dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 87
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1736
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Dziwne co piszesz, bo mi instalatorzy mowia na odwrot - mala instalacja bez bufora. Duza instalacja z buforem
    Tutaj na forum tez ktos kiedys pisal tak samo. Fajnie byloby rozwinac temat, bo sam jestem ciekawy jak to jest..
    Bo bufor nie zawsze jest jednocześnie sprzęgłem.
    Jak instalacja jest mała (mały zład wody, np. same klimakonwektory) to dokłada się bufor na powrocie.
    Bufor w tym rozwiązaniu działa jako zasobnik ciepła, na potrzeby rozmrażania pompy. Nie ma w tym rozwiązaniu dodatkowej pompy obiegowej, a bufor ma wyłącznie 1 wejście i 1 wyjście.

    Duża instalacja to duży zład wody i często duże opory.
    Lub też instalacja jest zmnienno-przepływowa (zawory odcinające na odbiornikach ciepła)
    W takiej sytuacji instalację dzieli się na 2 części i wstawia się dodatkową pompę obiegową.
    Instalację podzielić można na 2 sposoby.
    Stosując zwykłe sprzęgło hydrauliczne, lub "bufor" który posiada 2 wejścia i 2 wyjścia (taki bufor i sprzęgło w jednym)
    A ponieważ bufor z 4 króćcami jest stosowany najczęściej, niemal zawsze kojarzony jest z funkcją sprzęgła.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 07-10-2016 o 22:04

  2. #62

    Domyślnie

    To co wybrać z buforem czy bez ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  3. #63

    Domyślnie

    Odpowiedź jest w projekcie instalacji podłogowej.

  4. #64
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Ja mam bufor i będę robił obejście bo wydaje mi się że pójdzie bez niego, mój ma 300l, jest mędzy PC a instalacją, często jest tak że PC grzeje tylko bufor i nie taktuje. W instalacji mam więcej wody niż w zbiorniku więc powinnodziałać, dam może mocniejszą obiegówkę, powinno działać

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    potrzebuję pomocy liczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla całego domu wyszło mi (liczyłem sam) c.o. (bez wentylacji i cwu) 4,3kW ok.160m2 użytkowej po podłodze ok.200m2, ściany pustak ceramiczny 20cm styro 0,036, podłoga na gruncie 18cm 0,038 okna z szybami 0,5 i co zapotrzebowanie w salonie (salon+kuchnia) wyszło mi 1,3kW korzystając z tabel kan-therm przy roztawie 10cm, Tz 35stC, R wykończenia podłogi 0,05 i wg tabel wychodzi 68W/m2 i z tego wychdzi 19m2 ogrz. podło. przy powierzchni salonu 41m2 za tydzień mam rozkadać podłogówke i zaczynm się zastanawiać czy nie popełniłem błędu, koś ma tak w projekcie że powierzchnia o.p. jest dużo mniejsz od powierzchni ogrzewanej?

  6. #66
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    potrzebuję pomocy liczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla całego domu wyszło mi (liczyłem sam) c.o. (bez wentylacji i cwu) 4,3kW ok.160m2 użytkowej po podłodze ok.200m2, ściany pustak ceramiczny 20cm styro 0,036, podłoga na gruncie 18cm 0,038 okna z szybami 0,5 i co zapotrzebowanie w salonie (salon+kuchnia) wyszło mi 1,3kW korzystając z tabel kan-therm przy roztawie 10cm, Tz 35stC, R wykończenia podłogi 0,05 i wg tabel wychodzi 68W/m2 i z tego wychdzi 19m2 ogrz. podło. przy powierzchni salonu 41m2 za tydzień mam rozkadać podłogówke i zaczynm się zastanawiać czy nie popełniłem błędu, koś ma tak w projekcie że powierzchnia o.p. jest dużo mniejsz od powierzchni ogrzewanej?
    zleć to fachowcowi, są tu tacy co robią takie obliczenia, w nowym domu głupio robić takie błędy, tym bardziej, że to OZC to nie majątek

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    potrzebuję pomocy liczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla całego domu wyszło mi (liczyłem sam) c.o. (bez wentylacji i cwu) 4,3kW ok.160m2 użytkowej po podłodze ok.200m2, ściany pustak ceramiczny 20cm styro 0,036, podłoga na gruncie 18cm 0,038 okna z szybami 0,5 i co zapotrzebowanie w salonie (salon+kuchnia) wyszło mi 1,3kW korzystając z tabel kan-therm przy roztawie 10cm, Tz 35stC, R wykończenia podłogi 0,05 i wg tabel wychodzi 68W/m2 i z tego wychdzi 19m2 ogrz. podło. przy powierzchni salonu 41m2 za tydzień mam rozkadać podłogówke i zaczynm się zastanawiać czy nie popełniłem błędu, koś ma tak w projekcie że powierzchnia o.p. jest dużo mniejsz od powierzchni ogrzewanej?
    Wystarczy zmienić rozstaw rur OP i już powierzchnia płyty grzewczej zrówna się z powierzchnią pomieszczenia.
    PS. Jeśli sam na to nie potrafiłeś wpaść, to lepiej zleć te obliczenia i projekt komuś doświadczonemu.

  8. #68

    Domyślnie

    Był u mnie instalator od pompy ciepła i powiedział, że w moim domu najlepsza będzie wersja 9kW t-cap + 9kW grzałki. Podobno dla tej powierzchni będzie grzał do -14 z pełną mocą.
    Druga sprawa potwierdził, że bufor ciepła jest niepotrzebny. Jako, że miałem przygotowane rozdzielacze od podłogówki pod piec na ekogroszek to jak mi powiedział konieczne jest wyrzucenie pomp obiegowych i zaworu 3D z rozdzielaczy. To prawda ?
    Powiedział, że sterowanie za pomocą sterowników salus jest niepotrzebne. Zgadzacie sie ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  9. #69
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jako, że miałem przygotowane rozdzielacze od podłogówki pod piec na ekogroszek to jak mi powiedział konieczne jest wyrzucenie pomp obiegowych i zaworu 3D z rozdzielaczy. To prawda ?Powiedział, że sterowanie za pomocą sterowników salus jest niepotrzebne. Zgadzacie sie ?
    Dokładnie tak.Dlatego nie raz pisałem,że instalacja i osprzęt pod ekogroszek jest drozsza niż przy pompie ciepła.Wydałeś nie potrzebnie kupę kasy a teraz musisz to wyrzucić bo wystarczy jedna pompka obiegowa,którą ma pompa w sobie.Podobnie sterowniki są zbędne.

  10. #70

    Domyślnie

    Pompy odsprzedam bo są nowe i nieużywane, zawory 3D tak samo. Niestety zmiany kosztują. Mam nadzieje, że teraz już wszystko będzie ok. Jedynie to się jeszcze zastanawiam czy 9kW czy 12.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dwystarczy jedna pompka obiegowa,którą ma pompa w sobie.Podobnie sterowniki są zbędne.
    Wiesz może jakie parametry ma pompka w T-CAP-ie? Da radę na 160m2, 12 do 14 pętli?

  12. #72

    Domyślnie

    Też sie zastanawiam czy pompa z urządzenia da rade tylu pętlom podłogówki (około 2000 m rurek).
    Zdecydowałem się na wersję 12 kW. Jaką teraz wybrać ? 1F czy 3F ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Też sie zastanawiam czy pompa z urządzenia da rade tylu pętlom podłogówki (około 2000 m rurek).
    Zdecydowałem się na wersję 12 kW. Jaką teraz wybrać ? 1F czy 3F ?
    Witam

    Jak dasz odpowiednie dobiegi do rozdzielaczy - min 25 mm średnicy wewnętrznej, w razie potrzeby (długość obiegów) więcej i pętle - wraz z dobiegami (bez wyjątków!) nie dłuższe niż 70 m , pompa fabryczna skutecznie obsłuży znacznie więcej niż wspomniane wyżej 2 km.

    Moc pompy zależy od obciążenia budynku, a tego nie znamy. Zakładając, że dom będzie co najmniej poprawnie zaizolowany sądzę, że T-Cap 9 kW w zupełności wystarczy.
    Zasilanie 230 czy 400 V - od jakości i dopuszczalnych obciążeń twojej instalacji elektrycznej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Ostatnio edytowane przez Pratchawiec ; 20-10-2016 o 23:56 Powód: dopisek
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  14. #74

    Domyślnie

    Prachtawiec. Obciązenie to 9,65 kW (bez CWU). Obliczone przez Asolta.
    Co do dobiegów od rozdzielaczy to średnica to 28 mm. Do ma 160 m2 pow. użytkowej i 220 m2 po podłogach.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Dość dużo jak na taki dom.

    Bierz 12-kę, Dochodzi bowiem woda użytkowa i ew. błędy wykonawcze.
    Dla tej mocy 3 fazy i przyłącze z zabezpieczeniem min 32 A

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  16. #76

    Domyślnie

    Ja mam zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, Starczy ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Zakladam że masz wentylację grawitacyjna. Dlatego taki wynik. Poczytaj o wentylacji mechanicznej wtedy zmiescisz się w tcapie 9kw.
    Jaka izolacja podłogi, ścian, stropu/dachu?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  18. #78

    Domyślnie

    Tak grawitacyjna.
    Podłoga 10 cm 0,031 grafit. Sciana 20 cm (0,040) - zakładane. Nie mam jeszcze ocieplenia i mogę zmienić. Dach: 15 cm (0,037) + 10(0,033) wełna isover. Część nieużytkowa poddasza to też wełna między krokwiami 0,037.
    Wybrałbym went. mechaniczną teraz ale z tego co sie dowiadywałem, że na tym etapie prac (wykonczenia) to mnóstwo przeróbek i rozbierania itp.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    m.krk i _john, wasze odpowiedzi nie bardzo mi pomogły forum zazwyczaj pomaga ludziom którzy sami chcą coś zrobić, ktoś po przyjacielsku obliczył i ozc i wyszło mu bardzo podobnie więc jednak to nie "głupi błąd" a rozstaw specjalnie pod powierzchnie z ceramiką omijając drewno, taka pomoc to do d....

  20. #80

    Domyślnie

    Jak to jest z tymi instalatorami?
    Na pięciu którzy mnie odwiedzili, każdy mówił co innego. Jeden ze bufor niepotrzebny ale za to pompy obiegowe tak. Drugi ze pompy obiegowe i bufor niepotrzebny. Trzeci ze bufor potrzebny, pompy obiegowe też niezbędne. Kolejne 2 osoby podobne mixy. Wersje ze sterownikami, bez sterowników i inne cuda.
    Nie mówiąc juz o mocy urządzenia. Przedstawiłem obliczenia od Asolta (9,65 kW) i każdy też twierdził co innego, ze 9kw 1faza starczy + dodatkowa grzałka + grzałka w bufor i CWU i będzie super tanio. Z kolei z drugiej strony polecano mi tylko i wyłącznie 12 kW 3F.
    Jak tu dokonać wyboru jak tu takie rozbieżnosci ? Myślałem, że producent sprzętu robi jednakowe szkolenia i każdy będzie przedstawiał podobne oferty i spostrzeżenia różniące się detalami.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

Strona 4 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony