dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 93
  1. #1

    Domyślnie Fundament - rozterki/pytania

    Witam wszystkich,
    bardzo proszę o pomoc. Wielkie rozterki na etapie fundamentów. Na pewno info jakie dopiszecie do tego wątku przyda się wielu osobom.


    O co mi chodzi...
    Zamierzam budować domek z poddaszem (11m x 13,6m), ściana 2W (Max 29cm + 10cm styropianu). Jak szeroki fundament muszę wykonać.
    Ktoś kto ma być kierownikiem budowy twierdzi, że najlepszym (z ekonomicznego punktu widzenia) będzie ława fundamentowa zbrojona szer. 60 cm (tak jak w projekcie), wysokość 30-40cm, a na ławie wymurowana z bloczków betonowych ściana fundamentowa. To co mnie dziwi to to, że ściana ma mieć szerokość 24cm. Czy tak się robi? Max ma 29cm, a gdzie ocieplenie. Czy taka ściana wytrzyma?

    Dalej - czy konieczne jest ocieplenie zewnętrzne ściany fundamentowej? Co to daje?

    Z góry dziękuję za informacje/rady/odpowiedzi.

    Pozdrawiam
    M

  2. #2

    Domyślnie Fundament - rozterki/pytania

    pewnie nie 24, a 38 cm!
    ustaw bloczek innym bokiem i masz odpowiednią podstawę dla ściany nośnej
    a to że 1 cm styropian ci bedzie odstawał?
    dom się nie przewróci

    ścianę f. musisz docieplić - mozesz ew. od wewnątrz, ale to już wasza decyzja
    sb

  3. #3

    Domyślnie

    Ocieplenie ściany fundamentowej jest konieczne. Gdy go nie będzie to przy podłodze parteru będzie uciekać ciepło.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  4. #4

    Domyślnie

    sb12 napisał
    pewnie nie 24, a 38 cm!
    ustaw bloczek innym bokiem i masz odpowiednią podstawę dla ściany nośnej
    a to że 1 cm styropian ci bedzie odstawał?
    dom się nie przewróci

    Mój kierownik budowy twierdzi, że 24cm szer. ściany fund. pod maxa 29cm w zupełności starczy. Co jest grane? Kto ma rację? Ja na "chłopski rozum" jakoś nie jestem do tego przekonany. Oczywiście można bloczek postawić inaczej ale wtedy koszty rosną dwukrotnie.

  5. #5

    Domyślnie

    spokojnie wytrzyma , kierownik ma rację

  6. #6

    Domyślnie

    Słuchaj kierownika. Z tego co dotąd o nim powiedziałeś, to całkiem mądry gość (ma rację)

    Pozdrawiam,
    Brzuzens

  7. #7

    Domyślnie

    Taka szerokosc law fundamentowych jest czesto spotykana, wiec przypuszczam, ze jest dobrze.
    Mozna sprawdzic to jeszcze geometrycznie. Nalezy narysowac w przekroju fundament i stojaca na nim sciane. Nastepnie wykreslic linie od punktu, gdzie krawedz sciany styka sie lawa, pod katem 60 stopni w dol. Linia ta powinna miescic sie w podstawie fundamentu.
    Trudno to wytlumaczyc, ale sposob jest prosty.

    Pozdrawiam.
    Kierownik budowy

  8. #8

    Domyślnie

    Taka szerokosc law fundamentowych jest czesto spotykana, wiec przypuszczam, ze jest dobrze.
    Mozna sprawdzic to jeszcze geometrycznie. Nalezy narysowac w przekroju fundament i stojaca na nim sciane. Nastepnie wykreslic linie od punktu, gdzie krawedz sciany styka sie lawa, pod katem 60 stopni w dol. Linia ta powinna miescic sie w podstawie fundamentu.
    Trudno to wytlumaczyc, ale sposob jest prosty.

    Pozdrawiam.
    Kierownik budowy

  9. #9

    Domyślnie

    Wystarczy że bloczek będzie podpierał pustaki, ocieplenie nie musi mieć podparcia w fundamencie. A poza tym grubość ściany może być ok. 5 cm szersza od grubości ściany fundamentowej.
    Kierownik ma rację

  10. #10

    Domyślnie

    Hej,

    Jak masz takie rozterki - nie buduj z maxa 29 cm tylko z U220 o szerokosci 25 cm.
    Sciana U220 + 14 cm styropianu bedzie na pewno cieplejsza niz Max29 + 10 cm.
    Bloczek fundamentowy ma dlugosc 25 cm i wszystko jest rowniutko.
    Poza tym te 29 cm to niezbyt szczesliwa szerokosc - U220 duzo latwiej w roznych miejscach domurowac cegla pelna, zrobic nadproza itp.
    Masz dodatkowy argument zbijajac cene za robocizne.
    I zaprawy mniej pojdzie.
    Wiecej metrow w srodku, bo sciany ciensze.
    Same walety ...znaczy zalety

  11. #11

    Domyślnie

    OK Yoric, pewnie masz rację, ale już kupiłem Maxa bo była dobra cena. Klamka zapadła. Wielkie dzięki wszystkim którzy odpowiedzieli.

    Jeszcze jedna kwestia. Ekipa powiedziała mi 25pln za m2 ściany z Maxa. Chcą mnie chyba lekko przerysować ponieważ twierdzą że jeśli nie zastosuję nadproży gotowych to będę musiał dopłacić za nadproża wylewane w szalunku. Nadnieniam że licząc m2 ścian nie odliczają oczywiście otworów okiennych - chyba to ma pokryć robotę przy nadprożach. Czyżbym się mylił?

  12. #12

    Domyślnie

    Jakaś dziwna ta ekipa, ale może rzeczywiście tak jest, że płaci się za wbicie każdej łopaty na budowie.
    Moja ekipa miała robić nadproża lane tak było w projekcie. Ja chciałam kupić gotowe elementy, jednak wykonawcy zdecydowali, że będą lane(oczywiście w porozumieniu z kierownikiem) wynikło to z dużych otworów okiennych i nadproża miały się łączyć z wieńcem (nie wiem o co chodzi, jak zobacze przy wykonaniu to będe mądrzejsza).
    Co do bloczków to ja mam 25 bloczek, 30 ściane porotherm.
    Ja martwiłam się o to, że po ociepleniu fundamentu i obłożeniu klinkierem będzie wystawał po za ścianę budynku, ale po przeanalizowaniu wyszło ok. Ława dobrze, że masz 60 szerokość, może być oparciem dla klinkieru.

  13. #13

    Domyślnie

    Betka, masz ścianę fundamentową szerokości 25cm i na tym ściany nośne szer. 30cm? Dobrze rozumiem? Jak szerokie ławy i jak głęboko posadowione? Jak wysoka ściana fundamentowa? Dużo pytań ale kuję...póki gorące.

    Dzięki

  14. #14

    Domyślnie

    Gadaj z ekipą ile za poziom zerowy (fundameny piwnice jak są i strop)
    ile za pierwszą kondygnacje, ile za strop, ile za piętro-poddasze(jak jest) i spisz umowę, a nie ile za metr sciany bo ci w końcu doliczą kilometry taczką i kursy po piwo ( z piwem zresztą) Mnie jeden gość chcział skasować przy fundamentach na prawie 20kzł (wykopanie wilanie wymurowanie zasypanie utwardzenie itd bardzo fachowa rozpiska drugi za nieco więcej zbuduje mi całą chałupę (bez dachu) a ściana 3W zagładaj tu jak często możesz i czytaj czytaj czytaj... zdrówka

  15. #15

    Domyślnie

    Mam tak chudziak- 10cm
    ława- 40cm
    fundament-około 1m wiem, że podwyższałam o jeden bloczek aby mieć podobną wysokość jak sąsiedzi
    wieniec około 10cm
    ława cała zasmarowana dysperbitem
    fundamenty ocieplone: styropian, siatka, klej, dysperbit i folia kubełkowa
    izolacja pozioma pod ławe izoplex (rewelacyjna)
    na ławe izoplast (podobno kiepska)
    na fundament izoplex (porządna, ale trudno ją dostać)
    To chyba wszystko. Wysokość fundamentów zależy działki, wysokości itd.

  16. #16

    Domyślnie

    Hej
    przeczytalem wlasnie twoj post, u mnie w projekcie jest podobnie, tzn lawa szerokosci 60cm( wysokosc 30cm + chudziak ok 10cm), sciana fundamentowa z bloczkow betonowych szerokosci 25cm, sciany zewnętrzne i wewntrzne nosne beda szerokosci 24 cm( beton komorkowy) + styropian 14cm. Mysle ze to jest dobre rozwiazanie.
    Moze zatem i ty sie zastanowisz nad sciana grubosci 24 cm + ocieplenie oczywiscie
    pozdrawiam
    pawpiw

  17. #17

    Domyślnie

    Hej
    przeczytalem wlasnie twoj post, u mnie w projekcie jest podobnie, tzn lawa szerokosci 60cm( wysokosc 30cm + chudziak ok 10cm), sciana fundamentowa z bloczkow betonowych szerokosci 25cm, sciany zewnętrzne i wewntrzne nosne beda szerokosci 24 cm( beton komorkowy) + styropian 14cm. Mysle ze to jest dobre rozwiazanie.
    Moze zatem i ty sie zastanowisz nad sciana grubosci 24 cm + ocieplenie oczywiscie
    pozdrawiam
    pawpiw

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaroW
    Jeszcze jedna kwestia. Ekipa powiedziała mi 25pln za m2 ściany z Maxa. Chcą mnie chyba lekko przerysować ponieważ twierdzą że jeśli nie zastosuję nadproży gotowych to będę musiał dopłacić za nadproża wylewane w szalunku. Nadnieniam że licząc m2 ścian nie odliczają oczywiście otworów okiennych - chyba to ma pokryć robotę przy nadprożach. Czyżbym się mylił?
    Nie odliczali otworów ale pewnie nie doliczali dodatku za właśnie murowanie otorów - przecież wymurowanie ściany pełnej czasochłonnością różni się od wymurowania ściany z otworem gdzie więcej czasu zajmuje odpowiednie przemurowanie.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kierownik Budowy
    Taka szerokosc law fundamentowych jest czesto spotykana, wiec przypuszczam, ze jest dobrze.
    kto ma maxa 29cm i pod nim fundament 25cm ?
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  20. #20

    Domyślnie

    Ja mam.
    I Murator w opisach fundamentów też tak proponuje. To chyba oś ściany i oś ławy mają się pokrywać (możliwe odchylenie do 4,5 cm-teoria z podręcznika). Oś jest logiczniejsza - bo ściana chyba nie spadnie. Jak dzieci ustawiają klocki - musi być oś - a grubszy na chudszym ustoi. Czyż nie?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony