dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 87
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 1736
  1. #981
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzynio51

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-469
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przyczyny masz dwie:
    1. Brak izolacji
    2. Ciepło parowania wody z wylewek.

    BTW. Jak odpaliłeś po całości na raz, to ile ciepła wyprodukowałeś grzałkami? Poniżej pewnej temperatury PC grzeje tylko grzałkami. A powyżej, jak za wolno rośnie temperatura, to uznaje, że sprężarka nie wyrabia i też odpala grzałki. Trzeba odpalać po jednej pętli czy pomieszczeniu (od najmniej obciążonego), to temperatura rośnie szybko i pompa uznaje, że sprężarka daje radę.
    Właśnie na grzalkach nie pracowała gdyż temp załącz miała ustawioną na -5 ale wczoraj zmieniłem na 10 żeby mogła uruchomić grzałki i niby zaczęła dojrzewać ale na tym trybie intensywnym ale tez nie robiła żądanej temp . Pracowała wgbwskazan 3h. Ile ciepła nie wiem gdzie to sprawdIc . Dzis na trybie intensywnym dobila mi do 45C ale tylko dol grzeje i palę w kominku . Teraz ma 43 zasil i 35 powrót .
    Górę będę tak jak mówicie petlami załączamy

  2. #982
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzynio51

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-469
    Posty
    40

    Domyślnie

    Powiedzcie mi jeszcze czy przepływy przy załączonym całym obiegu i rotametracj wykreconych na max mam na poxiomie 1L /min czy to nie za mało ? Może powinna być jakąś dodatkową pompą obiegowa ? Tak myślę że jakby przepływ był większy to temp na powrocie nie powinna być wyższa ? Bo chyba wtedy tyle ciepła nie zdąży oddać , czy nie ma to znaczenia

  3. #983
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dostałem ofertę na pompę Ecopower, chociaż już prawie byłem zdecydowany na APIC. Są dwie opcje:

    1. PC Ecopower 11C/11kW- Pompa ciepła+transport+ montaż i uruchomienie 19.500 zł netto +8% Vat =21.060 zł
    2. PC Ecopower 10i/6-10kW- 19.800 zł netto+ 8%Vat=21.384 zł

    Zastanawiam sie nad tym czy on/off czy może ten inwerter, a także nad tym czy 11kW to nie zbyt duże przewymiarowanie.
    Tylko teraz tak, róznica w cenia 9kW i 11kw on/off to 500zł, czyli tyle co nic. 11kW szybciej nagrzeje w taniej taryfie, a mam 11cm wylewki, więc skłaniam się ku tej opcji, 9kW chyba mogłaby nie wyrabiać. Obawiam się jednak taktowanie jeśli okaże się zbyt mocna.
    Problem taktowania rozwiązałby inwerter, ale nie wiem czy warto w to iść? Co myślicie?
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 12-04-2019 o 06:16
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  4. #984

    Domyślnie

    Twój budynek przy Tz=0 C potrzebuje ok. 4 kW mocy cieplnej
    Jakie parametry maja te pompy przy Tz = - 15 C; - 20 C ???
    Jakie najniższe moce uzyskują te pompy?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #985
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej Andrzej,
    Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie, on/off ma 11kw, a inwerter 6-10 moc cieplna (7,2 moc chłodnicza) - podaję za informacją ze strony producenta. Wykresu do nich nie mam, czekam aż podeślą.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  6. #986

    Domyślnie

    Wg.danych dla Panasonica ;
    - moce pompy np.9 kW/1f - mają moc ;
    9,0 kW w temp Tz = + 7 C
    5,6 kW w temp Tz = - 15 C przy zasilaniu 35 C,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030638.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	107,0 KB
ID:	429140
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #987
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chyba isę niedogadlaiśmy, bo u mnie mówimy o gruntówkach, tu chyba TZ nie ma znaczenia
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  8. #988

    Domyślnie

    bierz inwertera, jak cena ta sama. Ja mam obliczeniowo 5,5kw +1kw CWU, i mam 7,6kw on/off. Idealnie pasuje
    W twoim przypadku 11kw on/off może być za mocny.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #989
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Robaczywy

    <Problem taktowania rozwiązałby inwerter, ale nie wiem czy warto w to iść? Co myślicie?>
    Zdecydowanie warto .

  10. #990
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    U mnie inwerter pracuje w przedziale 2-12 kw i wierz mi, że przy grzaniu ciągłym (takie od początku zakładałem) sprawdza się wyśmienicie. W przypadku pracy w II taryfie, inwerter będzie działał jak zwykły on/off.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  11. #991
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    U mnie inwerter pracuje w przedziale 2-12 kw i wierz mi, że przy grzaniu ciągłym (takie od początku zakładałem) sprawdza się wyśmienicie. W przypadku pracy w II taryfie, inwerter będzie działał jak zwykły on/off.
    Nie będzie.
    Za to tak będzie działała przy grzaniu 24/7, jak obciążenie będzie <2kW. Weźmy, żeby łatwiej się liczyło, okres, gdy obciążenie jest 1kW.
    Wtedy inwerter odpala się na minimum. Chodzi łącznie przez 12/24. W jaki długich cyklach - zależy od histerezy i pojemności cieplnej i ustawień pompy. Czy to będzie 15minut pracy/15 odpoczynku, czy 30/30 - będzie działała jak on/off
    Przy grzaniu tylko w taniej strefie taka sytuacja nie wystąpi, bo pracując na minimum potrzebowałaby 12/24 - a taniej strefy jest 10/24. Więc jak rano się wyłaczy, to w dziennym okienku będzie musiała wejść na wyższe obroty a potem powoli zwalniać i po dwóch godzinach się wyłączy. W nocy podobnie. Wejdzie na wyższe obroty - i pewnie na ranem zaliczy kilka cykli jak on/off. Ale to będzie mniej takich cykli, niż grzejąc cała dobę.

  12. #992
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Biorę zatem Inwerter, dzięki za rozjaśnienie.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  13. #993

    Domyślnie

    Witam.
    Zastanawiam sie na zakupem pompy ciepla powietrznej. Wstepnie myslalem o kotle na pellet lecz jakos bardziej przekonuje mnie wybor pompy. Zrobilem wstepne ozc budynku ze strony cieplowlasciwe tutaj link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5n5o takie wyszly mi obliczenia, generalnie projekt domu to kasjopea 4 210m2 calosc po podlogowce z tego 160 zuytkowej i 50 gospodarcza oraz grzejniczek drabinkowy w pralni i lazience, Nie bardzo wiem czy ufac tym wyliczenia na ile one sa zblizone do realnych?. Moje pytanie brzmi jaka pompe wybrac i jakiej mocy mowie tutaj o pompach powietrnych? Oraz jakie moga byc koszty ogrzewania szacunkowe, bo wiem ze nie da sie rady tego wyliczyc na 100%. Jestem calkowicie zielony w tym temacie, czytam forum na temat pomp ale nie bardzo lapie o co kaman. Czy do pompy powietrznej jak by to bylo przy kotle na pellet rowniez trzeba montowac bufor? jak to wyglada? Czy ktos moze polecic ewentualnie jakas sprawdzona firme aby wykonac ozc budynku woj. lodzkie okolice zgierza i jakie to sa koszty?
    Kazda podpowiedz mile widziana.
    Pozdrawiam

  14. #994
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Witam.
    Zastanawiam sie na zakupem pompy ciepla powietrznej. Wstepnie myslalem o kotle na pellet lecz jakos bardziej przekonuje mnie wybor pompy. Zrobilem wstepne ozc budynku ze strony cieplowlasciwe tutaj link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5n5o takie wyszly mi obliczenia, generalnie projekt domu to kasjopea 4 210m2 calosc po podlogowce z tego 160 zuytkowej i 50 gospodarcza oraz grzejniczek drabinkowy w pralni i lazience, Nie bardzo wiem czy ufac tym wyliczenia na ile one sa zblizone do realnych?. Moje pytanie brzmi jaka pompe wybrac i jakiej mocy mowie tutaj o pompach powietrnych? Oraz jakie moga byc koszty ogrzewania szacunkowe, bo wiem ze nie da sie rady tego wyliczyc na 100%. Jestem calkowicie zielony w tym temacie, czytam forum na temat pomp ale nie bardzo lapie o co kaman. Czy do pompy powietrznej jak by to bylo przy kotle na pellet rowniez trzeba montowac bufor? jak to wyglada? Czy ktos moze polecic ewentualnie jakas sprawdzona firme aby wykonac ozc budynku woj. lodzkie okolice zgierza i jakie to sa koszty?
    Kazda podpowiedz mile widziana.
    Pozdrawiam
    Wstępnie Ty odpowiedz jaki jest sens pakowania takiej samej ilości ocieplenia w podłogę jak na ściany i strop? Podłoga to najcieplejsza przegroda w domu. Więc żeby to miało ręce i nogi zmniejsz grubość w podłodze a przerzuć tę kasę na strop. Albo, zostaw na podłodze te 15cm a dołóż na inne przegrody po te min. 5 cm.

    Skoro eliminujesz pelet na rzecz PC, wyrzuć kominy i zrób WM. Jeśli planujesz pompę, to i podłogówkę w cały domu, a wtedy nie zakładaj grzania do 23sC bo się ugotujesz.

    Pompa nie wymaga bufora -- bufor będziesz mieć w podłodze betonowej.

    OZC wykonuje, zdalnie, np. forumowy asolt. Pewnie więcej jak 400 zł nie weźmie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #995

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Więc żeby to miało ręce i nogi zmniejsz grubość w podłodze a przerzuć tę kasę na strop.
    Albo, zostaw na podłodze te 15 cm a dołóż na inne przegrody po te min. 5 cm.
    Wszystkie te dylematy możesz rozwiązać zlecają opracowanie profesjonalne OZC oraz uzyskać szereg wariantów;
    - co do grubości ocieplenia,
    - co do grubości wylewek,
    - co do rozłożenia rurek grzewczych w podłodze,
    - co do kosztów również.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #996

    Domyślnie

    Już nic nie zmienię bo dom już stoi. Jest w nim rekuperacja. Tak jak widać we wstępnym ozc że strony ciepło właściwe. Także nic nie zmienię... Są już tynki zew.

  17. #997
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    To zrób OZC i dobierz wtedy pompę.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  18. #998
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Już nic nie zmienię bo dom już stoi. Jest w nim rekuperacja. Tak jak widać we wstępnym ozc że strony ciepło właściwe. Także nic nie zmienię... Są już tynki zew.
    Zerknąłem na dane szczegółowe w kalkulatorze -- czemu tam masz wykazane grzanych 320m2?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #999

    Domyślnie

    Sam nie wiem. Zastanawiałem się nad tym. Eneralnie mam 210m2. Wpisałem powierzchnię zabudowy taka jaka mam z projektu czyli 160m2 tyle samo wyliczyło. Dziś rozmawiałem z gościem co się zajmuje profesjonalnie bilansem ciepłym budynków itp. Wstępnie odpowiedziałem mu co mam za dom i jakie ocieplenie i co wyszło mi z obliczeń że strony cieplowlasciwe i usłyszałem że lepiej żebym pompy ciepła nie montowal tylko źródło wysokotemperaturowe. Gdyż mam średnio ocieplony budynek. Mówił że można ale koszty eksploatacji będą wysokie.

  20. #1000
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Dziś rozmawiałem z gościem co się zajmuje profesjonalnie bilansem ciepłym budynków itp.
    Przestań zajmować się wróżbami i zrób porządne obliczenia. cieplowlasciwe to całkiem porażka, bo nie możesz podać wielu parametrów. Bez sensu pyta o wymiary obrysu budynku, bez sensu przyjmuje, że każda kondygnacja wygląda tak samo. Nie można podać ocieplenia stropu, faktycznych parametrów materiałów itd.
    Zamów obliczenia albo zrób sam za darmo w http://bdec.builddesk.pl

    Właśnie w tego typu domu (duży, z rekuperacją, przyzwoicie ocieplony) powietrzna pompa ciepła ma szansę być najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
    Z tego gościa taki profesjonalista jak z koziej rzyci trąbka, jak zaleca do podłogówki wysokotemperaturowe źródło ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-05-2019 o 17:52

Strona 50 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony