dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie "studzienka" do spuszczania wody z instalacji- warto robić?

    Witam
    Na wczesnym etapie budowy wymyśliłem że fajnie byłoby zrobić "studzienkę" która zapewniałaby możliwości spuszczania wody z instalacji.
    Rury PP32 idą pod wylewką, w styropianie, najniższy poziom jest w garażu/kotłowni, punktu przyłączeniowe są minimum 0,8 m powyżej, więc żeby opróżnić układ trzebaby sporo tłuc kompresorem żeby wypchnąć całą wodę, a i tak obawiam się że coś zostanie...
    Będę teraz brał się za docelową wylewkę, myślałem żeby na rurociągach zainstalować trójniki z zaworami, pod spodem oczywiście odprowadzenie do kanalizacji; przykryte to by było płytką podłogową na styropianie.
    Plusy- możliwość spuszczenia układu w razie "W"
    Minusy- więcej roboty, możliwość rozszczelnienia poprzez zawór (na co dzień nieoglądany), "ruchomość" płytki,brak fugi.
    I dlatego prosiłbym Forumowiczów, szczególnie tych co wykonali taki rozwiązanie o opinię- czy warto sie bawić?
    Pozdrawiam
    Jarek

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Prawie w każdym projekcie kanalizacji jest i powinna być kratka kanalizacyjna w kotłowni.
    Nie wiem czy mówimy o tym samym bo czytam tu o jakiejś studzience ale jeśli dobrze rozumiem chcesz zrobić to rurkami i pod wylewką zamontować zawory do spuszczania wody.
    Są do podłogi specjalne drzwiczki rewizycjne tak aby montować taką infrastrukturę.
    Minusów liczyć nie trzeba bo przewidywanie rozszczelnienia zaworu jest takie samo jak pęknięcia rury CO idącej w styropianie.
    Polecam wykonanie
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za wsparcie
    Chyba rzeczywiście mało precyzyjnie napisałem; oczywiście kratka będzie w podłodze, natomiast chce zrobić pod wylewką drugą "kratkę"- tylko do obsługi ewentualnego zrzutu wody z instalacji
    Całość oczywiście przykryta płytkami (na jakimś stelażu, pewnie z ociepleniem)

  4. #4

    Domyślnie

    Często planujesz korzystać z tej możliwości zrzutu wody? Bo powszechnie się z tego korzysta w budynkach używanych sezonowo, a w całorocznych, z jakąś automatyką ogrzewania, to raczej sporadycznie.
    W pierwszym przypadku ma być wygodnie, w drugim estetycznie. W obu skutecznie, więc musisz dopilnować, by w rurach był spadek, by w ramach jakiejś krzyżówki z inną instalacją nie dali kawałka pod górę. Rury CWU też do opróżniania, tu może być potrzebne jakieś obejście źródła ciepła lub niezależny zawór. Pamiętaj też o rurach cyrkulacji, jeśli je masz, o bojlerze itp.
    Jak robisz w kotłowni/garażu, w jakiejś studzience, to możesz z pomocą ślusarza dać przedłużkę na rączce zaworu, wyprowadzić ją sobie do poziomu podłogi, płytkę normalnie zafugować zostawiając estetyczny dostęp do tej przedłużki. Albo, idąc w koszty, dać zawór ze sterowanie elektrycznym, podłogę ruszasz dopiero w sytuacji awarii (oczywiście zostawiając możliwość dostępu sprowadzoną do zniszczenia fugi i ewentualnie jednej płytki).

  5. #5

    Domyślnie

    "Studzienka" będzie pod posadzką w kotłowni, na zasadzie baaardzo awaryjnej, dlatego nie będę robił "wyjść" rączek zaworów na powierzchnię ani elektrozaworów, jak będzie trzeba to podniesie się płytkę, oczywiście odpowiednio podpartą od dołu, zafugowaną tak żeby dało się to w miarę łatwo ruszyć .
    Za wyjątkiem 2 odcinków na pietrze o łącznej długości ok 1 m cała reszta będzie miała spadek właśnie do studzienki (oczywiście poza rozgałęzieniami ogrzewania za rozdzielaczami).
    Może przekombinowuje, ale na etapie kładzenia instalacji są to stosunkowo niewielkie koszty a może się przydać...
    Dziękuje za rady

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście że warto takie coś zrobić. W każdej instalacji powinno takie coś być, co prawda nie remontuje się tego często ale koszt wykonania jest nikły a użyteczność duża. Też chcę sobie takie coś zrobić aby można było zrzucić wodę z instalacji CO i kranówki. Myślałem zrobić zagłębienie w kotłowni, coś w rodzaju kanału w którym wyprowadzę rurociągi pod posadzkami, jego poziom będzie kilka cm niżej niż poziom rur. Wnętrze wyłożę płytkami a odwodnienie wyprowadzę na zewnątrz kotłowni tak aby nie śmierdziało z kanalizy. Wystarczy rurka pcv niewielkiej średnicy (calówka) normalnie zaślepiona tak aby nie ciągnęło zimnem a odślepiana na czas zrzutu wody. Tego chyba nie zabraniają przepisy. Zawory spustowe muszą być łatwo dostępne, no i można dać zaślepki w ramach pewności

  7. #7

    Domyślnie

    o kurcze, takie proste a nie wpadłem na to; rzeczywiście, aby uniknąć/ zmniejszyć ewentualnych wycieków z zaworków dam zaślepki...
    Dzięki
    Ja planuje to technicznie podłączyć do odpływu kratki ściekowej z pomieszczenia, oczywiście poniżej

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarekvw Zobacz post
    Ja planuje to technicznie podłączyć do odpływu kratki ściekowej z pomieszczenia, oczywiście poniżej
    No właśnie tutaj jest problem bo taka kratka lubi zrywać syfon i będzie śmierdziało, trzeba ją często zalewać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony