dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 192
  1. #21

    Domyślnie

    Bardzo to jest ciekawe jak to w Ameryce, Kanadzie i w Skandynawii wiedzą lepiej jak należy robić elewacje z desek. Może zainteresowaliby się fenomenem jakim są drewniane domy w okolicach Warszawy (linia Otwocka, południe). Tych przedwojennych domów jest jeszcze sporo, a jak im się przyjrzycie to zobaczycie bardzo charakterystyczną deskę "z garbikiem". Takiej struganej kształtowo deski nijak nie da się zrobić "spod piły" - jest zupełnie gładka, jak ta, którą na swoim 70-kilku letnim domu ciągle mogę znaleźć w bardziej osłoniętych miejscach. Skoro tak się nie robi, bo jest to nietrwałe i nieprawidłowe, to jakim cudem te domy stoją po 100 lat?
    Namówiłem stolarza i odtworzył taki frez - mój nowy dom jest obity gładką deską z garbikiem - taką jaką można zobaczyć na starych podwarszawskich domach.

  2. #22

    Domyślnie

    Na pewno impregnat głębiej wnika w drewno surowe (spod piły), ale co z tego, jak w to samo drewno lepiej wnika też woda opadowa i przez to szybciej pojawiają się na nim glony, pleśnie i grzyby. Ten impregnat nie jest w stanie powstrzymać ich rozwoju.
    Sprawdzałem dziś dokładnie ten mój płot i w miejscach wyszlifowanych deski są nadal OK, a w miejscach szorstkich pojawił się zielony albo czarny nalot. Więc chyba jednak lepiej gdyby były gładkie. A szkoda, bo szorstkie bardziej mi się podobają...
    Zresztą stolarkę okienną też raczej robi się z drewna struganego

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agacka
    Drewnochron to farba...nie będzie brzydko obłazić? Zastanawiałam się nad czymś na bazie wosków...ale czy to może jednoczenie nadać jakiś kolorek?
    Drewnochron to nie farba, ani nie lakier. Nie tworzy warstwy wierzchniej ktora moze sie luszczyc, a wsiaka w glab drewna. Zawiera skladniki anytygrzybowe i antyplesniowe, srodki przeciw promieniowaniu slonecznemu i barwinki. Wymaga odswiezania ktore polega na ponownym naniesieniu impregnatu. Mozna mieszac rozne kolory i rozjasniac bezbarwnym impregnatem. Do powtornego impregnowania najlepiej dac odcien jasniejszy lub bezbarwny,

  4. #24

    Domyślnie

    Elewacje wykonene z drewna ogladam u mojego sasiada do 3 lat i musze przyznac, ze wyglada OK. Architek fajnie to wymislil bo czesc domu ma elewacje tynkowana, a czesc sprytnie pokrywa drewno i to wlasnie drewna jest przewaga.
    Niesteyty sasiad ma problemy z ta drewniana elewacja. Deszcz sciekajacy po drewnianej sciane wnika w szczeliny i wypacza drewno. pozniej to schnie i nagle na srodku plaskiej sciany pojawiaja sie 2-3 mocno krzywe deski. Jest powazny problem bo trzeba to wymenic i pomalowac na taki sam kolor co nie jest latwe.
    Widzac jak sie czlowiek meczy - nie polecam.

  5. #25

    Domyślnie

    Elewacje wykonene z drewna ogladam u mojego sasiada do 3 lat i musze przyznac, ze wyglada OK. Architek fajnie to wymislil bo czesc domu ma elewacje tynkowana, a czesc sprytnie pokrywa drewno i to wlasnie drewna jest przewaga.
    Niesteyty sasiad ma problemy z ta drewniana elewacja. Deszcz sciekajacy po drewnianej sciane wnika w szczeliny i wypacza drewno. pozniej to schnie i nagle na srodku plaskiej sciany pojawiaja sie 2-3 mocno krzywe deski. Jest powazny problem bo trzeba to wymenic i pomalowac na taki sam kolor co nie jest latwe.
    Widzac jak sie czlowiek meczy - nie polecam.

  6. #26

    Domyślnie

    Skoro mu woda cieknie po elewacji to nie jest błąd w elewacji ale w za mało wystających okapach. Do elewacji drewnianych powinno się dawać dość wystające okapy i wtedy problemu nie ma.

  7. #27

    Domyślnie

    Masz racje, ale nie do konca. Deszcz przeciez potrafi "zacinac" i zaden okap nie pomoze. Tym bardziej jesli drewniana sciana szczytowa od fundamentu do kalenicy ma kilka metrow. Oczywiscie metr czy poltora pod okapem jest sucha, ale nizej plynie, plynie...

    Nie dyskwalifikuje takiej elewacji, ale jak komus zalezy na estetyce to musi zobie zdawac sprawe z trudow konserwacji.
    Osobiscie nie polecam.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mbhp
    Pozdrawiam i zachęcam do tego typu elwacji pod warunkiem ze wkomponuje się w otaczajace sąsiedztwo.
    co do komponowania sie elewacji z sasiedztwem to mam inne zdanie poniewaz w okoloicy mojej dzialki jest kilka domow tzw kostek i kilka z nich jes zbudowanych z pustakow zuzlowych, jest kilka palacow po pewnie 400 m kw tak wiec trudno sie wkomponowac ale jest to moje zdanie prywatne

  9. #29

    Domyślnie

    Deski na elewację najlepiej aby były gładkie i dobrze wysuszone. Trzeba kilkakrotnie napuścić je ipregnatem głęboko penetrującym , a następnie pokryć lakierobeją w odpowiednim kolorze, która zabezpiecza drewno przed wilgocią.

    efekt poniżej:

    http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.h...r97&k=10&nxt=0

    http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.h...r97&k=10&nxt=0
    Marcin

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pikumar97
    Deski na elewację najlepiej aby były gładkie i dobrze wysuszone. Trzeba kilkakrotnie napuścić je ipregnatem głęboko penetrującym , a następnie pokryć lakierobeją w odpowiednim kolorze, która zabezpiecza drewno przed wilgocią.
    jak masz to rozwiazane deski sa na tynku czy bezposrednio na ociepleniu a tylko dol jest tynkowany?

  11. #31

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    czyli z tego co przeczytalem to na gorze masz ruszt drewniany i pomiedzy welne a na dole welne i na to tynk?

  13. #33

    Domyślnie

    U góry wełna mineralna 10cm +5 cm , wiatroizolacja, deski. Dół - styropian 15cm + tynk cienkowarstwowy.
    Marcin

  14. #34

    Domyślnie

    a czemu u góry dałeś wełnę a u dołu styropian ?

  15. #35

    Domyślnie

    Wełna lepiej wypełnia przestrzeń pomiędzy rusztem drewnianym. Docinasz ją z dwu centymetrowym naddatkim, tak że w zasadzie sama się trzyma w ruszcie. Dodatkowo styroian musiałbyś idealnie dociąć co jest co prawda do zrobienia ale nie jest to jużtak łatwe jak w przypadku wełny oraz po jakimś czacie styropian nie poktyty warstwą kleju utlenia się co powodowałoby powstawanie szpar pomiędzy ruszten drewnianym, a wypełnieniem ze styropianu.
    Marcin

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pikumar97
    ...Wełna lepiej wypełnia przestrzeń...styropian musiałbyś idealnie dociąć...
    A jakby (teoretycznie) polaczyc zalety styropianu i welny, tzn uzyc styropianu, a naokolo jego dac pasek welny ktory by uszczelnil miejsca styku np z rusztem drewianym,

  17. #37

    Domyślnie

    Podbijam wątek bo jest dla mnie aktualny.
    A może tak jeśli styropian by nie był idealnie przycięty to wypełnić to pianką?
    Jak rozumieć to że jest "ruszt pionowy odizolowany folią od muru" jak to napisał Pan Wojciech Nitka w wątku drewniana oblicówka zewnętrzna? No to ja nie rozumiem, jak jest przymocowany do ściany?
    Czy lepszy jest profil na pióro-wpust czy na zakładkę? Który będzie mniej narażony na późniejsze odkształcenia?

  18. #38

    Domyślnie

    moją robią górale i oni chyba ??? się na tym znają.

    do muru przyklejony jest styropian, 15cm, platinum +.

    następnie poziomo co metr kontrłata, przykręcona śrubami z kołkiem rozporowym 22cm.

    do niej deska szalunkowa-boazeria, 16cm szeroka, 2cm gruba (30zł/m2), gładka, bez zadziorów , od tyłu z nacięciami przeciwpręznymi, nie paczy się, na pióro wpust.

    przestrzeń powietrzna między deską i styropianem dje nadzieje,że nie zgnije, jest wentylowana - kilka otworów na górze i dole załatwia sprawę.

    góralskich domów się nie maluje, stoją surowe 200 lat, warto jedynie myć raz na rok. ewentualnie drwenochron, ale żaden lakier!!!

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Znaczy takiego:


  20. #40

    Domyślnie

    Jak wyglądają te nacięcia przeciwprężne, bo muszę wiedzieć o czym rozmawiam w tartaku. Czy tak podobnie jak na desce tarasowej kapinoski od spodu?

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony