Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
Różnica w cenie między 5kw a 7kw to tylko albo az 2300zl więc wybierając mniejszą mam rok grzania za free ale z drugiej strony nie chce potem mieć do siebie pretensji że przyoszczedzilem nie tam gdzie trzeba. Najbardziej przekonalyby mnie słowa kogoś z tym samym obciążeniem i pc 5kw, czyli jak to wygląda w praktyce, tym bardziej że tej zimy pompa może się wykazać.
Jak kupowałem pompę LG to różnica w cenie pomiędzy pompą 5KW a 9KW wynosiła 1000zł. Różnica w cenie pomiędzy 5KW a 7KW - 500zł.
Patrząc więc na cenę kompletną nie była to jakaś gigantyczna różnica.

Moja pompa 9KW przy -20 stopniach i temp zasilania 35 stopni ma 5,5KW mocy i osiąga COP prawie 2.
W moim przypadku ta moc maksymalna starcza aby pompa działała bez grzałek (mam wyłączone od kilku lat zupełnie). Pompa dawała radę nawet przy -28 stopniach ..

Plus większej mocy to szybsze dojście do żądanej temepratury i wtedy zejście z mocą pompy i wentylatora.
W przypadku grzania czasowego to bardzo ważne ...

Także czas grzania CWU ma znaczenie. U mnie grzanie zbiornika 300L to około 30-60min max (raz dziennie).

Jak najniższa moc ma znaczenia jak grzejemy ciągle czyli bez termostatu za pomocą samej krzywej grzewczej. Wtedy niższej mocy pompa może nam dać niższą moc minimalną (choć nie zawsze , bo często pompy z jednego szeregu to to takie same pompy tylko mają ogranicznik max mocy). i dzięki temu nie będzie taktowała przy małym obciążeniu.