dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61

Temat: Rockwool a paroizolacja poddasza

  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kaciu

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1

    Domyślnie Rockwool a paroizolacja poddasza

    Witam !!

    Jestem w trakcie ocieplania poddasza wełna Rockwoola (SuperRock i Toprock 18+5 ) i pewien niepokoj wzbudzaja zalecenia Rockwoola o niestosowaniu paroizolacji. Na ich stronie internetowej oraz w materialach szkoleniowych jest informacja, ze w przypadku posiadania foli paroprzepuszczalnej o wysokim wspolczynniku <800, folie paroizolacyjna stosuje sie jedynie w pomieszczeniach o zwiekszonej wilgotnosci ( kuchnie, lazienki ). Idac dalej tropem zadzwonilem bezposrednio do konsultantów Rockwoola i uslyszalem, ze takie rozwiazanie umozliwia swobodne przenikanie, oddawanie wilgoci poprzez cala powierzchnie poddasza ocieplonego wełną...

    Cytat z materiałow szkoleniowych:
    "Folię paroizolacyjną stosujemy w pomieszczeniach średnio - wilgotnych i wilgotnych (kuchnia, łazienka WC). Do stalowego rusztu przyklejamy ją taśmą dwustronną. Należy pamiętać o wykonaniu 10-centymetrowego zakładu i sklejenie go taśmą dla zapewnienia szczelności wykonanej paraizolacji. W pomieszczeniach suchych (sypialnia korytarz) do rusztu przykręca się od razu warstwę wykończeniową, czyli płyty kartonowo gipsowe lub panele."

    Jak w takim ukladzie wyglada sprawa skraplania sie pary wodnej przy kontakcie z zimnym powietrzem ??

    Prosze o opinie na takie nowatorskie rozwiazanie w swietle innych postów mowiacych o dokladnosci i szczelnosci w wykonywaniu paroizloacji...

    Pozdrawiam
    Jarek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    szczelnosc paroizolacji nie musis byc nie wiadomo jaka, ma ona tylko na celu zmniejszenie gwaltownosci przenikania tej pary. Oni moze stwierdzili ze plyty im to spowolnia ? Ale skoro kaza nie dawac, to nie dawaj, a jak welna zgnije to bedziesz mial gdzie reklamowac

  3. #3

    Domyślnie

    Welna mineralna lub szklana moze zgnic ?

  4. #4

    Domyślnie

    Welna mineralna lub szklana moze zgnic ?

  5. #5

    Domyślnie

    Też ocieplam Rokwoolem i paroizolację daję na całe poddasze.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Paroizolacja nie zaszkodzi wełnie a jej koszt jest niewielki. Ja dałem.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Zgłębiam ten temat od dłuższego czasu i dalej nie wiem.
    W pewnych przypadkach paroizolacja możne zaszkodzić. Pod płyty KG bym na pewno nie dawał. Natomiast przy boazerii zastanawiam się , bo nie wiem czy zabezpieczy ona (boazeria oczywiście) dostatecznie pokój przed pyleniem wełny.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    am00 w jaki sposób może zaszkodzić paroizolacja?

  9. #9

    Domyślnie

    Też sie wielokrotnie zastanawiałem nad tym tematem. Czy czasami paroizolacja tak naprawde nie przeszkadza w swobodnym ( aczkolwiek bardzo małym przepływie wilgoci). No bo o jakiej wilgoci mówimy w pomieszczeniach typu sypialnia.
    A z drugiej strony dlaczego ta wilgoć nie mogłaby sie wykraplać w wełnie, skoro wełna od strony zewnętrznej kontaktuje sie z często bardzo wilgotnym powietrzem o różnej temperaturze ( raz wyższej a innym razem niższej niż ta która jest w pomieszczeniach).
    Zatem skoro na zewnętrznej warstwie wełny może być temperatura wyższa jak i niższa, może być wilgotność wyższa jak i niższa czyli wszelkie zjawiska wykraplania mogą sie pojawić po obu stronach wełny.
    To poco jest ta folia?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    ... nie wiem czy zabezpieczy ona (boazeria oczywiście) dostatecznie pokój przed pyleniem wełny...
    Boazeria na pewno nie zabezpieczy przed pyleniem, choc widzialem juz ze tak niektorzy robia. Ja bede dawal pod boazerie szary papier i na to Ekofiber ( wlokno celulozowe ),

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,
    hmm powiem tak paroizolacja ma zabezpieczyc pomieszczenie przed wykraplaniem sie wilgoci po wewnetrznej stronie przegrody dachowej.

    wez od Rockwoola gwarancje na pismie i rob bez paroizolacji, bo pozniej Ci powiedza ze masz zla , zle polozona membrane ( folie wiatroizolacyjna ) niepotrzebne skreslic.

    ja bym polozyl paroizolacje

    Arthee

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    am00 w jaki sposób może zaszkodzić paroizolacja?
    Było o tym na Forum, przy okazji domków szkieletowych. Jeśli pomieszczenie ocieplone nie będzie ogrzewane (co większości Was nie dotyczy, ale ja buduję domek weekendowy), to dyfuzja pary wodnej może następować w odwrotnym kierunku i paroizolacja zatrzyma wilgoć w wełnie.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    Byłem u Rockwoola na Budmie i pytałem o folię .
    Warunkiem stosowania folii paropszepuszczalnej jest dobra wentylacja ocieplenia . Wg Rocwoola ta wilgoć jak się nawet wykroplii to i tak wszystko wyschnie .

    Zgadzam się z am00, folia paroszczelna + płyta KG to teoretyczna możliwość zawilgocenia płyt KG.

    Fredy dla mnie ta folia, to ochrona przed pyleniem wełny.

    Jak bedę na etapie ocieplenia poddasza to pewnie dam folie
    paropszepuszczalną z obu stron ,
    chyba , że włokno celulozowe będzie tańsze .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryszard1
    Cytat Napisał am00
    ... nie wiem czy zabezpieczy ona (boazeria oczywiście) dostatecznie pokój przed pyleniem wełny...
    Boazeria na pewno nie zabezpieczy przed pyleniem, choc widzialem juz ze tak niektorzy robia. Ja bede dawal pod boazerie szary papier i na to Ekofiber ( wlokno celulozowe ),
    Ten szary papier, to co to takiego?
    Jakoś papier kojarzy mi się z czymś bardzo nietrwałym.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał "am00
    Ten szary papier, to co to takiego?
    Jakoś papier kojarzy mi się z czymś bardzo nietrwałym.
    Papier dam, chocby cienki, nawet gazetowy, aby te wlokna celulozowe nie pylily poprzez szpary w boazerii. Poza tym mysle ze papier (podobnie jak folia) zmniejszy wywiewanie cieplego powietrza przez izolacje,

  16. #16

    Domyślnie

    I trzeba się trochę odciąc od tych soli boru .
    Finowie na termex /też celuloza/ jako paroizolację stosują specjalny papier, ale niestety gramatura tego papieru pozostaje tajemnicą, przynajmniej dla mnie.
    Tu sa rysunki:http://www.termex.fi/ kliknąć Rakenteet po lewej stronie.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    W tych wszystkich rozważaniach - zakładać czy nie zakładać folii paroizolacyjnej, należy także zwrócić uwagę iż folia ta stanowi jednocześnie barierę dla migracji powietrza, a tym samym i ciepła.
    Stosując folię - ograniczasz migrację ciepła na zewnątrz, a tym samym dom staje się bardziej energooszczędny.

    Podczas Budmy, na seminarium poświęconym budownictwu drewnianemu, jeden z prelegentów wspomniał o jednym z podwarszawskich osiedli, gdzie w budynkach nie zastosowano folii paroizolacyjnej. Na tym samym osiedlu, jeden dom postawiła inna firma, zakładając w nim folię paroizolacyjną. Dziś inwestor ten ponosi połowę kosztów ogrzewania niż wszyscy pozostali mieszkańcy osiedla.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał katja
    I trzeba się trochę odciąc od tych soli boru .
    Finowie na termex /też celuloza/ jako paroizolację stosują specjalny papier, ale niestety gramatura tego papieru pozostaje tajemnicą, przynajmniej dla mnie.
    Tu sa rysunki:http://www.termex.fi/ kliknąć Rakenteet po lewej stronie.
    B. fajna stronka, i faktycznie pisza (po polsku) o tym papierze.
    Trzeba dac ten gruby papier/cienka tekture aby zrobic przegrode, takze aby zmniejszyc ucieczke ciepla o czym pisze pan Wojciech,

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Nitka
    W tych wszystkich rozważaniach - zakładać czy nie zakładać folii paroizolacyjnej, należy także zwrócić uwagę iż folia ta stanowi jednocześnie barierę dla migracji powietrza, a tym samym i ciepła.
    Stosując folię - ograniczasz migrację ciepła na zewnątrz, a tym samym dom staje się bardziej energooszczędny.

    Podczas Budmy, na seminarium poświęconym budownictwu drewnianemu, jeden z prelegentów wspomniał o jednym z podwarszawskich osiedli, gdzie w budynkach nie zastosowano folii paroizolacyjnej. Na tym samym osiedlu, jeden dom postawiła inna firma, zakładając w nim folię paroizolacyjną. Dziś inwestor ten ponosi połowę kosztów ogrzewania niż wszyscy pozostali mieszkańcy osiedla.
    Powielając takie bzdury tracisz autorytet.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  20. #20

    Domyślnie

    Rzeczywiście Wojtek Nitka chyba się zagalopował.

    Polecam :
    http://www.muratorplus.pl/7C6337B36D...9F03CA8258.htm

    Po lekturze "poukładałem" sobie wreszcie wiadomości na temat paroizolacji. Warto również wejść na firmową stronę :
    http://www.marma.com.pl/

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony