dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Planuje doprowadzić powietrze do kominka w warstwie styropianu pod szlichtą. Chcę wykorzytsać kształtki wentylacyjne prostokątne (oszczędność miejsca i łatwiej schować w styropianie).
    Czy nie wpłynie to negatywnie na trwałość szlichty (uginanie się kanału)?
    Na jakiej wysokości dać wylot kanału na zewnątrz - czy na poziomie podłogi, czy zrobić zetke i dać jakiś metr powyżej poziomu podłogi?

  2. #2

    Domyślnie

    Robię podobnie jak Ty. Zazbrojona wylewka na szerokości kanału (u mnie jakieś 10cm) napewno się nie ugnie. Wlot powietrza dam ok. metra nad poziom tarasu.
    Zastanawiam się jednak jak blisko do kominka można "podejść" plastikowym przewodem i jak przejść na rurę stalową.

    Pozdrowionka

  3. #3

    Domyślnie

    Ja chciałem dać tem kanał pod podłogą w warstwie gruntu, ale może to dobry pomysł, aby rurę umieścić w warstwie styropianu, gdyż unika się problemu przechodzenia rury przez izolację poziomą pomiędzy ścianą fundamentową i ścianą nośną.

  4. #4

    Domyślnie

    A czy ten kanał dolotowy podłączacie bezpośrednio do kominka, czy tylko wylot kanału umieszczacie blisko kominka?

  5. #5

    Domyślnie

    Po konsultacji z gościem od kominków, u którego planuję zakup rurę dam wystającą z wylewki. Do tej rury podłączy się metalową. Wylot rury PVC mniej więcej na środku miejsca ustaiwnia kominka bliżej komina. Nie wiem czy jasno się wyraziłem?

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Witam! również pytałem speca od kominków- kanał może być umiejscowiony pod wylewką, w styropianie i ma wychodzić z wylewki jak najbliżej ściany (czyli również komina)na środku kominka. Cały kanał może być plastikowy bo on doprowadza tylko powietrze w okolicę kominka (pod kominkiem)i stamtąd, tak jak i powietrze z otoczenia, które tez sie tam znajduje jest ono zasysane do spalania. Kanał zarówno na zewnątrz jak i w miejscu wychodzenia z posadzki kończy się jakimś zamknieciem (kratką).Może to być rura kanalizacyjna "setka" lub kanał prostokatny plastikowy. Widziałem takie w Castoramie, chyba o wymiarach 60x120 z różnymi przejściami w kanał okrągły. Pozdr Tad (nie mogę się zalogować, nie wiem dlaczego?)

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    U nas położona jest "setka" jeszcze w warstwie piasku. Z jednej strony wychodzi pod kominkiem i będzie zakończona kratką z regulacją. Z drugiej po przejściu przez ścianę jest kolanko z "przejściem" na rurę prostokątną która schowana jest w styropianie i będzie zatynkowana. Zakończona oczywiście kratką na wys. ok 50 cm na ziemią (żeby śnieg nie zasypał).
    Są wkłady (np. Jotula) do których podłącza się rurę z powietrzem. Tu pewnie trzeba zrobić przejściówkę z plastiku na metal.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomasz36

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    O ile system "napowietrzania" kominka jest w miare klarowny to nie do konca jest dla mnie jasne czy chec zbudowania kominka w pokoju wymusza budowanie jakiegos specjalnego fundamentu, czy tez wystarczy zwyczajowa wylewka i na niej postawiony kominek?

  9. #9

    Domyślnie

    ja zrobiłem specjalny fundament. Kominek plus ewentualnie jakiś kamień są ciężkie i chyba nie ma co ryzykować, że się zapadną. Chyba, że wystarczy zbrojenie podłogi.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Chyba skorzystam z rady i zazbroję dodatkowo wylewkę nad kanałem. Tak naprawdę, to mam już jedną rurkę zrobioną na etapie fundamentów . NIestety wtedy nie planowałem na serio ogrzewania kominkiem i po poradach u licznych "fachowców" wstawiłem rurę fi75 . Teraz mysle o jutul-u i doprowadzeniu powietrza bezpośrednio do komory spalania i myślę jednak, że fi75 mi nie wystarczy. Co do fundamentu - to temat był niedawno drążony w oddzielnym wątku. Ja po konsultacjach z instalatorami zostawiam obszar pod kominek bez styropianu i wylewki. Przyjdą montować kominek, to sami sobie zaleją tak jak ma być.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony