dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 87
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1736
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jak to jest z tymi instalatorami?
    Na pięciu którzy mnie odwiedzili, każdy mówił co innego. Jeden ze bufor niepotrzebny ale za to pompy obiegowe tak. Drugi ze pompy obiegowe i bufor niepotrzebny. Trzeci ze bufor potrzebny, pompy obiegowe też niezbędne. Kolejne 2 osoby podobne mixy. Wersje ze sterownikami, bez sterowników i inne cuda.
    Nie mówiąc juz o mocy urządzenia. Przedstawiłem obliczenia od Asolta (9,65 kW) i każdy też twierdził co innego, ze 9kw 1faza starczy + dodatkowa grzałka + grzałka w bufor i CWU i będzie super tanio. Z kolei z drugiej strony polecano mi tylko i wyłącznie 12 kW 3F.
    Jak tu dokonać wyboru jak tu takie rozbieżnosci ? Myślałem, że producent sprzętu robi jednakowe szkolenia i każdy będzie przedstawiał podobne oferty i spostrzeżenia różniące się detalami.
    Skoro robiłes wyceny u różnych sprzedawcow/monterow to oferty beda inne. Kazda pompa czym sie od siebie rozni. Jedne maja wbudowane obiegowki inne nie. Dlatego niektórzy oferuja montaz takowyvh a inni nie.
    Jak pompa ma wbudowana obiegowke to da rade bez dodatkowych. Instalatorzy czesto pakuja wiecej obiegowek dla wlasnego bezpieczenstwa, jak
    Ostatnio edytowane przez photos ; 25-10-2016 o 19:39
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jak to jest z tymi instalatorami?
    Na pięciu którzy mnie odwiedzili, każdy mówił co innego. Jeden ze bufor niepotrzebny ale za to pompy obiegowe tak. Drugi ze pompy obiegowe i bufor niepotrzebny. Trzeci ze bufor potrzebny, pompy obiegowe też niezbędne. Kolejne 2 osoby podobne mixy. Wersje ze sterownikami, bez sterowników i inne cuda.
    Nie mówiąc juz o mocy urządzenia. Przedstawiłem obliczenia od Asolta (9,65 kW) i każdy też twierdził co innego, ze 9kw 1faza starczy + dodatkowa grzałka + grzałka w bufor i CWU i będzie super tanio. Z kolei z drugiej strony polecano mi tylko i wyłącznie 12 kW 3F.
    Jak tu dokonać wyboru jak tu takie rozbieżnosci ? Myślałem, że producent sprzętu robi jednakowe szkolenia i każdy będzie przedstawiał podobne oferty i spostrzeżenia różniące się detalami.
    No niestety 90% instalatorów to cwaniaczki polaczki, którzy będą próbować zedrzeć z ciebie jak najwięcej.
    Nie liczy się zdrowy rozsądek i inżynierskie podejście.
    Króluje zasada: "Im droższe urządzenie, tym więcej zarabia instalator"
    Oczywiście jednocześnie oszczędza jak może na instalacji: niewielkie przekroje, rury PP minimalizacja pętli OP itd.
    Same powyższe oszczędności i "wyzyskowe" podejście może prowadzić do potrzeby zastosowania dodatkowej pompy lub bufora.

    To tak w skrócie.

    Jeśli o sterowanie chodzi, zasada jest podobna.
    Im więcej wcisną ci bajerów tym więcej zarobią.

    Niemniej to TY musisz sobie odpowiedzieć na pytanie (najlepiej poczytać o tym) jakiej instalacji oczekujesz.
    Czy prostą instalację (100% podłogówka) z centralną regulacją temperatury - taki system da się zbudować bez żadnych sterowników, buforów oraz dodatkowych pomp. (w 99% standardowych projektów)
    Czy może rozbudowaną regulację strefową, indywidualną lub mix obiorników: podłogówka + klimakonwektory albo kanałówka do chłodzenia - takie bajery mogą już wymagać zastosowania dodatkowych sterowników, bufora/sprzęgła i pomp obiegowych.

    Co do mocy: mniej więcej każdy miał racje. 9KW 1f i 12 KW 3f starczy.
    Po prostu 9KW będzie trochę więcej operować grzałką w skrajnych temperaturach.
    Ale na przestrzeni 10 lat i różnych zim jakie się u nas zdarzają ciężko powiedzieć, która z nich to dobór optymalny.

    PS. Jeśli masz już wykonaną podłogówkę i szukasz instalatora który podłączy do niej PC, to większość z nich będzie optować za dodatkową pompą obiegową. Jeśli nie masz projektu i nie znasz dokładnie charakterystyki swojej podłogówki to montaż pc do takiej instalacji to gra w ruletkę. Może działać, może nie.
    Jak zaryzykujesz i każesz zrobić bez pompy, to niemal każdą anomalie lub awarię instalator będzie spychał na źle wykonaną podłogówkę.
    Ryzyko po twojej stronie.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 25-10-2016 o 20:27

  3. #83

    Domyślnie

    Jeden instalator twierdzi że dla petli podłogówki, które mam (na oko każda pętla 90-95 m) niezbędne bedą pompy obiegowe w rozdzielaczach i bufor. Z kolei inny instalator powiedział, że pompa z urządzenia da radę bez problemu z takimi pętlami. Mam w sumie 22 obwody.
    Dodatkowo nie rozumiem zasady bufora 100L. Samo ogrzewanie podłogowe to około 1300 L cieczy, więc jak taki mały buforek ma to wspomóc ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jeden instalator twierdzi że dla petli podłogówki, które mam (na oko każda pętla 90-95 m) niezbędne bedą pompy obiegowe w rozdzielaczach i bufor. Z kolei inny instalator powiedział, że pompa z urządzenia da radę bez problemu z takimi pętlami. Mam w sumie 22 obwody.
    Dodatkowo nie rozumiem zasady bufora 100L. Samo ogrzewanie podłogowe to około 1300 L cieczy, więc jak taki mały buforek ma to wspomóc ?
    Bo to jest bardziej sprzęgło niż bufor.
    Bufor to ma 1000 litrów i temperatury 80 st. C.

    Wstaw bufor/sprzęgło i jedną pompę obiegową na całą podłogówkę.
    Pompa obiegowa w każdym rozdzielaczu to przesada.
    PS. Pogoń tego kogoś, kto ci poleca to rozwiązanie, bo ten ktoś za dużo się kotłów stałopalnych namontował i nie myśli tylko składa klocki z automatu.

    Jest szansa, że wbudowana pompa obiegowa da radę ale przy takiej ilości rur możesz nie osiągnąć przepływu nominalnego, a tym samym maksymalna moc pompy spadnie.
    Pompa będzie więcej podpierać się grzałką.
    Z czasem filtr się minimalnie przytka i pompa zacznie zgłaszać błąd przepływu.
    Chodzić będzie.
    Grzać też.
    Trochę drożej, ale to już nie jest problem instalatora.

    Jego plusem zapewne jest najniższa cena. Zgadza się?
    Ostatnio edytowane przez _John ; 25-10-2016 o 20:40

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Bo to jest bardziej sprzęgło niż bufor.
    Bufor to ma 1000 litrów i temperatury 80 st. C.

    Wstaw bufor/sprzęgło i jedną pompę obiegową na całą podłogówkę.
    Pompa obiegowa w każdym rozdzielaczu to przesada.
    PS. Pogoń tego kogoś, kto ci poleca rozdzielacze z mieszaczami i bufor, bo ten ktoś za dużo się kotłów stałopalnych namontował i nie myśli tylko składa klocki z automatu.

    Jest szansa, że wbudowana pompa obiegowa da radę ale przy takiej ilości rur możesz nie osiągnąć przepływu nominalnego, a tym samym maksymalna moc pompy spadnie.
    Pompa będzie więcej podpierać się grzałką.
    Z czasem filtr się minimalnie przytka i pompa zacznie zgłaszać błąd przepływu.
    Chodzić będzie.
    Grzać też.
    Trochę drożej, ale to już nie jest problem instalatora.

    Jego plusem zapewne jest najniższa cena. Zgadza się?
    Mniej wiecej taka odp. dostałem dzisiaj jeśli zapytałem o wytłumaczenie tego bufora i pomp obiegowych. Brzmi to rozsądnie. Powiedzmy, że ta oferta z buforem jest ze sredniej półki.
    Oczywiscie najtansza jest bez bufora od innego instalatora ale słono sobie liczy za wymontowanie pomp obiegowych z rozdzielaczy i ponowne skrecenie układu (prawie 900 zł).
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Jak pompa ma wbudowana obiegowke to da rade bez dodatkowych. Instalatorzy czesto pakuja wiecej obiegowek dla wlasnego bezpieczenstwa, jak
    No powodzenia, widziałem dom Pana Macieja i może wbudowana pociągnie przepływ na poziomie 0,8m3/h.
    Ale jak Twierdzisz że się da bez dodatkowych to powodzenia.
    Z tego co widzę Pan Maciej nadal szuka więc można spróbować.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  7. #87

    Domyślnie

    Jak mi Pan zamontuje w listopadzie to szukać nie będę .
    Jak natomiast z tą mocą ? Która będzie odpowiednia.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dokładnie tak.Dlatego nie raz pisałem,że instalacja i osprzęt pod ekogroszek jest drozsza niż przy pompie ciepła.Wydałeś nie potrzebnie kupę kasy a teraz musisz to wyrzucić bo wystarczy jedna pompka obiegowa,którą ma pompa w sobie.Podobnie sterowniki są zbędne.
    Arturo72 super diagnoza. Szybka odpowiedź i prawie można by się nabrać.
    Widziałem ten dom, widziałem rozdzielacza, poziomy, rury doprowadzające, przeszklenia, ustawienie budynku itd.
    Dopiero wtedy powiedziałem klientowi optymalną wersję. Czyli dwie pompy obiegowe przy rozdzielaczach bo są połączone następnie dwa termostaty do każdej pompy obiegowej, by 3 lata przez to jak zapotrzebowanie się zmienia nie latać i nie kombinować z rotametrami żeby ustawić temperatury.
    I dalej nie jestem w 100% pewien bo nie ja robiłem podłogówkę.
    Ale Ty to zrobiłeś na podstawie jednego opisu.
    Zazdroszczę umiejętności.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  9. #89
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jak mi Pan zamontuje w listopadzie to szukać nie będę .
    Jak natomiast z tą mocą ? Która będzie odpowiednia.
    Panie Macieju u nas terminy do końca roku zajęte. Jeszcze czasem jakieś okienko wyskoczy ale pracy więcej niż przerobić się da.
    A Pan mocno piłował termin i cenę, a itak zrobiłem Panu bardzo dobrą.
    dlatego też wciskanie Pana z mocno zredukowaną ofertą może być dla mnie ryzykowane i wolę zrobić w tym czasie ofertę której jestem pewien i zarobię bez dodatkowych problemów.
    Mega tanią opcję mógłbym zrobić gdybym nie miał roboty jak niektórzy, dlatego proszę mnie też zrozumieć.
    Ostatnio edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA ; 25-10-2016 o 22:50
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  10. #90
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Macieyu
    Rozumiem Twoje rozterki, ale czy naprawdę nikt nie wyjaśnił Ci dlaczego tak, a nie inaczej?
    Przecież to nie bierze się z jasnowidztwa.
    Masz obliczenia OZC - masz
    Wiesz ile potrzebujesz mocy w pomieszczeniu - wiesz
    Wiesz jak mniej więcej masz rury - wiesz
    Stąd w prosty sposób masz przepływ na pętli
    Jak masz przepływ - to masz opory
    Do nich dodajesz opór rozdzielacza i dobiegów
    Sumę nanosisz na wykres pompy obiegowej i patrzysz jaki uzyskasz przepływ
    Dalej patrzysz czy ten przepływ zapewni Ci dostarczenie sumarycznej mocy do budynku.
    Koniec
    I już wiesz czy potrzebujesz dodatkowe pompy, bufor itd

    BTW
    A najprościej to by hydroboks miał porządną pompę obiegową z modulacją przepływu i zapasem mocy.
    Jak za oknem masz tak jak teraz, to pyka sobie kilkanaście l/min
    jak się zrobi chłodniej, to będzie 20, a jak mrozy to i 30-40l/min
    I nie potrzebne są bufory, pompki itd.

    A co do doboru mocy - po prostu trzeba zrobić symulację pracy i kosztów eksploatacji oraz inwestycji.
    Porządni producenci mają do tego narzędzia.
    I wtedy wiesz czy warto kupić większą pompę czy nie.
    Oczywiście jak takie symulacje ktoś robi, to wie jakich wyników można się spodziewać.
    Tym nie mniej to się nie objawia.
    To się liczy

  11. #91
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Arturo72 super diagnoza. Szybka odpowiedź i prawie można by się nabrać.Widziałem ten dom, widziałem rozdzielacza, poziomy, rury doprowadzające, przeszklenia, ustawienie budynku itd.Dopiero wtedy powiedziałem klientowi optymalną wersję. Czyli dwie pompy obiegowe przy rozdzielaczach bo są połączone następnie dwa termostaty do każdej pompy obiegowej, by 3 lata przez to jak zapotrzebowanie się zmienia nie latać i nie kombinować z rotametrami żeby ustawić temperatury.I dalej nie jestem w 100% pewien bo nie ja robiłem podłogówkę.Ale Ty to zrobiłeś na podstawie jednego opisu.Zazdroszczę umiejętności.
    Po 4 latach od zapoczątkowania użytkowania pompy ciepła wpiętej bezpośrednio pod rozdzielacz bez bufora i bez dodatkowej pompki obiegowej(jedyna w pompie na 800mb),bez żadnych mieszaczy i bez żadnego regulowania podłogówki(wystarczył raz).Ale Ty zbijasz kasę na inwestorach a ja jestem inwestorem.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 25-10-2016 o 22:10

  12. #92
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jak mi Pan zamontuje w listopadzie to szukać nie będę .Jak natomiast z tą mocą ? Która będzie odpowiednia.
    Jak zależy Ci na kasie nie daj się naciągnąć i nie rób z siebie owcy do strzyżenia,jak Ci nie zależy weź kogokolwiek bo tak samo Cie ostrzyże jak CNC Clarnet ma neutralną acz rzeczową poradę i nie naciaga Cię tak jak CNC
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 25-10-2016 o 22:16

  13. #93
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    No niestety 90% instalatorów to cwaniaczki polaczki, którzy będą próbować zedrzeć z ciebie jak najwięcej….
    Czyżbyś prowadził jakieś badania statystyczne???
    Bo to by znaczyło, że 9 na 10 instalatorów z tego forum należy do tej niechlubnej grupy

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jak zależy Ci na kasie nie daj się naciągnąć i nie rób z siebie owcy do strzyżenia,jak Ci nie zależy weź kogokolwiek bo tak samo Cie ostrzyże jak CNC Clarnet ma neutralną acz rzeczową poradę i nie naciaga Cię tak jak CNC
    Nie będe komentował, bo nie mam czasu na sado maso z Tobą, wielu normalnych już próbowało i nic to nie dało.
    Mi szkoda życia.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  15. #95
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Nie będe komentował, bo nie mam czasu na sado maso z Tobą, wielu normalnych już próbowało i nic to nie dało.
    Mi szkoda życia.
    Mi szkoda tych inwestorów którzy z tobą będą mieli coś wspólnego ale z drugiej strony,głupich nie sieja sami sie rodza zatem se la vi

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Mi szkoda tych inwestorów którzy z tobą będą mieli coś wspólnego ale z drugiej strony,głupich nie sieja sami sie rodza zatem se la vi
    Majne libe Arturo, szrajben list do Ciebie.

    Jak już to do oporu - selawi. ( oryg. c'est la vie )

    Filologicznie pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  17. #97
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    ( oryg. c'est la vie )

    Filologicznie pozdrawiam

    Pratchawiec
    No ba

  18. #98
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    No niestety 90% instalatorów to cwaniaczki polaczki, którzy będą próbować zedrzeć z ciebie jak najwięcej.
    Nie liczy się zdrowy rozsądek i inżynierskie podejście.
    Króluje zasada: "Im droższe urządzenie, tym więcej zarabia instalator"
    Oczywiście jednocześnie oszczędza jak może na instalacji: niewielkie przekroje, rury PP minimalizacja pętli OP itd.
    Same powyższe oszczędności i "wyzyskowe" podejście może prowadzić do potrzeby zastosowania dodatkowej pompy lub bufora.
    To tak w skrócie.
    W dobrym skrócie. Mam podobne doświadczenia z instalatorami, których poszukuję do dwóch domów (starego i nowego). Próbują przycinać nie tylko na kosztach robocizny, ale co gorsza, także na elementach. I tak instalator w wycenie proponuje zbiornik CWU za 2700 zł netto, ja wklepuję podany model na allegro i wychodzi mi cena 1900 zł BRUTTO. Piszę o tym fakcie, a instalator z rozbrajającą szczerością stwierdza, że on ma taką cenę tam gdzie się zaopatruje i nic na to nie poradzi. :|

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Niemniej to TY musisz sobie odpowiedzieć na pytanie (najlepiej poczytać o tym) jakiej instalacji oczekujesz.
    Czy prostą instalację (100% podłogówka) z centralną regulacją temperatury - taki system da się zbudować bez żadnych sterowników, buforów oraz dodatkowych pomp. (w 99% standardowych projektów)
    Ja powoli dochodzę do wniosku, że poświęcę czas i zrobię instalację sam. Ostania wycena jaką dostałem opiewała na 55 tys. zł netto. Oczywiście w tym viesiek za 27 tys. zł (bo instalator "nie ufa" polskim producentom typu ekontech czy ecopol które sugerowałem w zapytaniu), czy zasobnik CWU za 4000 zł. Jeszcze na dokładkę sugestia aby odwierty zrobić zamiast poziomego -- bo akurat w pobliżu realizują inwestycje, to przy okazji opędzą -- a przecież 500m2 gliny może nie wystarczyć pod pompę 8-9kW. :/ Już to kiedyś pisałem, ale powtórzę: wcale się nie dziwię że tyle węglosmrodów trafia pod strzechy do nowych domów. Niektórzy inwestorzy nie mają wiedzy i czasu na przewalenie 20 wycen aż w końcu trafią (o ile trafią) na tego jednego jedynego co nie zedrze z nich skóry.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #99
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    J. Samo ogrzewanie podłogowe to około 1300 L cieczy, więc jak taki mały buforek ma to wspomóc ?
    W jednym metrze bieżącym rurki 16x2 mieści się ok 113ccm-> 0,113l. W 2000m rurki będzie więc 226l wody, do tego trochę w zasilaniu, rozdzielaczach, kotle/pompie...
    Tak jakoś mi się to 1300l dużo widziało

  20. #100
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Niestety święta prawda... Sam przesiewałem wykonawców i nie do końca dobrze przesiałem. Człowiek sam musi się miesiącami dokształcać w temacie i musi zostać specjalistą z dziedziny ogrzewnictwa, żeby na koniec poszukiwań móc z czystym sumieniem powiedzieć, że znalazł kogoś odpowiedniego, z wiedzą na poziomie, ale i z godnym podejściem do inwestora...
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

Strona 5 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony