dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 192
  1. #41

    Domyślnie

    nacięcia przeciwprężne to 2 albo 3 rowki od tyłu deski w zdłuz

    moja elewacja wygląda tak:

    [img]
    [/img]

    [img]
    [/img]

  2. #42

    Domyślnie

    Temat jest mi również bliski bo górę domu będę wykańczał drewnem.
    Moim zdaniem jak ktoś się decyduje na taki materiał to powinien założyć, że będzie co kilka lat (5-wymagał renowacji, jeśli ma być ładny.
    Surowe drewno faktycznie może i wytrzyma 200 lat ale już po roku wygląda nie ciekawie a w elewacji nie o to chodzi ( noe chyba, że komuś właśnie takie się podoba ).
    Przypadkowo (jeszcze wtedy nie planowałem takiej elewacji) zrobiłem kiedyś drewniane wykończenie małego budyneczku powiedzmy gospodarczego i o to moje doświadczenia:
    Zwykłe deski sosnowe nie heblowane zaimpregnowane (już kupione zielone, nie wiem czym), pomalowane trzy razy zwykłą farbą olejną. Najpierw rozrzedzoną tak by głęboko wniknęła i stanowiła dobry podkład, a potem dwa razy gęsta.
    Miało był po prostu tanio i mieć ładny kolor ( nie zakładałem dużej trwałości bo budynek tymczasowy)
    Tymczasem konstrukcja stoi już cztery lata i nie ma prawie oznak zużycia (nie odpadła, nie wyblakła).
    Teraz zastanawiam się co zrobię w moim budowanym domu, czy nie tak samo.
    Od gładkiego drewna powłoki odpadają, wystarczy przypomnieć sobie drewniane ona jak się z nich łuszczyły farby i lakiery.
    Fajnie jakby zabrał głos ktoś z kilkuletnim doświadczeniem w temacie bo teoretyków to zawsze jest dużo.
    Jak będę musiał po tych 8 latach odświeżyć to nie będę płakał w końcu tynki też się maluje jak zszarzeją

  3. #43

    Domyślnie

    Aktualnie bardzo bliski mi temat. Według projektu na elewacji przewidziane mamy elementy z drewna. Bardzo podobają mi się takie domy, ale jak to wygląda od praktycznej strony? Może ktoś, kto posiada takie rozwiązanie od kilku lat mógłby podzielić się doświadczeniem? Czy dziś ponownie dalibyście drewno na elewację?
    Dziennik i komentarze to już historia

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    podbijam temat
    też chcę zrobić fragment elewacji z drewna (chociaż w oryginalnym projekcie jest kamień). Jednak mój majster (któremu ufam) stanowczo mi to odradza. Mówi, że jak dobrze by się tego nie zrobiło to robactwo i tak najdzie tam drogę, między deski i tak nawieje deszczu albo śniegu albo innego świństwa, które tam zgnije, glonem obrośnie itp.

    Fajnie by było jakby w końcu wypowiedzieli się jacyś praktycy, którzy mają taką elewację od kilku lat (najlepiej pokazali fotki). Czy to rzeczywiście taki problem? czy deski się wykrzywiają i obrastają golonami?

    A co z drewnem egzotycznym bo chyba nikt o nim tu nie wspomniał? ono nie jest trwalsze?

  5. #45

    Domyślnie

    jarett zapewniam Cię, że jest zupełnie inaczej. Zapraszam jutro w okolice Długołęki. Właśnie mój sąsiad razem z teściem robią elewację z drewna świerkowego. Mur, łaty, wełna, membrana dachowa -pozostałość z pokrycia dachy i podbitka (pomalowana dwustronnie jeden raz) pomalowana drugi raz po położeniu.
    Glonami to szybciej obrośnie dachówka od północnej strony i to po roku czasu.
    Reszta na pw

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Tzn co jest inaczej? że świerk trwalszy od egzotyka?

    Ach, dodam jeszcze, że tego drewna mojego byłoby niewiele (tyle co na tym rzucie kamienia + tam gdzie jest taka żaluzja między oknami) ale za to wszystko od północy. Między oknami będzie "chronione" okapem, wokół drzwi jest wnęka więc powinno mieć sucho, ale na garażu nic go nie chroni.

    http://z500.pl/projekty/127/elewacje...ja_front_0.jpg

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwert
    do muru przyklejony jest styropian, 15cm, platinum +.

    następnie poziomo co metr kontrłata, przykręcona śrubami z kołkiem rozporowym 22cm.

    do niej deska szalunkowa-boazeria, 16cm szeroka, 2cm gruba (30zł/m2), gładka, bez zadziorów , od tyłu z nacięciami przeciwpręznymi, nie paczy się, na pióro wpust.

    przestrzeń powietrzna między deską i styropianem dje nadzieje,że nie zgnije, jest wentylowana - kilka otworów na górze i dole załatwia sprawę.

    góralskich domów się nie maluje, stoją surowe 200 lat, warto jedynie myć raz na rok. ewentualnie drwenochron, ale żaden lakier!!!
    Czy dobrze zrozumiałem, że masz normalnie ocieplony budynek styropianem i na nim poprostu poziome łaty? Gdzie bym nie pytał fachowców to mówią, że musi być pełny stelarz na elewacji i pomiędzy nim ocieplenie - jak dla mnie to trochę tak jakby zawiesić na domu murowanym dom szkieletowy

    Trochę czasu minęło już od twojego postu - jak się sprawuje elewacja? Czy może ktoś jeszcze zastosował podobne rozwiązanie?

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Mój majster też twierdzi, że wystarczy normalnie położyć styro, dla pewności pociągnać go jeszcze klejem i siatką i na to łaty i na to dechy.

    Mnie tylko interesi trwałość tego drewna !

  9. #49

    Domyślnie

    jarett pod podbitkę tylko wełna nie styropian. Trwałość będzie większa jak dla tynku mineralnego na elewacji
    Twój Majster żyje z metrów, tych położonych.

  10. #50

    Domyślnie

    Czyli mówicie, że będzie dobrze jak się łaty da na styropian i to wszystko na kołkach rozporowych? Z tego co mi się wydaje rozwiązanie to może być korzystne cenowo. Zastanawiam się nad jedną rzeczą - 17 cm styropian + 5 cm łata + 10 cm w ścianie = 32cm kołek. Gdzie i za ile można takie kołki kupić? (do porothermu 25cm)

    Ciekawe że firmy od elewacji drewnianych lubią tylko wełnę i pełne konstrukcje.

    Cytat Napisał helixwroclaw2005
    pod podbitkę tylko wełna nie styropian.
    Czemu tak radzisz?

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar orvis
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Trochę na temat układania desek elewacyjnych i ocieplenia znajdziecie tu:

    http://www.muratordom.pl/budowa-i-re...6344_24336.htm

    i np tu:

    http://www.ekodrewno.pl/montazdrewna/

    Cała oferta na elewacje drewniane zawiera sie w kilku modelach, na stronach dystrybutorów są też informacje na temat impregnacji.
    Dziennik budowy
    Komentarze

    Los jest ślepy ale trafia bez "pudła"...

  12. #52

    Domyślnie

    A no właśnie, ale żaden producent/wykonawca nie ma w ofercie elewacji w której kontrukcja (łaty) przykręcone są na styropianie. Mogą być co najwyżej na jakiejś formie dystansów. Zastanawiam się po co te dystanse? Niektórzy cały dom stawiają na styropianie a tutaj styropian nie może być dystansem dla elewacji?

    Pytanie czy eksperymentować na swoim domu?

  13. #53
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan77

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    am76-znalazłeś coś jeszcze na ten temat? Też jesteśmy zainteresowani. Bardzo (!) podoba mi się drewno na elewacji-jest to też sposób na wizualne obniżenie
    poddasza użytkowego, ale boję się że w miejscu łat przykręconych do ściany (porotherm25) zrobią się mostki cieplne itp.
    Przykręcenie łat "na styropianie" bardziej by mi odpowiadało, ale czy jest to praktykowane??
    Czy ktoś ma taką elewację?

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar KamaG
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    199

    Domyślnie

    podciągam temat bo zainteresowana jestem, pokażcie Wasze drewno na elewacjach...

  15. #55

    Smile

    Czesc elewacji mam w drewnie, dokładnie górną czesc domu. Wisi sobie od wrzesnia 2009 wiec to za krótko zeby oceniac jak drewienko to znosi, ale wrazenie jest niesamowite. Pod deskami mam styropian, a łaty przykręcone są do porotermu. Poprzednia zima była cieplejsza od tegorocznej, w pomieszczeniach na pietrze tej zimy było znacznie cieplej, hmmmm troche to dziwne bo deski polozone są z fugą ,a nie na pióro-wpust . W kazdym razie ciesze się że oprócz tego ze jest pieknie to i cieplej

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar KamaG
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    199

    Domyślnie

    malmuc a gdzie ja mogę te Twoje dechy zobaczyć? bo nie widzę dziennika a i w komentarzach fotek też nie widzę

  17. #57

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o elewacje drewniane to niestety nie polecam - wymagają ciągłej impregnacji, a i tak po paru latach są zniszczone. Sami wykonaliśmy już kilka elewacji z drewna, ale płytowego - ze sprasowanej celulozy, z fornirem drewnianym. Nie dość że mają wymiar powyżej 1200x3600mm to jeszcze po zamontowaniu nie wymagają żadnej dodatkowej pracy. Polecam!!
    [ moderowano - reklama ]

  18. #58

    Domyślnie

    Z nieba spadł mi ten wątek bo jestem na etapie robienia elewacji z drewna

  19. #59

    Domyślnie

    Podbijam temat. Malmuc pokaz te fotki! Ja mam w projekcie caly garaz i spory kawal domu obity drewniana elewacja i juz sie boje chociaz dom jeszcze w powijakach.

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomclav
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Łączył ktoś z Was na elewacji deski drewiane z panelami metalowymi? takimi jak np ma pruszyński, moze się ktoś pochwalić zdjęciami?

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony