dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie Lutowanie miedzi, czy to trudne?

    Chcę zrobić instalację wodną i mój wybór padł na rurki miedziane. Widziałem w Castoramie jakąś pastę do "miękkiego" lutowania. Z tego co wyczytałem, to smaruje się końcówki pastą i podgrzewa palnikiem. Czy ktoś się w to bawił i może mi coś doradzić?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  2. #2

    Domyślnie

    nie zapomnij o cynie..
    O lutowaniu kapilarnym miedzi sporo teorii znajdziesz w necie.
    Będę to wrótce robił, to napiszę ci jak wyszło.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Zmieniam posta, po kawie doczytałem się jak zdanie brzmiało.

    Przed kawą sygnał z oczu zgubił się pomiędzy niesklejonymi neuronami.

    Przepraszam

  4. #4

    Domyślnie

    Nie jest to tródne. Jak piszesz potrzebna jest cyna, pasta do lutowania i palnik. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni lutowanych papierem ściernym lub specjalną gąbką ścierną a powierzchni wewnętrznych specjalną szczotką drucianą (kilkanaście zł) smarujesz powierzchnię pastą i składasz. Podgrzewasz miejsce łączenia palnikiem aż cyna zawarta w paście roztopi się i utworzy błyszczącą obrączkę w miejscu łączenia. Dokładasz kroplę cyny dotykając drutem cynowym do złącza. Chwilę odczekujesz i gotowe. Problem pojawi się jedynie wtedy gdy będziesz chciał lutować złącze w instalacji która była już napełniona wodą. Nie da się podgrzać złącza do odpowiedniej temperatury zanim nie będzie ono całkowicie suche. A w instalacji nawet po spuszczeniu wody ścianki wewnętrzne są mokre a w niektórych miejscach płyną krople wody. I tych miejsc nie zlutujesz ani nie rozlutujesz zanim ich całkowicie nie wysuszysz.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Dzięki Henryk,
    Znaczy, ze oprócz pasty trzeba koniecznie jeszcze dodać cyny z drutu?
    Myślałem, że sama pasta wystarczy.

    Mam jeszcze problem z palnikiem. Gdzie się kupuje taką końcówkę do butli turystycznej?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    Dzięki Henryk,
    Znaczy, ze oprócz pasty trzeba koniecznie jeszcze dodać cyny z drutu?
    Myślałem, że sama pasta wystarczy.

    Mam jeszcze problem z palnikiem. Gdzie się kupuje taką końcówkę do butli turystycznej?
    Cyna do lutowania tzw. 60-tka (%cyny) średnica 2mm na takiej szpulce.
    W środku tej cyny (na całej długości) jest kalafonia jako topik ułatwiający lutowanie.
    Końcówki do butli itp może uda ci się kupić w Praktikerze lub w punktach gdzie napełniają butle turystyczne, sprzedają gaz do samochodów itp.

    ----------------
    średnica cyny to 3mm a nie jak wcześniej podałem 2mm.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Cynę, pastę i inne przyrządy kupuję zwykle tam gdzie rury i kształtki miedziane tj w Castoramie lub w innych sklepach z centralnym ogrzewaniem. Palnik da się tam kupić także. Zastanawiałbym się jedynie gdzie kupić turystyczną butlę gazową - czy w Castoramie czy na stacji benzynowej. Po prostu jak przychodzisz na stację z butlą nie pomalowaną w barwy danego dystrybutora to musisz dodatkowo dopłacić za jej przemalowanie. A prawdę mówiąc nie zauważyłem, aby drut cynowy używany do lutowania centralnego ogrzewania zawierał w sobie kalafonię.

  8. #8

    Domyślnie

    I jeśli już chcesz być naprawdę profesjonalnie wyposażony to kup krążkowy obcinak do rur. Kosztuje on ok 10 zł (Toya - mi się szybko rozsypał) lub 50 zł profi. Palniki do lutowania można także kupić w sklepach ze sprzętem spawalniczym. I taki palnik jest często używany do innych prac (podgrzewanie zapieczonych połączeń, opalanie farby). A dlaczego mówisz jedynie o wodzie? A centralne ogrzewanie?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Dziękuję za cenne podpowiedzi!

    Butle turystyczne mam. Rozejrzę się za tym palnikiem. O obcinarce nie pomyślałem . Ogrzewanie mam kominkowe i elektryczne (domek letniskowy). W sumie mam moze ze 20m instalacji.

    Kolejne pytania:
    1. Mam doprowadzenie rurką z jakiegoś tworzywa o przekroju 25mm. Chciałem tu dać złączkę i redukcję do 18mm, zawór odcinający, podlicznik, zawór, i dalej rurkami 18mm, a do przyborów trójniki z redukcją do 15mm. Dla ciepłej wody z bojlera elektrycznego cała instalacja 15mm.
    2. Czy mogę dać 2 rurki 15mm do umywalki i kibelka w wylewce pod kafelkami, bo po ścianie będzie 2m dalej?
    3. Czy muszę dawać jakiś specjalny peszel?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    .... A prawdę mówiąc nie zauważyłem, aby drut cynowy używany do lutowania centralnego ogrzewania zawierał w sobie kalafonię.
    Podgrzej ok.1cm cyny i niech stopiona upadnie na białą kartkę papieru to zauważysz .
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    Nie jest to tródne. Jak piszesz potrzebna jest cyna, pasta do lutowania i palnik. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni lutowanych papierem ściernym lub specjalną gąbką ścierną a powierzchni wewnętrznych specjalną szczotką drucianą (kilkanaście zł) smarujesz powierzchnię pastą i składasz. Podgrzewasz miejsce łączenia palnikiem aż cyna zawarta w paście roztopi się i utworzy błyszczącą obrączkę w miejscu łączenia. Dokładasz kroplę cyny dotykając drutem cynowym do złącza. Chwilę odczekujesz i gotowe. Problem pojawi się jedynie wtedy gdy będziesz chciał lutować złącze w instalacji która była już napełniona wodą. Nie da się podgrzać złącza do odpowiedniej temperatury zanim nie będzie ono całkowicie suche.

    Dzięki Henryk,
    Znaczy, ze oprócz pasty trzeba koniecznie jeszcze dodać cyny z drutu?
    Myślałem, że sama pasta wystarczy.
    Mam jeszcze problem z palnikiem....

    Tak sobie Henio z ann domki buduja, a potem post: POMOCY !!!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    .... A prawdę mówiąc nie zauważyłem, aby drut cynowy używany do lutowania centralnego ogrzewania zawierał w sobie kalafonię.
    Podgrzej ok.1cm cyny i niech stopiona upadnie na białą kartkę papieru to zauważysz .
    Cyna do lutowania instalacji miedzianych NIE zawiera kalafonii!!Topniki potrzebne do lutowania zawarte są w paście.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Do DwM i nie tylko,

    Dziękuję wszystkim fachowcom, którzy nie bacząc na to, że psują sobie rynek dzielą się radami na tym Forum.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigmario4
    Cytat Napisał thalex
    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    .... A prawdę mówiąc nie zauważyłem, aby drut cynowy używany do lutowania centralnego ogrzewania zawierał w sobie kalafonię.
    Podgrzej ok.1cm cyny i niech stopiona upadnie na białą kartkę papieru to zauważysz .
    Cyna do lutowania instalacji miedzianych NIE zawiera kalafonii!!Topniki potrzebne do lutowania zawarte są w paście.
    To ja mam chyba inną cynę

    A czy jest źle, że ja lutuję cyną z kalafonią? Czy to może mieć wpływ na jakość połączeń?

    Jutro umieszczę zdjęcie tej mojej cyny i miałbym pytanie, zajrzyjcie proszę do wątku.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Czy tą cyną można lutować instalacje miedziane CO, cwu?
    Czy do powyższych instalacji stosuje się inną cynę? Jeżeli tak to z jakich względów?
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    http://www.kolmet.com.pl/Press/Lutowanie_Cu.htm

    Jak widać mogą być różne LUTY bez kalafonii i bez śniegu też.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał DwM
    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    Nie jest to tródne. Jak piszesz potrzebna jest cyna, pasta do lutowania i palnik. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni lutowanych papierem ściernym lub specjalną gąbką ścierną a powierzchni wewnętrznych specjalną szczotką drucianą (kilkanaście zł) smarujesz powierzchnię pastą i składasz. Podgrzewasz miejsce łączenia palnikiem aż cyna zawarta w paście roztopi się i utworzy błyszczącą obrączkę w miejscu łączenia. Dokładasz kroplę cyny dotykając drutem cynowym do złącza. Chwilę odczekujesz i gotowe. Problem pojawi się jedynie wtedy gdy będziesz chciał lutować złącze w instalacji która była już napełniona wodą. Nie da się podgrzać złącza do odpowiedniej temperatury zanim nie będzie ono całkowicie suche.

    Dzięki Henryk,
    Znaczy, ze oprócz pasty trzeba koniecznie jeszcze dodać cyny z drutu?
    Myślałem, że sama pasta wystarczy.
    Mam jeszcze problem z palnikiem....

    Tak sobie Henio z ann domki buduja, a potem post: POMOCY !!!
    mozna lutowac bez pasty ale bez cyny sie nie da
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    Czy tą cyną można lutować instalacje miedziane CO, cwu?
    Czy do powyższych instalacji stosuje się inną cynę? Jeżeli tak to z jakich względów?
    To "zwykła cyna" znaczy się popularny lut cynowo ołowiowy. Ze względu na zawartośc ołowiu własnie lutu tego NIE WOLNO stosować dolutowania instalacji CWU i nie powinno sie rónież do CO. Do lutowania rur cu uzywa się specjalnego lutu cynowo-srebrowego
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P
    Cytat Napisał thalex
    Czy tą cyną można lutować instalacje miedziane CO, cwu?
    Czy do powyższych instalacji stosuje się inną cynę? Jeżeli tak to z jakich względów?
    To "zwykła cyna" znaczy się popularny lut cynowo ołowiowy. Ze względu na zawartośc ołowiu własnie lutu tego NIE WOLNO stosować dolutowania instalacji CWU i nie powinno sie rónież do CO. Do lutowania rur cu uzywa się specjalnego lutu cynowo-srebrowego
    Teraz rozumię dlaczego moja cyna się nie nadaje do instalacji cwu i CO. Dzięki za odpowiedzi.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  20. #20

    Domyślnie

    Moze jeszcze jedna podpowiedź... zamiast pasty zastosuj żel o nazwie HAMPTON HP3.. w przeciwieństwie do typowych past nie jest skomponowany na bazie kwasów i posiada zdolność usuwania tlenków (nie trzeba tak ostro jechać papierem sciernym).
    Żel, cynę i palniki kupisz napewno w Castoramie.
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony