dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Czy takie połączenie jest prawidłowe? (włącznik)

    Chciałbym się dowiedzieć czy takie połączenie włącznika jest prawidłowe (stan zastany po robocie "fachowców")
    Wszystko działa bez problemu, ale sami zobaczcie

    Po pierwsze nie wygląda to na włącznik 1 biegunowy, bo takie sam kupowałem i w nich nie są "aktywne" porty oznaczone jako BMD.
    W tym przypadku podłączony jest kabel ochronny (wdf, po co???) i do portu BMD podłączony jest kabel niebieski, który jednak świeci po przyłożeniu próbnika (czyli wygląda na to że jest na nim faza!??)
    Samo włączanie/wyłączanie światła działa bez problemu..no ale co to jest za włącznik że na nim jest przewód ochronny, no i dlaczego na niebieskim kablu jest napięcie)

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.

    Niestety, stary grzech elektryków - wykorzystywanie standardowego przewodu 3-żyłowego o barwach niebieska, z-ż, czarna lub brązowa do połączeń wyłączników, zarówno schodowych, jak i pozostałych (pojedyncze, świecznikowe, krzyżowe).
    W tym przypadku mamy do czynienia z wyłącznikiem schodowym, i dziwię się, że kolega nie wspomniał o drugim schodowym.
    Wyłącznik schodowy działa na zasadzie przełącznika, podającego napięcie naprzemiennie - raz na jedno wyjście BDM, raz na drugie.

    Schemacik na nim jasno określa jego funkcję :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schodowy.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	5,1 KB
ID:	368404
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Faktycznie jest drugi włącznik (oświetlenie przedpokoju) więc zgadza się .. to musi być wyłącznik schodowy. Co do kabla - czyli po prostu użyli kable niebieskiego jako przedłużenia kabla na którym powinna iść faza (brąz/czarny)? dobrze zrozumiałem?

  4. #4

    Domyślnie

    Źle.
    Wystarczy zobaczyć, jak są ze sobą połączone wyłączniki schodowe (schemat).

    https://www.google.pl/search?q=schem...w=1680&bih=950
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Chciałem już wieszać psy na tych swoich fachowców....a to wygląda na to że w ten sposób elektryka została oddana przez dewelopera!
    Otworzyłem drugi włącznik schodowy, w miejscu gdzie nie było nic robione i tak wygląda w nim okablowanie..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160925_200347496.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	65,2 KB
ID:	368425

  6. #6

    Domyślnie

    Ile przewodów 3-żyłowych znajduje się w pierwszej puszce, z pierwszym wyłącznikiem ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to..tam jest pełno kabli - włączników jest w sumie 5 różnych i pod to było robione okablowanie. Kable są łączone szybkozłączkami wychodzą z przewodów i znikają w ścianie..co jest z czym połączone nie jestem w stanie powiedzieć

  8. #8

    Domyślnie

    Ale ja wiem. Zresztą wystarczyło policzyć wszystkie żyły w puszce, tej pierwszej, przy pierwszym wyłączniku schodowym.
    Powinno być ich co najmniej 9 żył, po 3 każdego koloru. Może być również 12 ze względu na zasilanie kolejnego obwodu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    mogę to jutro sprawdzić, dzisiaj już nie dam rady bo ciemno
    W każdym bądź razie skoro takie połączenie było zastane "fabrycznie" to nic złego się nie dzieje? Mimo że można było zrobić to "lepiej"? Mnie te kolory kabli zaskoczyły..faza na "niebieskim" i "ochronny"

  10. #10

    Domyślnie

    Już pisałem - stary błąd elektryków, którzy nie mają dostępu do przewodów o właściwych barwach żył.
    Taki montaż jest niezgodny z przepisami, upierdliwy inspektor nadzoru może nie przepuścić bubla.
    Developer oczywiście puszcza, bo przecież liczy się minimalny koszt przy maksymalnym zysku.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony