeczytaniu wielu dywagacji o wiatrołapach, chcemy wprowadzić optymalne zmiany i stąd prośba o podpowiedź:
    Opcja 1 -usunąć ściankę (czerwoną) i zrobić wiatrołap ok. 220x300cm bez dod. drzwi
    Opcja 2 -usunąć ściankę (czerwoną) i dodać drzwi (przerywany brąz)
    Póki co, optujemy za 1, gdyż chcemy dać trochę podłogówki w wiatrołapie i grube drzwi zewn. Czy w takim wypadku szafa wnękowa o głębokości ok. 67 cm będzie OK? Spowoduje powstanie "kiszki" 153x300 cm, ale to w końcu 4,5 m2.
    Dodanie drzwi na końcu (przerywany brąz) odcina łazienkę. A jak Wy to widzicie ? -proszę o pomoc?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiatrołap1.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	31,7 KB
ID:	365430  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    możesz nie odcinać wiatrołapu\ drzwiami od wnętrza domu, ale wówczas dobrze jest przemyśleć jakąś osłonę od wiatru przy wejściu do budynku.
    Inaczej zimą po otwarciu drzwi będzie wiało po nogach w salonie.

  3. #3

    Domyślnie

    Elfir dzięki za odpowiedź! Na zewn. będą osłony: z lewej szyba pomiędzy słupem a ścianą, a z prawej naturalnie osłania ściana wysuniętego garażu ok. 2m od drzwi zewn. i nad tym dach. Dodatkowo cieplejsze drzwi otw. na zewnątrz (oj naczytaliśmy się na ten temat ) i wpuścimy trochę ogrzewanie podłogowe w tę część, bo w końcu też wejście do łazienki.
    Fajnie, że dopuszczasz myśl usunięcia tej czerwonej ścianki z pop. szkicu, a co szafami wnękowymi na g=67 cm i pozostałością 153x332 cm -wystarczy, czy za wąsko? W miejscu przerywanej brązowej linii drzwi są chyba zbędne, ale gdyby okazało się, że konieczne, to zawsze można je jeszcze dodać. Salon jest po lewo i murek zasłania go. Każde zdanie w dyskusji mile widziane -dołączam kolejny szkic. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiatrołap2.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	35,3 KB
ID:	365432  

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    153x332 cm -wystarczy, czy za wąsko?
    153cm to miejsce pozwalające na swobodne minięcie się dwóch osób, jeśli pod przeciwną ścianą nie postawisz stolika to będzie ok. Powieszenie lustra na tej ścianie lub lustrzane drzwi do szafy spowodują optyczne powiększenie pomieszczenia.

  5. #5
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    3-metrowa szafa w wiatrołapie, to lekka przesada. Czy nie masz garderoby
    z prawdziwego zdarzenia?
    Z praktyki powiem ci, że wystarczyłaby szafa maks. 2-metrowa. W tej 1-metrowej wnęce przydało by się jakieś siedzisko do zmiany obuwia (np. tak, jak u mnie - siedzę na szafce z butami). Przydałby się też wieszak na mokrą odzież, bo przecież nie będziesz takowej (mokrej) wkładał do szafy!(?)
    Poza tym to pomieszczenie zwane "wiatrołapem" powinno być odizolowane szczelnymi drzwiami od mieszkania, bo inaczej będzie obniżać temperaturę w domu.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 26-08-2016 o 21:13

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    Poza tym to pomieszczenie zwane "wiatrołapem" powinno być odizolowane szczelnymi drzwiami od mieszkania, bo inaczej będzie obniżać temperaturę w domu.
    Co to za bzdura? Wiatrołapy to przeżytek.

  7. #7

    Domyślnie

    JTD, jajmar - dzięki za dyskusję. Z rozpędu narysowałam garde na całej długości, ale od przybytku głowa nie boli, więc oczywiście pierwsza część ok 140cm byłaby szafka na buty i wieszak, a reszta ok 160cm na garderobę codzienną z drzwiami lustrzanymi -akurat na wprost wyjścia z łazienki.

    Zgadzam się z jajmar, rozmawialiśmy i odwiedziliśmy wiele domów i te drzwi dodatkowe (o ile są), to są non-stop otwarte i najczęściej przeszkadzają! Wyjątkiem jest kilka najmroźniejszych tygodni w w roku. Pomieszczenie wejściowe jest na 6.5m2, więc zanim się wypełni zimnem to zejdzie, zresztą odrobinę świeżego powietrza w domu przy otwarciu drzwi zewn. nie zaszkodzi nawet w zimie -to nie sklep, gdzie non-stop ktoś wchodzi i wychodzi
    Drzwi zewn. będą grube, termiczne, a jeśli po 1-szej zimie wyjdzie, że koniecznie chcemy dod. drzwi -to się je wymyśli Dzięki i pozdrawiam!

  8. #8
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co to za bzdura? Wiatrołapy to przeżytek.
    Ja ze swojego "przeżytku" jestem bardzo zadowolony.
    Sprawdził się już wiele razy

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    Ja ze swojego "przeżytku" jestem bardzo zadowolony.
    Sprawdził się już wiele razy
    Co kto lubi Nie mam i nie mailem od ponad 10 lat wiatrołapu i nie było z tym problemu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    ...Sprawdził się już wiele razy
    Tzn. parę razy w zimie? Bo w lecie chyba nie. Tam gdzie budujemy, wszyscy zaczęli budować drzwi zewn. otwierane na zewnątrz i duże "wiatrołapy" ale bez drzwi wewnętrznych! Coś w tym chyba musi być...

  11. #11
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    Tzn. parę razy w zimie? Bo w lecie chyba nie.
    W lecie wszyscy (na ogół ) dysponujemy dawno znanym wynalazkiem w postaci możliwości dowolnie długiego wietrzenia.
    W moim wiatrołapie mam anemostat, który latem jest na "full" otwarty, jesienią - przykręcony, a zimą - zakręcony.
    I to mi wystarcza
    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    Tam gdzie budujemy, wszyscy zaczęli budować drzwi zewn. otwierane na zewnątrz i duże "wiatrołapy" ale bez drzwi wewnętrznych! Coś w tym chyba musi być...
    Jeden lubi ogórki, a drugi - sąsiada córki

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Aga11*

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-501
    Posty
    763

    Domyślnie

    Wiatrołap oprócz walorów użytkowych może być piękną wizytówką domu przy odrobinie weny twórczej. Drzwi wewnętrzne zimą bardzo się przydają. A to że to już przeżytek i nikt już prawie tak nie robi to akurat argument za tym żeby właśnie tak zrobić i się wyróżniać z tłumu Powodzenia z zagospodarowaniem tej przestrzeni.

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga11* Zobacz post
    Wiatrołap oprócz walorów użytkowych może być piękną wizytówką domu przy odrobinie weny twórczej. Drzwi wewnętrzne zimą bardzo się przydają. A to że to już przeżytek i nikt już prawie tak nie robi to akurat argument za tym żeby właśnie tak zrobić i się wyróżniać z tłumu Powodzenia z zagospodarowaniem tej przestrzeni.
    No właśnie
    Nikt mi nie wytłumaczy, że tylko jedne drzwi (zewnętrzne) wystarczająco chronią dom przed napływem zimnego powietrza przy każdym wejściu/wyjściu do/z domu.
    No, chyba, że ma się taką nadprodukcję ciepła, że to zimne powietrze jest natychmiast ogrzewane do właściwej temperatury.
    W moim domku mam dość oszczędne ogrzewanie, więc wiatrołap pełni rolę izolatora, który pomaga utrzymywać stałą temperaturę części mieszkalnej.
    Szczególnie zimą (ale też i późną jesienią) w wiatrołapie, pomimo zainstalowanej tam "podłogówki", wyraźnie odczuwam temperaturę pośrednią między dworem a mieszkaniem.
    I właśnie ten fakt uważam za istotną zaletę tego "starodawnego" rozwiązania
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 31-08-2016 o 20:35

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w tej chwili jeszcze nie mam drzwi wewnętrznych w wiatrołapie i niestety zimą czuć po nogach zimny powiew, jak się otwiera drzwi.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam ponownie, b. proszę o głos w sprawie utrzymania jednak wiatrołapu i kierunków otwierania drzwi w wiatrołapie -szkic.
    Na szkicu drzwi zewn. otw. się do środka i drzwi wewn. wiatrołapu też do środka -czy tak może być? Ponadto w łazience ostatecznie chcemy mieć drzwi bezkolizyjne do środka -umożliwiłoby to zabudowę garderoby s=115cm z drzwiami lustrzanymi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiatrolap2a.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	42,6 KB
ID:	366594  

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Ciasno strasznie będzie w tej wersji. Czemu chcesz drzwi zewnętrzne otwierać do środka?

  17. #17

    Domyślnie

    jajmar - no właśnie, jeszcze nie wiem w którą stronę i czy lewe czy prawe Jeśli na zewnątrz to na prawo czy lewo i jak te wewnętrzne? -jak to się dopasowuje, są jakieś zasady?

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Zasady są takie, żeby dla ciebie/was było wygodnie. Ja u siebie zrobiłem otwierane do środka, choć wszyscy odradzali, ale tak byłem/jestem przyzwyczajony i tak jest dla mnie wygodnie (mój wiatrołap jest trochę dłuższy od twojego, ma 220cm, a same drzwi otwierają się niemal na ścianę, bo winkiel ma tylko 15cm). Drugie drzwi też otwierają się do wiatrołapu (na tą samą ścianę co wejściowe) i nie widzę problemu.

  19. #19

    Domyślnie

    michalck81 -bo kolejny wariant zewnętrzny to taki jak na kolejnym szkicu -nazwałbym go "krzyżowym", ale pomimo dobrej funkcjonalności, to jednak wydaje mi się, że takich "krzyżowych" rozwiązań się nie dopuszcza -zawiasy drzwi zew. i wewn. powinny być po tej samej stronie czy nie? Tylko proszę się nie śmiać, ale rzeczywiście funkcjonalnie lepiej pasuję te na szkicu....
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiatrolap2b_krzyzowo.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	43,7 KB
ID:	366656  

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Wydaje się być ok, ale jak pisałem, wg mnie nie ma żadnych zasad, twój dom, ty w nim będziesz mieszkała i dla ciebie ma być wygodnie. W domu rodziców są drzwi na krzyż (jedne lewe, drugie prawe) i też nie odczuwałem w związku z tym uciążliwości, czy jakiegokolwiek dyskomfortu. Pojedź na budowę do siebie, popatrz, przejdź przez ten wiatrołap kilka razy, może przekonasz się do którejś z przedstawionych opcji, lub całkiem zrezygnujesz z drugich drzwi. Mój kolega nie ma wiatrołapu i nie narzeka na jakieś przeciągi, czy ciągnięcie zimna od drzwi wejściowych (ma podłogówkę przy wejściu).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony