Jak uzyskuje dwie temperatury powietrzna pompa ciepła dwufunkcyjna?

Załóżmy, że pompa ma przy -10*
- COP = 2,1 dla temperatury wody 55* (potrzebne do ogrzania CWU)
- COP = 3,0 dla temperatury wody 35* (wystarczające do ogrzania podłogi)
Realne? Bo trudno znaleźć tak szczegółowe parametry w zależności od temperatury powietrza i wody.

Czy w praktyce pracuje wtedy z COP 2,1 dla całości, i miesza wodę do CO z powracającą, żeby osiągnąć zadaną temperaturę na wyjściu? To istotne zwłaszcza, gdy w takich warunkach pompa pracuje na maksymalnej wydajności przez cały okres tańszej taryfy (czyli cały czas pracowałaby z niższym COP) - gdy jest chłodniej musiałaby pracować w droższej strefie lub włączyć grzałki.
Czy może wyłącza na pewien czas zasilanie CO i pracuje z obniżonym COP, ale tylko do czasu ogrzania zasobnika, a potem przełącza się na CO? Przy bezwładności podłogówki pewnie byłoby to akceptowalne.


Rozważam, czy lepiej zamontować dwie PC, osobno do CWU i osobno do CO (chcę maksymalnie prosty układ, bez mieszaczy, buforów, wymienników czy innych wynalazków), czy jedną dwufunkcyjną? Dom Lena Eko zamieszkana przez 4 osoby.

Przy dwóch PC PW jedna pewnie byłaby z zasobnikiem (np. Vitocal 161 czy Biawar OW-PC 300.1 R) przy okazji schładzająca w lecie powietrze wewnątrz.
Takie rozwiązanie pozwoli mi też robić zakupy etapami i sprawdzić, czy np. będę zadowolony z grzania kominkiem z DGP, czy z ilości chłodu (jak nie, to kupić klimę i sprawdzić potem, czy klima razem z kominkiem nie ogrzeją mi i zrezygnować z PC PW do CO) itp.

"Za" dwoma pompami jest dla mnie:
- maksymalnie proste układy
- (?) wyższe COP w zimie
- łatwość budowania układu etapami
- darmowe (być może niewystarczające - ale znaczące) chłodzenie
- dywersyfikacja ryzyka - jak padnie PC od CWU w Wigilię, to Pomysłowy Dobromir podepnie pod jej wężownicę PC do CO i wyprodukuje ciepłą wodę. Odwrotnie pewnie zabraknie mocy na jednoczesne ogrzewanie CWU i CO* - więc ratunkiem byłby kominek.

Wady?


*Ale może jako przeciwmrozowa w opuszczonym na zimę domu da radę?
forum.muratordom.pl/showthread.php?249434-Ogrzewanie-podłogi-PC-PW-z-zasobnikiem&p=7159452