dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 200
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie Samodzielne wykonanie mebli kuchennych

    Czy ktoś z Was samodzielnie wykonał meble kuchenne? Jak sobie z tym poradziliście.
    Mam ładne fronty od obecnej kuchni które chcę wykożystać w nowej. Do wykonania jest sam "szkielet". Planuję zrobić go z płyty wiórowej.
    Na co trzeba zwracać uwagę? Czy warto?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: Samodzielne wykonanie mebli kuchennych

    myślę, ze warto Rafałku, u mnie wystapiło połaczenie - boki - scianki klinkier
    front lite drzewo drzwiczek, na ramce z zawiasami
    na zawiasach klamerkowych Jestes w stanie wyregulować drzwiczki w sporym zakresie ...

    pzdr

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Mi chodziło dokładnie o drewniane. Boję się trochę obklejania płyty wiórowej. Fakt, że będą to tylko boki i półki (w tym krawędzie). Nie wiem czego się jeszcze obawiać. Kost powinien być znośny - w końcu płyta dużo nie kosztuje, a drzwiczki chcemy wykorzystać ze starej kuchni.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    płyta przed obklejaniem powinna byc odtuszczona - bez kurzu i sucha
    zelazko rozgrzane do odpowiednich parametrów
    niemniej przy chałupniczym wykonawstwie - mozliwe sa niedociagniecia w detalach
    do krawędzi lepiej sprawdza sie okleina "twarda" niz elastyczna
    zawsze mozna wykonac mała próbe na niepotrzebnym kawałku .. mysle, ze sobie poradzisz ...

    pzdr

  5. #5

    Domyślnie

    Nie masz się czego obawiać. Najłatwiej będzie jak zlecisz wykonanie formatek (ścianek, półek itp) i oklejenie ich krawędzi do wyspecjalizowanej stolarni lub hurtowni płyt wiórowych. Wyjdzie to niewiele drożej niż samodzielny zakup płyt. A sam tylko poskręcasz skrzynki specjalnymi śrubami (konfirmatami). Nie obawiaj się płyt wiórowych gdyż widzisz, że praktycznie wszystkie meble są z nich wykonane.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szczecin HENRYK
    A sam tylko poskręcasz skrzynki specjalnymi śrubami (konfirmatami). Nie obawiaj się płyt wiórowych gdyż widzisz, że praktycznie wszystkie meble są z nich wykonane.
    Co to za śruby? Czy to te na impus z dużym gwintem?

  7. #7

    Domyślnie

    Śruby nazywają się "konfirmaty" i są do kupienia w sklepach i hurtowniach z akcesoriami dla meblarzy (nie kupuj w Casto lub innych tego typu wynalazkach, bo strasznie kroją). Do tego musisz kupić specjalne wiertło "do konfirmatów" - cena.. ok 15 do 25 zł (firmowe.. ok. 50 zł)... i do boju !!

    PS. Popieram poprzedników w kwestii wycinania formatek.. zrób dokładne rysunki i zleć to zawodowej stolarni. W wiekszości z nich mozesz takze zlecić brzegowanie.
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamY
    PS. Popieram poprzedników w kwestii wycinania formatek.. zrób dokładne rysunki i zleć to zawodowej stolarni. W wiekszości z nich mozesz takze zlecić brzegowanie.
    Czy brzegowanie to obklejanie brzegów?

    Czy są gdzieś w internecie strony poświęcone akcesoriom do mebli kuchennych? Zawiasy, rokli do szuflad, kosze do narożników itp?

  9. #9

    Domyślnie

    Tak.. brzegowanie, to oklejanie widocznych podczas uzytkowania krawędzi płyty meblowej. W zasadzie operacja nie jest na tyle skomplikowana, żeby nie można jej było wykonać samodzielnie (klejenie na klej "butaprenopodobny" z podgrzaniem taśmy opalarką i dobiciem gumowym młotkiem) ale do wykończenia takiego brzegu potrzebna jest frezarka ręczna ze specjalnym frezem. Brzegowanie w zakładzie wycinajacym formatki kosztuje chyba około 2 zł za metr.


    Ad.2 - są strony hurtowni z akcesoriami do wyrobu mebli, ale tam głównie znajduja się rysunki zawiasów - niezbyt przydatne, ponieważ są pewne róznice w wykonaniu u róznych producentów. Najlepiej znaleźć taką hurtownię w swojej okolicy i odwiedzić ja osobiście, mając oczywiscie wcześniej jakiś plan co do tego, co nam będzie potrzebne.

    PS. Jeśli będziesz potrzebował jakiejś pomocy "merytorycznej" - pisz na PW... złożyłem kilka kompletów kuchennych "od zera", więc co nie co wiem już na ten temat...

    Pozdrawiam
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    rafałek - my sami robimy meble tzn. robi je mój mąż. Obklejać boki możesz sam - bardzo prosto się to robi albo zlecić firmie u której kupujesz płyty, żeby oni to zrobili.

  11. #11

    Domyślnie

    Rafałek, zerknij na tę stronkę. Powinno Ci się nieco rozjaśnić.
    http://www.meblekuchenne.pl/zrob_to_sam1.htm
    Masz słuszną koncepcję. Płyty są tanie (od 110 do 160 PLN zależnie od kolory, faktury itp - ceny jakie zapamiętałem przy ostatnim robieniu sobie mebelków)
    Rzeczywiście najlepiej jest zrobić plan uwzględniający oczywiście takie rzeczy jak grubość płyty na łączeniach (18 mm) itp. Pamiętaj, że jak już zrobisz rysunek i go sprawdzisz to ...... sprawdź jeszcze raz
    Ja dwukrotnie pospieszyłem się i musiałem później docinać sam W powietrzu było gęsto od "panienek")
    Na planie zaznacz które krwędzie mają Ci w hurtowni okleić (są różne okleiny na brzegi, zastanów się, który Ci odpowiada najbardziej.
    Porównaj ceny płyt i cięcia za mb. Wybierz najlepiej hurtownię, w której zaopatrują się stolarze. Musisz tam kupować całe płyty (tzn nie możesz kupić 1 i 1/2 płyty tylko 2), ale dotną Ci a ceny mają najlepsze.
    W razie problemów pisz na maila.
    Pozdrawiam
    Tomek

  12. #12

    Domyślnie Re: Samodzielne wykonanie mebli kuchennych

    Cytat Napisał rafałek
    Czy ktoś z Was samodzielnie wykonał meble kuchenne? Jak sobie z tym poradziliście.
    Mam ładne fronty od obecnej kuchni które chcę wykożystać w nowej. Do wykonania jest sam "szkielet". Planuję zrobić go z płyty wiórowej.
    Na co trzeba zwracać uwagę? Czy warto?
    Jako, że dom większy od mieszkania, stanąłem przed koniecznością dokupienia mebli kuchennych. Niestety, wzór szafek, jaki był popularny 10 latek temu, już teraz po sklepach nie występuje. W związku z tym miałem do wyboru: albo wymienić wszystkie meble kuchenne na nowe (na co nie mam kasy), albo coś wymyśleć własnym sumptem. No i wymyśliłem - z białych płyt wiórowych, jakich zatrzęsienie w Castoramach, zrobiłem szafki, a drzwiczki prawie identyczne z tymi, które już mam, robi jeszcze firma Classen. Potem okazało się, że tak w ogóle w Leroy Merlin można dostać same konstrukcje szafek już z zawiasami, do których dowolnie można dobrać blaty i drzwiczki - fajna sprawa, choć nie taka tania, jak chciałbym...
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  13. #13

    Domyślnie

    Potem okazało się, że tak w ogóle w Leroy Merlin można dostać same konstrukcje szafek już z zawiasami, do których dowolnie można dobrać blaty i drzwiczki - fajna sprawa, choć nie taka tania, jak chciałbym...
    No właśnie. Jak weźmiesz pod uwagę jak niewielka ilość materiału jest potrzebna na taki szkielet i jak niewiele czasu potrzeba aby coś takiego narysować, zlecić pocięcie i poskręcać to okaże się, że marżę na tych szkieletach mają słuszną
    Pozdrawiam
    Tomek

  14. #14

    Domyślnie

    "Chiba" trochę odwrotnie napisałem tekst i wkleiłem cytat
    Tomek

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Nabieram coraz większej odwagi by zię na to rzucić samemu. Na szczęście mam jeszcze trochę czasu. Na wiosnę dopiero zaczynamy sie wykańczać...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_W
    "Chiba" trochę odwrotnie napisałem tekst i wkleiłem cytat
    Tomek
    "Chiba" tak.

    Jeszcze co do szafek - marża wcale nie jest aż taka wygórowana. "Szkielet" szafki stojącej 60-ki kosztował niecałe 140 zł. Jak policzysz same koszty białych płyt (bez docinania) - da to w detalu castoramowym niecałe 100 złotych. Do tego wkręty meblowe, kołki drewniane no i wcale nie takie tanie cztery zawiaski... Per saldo - prawie to samo.
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  17. #17

    Domyślnie

    Jak policzysz same koszty białych płyt (bez docinania) - da to w detalu castoramowym niecałe 100 złotych. Do tego wkręty meblowe, kołki drewniane no i wcale nie takie tanie cztery zawiaski... Per saldo - prawie to samo.
    Ale ja nie mówie o cenach Castoramy, tylko o obowiązujących w hurtowniach dla stolarzy, to pierwsze primo.
    Drugie primo to weź pod uwagę satysfakcję z własnoręcznego zrobienia mebli
    Pozdrawiam
    Tomek
    P.S. Mam nadzieję, że teraz dobrze wkleiłem cytat

  18. #18

    Domyślnie

    D..pa!
    Jak zakończyć cytat, "któś" wie?
    Tomek

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat:
    Jak policzysz same koszty białych płyt (bez docinania) - da to w detalu castoramowym niecałe 100 złotych.
    Jak to było kalkulowane ?

    Cięcie w detalu castoramowym jest darmo a koszt białej płyty to ok 22 PLN za mert kwadrat.

    Taka szafka ma około 4,5 metra kwadratowego płyty?

  20. #20

    Domyślnie

    Nie wiem czy przypadkiem darmowe ciecie w Castoramie nie dotyczy jakiś pojedynczych elementów czy przeciecia płyty na jakiś wymiar. Spróbuj dostarczyć im rysunki z kilkudziesiecioma formatkami.. ciekawe co powiedzą ?
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony