dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie strony świata, a rozkład pomieszczeń - POMÓŻCIE

    witam
    mamy działkę, lekki trapez, 12ar, szerokość 22-25m, długość 47-50m. Wjazd od strony pd - zach. Planujemy parterówkę w kształcie prostokąta z dachem dwuspadowym (domy w kształcie L, U itd odpadają ze względu na dodatklowe koszty, jakie generuje każde załamanie ścian i dachu - ma być jak najtaniej).
    Zastanawiam się, którą opcję z 2 rozważąnych wybrać? I czy robić tak, jak jest zaplanowane, z tarasem od strony pd - wsch, czy może robić lustrzane odbicie i taras od pn - zach?
    Która opcja byłaby najcieplejsza? I najbardziej słoneczna? Głównie zimą i jesienią, bo late słońca zawsze jest aż za dużo Chcielibyśmy, żeby dom "sam się grzał" przez okna na tyle, na ile to możliwe. Jak wg was najlepiej rozplanować wnętrze, by było optymalnie?
    Usytuowanie domu musi zostać tak jak jest - z aklenicą prostopadłą do drogi
    Działka: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	366902
    Pomieszczenia: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160909_154233.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	366903

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    a kalenicą oczywiście - wkradła się literówka. Samo usytuowanie domu zależne oczywiście od tego, jak rozplanujemy środek - może być po prawej, może po lewej stronie działki. Chcielibyśmy też mieć podwójną wiatę samochodową, więc dom możliwie blisko granicy, żeby zostało miejsce i przestrzeń między wiatą a tarasem

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    najbardziej chyba pasowałaby mi wersja z salonem na scianie pd - wsch, tylko nie wiem, czy kotłownię dawać między salon a ulicę (plus to wspólny komin dla kominka i pieca - prawdopodobnie gaz, o ile się uda) czy też salon zrobić z oknem na ścianie pd - zach. (tu plus to więcej słońca w ciągu dnia i widok na wjazd). Sypialnie dzieci (1,2) chciałabym też od strony jak najbardziej słoneczne po pierwsze przez wzgląd na temperaturę, a po drugie lubię naturalne światło przy odrabianiu lekcji - nie chciałabym, żeby od 16 siedzieli w ciemnicy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    masz podobnie jak u mnie. Mam salon od południowego wschodu + dodatkowe okno od ulicy doświetlające popołudniem.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    elfir myślisz, że przy takim układzie jak 1 w sypialniach i salonie będzie wystarczająco jasno i ciepło, czy lepiej robić lustrzane odbicie? Tylko czytałam, że większość wiatrów u nas jest z zachodu i obawiam się, że przy lustrze będzie raczej zimno niż ciepło

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sypialnie dzieci od południowego wschodu będą dobrze naświetlone zimą. Słońce i tak zachodzi o 16-tej.

    Sypialnia rodziców w dowolnym miejscu - chodzisz spać i tak o zmierzchu

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    swoją sypialnią się nie przejmuję - boję się o salon i sypialnie dzieci - żeby nie było tak, ż o 15 już nie będzie słońca i będzie zimno i ciemno

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w tym kierunku:

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    taki układ akurat odpada - chcę kuchnię oddzielną, nie aneks to po pierwsze, a po drugie od strony tarasu chcę jak najwięcej działki, co oznacza że też od strony tarasu musiałaby być wiata na 2 auta i trzeba by było z samochodu obchodzić dom na około, żeby do niego wejść

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a co za problem oddzielić kuchnię ścianką?
    Wiata jest naniesiona przy kotłowni na jeden samochód

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    a wiata może przylegać do granic działki? nie musi być 3 m?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie musi. Po warunkiem, że to będzie wiata - czyli bez ścian bocznych i nie dłuższa niż 5 m.

    Co prawda jest jeszcze przepis o miejscach postojowych, ale jeszcze nie spotkałam się z tym, by ktoś go egzekwował w budownictwie jednorodzinnym.
    Inaczej przy zabudowie szeregowej w ogóle nie dałoby się ustawić samochodu pod domem.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    super, to trochę ułatwia mi sprawę

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Elfir co sądzisz o takim układzie?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaaaaaa.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	367162

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    po lewej na dole wiata na dwa auta przysunięta bezpośrednio do granic działki

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tracisz najbardziej nasłonecznioną część domu na kotłownię i witarołap

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    wiem - ale chcę kotłownię koło salonu, żeby mieć jeden komin, a poza tym zależy mi na oknie salonowym od południa - będzie doświetlać salon przez znaczną część dnia. Kuchnię, sypialnię i łazienki wolę nawet od zachodu - teraz mam od południa i jest masakra z gorącem

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak ma być gaz to po co ci komin?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie musi. Po warunkiem, że to będzie wiata - czyli bez ścian bocznych i nie dłuższa niż 5 m.

    Co prawda jest jeszcze przepis o miejscach postojowych, ale jeszcze nie spotkałam się z tym, by ktoś go egzekwował w budownictwie jednorodzinnym.
    Inaczej przy zabudowie szeregowej w ogóle nie dałoby się ustawić samochodu pod domem.
    Hej Elfir,
    Mogłabyś podać odpowiedni paragraf odnośnie tych max 5m dla wiaty? niegdzie na ten temat nie moge nic znaleźć. Dzięki z góry

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    http://ladnydom.pl/budowa/7,106603,1...zy-budowa.html
    tam jest podana podstawa prawna.

    Te 5 m (i wysokość 3 m dla dachu płaskiego i bodajże 5 m dla skośnego) pamiętam być może ze starej wersji ustawy. Wówczas były takie zapisy, bo na potrzeby urzędu musiałam je klientowi wypisać.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony