dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 87
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 1736
  1. #1441

    Domyślnie

    Ja Ci powiem tak jakby to u mnie było bo ja jestem zwolennikiem ocieplania ile sie da to jak patrzylem na te Twoje obliczenia to masz tam niby tylko 10cm tego żużla,to centralnie od srodka robie rozpierduche co np.metr robie otwór otwornica,wysypuję cały ten żużel z dachu i wypelniam tą przestrzeń jakims materiałem typu stropian w granulkach,nastepnie na caly sufit przyklejam 5cm styropianu i po klopocie i jeszcze z 10cm sturopianu na sufit w piwnicy.
    Kupuje 9kw na nowy gaz r32 LG albo Panasa nie obchodzi mnie jakies CRO itp.
    Na 8osób cwu to chyba ktos nie powazny proponowal 200l albo all in one.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  2. #1442

    Domyślnie

    Wpisałem 8 osób? 5 miało być. Z tego w zasadzie tylko jedna aktualnie korzysta z wanny, pozostałe osoby – tylko prysznic.

    Co do wybrania żużla od dołu – to nie jest tak, że na tym żużlu leży pokrycie dachu, więc po wysypaniu żużla to się zapadnie?

  3. #1443

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Wg audytu, 20 cm docieplenia stropu styropianem o w miarę przyzwoitej lambdzie da
    mi 2 kW zysku w zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Więcej audytor nie rekomenduje;
    - tu widzę wielki błąd audytora;
    - warto przeliczyć OZC dla 40 cm " styropian w granulkach "
    Ale nie wiem, czy nie będę chciał tego domu rozbudować w górę w przyszłości.
    - obecne młode pokolenie nie chce mieszkać z rodzicami.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #1444

    Domyślnie

    1. Dach jest w dobrym stanie i na ten moment nie chcę ponosić wydatków na jego modernizację. Na pewno nie więcej, niż kilkanaście tys. zł, a taki jest koszt ocieplenia dachu tymi 20 cm styropianu. Może w przyszłości, gdy pewne kwestie się wyklarują, a i pewnie stan dachu się pogorszy i zacznie on faktycznie wymagać remontu.
    2. Obecnie w tym domu mieszkają w zasadzie trzy pokolenia. Akurat to ja jestem tym młodym pokoleniem (i faktycznie nie czuję się najlepiej z mieszkaniem tu) – ale to już bardziej temat na priv, jeśli cię temat interesuje. Sam nie jestem zwolennikiem rozbudowy tego domu, ale to nie tylko ode mnie zależy, i wchodzą tu w grę jeszcze inne aspekty.

  5. #1445

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Obecnie w tym domu mieszkają w zasadzie trzy pokolenia.
    Akurat to ja jestem tym młodym pokoleniem (i faktycznie nie czuję się najlepiej z mieszkaniem tu)
    Sam nie jestem zwolennikiem rozbudowy tego domu, ale to nie tylko ode mnie zależy,
    i wchodzą tu w grę jeszcze inne aspekty.
    - Nie wchodź w tą grę,
    - Rób wszystko co możliwe, abyś został spłacony i poszedł na swoje,
    -Już jaskółki mówiły, że nie są dobre rodzinne spółki
    - Będziesz Ty i rodzina dużo zdrowszy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #1446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Wpisałem 8 osób? 5 miało być. Z tego w zasadzie tylko jedna aktualnie korzysta z wanny, pozostałe osoby – tylko prysznic.

    Co do wybrania żużla od dołu – to nie jest tak, że na tym żużlu leży pokrycie dachu, więc po wysypaniu żużla to się zapadnie?
    No jaka konstrukcja to już byś musiał dochodzić ale bez przesady ludzie w kosmos latają wszystko da rady tylko checi trzeba.
    Jak jest konstrukcja taka że strop lany a na tym żużel leży i pewnie z 5cm betonu i na tym papa to też bym to darł jak dzik a nie szukał firm.
    Biorę kogos do pomocy tydzień roboty i dach zrobiony,skucie betonu,usunięcie tej szlaki i masz goły strop koszty rzadne tylko pot po dupie.
    Styropian ile tam masz tego stropu z 60m2 to 20cm to 3000 zł ,beton 5cm na to 1000zł papa 1000zł.

    Jak 5 osób to i tak baniak 300l
    Zwykła sdc9kw czy Lg to załozysz za 25tys a tcapa za 35tys to masz na dach i strop piwnicy
    Ostatnio edytowane przez codix ; 17-04-2021 o 18:57
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #1447

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    - Nie wchodź w tą grę,
    - Rób wszystko co możliwe, abyś został spłacony i poszedł na swoje,
    -Już jaskółki mówiły, że nie są dobre rodzinne spółki
    - Będziesz Ty i rodzina dużo zdrowszy
    Z tym to ja się zgadzam, ale, chociażby, zostawienie domu bez KOGOKOLWIEK ogarniętego jakkolwiek technicznie też nie jest dobre. Tak więc najpierw trzeba mieć jakikolwiek wybór, by takie decyzje podejmować.

    To wszystko się łatwo mówi, trudniej zrobić – a styropian na ten dach raczej za 3000 zł nie wyjdzie. Styropian to jeszcze – papy sam nie położę, do tego już trzeba kogoś wziąć. No i czas znaleźć, z którym zwykle łatwo nie jest. Samemu (i z ograniczonym czasem) niekoniecznie będę robić w sensownym tempie, a jakakolwiek ulewa w międzyczasie przy odkrytym dachu może się skończyć źle.

    Żeby to jeszcze faktycznie moje było.

  8. #1448

    Domyślnie

    A to takie wymówki bo sie nie chce ,albo poprostu brak motywacji bo tak jak piszesz nie do końca Twoje .W leroyu jest styropian eps80 5cm 9zł/m2 to 20cm wychodzi 36zł/m2 x60m2=2200zł.
    A co tam trudnego w kładzeniu papy palnik ogień i nacierasz.
    Kurcze u mnie takie takie lekkie pijaczki co potrafią budowlanki i z dachu by nie pospadali to aż by kwiczeli z radości na taką robótkę
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #1449

    Domyślnie

    kpc21

    Masz okna z 2005r., mają U=1,0 ? Bo współczesne dwuszybowe mają właśnie U=1,0.
    Natomiast na rok 2005, to bardziej prawdopodobne, że będą miały U=1,4 w lepszej wersji U=1,2.
    Myślałem, ze u siebie mam U=1,4, a po sprawdzeniu okazało się, że okna z 1999 roku maja U=1,6.

    By izolacja żużlowa dawała sensowną izolację moim zdaniem powinna mieć ze 20-30 cm grubości.
    Pytałem tatę jak wylewali takie dachy, po sąsiedzku mam dwa takie domy.
    Podobno mieszali żużel z betonem i to wylewali na strop - to nie wiem jaką to daje izolację, gdy jest to mieszanka betonu z żużlem.

    Jeśli masz piwnicę pod całym domem, to bym na sufit piwnicy nieogrzewanej nalepił 5 cm grafitowego styropianu.
    Myśląc o ograniczaniu kosztów. To na sufity pod dachem też można 5 cm grafitowego styropianu nalepić i na to kasetony na wykończenie. Nie jest to profesjonalne, bo nie będzie ciągłości izolacji, ale zawsze coś.
    Na ściany jak będziesz ocieplał, to też bym patrzył po grafitowym styropianie z Lambdą 0,032 - 0,033. Biały styropian w najlepszej wersji ma Lambdę 0,038.

    Tu możesz porównać jak zmieni się izolacja ściany : https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody

    Koszt ocieplenia "płaskiego" dachu przez firmę to raczej ze 15 - 20 tyś. zł trzeba by liczyć.

    Jak chcesz skorzystać z dotacji to pamiętaj, że faktury jak i złomowanie starego kotła muszą być wystawione na właściciela budynku. Tak samo wniosek o dotację składa właściciel lub współwłaściciel budynku. Bez tego się wkopiesz w koszty, a z dotacji nici.

    Masz kocioł z podajnikiem. To chyba spełnia jakąś klasę energetyczną. Jeśli nie masz jakiegoś przymusu, to możesz jeszcze na nim pociągnąć, aż zacznie przeciekać. Do końca 2021r. to mus jest na pozbycie się kotłów typu samoróbka bez tabliczki znamionowej poniżej klasy 3. I to głównie województwo śląskie, w pozostałych województwach chyba nie ma takiego nacisku. Chyba że decydują aspekty zdrowotne, czy brak konieczności obsługi kotła - to zupełnie zmienia temat.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-04-2021 o 19:29
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #1450
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #1451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jak chcesz skorzystać z dotacji to pamiętaj, że faktury jak i złomowanie starego kotła muszą być wystawione na właściciela budynku. Tak samo wniosek o dotację składa właściciel lub współwłaściciel budynku. Bez tego się wkopiesz w koszty, a z dotacji nici.
    Oczywiste i zrozumiałe. Jeden z współwłaścicieli, i jeszcze musi być podpis drugiego współwłaściciela (akurat u mnie jest dwóch) pod zgodą. Kształt programu znam bardzo dobrze i wiele razy czytałem jego dokumentację. Są jeszcze inne ograniczenia, np. wszystko, co chcę, by mi dofinansowali, muszę uwzględnić w jednym wniosku (ewentualnie bodaj jedna korekta jest dopuszczona, ale to może być równie dobrze potrzebne na jakąś nieprzewidzianą zmianę).

    Masz kocioł z podajnikiem. To chyba spełnia jakąś klasę energetyczną. Jeśli nie masz jakiegoś przymusu, to możesz jeszcze na nim pociągnąć, aż zacznie przeciekać. Do końca 2021r. to mus jest na pozbycie się kotłów typu samoróbka bez tabliczki znamionowej poniżej klasy 3. I to głównie województwo śląskie, w pozostałych województwach chyba nie ma takiego nacisku. Chyba że decydują aspekty zdrowotne, czy brak konieczności obsługi kotła - to zupełnie zmienia temat.
    W moim regionie dopiero chyba jakoś za 5 lat wchodzi zakaz eksploatacji kotłów takich, jak mój (za rok czy dwa, nie pamiętam – całkowicie bezklasowe, ten ma klasę 3). Zresztą przypuszczam, że w praktyce te zakazy nie będą egzekwowane, albo ich wejście w życie jeszcze będzie odkładane. Piec jeszcze nie cieknie – aczkolwiek niefajnie też będzie, jak w środku zimy zacznie. A chyba ma prawo, biorąc pod uwagę jego wiek.

    Po prostu nie chcę tego już dalej odkładać. I sensu w tym nie widzę, bo tak odkładać można w nieskończoność, tylko co z tego będzie? Zrobiłbym ocieplenie w zeszłym roku, byłoby taniej, teraz ceny materiałów poszły w górę.

    W wyliczeniu audytor wziął pod uwagę U obecnych okien na poziomie 2,0. Zakładając, że te, co mam, mają koło 1,5, to pewnie z pół kilowata bym na ich wymianie zyskał (według audytu jest zysk 1 kW na zmianie okien z takich o U = 2,0 na takie z U = 0,9).

  12. #1452

    Domyślnie

    kpc21 a jakie masz grzejniki (bo zakładam że nie masz podłogówki) i ile powierzchni mają? czy nie są za małe
    dodatkowo głowice termostatyczne czy są na nich i w jakim stanie?

  13. #1453

    Domyślnie

    Sprawna głowica termostatyczna jest może na jednym w całym domu. Jeden pokój... jest przegrzewany, bo akurat często chodzi tam stacjonarny pecet, który ten pokój też coś dogrzewa, a głowica termostatyczna... kiedyś była, ale zamontowana nieprawidłowo (w pionie, wprost nad rurą zasilającą grzejnik), przez co praktycznie nie dawała ona żadnego sterowania. Obecnie jest zdemontowana, bo tak czy siak sam zawór pod głowicę termostatyczną jest uszkodzony – zacina się i trzeba kombinerkami wyciągać ten trzpień, którym steruje głowica. Modernizacja ogrzewania będzie okazją, by to uzupełnić i założyć głowice w większej liczbie pomieszczeń (przy PC głowice na wszystkich grzejnikach w całym domu to chyba nie jest najlepszy pomysł).

    Łączną powierzchnię grzejników musiałbym policzyć, i przed ociepleniem faktycznie będą za małe pod pompę (przy tych największych mrozach w ostatnią zimę musiałem ustawiać ponad 60 stopni na kotle), ale po jego wykonaniu chyba powinno być okej... Pytanie, jaka największa (przy mrozach) wymagana temperatura na wyjściu na grzejniki jest realna do uzyskania po ociepleniu.

    Grzejniki aluminiowe z okolic 2005 roku. Sugerujesz policzyć, ile jest łącznie tych żeberek?
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 17-04-2021 o 22:44

  14. #1454
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    Mam w miarę podobną sytuację dom z lat 50 ok 120m2 ściany z tak zwanej hasi 50cm na śląsku inaczej może być pustak żużlobetonowy czy coś koło tego plus pełna cegła. Poddasze użytkowe skosy po 15cm wełny , tylko tyle aby było widać stare belki tak sobie żonka zażyczyła strop podwieszany i również 15 cm wełny nad stropem poddasze po 15 cm na skosach . Piwnica częściowo podpiwniczona docelowo planuje w piwnicy2 kaloryfery po 10 żeberek w całym domu 197 żeberek kaloryferów aluminiowych , roczny koszt ogrzewania to jakieś 3,5 t węgla palone od góry temperatura na piecu max 45c plus pompa wilo w domu do 25 stopni .
    Dom nieocieplony - obecnie na rynku brak styropianu do ocieplenia lub ceny zaporowe wiec inwestuje w fotovoltaike i pompę ciepła a za zwrot z czystego powietrza i odpisu od podatku może uda się ocieplić w przyszłym roku .
    Na dachu 9kw fotovoltaika od marca tego roku a na czerwiec zaplanowany montaż panasonica t-cap 9kw 1f plus bufor 300l i 200l na cwu.
    OZC wyliczone za pomocą programu Ciepło Właściwe 13kw przed ociepleniem domu , po ociepleni styropianem zwykłym lub grafitowym do 12 cm spada do 6kw przy -20 sto i średniej 23 sto ciepła
    I mam nadzieję ze to wystarczy do ogrzania domu i przetrwania do przyszłego roku zanim ocieplę dom
    9.0 kW południe na dachu

  15. #1455

    Domyślnie

    Co wy macie z tym ocieplaniem to ja nie wiem.
    Robic od dupy strony najpierw przeplacac 10tys za pompe w imie niby za drogiego styropianu a po ociepleniu miec za dużą pompę.
    W castoramie opór styropianu sprawdzałem ceny jak ze 3 lata temu jak ocieplałem grafitowy 0,33 15cm 60zl za paczkę
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  16. #1456

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Co wy macie z tym ocieplaniem to ja nie wiem.
    Robic od dupy strony najpierw przeplacac 10tys za pompe w imie niby
    za drogiego styropianu a po ociepleniu miec za dużą pompę.
    Większość wchodzi na forum;
    - nie czytając dosłownie nic, mimo tak dużej ilości wiedzy w tematach.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #1457

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    ...
    W wyliczeniu audytor wziął pod uwagę U obecnych okien na poziomie 2,0. Zakładając, że te, co mam, mają koło 1,5, to pewnie z pół kilowata bym na ich wymianie zyskał (według audytu jest zysk 1 kW na zmianie okien z takich o U = 2,0 na takie z U = 0,9).
    Nie chodzi o to by okna wymieniać, ale by je poprawnie ująć w kalkulatorze CW do obliczeń - jeśli chcesz uzyskać poprawny, a nie przekłamany wynik.

    Na filmiku podesłanym przez codix, widać że w najgrubszym miejscu żużel ma ze 0,5 metra - i taka grubość nabiera sensu jako izolacja termiczna, przy raczej niskiej izolacyjności żużlu w porównaniu do wełny.

    Jeśli obecnie grzejniki starczają, to po dodaniu 15 cm styropianu na ściany - grzejniki powinny być wystarczająco przewymiarowane. Ale i tak warto to przeliczyć by mieć pewność.

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Większość wchodzi na forum;
    - nie czytając dosłownie nic, mimo tak dużej ilości wiedzy w tematach.
    To fakt - widać to po pytaniach. Brak wiedzy - za to wszystko chcą mieć podane na tacy.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #1458
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cześć,
    Dla przypomnienia - u mnie zapotrzebowanie na ciepło z OZC wynosi QH 9292 kWh/rok (na dole podłogówka u góry 4 grzejniki + podłogówka w łazience).Jest nas 5 mieszkańców więc zakładam, że zasobnik CWU musi mieć 200-300L (ten 200 litrów to może trochę za mały będzie ? ). Instalatorzy proponują mi też bufor 100 litrów.
    No i teraz co do wyboru pompy to w grę wchodzi albo LG Therma-V 9 kW generacja NK4 (czynnik R32) (koszt ok. 26 tys.) albo Panasonic T-Cap 9 kW 3fazy lub tańszy Panasonic SDC 9 kW serii H - czekam na wycenę tych Panasów. Będzie to optymalny wybór w mojej sytuacji?

    W tym tygodniu mam też dostać wycenę Mitsubishi Zubadan, ale tutaj obawiam się że cena będzie już wysoka, bo znajomemu tydzień temu zainstalowali Zubadana 8kW za 40 tys...

    PS. A co powiecie na pompy marki Bosch i Buderus? Lokalna firma tylko takie instaluje i jestem ciekaw Waszej opinii

  19. #1459

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorvex Zobacz post
    Mam w miarę podobną sytuację dom z lat 50 ok 120m2 ściany z tak zwanej hasi 50cm ....
    Poddasze użytkowe skosy po 15cm wełny , ... strop podwieszany i również 15 cm wełny nad stropem poddasze po 15 cm na skosach
    .... roczny koszt ogrzewania to jakieś 3,5 t węgla palone od góry temperatura na piecu max 45c plus pompa wilo w domu do 25 stopni .
    Dom nieocieplony - obecnie na rynku brak styropianu do ocieplenia lub ceny zaporowe wiec inwestuje w fotovoltaike i pompę ciepła a za zwrot z czystego powietrza i odpisu od podatku może uda się ocieplić w przyszłym roku .
    Na dachu 9kw fotovoltaika od marca tego roku a na czerwiec zaplanowany montaż panasonica t-cap 9kw 1f plus bufor 300l i 200l na cwu.
    OZC wyliczone za pomocą programu Ciepło Właściwe 13kw przed ociepleniem domu , po ociepleni styropianem zwykłym lub grafitowym do 12 cm spada do 6kw przy -20 sto i średniej 23 sto ciepła
    I mam nadzieję ze to wystarczy do ogrzania domu i przetrwania do przyszłego roku zanim ocieplę dom

    Kolejność bez sensu - wpierw ocieplać, a potem dobierać PC. Przepłacasz za mocniejszą PC, a potem po ociepleniu będzie taktowała, bo będzie za mocna.
    15 cm izolacji w dachu - to mało, zalecane 30 cm (25 cm minimum). Do tego izolacja tylko między belkami - to o dobre 20% psuje izolacyjność dachu.

    Tu możesz sobie posprawdzać izolacje przegród : https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody

    Ten temat do przeczytania : https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Ciekawe, jak "na nieocieplony" dom, mało opału Ci idzie 3,5 T. Chyba że fatycznie masz te 120m2 powierzchni całkowitej ogrzewanej.
    Mi za sezon 2019/2020 poszło 2,5 T węgla i może 1m3 drewna, przy domu ocieplonym.
    Różnica, że zawsze myślałem, że mam około 100-120 m2, a po policzeniu w CW wyszło 160m2 powierzchni ogrzewanej.

    Gdzieś ty szukał styropianu, że twierdzisz że nie ma na składach ???
    Ja wszędzie styropian widzę. Szwagier już drugi lub trzeci rok prowadzi ocieplenia domów i na zaopatrzenie nie narzeka, jedynie narzekał, ze mało zleceń miał na ubiegły 2020 (covidowy) rok.

    Jakiś dziwny paradoks - ludzie wpuszczają do domów hydraulików, a boją sie zatrudniać firmę co siedzi na dworze i do wnętrza domu nie wchodzi.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-04-2021 o 10:41
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #1460

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Cześć,
    Dla przypomnienia - u mnie zapotrzebowanie na ciepło z OZC wynosi QH 9292 kWh/rok (na dole podłogówka u góry 4 grzejniki + podłogówka w łazience).Jest nas 5 mieszkańców więc zakładam, że zasobnik CWU musi mieć 200-300L (ten 200 litrów to może trochę za mały będzie ? ). Instalatorzy proponują mi też bufor 100 litrów.
    No i teraz co do wyboru pompy to w grę wchodzi albo LG Therma-V 9 kW generacja NK4 (czynnik R32) (koszt ok. 26 tys.) albo Panasonic T-Cap 9 kW 3fazy lub tańszy Panasonic SDC 9 kW serii H - czekam na wycenę tych Panasów. Będzie to optymalny wybór w mojej sytuacji?

    W tym tygodniu mam też dostać wycenę Mitsubishi Zubadan, ale tutaj obawiam się że cena będzie już wysoka, bo znajomemu tydzień temu zainstalowali Zubadana 8kW za 40 tys...

    PS. A co powiecie na pompy marki Bosch i Buderus? Lokalna firma tylko takie instaluje i jestem ciekaw Waszej opinii
    Podaj obciazenie w kw a nie zapotrzebowanie w kwh
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 73 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony