dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 80

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie OZC 12kW a moc pompy 9 kW? Da radę?

    Witam!
    Otrzymałam wyliczone OZC 12kW (prawdopodobnie to jest jeszcze bez wliczonego CWU)
    Dom z użytkowym poddaszem 245m2 ogrzewania podłogowego + 40m2 bez ogrzewania - garaż (od strony mieszkalnej ściany w garażu zaizolowane styro). 3 grzejniki łazienkowe podpięte pod podłogówkę (na osobnych obiegach)

    Pustak Porotherm 30 cm (0,68 U) + Styropian Austrotherm grafitowy 15 cm (0,031 U), podłoga na gruncie 20 cm styro, poddasze 5 cm, dach wełna 30 cm. okna 3-szybowe.

    Z moich obliczeń OZC wydaje się błędne ponieważ 2 pomieszczenia na poddaszu są wyliczone jako strych z temp. 8stC a będą to pokoje mieszkalne 20stC - mi OZC wyszło na poziomie 13,8kW.. Duuużo, ale bryła budynku skomplikowana

    Otrzymałam ofertę na pompę ciepła 9-10 kW. Dolne źródło kolektor pionowy 3 odwierty x 85m. COP 4,57.

    Czy w takim przypadku pompa nie jest za słaba? Podejrzewam, że cały czas będzie chodzić grzałka aby wspomóc ogrzewanie, a co za tym idzie koszty. Czy jest możliwe, aby temperatura na wejściu przy takiej pompie wystarczyła 35stC i grzałka nie załączała się? Wiadomo, im wyższa temperatura tym wyższe koszty.

    Czy ktoś/ coś? Pomożecie rozgryźć temat? Może ja sama nie dostrzegam plusów takiej pompy 9-ki, że się rzadko załącza (bo pewnie cały czas chodzi) itp... Wady? Zalety? Brać? Nie brać? Będę wdzięczna za pomoc
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    klasyka gatunku
    Dostałaś ofertę. Masz watpliwości. OK.
    Czy skierowałeś te wszystkie pytania do oferenta? Udzielił odpowiedzi? Wyjaśnił, że taki a nie inny wybór wielkości pompy jest właściwy? Uzasadnił, że pompa mniejsza/większa będzie "gorszym" wyborem niż ta którą dobrał? Uzasadnił wielkość DZ? Przedstawił jakieś symulacje na poparcie swoich argumentów, czy odpowiedział: BO TAK ma być?
    Przekonały Cię jego wyjaśnienia?
    Jeśli tak - to bierz
    Jeśli nie - to drąż u niego temat lub odpuść go sobie i szukaj dalej.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Właśnie dzisiaj przyjedzie do nas omówić temat... i chciałam się przygotować do rozmowy
    Od początku obstawiał 9 kW, jeszcze bez zrobionego OZC i dalej trzyma się tej wersji... Rozumiem tłumaczenie, że jak za duża przewymiarowana pompa, to załącza się na krótko, ale często, a jak za mała moc to chodzi dłużej, rzadziej się załącza... ale czy wydoli przy tym OZC 12 - 13,8 kW (a gdzie jeszcze cwu?) 14,8 kW??? czy cały czas będzie się wspomagać grzałką? Ci Panowie fachowcy to tak pięknie mówią, że wytrącają mi argumenty z rąk i zgadzam się na wszystko - a chwila później dopadają wątpliwości i szukam na forum pomocy - stąd wyprzedzam fakty i pytam teraz. Na rozmowie poruszę kilka za i przeciw, a nie tylko wysłucham "jedynej słusznej" wersji wykonawcy. I tu też pytanie na jakiej podstawie określa się długość odwiertów? Jaką moc da pompie 3x85m (piach) odwiertów? Póki co słyszę, że to jest i tak przewymiarowane...
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Właśnie dzisiaj przyjedzie do nas omówić temat... i chciałam się przygotować do rozmowy
    Od początku obstawiał 9 kW, jeszcze bez zrobionego OZC i dalej trzyma się tej wersji... Rozumiem tłumaczenie, że jak za duża przewymiarowana pompa, to załącza się na krótko, ale często, a jak za mała moc to chodzi dłużej, rzadziej się załącza... ale czy wydoli przy tym OZC 12 - 13,8 kW (a gdzie jeszcze cwu?) 14,8 kW??? czy cały czas będzie się wspomagać grzałką? Ci Panowie fachowcy to tak pięknie mówią, że wytrącają mi argumenty z rąk i zgadzam się na wszystko - a chwila później dopadają wątpliwości i szukam na forum pomocy - stąd wyprzedzam fakty i pytam teraz. Na rozmowie poruszę kilka za i przeciw, a nie tylko wysłucham "jedynej słusznej" wersji wykonawcy. I tu też pytanie na jakiej podstawie określa się długość odwiertów? Jaką moc da pompie 3x85m (piach) odwiertów? Póki co słyszę, że to jest i tak przewymiarowane...
    Jesteś pewien tego OZC? Trochę dużo wyszło.
    Przez większość sezonu będziesz miał zapotrzebowanie do 9kW - obstawiam, że przy -15 załączy ci się dodatkowa grzałka.
    Mi Panasonic dał wyliczenie ile, na jak długo i przy jakiej temp włączy się grzałka.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    OK.
    A co do długości odwiertów - Wytyczne PORTPC lub programy doborowe, albo niezależnych firm, albo producentów PC lub DZ.
    A przy rozmowie zadaj proste pytania, te same co na forum i poproś koniecznie o uzasadnienie odpowiedzi. Jeśli ktoś nie potrafi uzasadnić tego co oferuje, tzn. że nie bardzo rozumie co robi.
    (inna sprawa, że uzasadnienie może Cię nie satysfakcjonować - to Twoje prawo, wybierzesz kogoś innego, kto Cię przekona)

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    OZC wyszło duże (12 kW), nawet większe niż wyliczył fachowiec - sprawdzałam wszystkie wyliczenia sama, choć to akurat żaden argument - ale tłumaczę to bryłą budynku, w kształcie litery L, 4 lukarny... Bo nie mam już innego pomysłu skąd takie wielkie No i na 35m2 zamiast 8stC powinno być 20stC, więc wzrośnie w stosunku do tego co im wyszło (wg mnie 13,8 kW).
    Jeśli grzałka będzie się załączać przy -15stu to kicha jednym słowem, bo ja na białych niedźwiedziach, płn-wsch Polska - IV strefa klimatyczna... dzienniczka pogodowego nigdy nie prowadziłam, ale są zimy gdzie przez 3-6 tyg jest poniżej -20stC... Poproszę o wyliczenia dot. prognozowanej pracy grzałki
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dlatego ta moc 9 kW trochę mnie przeraża. Z jednej strony, żeby było ciepło, a z drugiej, żeby nie zwariować przy okazji rachunku za prąd.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Dlatego ta moc 9 kW trochę mnie przeraża. Z jednej strony, żeby było ciepło, a z drugiej, żeby nie zwariować przy okazji rachunku za prąd.
    I masz rację bo ani jedne ani drugie obliczenia nie są wiarygodne, projektowe obciązenie cieplne w kazdym z przypadków jest za duze biorąc pod uwagę ocieplenia i okna. Nie doczytałem czy bedzie wm, bo bez niej i owszem to obciązenie prawie mozliwe. To ze to IV strefa to nie wszystko, lukarny tez nie pomagają ale nie przesadzajmy z ich wpływem na koncowe wyniki.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Dlatego ta moc 9 kW trochę mnie przeraża. Z jednej strony, żeby było ciepło, a z drugiej, żeby nie zwariować przy okazji rachunku za prąd.
    Rachunki nie zależą od PC tylko od budynku który grzeje

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Rachunki nie zależą od PC tylko od budynku który grzeje
    Rachunki za ogrzewanie budynku zależą również od PC a właściwie od jej sprawności ,zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...area&p=7230060

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Rachunki za ogrzewanie budynku zależą również od PC a właściwie od jej sprawności ,zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...area&p=7230060
    Masz rację ale i od upodobań mieszkańców , nasłonecznienia , wiatru .
    Ja pisałem ,że pompy o różnej mocy maksymalnej biorą tyle samo prądu do ogrzewania takich samych budynków.O ile wystarczy tej mocy maxymalnej.
    Np budynek potrzebuje 20 kW a pompa może dać max 10 kW a w drugim przypadku jest pompa omocy 20kW
    Do temperatury 0* w obu przypadkach wezmą taką samą ilość energii . Oczywiście mogą być aptekarskie różnice.Nawet wynikające z błędów licznika.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Święte słowa.
    Nie ma potrzeby toczyć homeryckich bojów, o setne w COP.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.402
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ja pisałem ,że pompy o różnej mocy maksymalnej biorą tyle samo prądu do ogrzewania takich samych budynków.
    Jakoś nie pasuje mi to, do wykresu COP inwertera. COP jest zależne od % obciążenia. I jest pewne optimum - i pompa za mała, i za duża zużyje więcej prądu, niż dobrana optymalnie produkując tę samą ilość ciepła.
    Tylko producenci pomp jakoś nie chwalą się faktycznymi wykresami COP w zależności od obciążenia. Więc trudno zgadywać jak wielkie są to różnice i gdzie leży optimum oraz jak PC dobiera moc - czy stara się pracować w optimum obciążenia, czy w ogóle się tym nie przejmuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-11-2016 o 15:39

  14. #14

    Domyślnie

    szkoda, że dom już zaizolowany. 15 cm grafitu w IV strefie to niezbyt dużo jak na dzisiejsze czasy. może da się jeszcze dobrze zaizolować poddasze. będzie jakiś kominek? mógłby wesprzeć PC. poza tym te wspomniane 3-6 tyg. z temperaturą poniżej -20 - nie wydaje mi się, że bez przerwy tak było, ale tylko nocami. wg mnie pompa będzie się wspomagać grzałkami przez kilka - kilkanaście dni w roku. jeszcze dochodzi kwestia taniej taryfy. z ciekawości - ile kWh rocznie potrzebuje taki dom wg OZC?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kominek będzie, z rozprowadzeniem powietrza ale tylko w pionie (salon+korytarz parter, sypialnia+korytarz piętro). Ile kWh nie odpowiem teraz, projekt został w domu Na poddaszu został już tylko dach do ocieplenia 30 cm wełna Isover super mata 0,033.
    A wydawało się że 30 cm porotherm (0,68 ) i 15 cm grafitowy (0,031) styro starczy... (wg moich wyliczeń taka przegroda ma 0,189, chyba, że coś źle liczę). W przypadku 25 cm porotherm i 20 cm styro byłoby ok. 0,15). No po zawodach już, więc nie ma co gdybać nad przegrodą..
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Niestety, wm nie będzie... zostawiam miejsce w kotłowni i dziurę w stropie na przyszłość, ale teraz nie ma szans - kasy za mało.
    Sprawdzałam te wyliczenia, ale dalej mi tak wychodzi. Wykonawca założył współczynnik na przegrody zewn. 0,23, mi wyszło 0,19, przeliczyłam po swojemu, ale nadal mi wychodzi 13,8 kW (wykonawca założył że pomieszczenie 35m2 na poddaszu to strych 8stC, a powinno być pokój 20stC i to też podniosło obciążenie cieplne budynku z jego 12kW na moje ponad 13kW). Posprawdzałam współczynniki przenikania wszystkich okien było 0,9 u mnie jest 0,7-0,84, też przeliczyłam, ale nie wiele to zmienia w sumie. Nie wiem, może coś na stropie jest jeszcze źle, albo w ociepleniu dachu?
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Niestety, wm nie będzie... zostawiam miejsce w kotłowni i dziurę w stropie na przyszłość, ale teraz nie ma szans - kasy za mało.
    Sprawdzałam te wyliczenia, ale dalej mi tak wychodzi. Wykonawca założył współczynnik na przegrody zewn. 0,23, mi wyszło 0,19, przeliczyłam po swojemu, ale nadal mi wychodzi 13,8 kW (wykonawca założył że pomieszczenie 35m2 na poddaszu to strych 8stC, a powinno być pokój 20stC i to też podniosło obciążenie cieplne budynku z jego 12kW na moje ponad 13kW). Posprawdzałam współczynniki przenikania wszystkich okien było 0,9 u mnie jest 0,7-0,84, też przeliczyłam, ale nie wiele to zmienia w sumie. Nie wiem, może coś na stropie jest jeszcze źle, albo w ociepleniu dachu?
    Brak wm ma duzy wpływ na projektowe obciązenie cieplne obliczeniowo, w rzeczywistosci ze wzgledu na wysokie normy odnosnie wymaganych przepływów mniejszy.
    Brak wm to błąd tym bardziej ze fundusze ma pompe są, a na wm nie ma.
    Wracając do ozc to nikt nie poradzi co jest zle policzone bo szukanie błedów czasami trwa dłuzej niz wykonanie powtórnych dokładnych i rzetelnych obliczen, przy braku wm szacuje ze to obciązenie cieplne będzie na poziomie 9-11 kW, 13,8 kW nawet bez wm to stanowczo za duzo.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No i wszystko mi się teraz rypło...jednym słowem pora zastanowić się nad wm z reku. Jeśli to jedyna szansa na zmniejszenie OZC... Teraz chyba ostatnia szansa na to, żeby przeprowadzić zmiany w miarę bezproblemowo. Jaki jest realny koszt wm? Czy taka wersja podstawowa wystarczy? Wszystko się o kasę zawsze rozbija...
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    No i wszystko mi się teraz rypło...jednym słowem pora zastanowić się nad wm z reku. Jeśli to jedyna szansa na zmniejszenie OZC... Teraz chyba ostatnia szansa na to, żeby przeprowadzić zmiany w miarę bezproblemowo. Jaki jest realny koszt wm? Czy taka wersja podstawowa wystarczy? Wszystko się o kasę zawsze rozbija...
    To nie jedyna szansa na zmniejszenie projektowego obciązenia cieplnego (nie ozc bo tylko obliczenia a nie wyniki), mozna tez wykonac test szczelnosci budynku i zmniejszy straty na infiltracje mówiac prosciej doszczelnic budynek. Mozna tez zmienic ocieplenie strychu ale ile to z tych obliczen które są wykonane nie wynika.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Test szczelności na razie nie przejdzie, bo na poddaszu nad głowami nie ma jeszcze nic poza dechami i dachówką. Ale tu wydawać by się mogło jest ok - od garażu jestem oddzielona dodatkową warstwą styro, we wszystkich oknach są tzw. ciepłe parapety (choć pewnie wiać może z pozostałych 3 stron na bokach okien i od góry), no i nieszczęsne 2 kominy i kratki wentylacyjne, ale to idzie załatać.
    Już dzwonił wykonawca, że jutro nas zaszczyci obecnością na budowie - spytam go o wycenę instalacji wm z reku. I siedzi właśnie i poprawia wyliczenia OZC... głupia blondyna miała jednak rację heh. Ciekawe jak bardzo się to zmieni do orginału.
    Z tego co zrozumiałam w przypadku reku pompa 9 kW byłaby jak najbardziej na miejscu i wystarczająca?
    Rany, Dzięki chłopaki za pomoc!!! clarnet, hajnel, imrahil i asolt! Ukłony!
    Napiszę co mi wyjdzie na nowym OZC...znaczy Panu Fachowcowi Bez Was tematu nie ruszę bo strach!
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony