dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 85 z 87
Pokaż wyniki od 1.681 do 1.700 z 1736
  1. #1681
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Świetnie się robi prace wykończeniowe zimą w domu bez okien i ocieplonego dachu.
    Świetny pomysł robienie wykończeniówki przed tynkami. Robiłeś tak? Czy może okna wstawiałeś po tynkach?

  2. #1682
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post

    W chwili obecnej mamy ściany przykryte dachem. Na okna poczekam jeszcze około 3 miesiące niestety...
    Chciałbym wylewki, tynki i oczywiście instalacje wykonać przed zimą.
    Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?
    Myślę że, to sporo wyjaśni. Dla mnie grudzień kojarzy się z zimą.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 01-09-2021 o 07:55
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #1683

    Domyślnie

    Jeśli dyskusja tyczy się mnie to pędzę z wyjaśnieniem bo jak widać, niektórzy coś ciężko trybią, albo innych uważają za takich...

    Zanim na chatę wjadą okna mogę i chce wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną. Na przełomie listopada wjeżdżają okna, robię sytopian posadzki na parterze, ogrzewanie podłogowe i tu pytanie, czy robić wtedy posadzkę? Na tą chwilę anhydryt. Dachu nie ocieplam przed zimą. Deski i konstrukcja dachu niech oddadzą ile się da wilgoci. Chciałem zrobić tynki, ale faktycznie widzę, że za ciasno w tym roku ...

  4. #1684
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Nie rób posadzki na zimę, a tym bardziej płynnego, wilgotnego anhydrytu. Zresztą i w kwestii PC anhydryt nie jest optymalnym rozwiązaniem, bo pozbywasz się możliwości grzania w G12.

  5. #1685

    Domyślnie

    A to nie jest tak, że anhydryt schnie dużo szybciej niż klasyczna posadzka betonowa?

  6. #1686
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Myślę że, to sporo wyjaśni. Dla mnie grudzień kojarzy się z zimą.
    Od zrobienia wylewki do wejścia z wykończeniowka to co najmniej dwa miesiące (miesiąc na wiązanie, miesiąc na wygrzewanie). A wcześniej trzeba zrobić instalacje i zazwyczaj tynki. Jak ktoś się z instalacjami, wylewką i tynkami wyrobi końca roku to gratulacje. Wtedy będzie mógł wygrzać w styczniu i w lutym zacząć wykończeniówkę. To będzie mistrzowskie tempo. Realnie wątpię, żeby z wykończeniówką dało się wejść przed wiosną - więc żadna zwłoka w czymkolwiek jest niepotrzebna.

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Zanim na chatę wjadą okna mogę i chce wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną.
    Sam robisz instalacje? Nie będziesz się bał o narzędzia, czy codziennie będziesz zwijał, pakował i następnego dnia rozstawiał? Materiały też tak będziesz chronił?

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Na przełomie listopada wjeżdżają okna, robię sytopian posadzki na parterze, ogrzewanie podłogowe i tu pytanie, czy robić wtedy posadzkę?
    Przed tynkami? Jak masz kumatą ekipę od tynków sprzątającą na bieżąco, da się. Zazwyczaj najpierw robi się tynki.


    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Na tą chwilę anhydryt. Dachu nie ocieplam przed zimą. Deski i konstrukcja dachu niech oddadzą ile się da wilgoci. Chciałem zrobić tynki, ale faktycznie widzę, że za ciasno w tym roku ...
    Kiedy wentylacja, żeby ta wilgoć faktycznie mogła być usuwana z domu? Deski i konstrukcja to szybciej od wylewki nasiąknął - więc przed tynkami i wylewkami zrób paroizolację na stropie (choćby tymczasową) a potem dobrze wentyluj/wietrz pilnując, żeby temperatura nie spadła poniżej zera (zależy w jaką pogodę dotrzesz do tego etapu prac). Jak tylko wylewka na to pozwoli montuj źródło ciepła i wygrzewaj. Najlepiej osuszysz wygrzewając zimą, bo powietrze ma najniższą wilgotność bezwzględną i po ogrzaniu będzie suche jak pieprz, więc wyciągnie z tynków i wylewek znacznie szybciej i więcej wilgoci, niż jakbyś wygrzewał w lato.

  7. #1687
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Jeśli dyskusja tyczy się mnie to pędzę z wyjaśnieniem bo jak widać, niektórzy coś ciężko trybią, albo innych uważają za takich...

    Zanim na chatę wjadą okna mogę i chce wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną. Na przełomie listopada wjeżdżają okna, robię sytopian posadzki na parterze, ogrzewanie podłogowe i tu pytanie, czy robić wtedy posadzkę? Na tą chwilę anhydryt. Dachu nie ocieplam przed zimą. Deski i konstrukcja dachu niech oddadzą ile się da wilgoci. Chciałem zrobić tynki, ale faktycznie widzę, że za ciasno w tym roku ...
    Anhydryt pod pompę ciepła to proszenie się o kłopoty.
    Co raz bardziej uważam, że jesteś nie tylko "nie świadomy" ale jesteś kompletnie zielonym inwestorem

  8. #1688

    Domyślnie

    A to anhydryt nie jest przypadkiem dedykowany pod ogrzewanie podłogowe?

  9. #1689
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    A to anhydryt nie jest przypadkiem dedykowany pod ogrzewanie podłogowe?
    Marketing. Ja bym powiedział, że "gryzie" się z wodną podłogówką.
    Zapytaj, co się stanie, jak rozszczelni się rurka - co się stanie z wylewką jak nieszczelność namierzysz po kilku miesiącach i jak to naprawić.

    Starają się też przekonać, że lepiej oddaje ciepło. A to półprawda. Bo parametry fizyczne wcale tak znacząco nie odbiegają od wylewki cementowej a główna różnica to grubość. Wylewka anhydrytowa jest zazwyczaj cieńsza (ale nie tańsza) i faktycznie dzięki temu szybciej oddaje ciepło. Ale to wada przy grzaniu prądem w jakikolwiek sposób, bo mniej ciepła zgromadzisz w wylewce i jak skończysz grzać o 15:00 z końcem taniej strefy to do 22:00 temperatura może spaść i trzeba będzie grzać w drogiej strefie dla uzyskania komfortu. A z drugiej strony to nie jest tak szybka reakcja, żeby dało się cokolwiek zaoszczędzić obniżając temperaturę na czas nieobecności domowników.

  10. #1690
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Już w życiu parę wylewek betonowych zrobiłem. W nowym domu zdecydowałem się na anhydryt, w następnym budowanym też byłaby posadzka anhydrytowa.
    Fakt, ma wady, o których wspomniano.
    Ale jej równość, gładkość jest rewelacyjna, żadnych pęknięć czy wstających narożników. Niewielka ilość dylatacji. W salonie mam 3 pola grzewcze bez dylatacji. Co prawda mam panele winylowe, ale parkiet mógłbym bez problemu przykleić.
    Panele winylowe ze zintegrowanym podkładem o grubości 1mm.
    Posadzka była wylewana w grudniu (okna już miałem) i ogrzewałem ruropiecem 2kW. Dach wiadomo, z samej konstrukcji był już ocieplony.
    Operacja wylewania trwała 4 godziny razem z dylatacjami progowymi i sprzątaniem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #1691
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Anhydryt ma przede wszystkim mniejszy opór cieplny ,jak włączę ogrzewanie po 15 minutach na kamerze widać którędy idą pętle podłogówki .

  12. #1692
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Tak, jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy nie mają w tym przypadku PC i anhydrytu.

    ŁukaszP66 Co sądzisz o anhydrycie, popełniłbyś go jeszcze raz?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #1693
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Absolutnie tak , przede wszystkim ze względu na to że zadowala się niższą temp zasilania co przy pc jest nie bez znaczenie i łatwością sterowania .Mam termostaty w każdym pomieszczeniu .Przy minusowych temp na zewnątrz na podłogówkę dawałem 28stc .Gdy bym nie miał buforu to pewnie zdecydował bym się jednak na cementowe.Wszystko kwestia technologi budynku i instalacji .Plus dodatni to brak potrzeby robienia dylatacji ,wszędzie prócz łazienek kuchni i holl mam dechę .

  14. #1694
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Anhydryt ma przede wszystkim mniejszy opór cieplny
    Takoż twierdzi marketing. Techniczni już nie koniecznie.
    Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK)
    Wylewka betonowa 1,4 W/mK

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Absolutnie tak , przede wszystkim ze względu na to że zadowala się niższą temp zasilania co przy pc jest nie bez znaczenie
    I wystarcza Ci grzanie w taniej strefie, co ma jeszcze większe znaczenie?

    Ciężar właściwy praktycznie taki sam, lambda taka sama to co może robić różnicę? Grubość wylewki - więc ten wykres jest prawdziwy niezależnie od tego, czy wylewka anhydrytowa, czy betonowa.



    Edyta. Dopiero zrozumiałem. Skoro uważasz, że ważna temperatura pracy PC to jakie uzasadnienie ma bufor? Bezsensowne jest podkreślanie, jak ważna jest niska temperatura pracy PC przy montowaniu bufora. A do tego termostaty.... To ile czasu zajmuje wzrost temperatury o 0,1* po odpaleniu podłogówki przy braku zysków słonecznych i znikomych bytowych?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-09-2021 o 22:25

  15. #1695
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Przedstawiłem jak to wygląda u mnie ,mam porównanie w stosunku do domu brata który mieszka po sąsiedzku. Wylewkę mam 8-10 cm ze względu na to że rurki ogrzewania są w połowie grubości wylewki .W każdym razie działa to świetnie . Nie ma praktycznie bezwładności.

  16. #1696
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Nie ma praktycznie bezwładności.
    To ile czasu trwa podniesienie temperatury od momentu otwarcia obiegu o 0,1*?

  17. #1697
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Nie wiem dokładnie ,jutro wieczorem ci sprawdzę .

  18. #1698
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Nie wiem dokładnie ,jutro wieczorem ci sprawdzę .
    To już grzejesz? Myślałem, że rozmawiamy o domach budowanych wspołcześnie.

  19. #1699

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To już grzejesz? Myślałem, że rozmawiamy o domach budowanych wspołcześnie.
    Co za różnica kiedy budowany? No chyba że przed II WŚ. Jestem ciepłolubny. Pogoda nie rozpieszcza 2 tyg. deszczu , wilgotność duża na zewnątrz- w domu jest 22,8*C lecz przy tej pogodzie jest za zimno więc na 2 godz. odpalam PC .I jest 23,5---24*C i jest gites a za oknem leje TYLE.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #1700
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Co za różnica kiedy budowany? No chyba że przed II WŚ. Jestem ciepłolubny. Pogoda nie rozpieszcza 2 tyg. deszczu , wilgotność duża na zewnątrz- w domu jest 22,8*C lecz przy tej pogodzie jest za zimno więc na 2 godz. odpalam PC .I jest 23,5---24*C i jest gites a za oknem leje TYLE.
    No właśnie w temperaturach różnica. Mój nie spełnia WT2021 a temperatury bez grzania mam takie:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp20210901.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	457745  

Strona 85 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony