dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Uziom

  1. #1

    Domyślnie

    Jaki lepiej zastosowac uziom - otokowy czy pionowy ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Najczesciej stosowane sa otokowe.

  3. #3

    Domyślnie

    To wiem. Ale jaki sens meczyc sie z kopaniem wokolo budynku jak mozna wbic uziomy pionowe ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Mozna i daja na nie wykonawcy gwarancje ale podobno otokowe sa pewniejsze, maja lepszy kontakt z ziemia.
    Uwaga: powtarzam tylko opinie.

  5. #5

    Domyślnie

    uziomy otokowe sprawdzają się przy pomiarach/odbiorze. pilony pionowe niestety trzeba wbijać głęboko co w przypadku trudnego gruntu (glina, resztki gruzu, kamienie) może się okazać utrudnione
    jeśli otok robi się na etapie fundamentów to nie ma takich problemów, łatwiej wprowadzić uziom do budynku.

  6. #6

    Domyślnie

    Skuteczność działania uziomu sprawdza się specjalnym urządzeniem (niestety nie pomnę nazwy, ale mogę sprawdzić). Nie trzeba wtedy "teoretyzować". Pomiar na tym urządzeniu określi czy wystarczy pionowy, czy trzeba robić otokowy.

  7. #7

    Domyślnie

    Na jakim etapie jest dom?
    Najlepszy jest uziom fundamentowy, o którym już trochę pisałem

  8. #8

    Domyślnie

    Poczytalem troche fachowej literatury. Uziom fundamentowy moze byc ale jako pomocniczy - nie gwarantuje dobrej malej rezystancji. Najmniejsza wartosc rezystancji gwarantuje uziom pionowy. Uziom otokowy moze miec problem z osiagnieciem wymaganej minimalnej wartosci rezystancji i wtedy trzeba go uzupelnic uziomem pionowym. Zaleta uziomu otokowego jest wyrownanie potencjalow. Mozna to takze osoagnac montujac co kilka metrow uziomy pionowe wokol domu. Uziom fundamentowy moze byc wspomagajacy ale czesto samodzielny jest niewystarczajacy.

    D.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Robiąc drenaż wokół budynków osuszamy ziemię, a tym samym pogarszamy warunki dla uziomu otokowego i raczej pozostaje nam wbijanie prętów. No chyba że otok zrobimy szerzej niż dren (wydaje mi się, że min. 2 m). Zgadza się?

  10. #10

    Domyślnie

    Pewnie ze lepiej wtedy dac otok szerzej. Ale jak bedzie problem z rezystancja to trzeba bedzie dobijac uziomy pionowe. Przecwiczylem to ostatnio w praktyce jak mi montowano uziom do butli z gazem: Polozono otok i wbito jeden uziom pionowy i zmierzono rezystancje. Poniewaz byla zbyt duzo wbito kolejny uziom pionowy. To poprawilo opor ale i tak byl za duzy. Dopiero 3 uziom pionowy sprowadzil rezystancje do zadanej wartosci <10om.

    D.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony