dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 87
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 1736
  1. #1001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL em ALL Zobacz post
    Rzuć namiary na forum na tego pseudo "specjalistę" żeby ostrzec innych przed tym jegomosciem.
    Gość gada bzdury takie, że w pale się nie mieści a przy okazji weź sam też pomysl i policz...


    .
    Niech poda dane tego specjalisty, podejrzewam ze to jeden z list ktore tak ochoczo linkujesz. Miałem okazję przyjrzec sie jakosci obliczen kilku audytorów z twoich list. Co by duzo o tej jakosci nie mówic to jest marna, zeby nie powiedziec ponizej krytyki. Ale co Ty o tym mozesz wiedziec.

  2. #1002
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Z tym ferowaniem wyroków co do jakości specjalistów to bym nie był taki szybki. Nie wiem oczywiście o kogo chodzi, ale wiem, że kolega brzozas na ciepłowłaściwe wpisał 6cm styropianu w podłodze. Nie wiem ile tej podłogówki miałoby być, bo padają liczby typu 138m2 pow. ogrzewanej, 160m2 użytkowej, 210m2 po podłogówce. W każdym razie przy U podłogi rzędu 0,6 W/m2*K podniesienie temp. dolnej części jastrychu powiedzmy średnio o 8oC generuje dodatkową stratę ok. 5W/m2 co powiedzmy przy 150m2 podłogówki oznacza dodatkowe 0,75kWh co godzinę, przez cały sezon grzewczy nastuka ze 3 tys. kWh.
    Przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym tej dodatkowej straty by nie było.

  3. #1003

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Niech poda dane tego specjalisty, podejrzewam ze to jeden z list ktore tak ochoczo linkujesz. Miałem okazję przyjrzec sie jakosci obliczen kilku audytorów z twoich list. Co by duzo o tej jakosci nie mówic to jest marna, zeby nie powiedziec ponizej krytyki. Ale co Ty o tym mozesz wiedziec.
    Panie ekspercie Asolt, chciałem zapytać się Pana poprzez forum na jakim etapie jest mój projekt wentylacji na którego czekam już od kilku miesięcy? Nie odpisuje Pan na maile.

  4. #1004
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL em ALL Zobacz post
    Następny "specjalista"...
    Znaczy chciałbyś te moje szacunki sprostować? Zapraszam ...
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 06-05-2019 o 23:17

  5. #1005
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL em ALL Zobacz post
    Pokaż mi obecny projekt, który dopuszcza 6cm izolacji na gruncie.
    Kasjopeja 4 ma bodajże 15cm a to już jest U ok
    0,20,grunt pod izolacją nie ma - 20st.C a dobrych 10st.C jak nie więcej i to przez cały sezon i straty do gruntu często są niższe niż przez ściany.
    Policz grzejnik ścienny, ile tam ucieka energii jak grzeje z temp. 50st.C.
    Za późno na dokładne wyliczenia ale fakty są jak wyżej także podobny "specjalista" jak ten od brzozas od "wysokiej temperatury"...
    Załącznik 430062
    brzozas wpisał 6cm na ciepłowłaściwe, zakładam że z palca tego nie wyssał, nie wiem na kiedy datowany jest projekt czy PnB, tego nie wpisał (ale w ścianach też jest skromne 10cm, więc projekt nie dzisiejszy).
    Temperatura pod gruntem nie ma znaczenia o ile jest niższa od 20oC, jak podnosisz temperaturę jastrychu o te przykładowe 8oC to straty rosną (w stosunku do ogrzewania np. grzejnikami) o te (8oC * U) i to właśnie napisałem. A jak U jest kiepskie to robi się z tego sporo.
    Każdy przypadek wymaga analizy, a nie orzeczenia w ciemno "specjalisty".

    Grzejnik tradycyjny ma metr kwadratowy zamiast np. 20, łączna powierzchnia ścian przez nie podgrzana powyżej 20oC w całym budynku to może około 10m2, a nie 100 czy 200, to przy tym mały pikuś.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 07-05-2019 o 01:54

  6. #1006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Panie ekspercie Asolt, chciałem zapytać się Pana poprzez forum na jakim etapie jest mój projekt wentylacji na którego czekam już od kilku miesięcy? Nie odpisuje Pan na maile.
    Prosze o telefon.

  7. #1007

    Domyślnie

    Witam.
    Posluchalem rad na forum i zleciłem bilans cieplny budynku profesjonalnej firmie. Nie jest to magik z którym wcześniej rozmawiałem także myślę że będzie dobrze zrobione. Na czwartek wieczór będę miał wyniki więc podzielę się z wami jak poszło. Wtedy nie będziemy wróżyć a myślę że pomożecie mi wybrac/zdecydować się na wybór pompy ciepła. Pozdrawiam

  8. #1008

    Domyślnie

    Witam.
    Tak jak mowilem wczesniej zrobilem bilans cieplny dla budynku. Roczne zapotrzebowanie ciepła na energie uzytkowa dla ogrzewania i wentylacji wyszlo 8064,22 kWh/rok. Sprawnosc calkowita pompy byla przyjeta na 2,22. Wielkosc energi koncowej przy tym wspolczynniku wyszla 3632,53 kWh/rok. Dodatkowo wyliczone mam roczne zapotrzebowanie na wode przy tem. do 55C na 1817 kWh/rok. Mam teraz pytanie bo do ogrzewania samego wyliczona została pompa o mocy 9,92 kW plus na przygotowanie wody 2,0 kW. Łaczna moc pompy 11,92 kW plus zapas 10% to daje pompe maks 13kW. Jak sie do tego odnieść? czy brać tylko 9kW czy jednak wieksza czyli 13kW? Takze zapytam o wybor pompy , w firmach polecaja mi pompy CO NIBUS FLEX 70M, NIMBUS FLEX 90 M T 14KW, Hewalex PCC0 SPLIT 13KW ( nie moge odnalesc wspolczynikow cop dla tej pompy) oraz galmet airmax 2 12GT. Ktora bedzie najlepsza z tych? Ewentualnie co Wy polecacie? Kwota jaka mnie interesuje maksymalnie za pompe to 25tys zl.
    Pozdrawiam

  9. #1009
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Tak jak mowilem wczesniej zrobilem bilans cieplny dla budynku.
    COP zaniżony i dziwnie mało kWh na CWU (o ile to EU). Słabo to znowu świadczy o specu, ale przyjmijmy, że pozostałe dane wyglądają IMO pesymistyczno-realistycznie.

    Nie dodawaj nic na CWU. Jak masz wszystko policzone dla -20* na zewnątrz, to każdej doby znajdziesz tyle godzin z wyższą temperaturą, że PC będzie miała czas dogrzać CWU.
    Teraz wyciągaj od oferentów dane, ile dana PC ma mocy przy -20* (nie patrz na nominalną) i jak razem z grzałkami wyciągnie minimum 10kW - to bierz pod uwagę.

  10. #1010

    Domyślnie

    Szuma w internecie jakis danych dla tych pomp ale nie moge znalesc. Do wyceny bede mial jeszcze pomyy Bosch, Nilan i Mitshubishi. Kaizen o co chodzi z tym "COP zaniżony i dziwnie mało kWh na CWU (o ile to EU)"? dlaczego zanizone czemu tak uwazasz? pytam bo sie na tym nie znam całkowicie.

  11. #1011

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Zrobilem wstepne ozc budynku ze strony cieplowlasciwe tutaj link http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5n5o takie wyszly mi obliczenia,
    Rozbieżności są znaczne;
    - moc pompy większa ; 9,92 kW vs 6,7 kW
    - zapotrzebowanie na ciepło znacznie niższe; 8064 kWh/rok vs 14806 kWh/rok
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #1012

    Domyślnie

    Wiec jezeli chodzi o sprawe stronki cieplowalsciwe to ostatnio na moim kompie robil sobie kumpel wyliczenia dla swojego domu i widze ze to zostalo zapamietane dlatego nie mozemy porownywac tych 2 budynkow. Co do szukania to sprawdzalem dla pomp ktore wymienilem w poscie czyli hewalex, galmet i ariston

  13. #1013

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Wiec jezeli chodzi o sprawe stronki cieplowalsciwe to ostatnio
    na moim kompie robil sobie kumpel wyliczenia dla swojego domu
    Przeliczyć jeszcze raz budynek na ciepło właściwe, bo wg.mnie Twoje wyliczenia są dla mnie b.miarodajne,
    Obliczenia OZC są b.ważne, bo one zadecydują o mocy pompy.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #1014

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przeliczyć jeszcze raz budynek na ciepło właściwe, bo wg.mnie Twoje wyliczenia są dla mnie b.miarodajne,
    Obliczenia OZC są b.ważne, bo one zadecydują o mocy pompy.
    Po co mam liczyc raz jeszcze ozc na stronie cieplowlasciwe skoro mam ozc wykonane przez firme ktora sie takimi rzeczami zajmuje. Wiec jest dla mnie wiarygodne a nie obliczenia ze strony cieplowlasciwe.

  15. #1015
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Kaizen o co chodzi z tym "COP zaniżony i dziwnie mało kWh na CWU (o ile to EU)"? dlaczego zanizone czemu tak uwazasz? pytam bo sie na tym nie znam całkowicie.
    1817 kWh/rok pozwala ogrzać jakieś 90l wody dziennie czyli 2,7m3/mies. To trochę mało jak na ten dom. Dla pary - OK. Ale chyba więcej osób tam będzie mieszkało?

    COP 2,2 to zdecydowanie za mało. Nawet urzędowy wskaźnik to 3.0 (z rozporządzenia). Przy przyzwoitej PC i podłogówce można liczyć średnio dla CO i CWU na co najmniej tyle - raczej więcej.

  16. #1016

    Domyślnie

    Projektowe obciazenie to wogole inna sprawa, zastosowałem inne cieplejsze materiały niz w projekcie, doszla rekuperacja wiec nie mozna tego porownywac dlatego tez wykonalem ozc budynku bo ten co mialem z projektu byl nie wlasciwy dla ocieplen ktore zastosowalem. w zwiazku z tym projektem sie nie sugeruje. co do wody to podalem chyba zly koncowy wynik bo widze ze jest jakies 2700kWh. Co do COP 2,2 to nie mam pojecia dlaczego taki zostal przyjety nie znam sie na tym. Jezeli bylby wiekszy czyli COP 3 to mozna zalozyc ze jeszcze zejdzie zuzycie energii? Przyjmijmy ze zapotrzebowanie wyszlo mi co plus cwu jakies 10000kWh to jakiego rzedu moge sie realnych spodziewac rachunkow za sezon?

  17. #1017

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL em ALL Zobacz post
    Jeśli robiłeś OZC to raczej już po uwzględnieniu dodatkowego ocieplenia i rekuperacji także tam powinno być wyliczone nowe obciążenie cieplne i na tej podstawie dobiera się moc pompy.

    Przy markowej pompie z 10000kWh zrobi się ok 3000kWh, w taryfie G12W da Ci to ok. 1000-1200zl za rok.
    Tak w ozc mam wyliczona moc pompy na 9,9kw. Będę szukał w przedziale 9kw do 11kw. Więcej raczej nie ma sensu bo koszta zakupu znacznie wzrastają. Powiem szczerze że jakoś nie wierzę do końca w takie wyliczenia ale mam nadzieję że będą bliskie tych kwot co podajesz. Mój znajomy ma pomp ę rotax 14kw dla powierzchni domu 150m2 też rekuperacja i koszty sezonu z wodą to jakieś 5 do 6 tys zł jak mi mówił. Gdzie zapotrzebowanie miał podobne tzn 10000kWh na sezon. Właściwie jak to możliwe że tak przeplaca? Grzeje w jednej taryfie. Bufor do tego ma 500l. Zewnętrzna jednostka kilka metrów od wewnętrznej co może mieć wpływ na tak wysokie rachunki.

  18. #1018

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzozas Zobacz post
    Tak w ozc mam wyliczona moc pompy na 9,9 kW.
    Będę szukał w przedziale 9 kW do 11 kW.
    Więcej raczej nie ma sensu bo koszta zakupu znacznie wzrastają.
    Wg. mnie pasuje Panasonic 9 kW /TCap/1 f - który ma moc 8,9 kW przy - 20 st.C / 35 C zasilania + 6 kW grzałki ;
    https://www.panasonicproclub.com/upl...20GEN%2018.pdf
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #1019

    Domyślnie

    Witam,

    Chciałbym skonsultować dobór pompy na podstawie OZC dla mojego budynku. Rozbieżności wśród doboru przez instalatorów (mimo dostarczenia im obliczeń) są dosyć spore - np. pompa Nibe Split oferowana była w wariantach od 6,64 kW do 16 kW.
    Krótko o budynku:
    Powierzchnia ogrzewana - 175 m2 (120 m2 parteru i 55 m2 piętra)
    Podłogówka w całym domu
    Rekuperacja
    Co do ocieplenia to: planuję na podłogach 20 cm styropianu grafitowego 0,031 W/mK, taki sam na ścianach, na fundamencie dałem 12cm., 30 cm celulozy w celu ocieplenia stropu. Okna 7-mio komorowe, 3 szybowe.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc 1.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	430382

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc 2.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	430383

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc 3.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	430384

    Zostały mi zaoferowane poniższe urządzenia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc 4.JPG
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	52,4 KB
ID:	430386

    Z góry dziękuję za sugestie
    Michał
    Ostatnio edytowane przez michal_zachwalski ; 15-05-2019 o 09:53

  20. #1020

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_zachwalski Zobacz post
    Krótko o budynku:
    Powierzchnia ogrzewana - 175 m2 (120 m2 parteru i 55 m2 piętra)
    Podłogówka w całym domu
    Rekuperacja
    Co do ocieplenia to:
    - planuję na podłogach 20 cm styropianu grafitowego 0,031 W/mK,
    - taki sam na ścianach,
    - na fundamencie dałem 12 cm.,
    - 30 cm celulozy w celu ocieplenia stropu.
    - Okna 7-mio komorowe, 3 szybowe.
    Zostały mi zaoferowane poniższe urządzenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc 4.JPG
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	52,4 KB
ID:	430386
    Wg.OZC to masz ;
    - 220,2 m2 ogrzewane,
    - moc cieplną ; 7975 W,
    - zapotrzebowanie na ciepło ; 12080 kWh/rok,
    - 20 cm styropian 0,031 W/mK ; na ścianach zewnętrznych i na podłogach,
    Ile grubości będą miały wylewki betonowe?
    Należy szukać ;
    - instalatora blisko domu,
    - od PC markowych/znanych firm;
    - na tym forum najwięcej informacji znajdziesz na temat PC-Panasonic,
    - należałoby znać jakie moce mają te polecane pompy przy - 20 C na zewnątrz i przy temp,zasilania wody ok; 30-35 C,
    - oraz jakie COP-y mają,
    Odnośnie Panasonica, to z pewnością wystarczy Tobie; 9 kW / T-Cap / 1f
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 51 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony