dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 174

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???

    Witam
    No właśnie, jak wykonać wentylację grawitacyjną aby była ona skuteczna ? Czy jest to w ogóle możliwe. Zakładam, że tak, jednak większość nowobudowanych domów posiada właśnie takową i większość nie ma z nią problemu. Nie chciałbym aby w tym wątku nastąpiło udowadnianie wyższości Świąt Wielkiej Nocy (w.grawitacyjna) nad Świętami Bożego Narodzenia (rekuperator) lub odwrotnie - to już było wiele razy na forum. Jeżeli macie jakieś sprawdzone rozwiązania na wentylację grawitacyjną i zechcecie się nimi podzielić to będę bardzo wdzięczny.
    Pzdr
    Raf

  2. #2

    Domyślnie

    Jak realizujecie nawiew:
    1. w jakich pomieszczeniach najlepiej je umieszczać (z podziałem na parter,piętro) ?
    2. rozszczelnianie czy nawietrzaki w oknach - higrosterowane czy ciśnieniowe, montowane u góry czy u dołu okna ? Ponoć jeżeli okna mają wsp.infiltracji 0,5-1 to nawietrzaków nie trzeba montować ?
    3. nawiewniki ścienne - jakie rozwiązania w tym przypadku najlepiej się u Was sprawdziły ?
    4. czy w pokojach na piętrze/poddaszu stosujecie nawietrzaki czy są one raczej niepotrzebne ?
    5. czy grawitacyjne rozprowadzanie DGP (osobny kanał zew. do kominka) można traktować jako nawiew, zwłaszcza w pokojach na piętrze i w jakim stopniu ?

    Gdzie i jak realizujecie wywiew:
    6. kuchnia - wywiew na okap i osobno na pomieszczenie ?
    7. łazienka - wywiew grawitacyjny czy wspomagany mechanicznie, jeden czy więcej, jak to się ma do układu łazienka+sauna ?
    8. wc (bez okna) - chyba wywiew mechaniczny sterowany czasowo, higrosterowalnie ?
    9. spiżarnia, pomieszczenie techniczne (bez kotłów), garderoba - grawitacyjnie ?
    10. czy w pokoju z kominkiem należy zrobić osobny kanał went.z kratką mimo bezpośredniego doprowadzenia do kominka powietrza z zew. ?
    11. czy podcinacie drzwi w sypialniach czy raczej umieszczacie otwór/kratki nad drzwiami ?
    12. czy w pokojach/sypialniach na piętrze montujecie dodatkowo kratki wywiewne ?
    13. jakie stosujecie przekroje, kratki na jakiej wysokości i jak rozmieszczone w stosunku do komina/okien/drzwi

    Jeżeli ktoś ma jeszcze inne pomysły/gotowe rozwiązania wentylacji grawitacyjnej i byłby skłonny je tutaj opisać byłoby "fajowo" .
    Pzdr
    Raf

  3. #3

    Domyślnie

    Żadnych komentarzy, żadnych uwag, żadnych porad - chyba wszystkie nowobudowane domy robione są z wentylacją z odzyskiem ciepła albo Ci co mają wentylacyjną grawitację nie mają się czym chwalić lub żałują, iż nie zrobili rekuperacji ? Mam jednak nadzieję iż ktoś z cennymi poradami odnośnie w.grawitacyjnej się jednak znajdzie i pomoże mi odpowiedzieć na ww. pytania.
    Serdecznie pozdrawiam szanownych forumowiczów.
    Raf

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    .... moze moja wypowiedz nie spelni Twoich oczekiwan, ale wydaje mi sie ze podstawa lezy w dobrze zrobionym projekcie domu !
    Przekroje kanalów wentylacyjnych ( wazna takze wysokosc ) powinny byc odpowiednio dobrane do kubatury pomieszczen i umieszczone tak, aby wyloty kominów byly odpowiednio umieszczone i zapewnialy odpowiedni "cug".
    Reszta rzeczy o który wspominasz, to wazne, ale jednak "dodatki"
    do wentylacji grawitacyjnej.
    Pozdro
    J

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Ja mam wentylacje grawitacyjną we wszystkich pomieszczeniach.

    Nawietrzakow nie mam.

    Mam jednak GWC i DGP. Zimą GWC plus DGP zapewnia mi ciepłe, swieze powietrze i ogrzewanie domu ciepłem z kominka, gdy jestem obecy i pale w kominku.

    Gdy nie pale w kominku, kanały wentylacjyne i roznica cisnien, powoduje, że z GWC do budynku wyciągane jest w odpowiedniej ilosci swieze powietrze - bez szumu, bez prądu.

    Latem GWC plus DGP zapewni mi schłodzone, powietrze i nawiew wymuszony.

    Wiekszosc osob ma wentylacje grawitacyjną. Moim zdaniem idealne roziązanie to wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie, ale bez rekuperatora, ktory uwazam za całkowicie zbedny i moje doswaidczenia z uzytkowania mojego domu, potwierdziły moje wczesniejsze przypuszczenia.

    Kanały wentylacji grawitacyjnej mam z ceramicznej cegły pełnej - ona zapewnia najwyzszą stabilnosc temperatury przewodu kominowego i najlepiej sie sprawdza.
    Budownictwo to moja pasja

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za konkretne odpowiedzi
    Cytat Napisał KrzysiekS
    Mam jednak GWC i DGP. Zimą GWC plus DGP zapewnia mi ciepłe, swieze powietrze i ogrzewanie domu ciepłem z kominka, gdy jestem obecy i pale w kominku.

    Gdy nie pale w kominku, kanały wentylacjyne i roznica cisnien, powoduje, że z GWC do budynku wyciągane jest w odpowiedniej ilosci swieze powietrze - bez szumu, bez prądu.
    Rozumiem iż rolę nawiewu w Twoim domu pełnią przewody DGP z GWC (żwirowy czy rurowy (jakie fi i jaka długość)) poprzez komorę kominka i twierdzisz iż się to u Ciebie sprawdza - jest to dla mnie pozytywna informacja. Jeszcze tylko pytanko jak rozprowadzone są u Ciebie kanały DGP, jeden z kominka a potem rozdział do pokoi na poddaszu - kanały w podłodze ?

    Cytat Napisał KrzysiekS
    Latem GWC plus DGP zapewni mi schłodzone, powietrze i nawiew wymuszony.
    w jaki sposób chcesz zrealizować to wymuszenie (gdzie wentylator) ?
    Pzdr
    Raf

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał eRaf
    Jak realizujecie nawiew:
    5. czy grawitacyjne rozprowadzanie DGP (osobny kanał zew. do kominka) można traktować jako nawiew, zwłaszcza w pokojach na piętrze i w jakim stopniu ?

    Gdzie i jak realizujecie wywiew:
    6. kuchnia - wywiew na okap i osobno na pomieszczenie ?
    7. łazienka - wywiew grawitacyjny czy wspomagany mechanicznie, jeden czy więcej, jak to się ma do układu łazienka+sauna ?
    8. wc (bez okna) - chyba wywiew mechaniczny sterowany czasowo, higrosterowalnie ?
    9. spiżarnia, pomieszczenie techniczne (bez kotłów), garderoba - grawitacyjnie ?
    10. czy w pokoju z kominkiem należy zrobić osobny kanał went.z kratką mimo bezpośredniego doprowadzenia do kominka powietrza z zew. ?
    11. czy podcinacie drzwi w sypialniach czy raczej umieszczacie otwór/kratki nad drzwiami ?
    12. czy w pokojach/sypialniach na piętrze montujecie dodatkowo kratki wywiewne ?
    13. jakie stosujecie przekroje, kratki na jakiej wysokości i jak rozmieszczone w stosunku do komina/okien/drzwi

    Pzdr
    U mnie w tej chwili jako nawiew "robi" rura doprowadzająca powietrze do kominka (kominka jeszcze brak) wylot usytuowany przy podłodze w salonie na parterze.
    Wywiew:
    Ad6. Kuchnia okap mechaniczny + grawitacyjnnie - kratka częsciowo zasłonięta meblami zostało 5x14 cm.
    Ad7. Łazienka parter (kabina prysznicowa, brak okna) wywiew mechaniczny sterowany fotokomórka+ higrosterowanie+funkcja wc. Na saunie się nie znam
    Ad8 patrz ad7
    Ad9 Garderoba podasze grawitacyjnie kratka 14x25 cm (nie wiem po jaką cholerę taką mi zrobili) połowa zasłonięta
    Ad10. Trzeba robić ponieważ takie są wymogi zdaje się. chodzi o wywiew a nie nawiew więc doprowadzenie powietrza nie załatwia sprawy.
    Ad11. W sypialniach drzwi nad podłogą ok 1,5-2cm brak kratek czy szczelin wentylacyjnych
    Ad12. Nie montowane. Zaobserwowałem że przy zamkniętych drzwiach na noc w sypialni jest za mała wymiana powietrza.
    Ad13. Otwory wentylacyjne:
    - Salon przy kominku 14x14
    - łazienka dół 14x14
    - kuchnia 2 kanały 14x14
    - garderoba 14x25
    - łazienka góra 14x20

    pzdr

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekS
    Ja mam wentylacje grawitacyjną we wszystkich pomieszczeniach.

    Nawietrzakow nie mam.

    Mam jednak GWC i DGP. Zimą GWC plus DGP zapewnia mi ciepłe, swieze powietrze i ogrzewanie domu ciepłem z kominka, gdy jestem obecy i pale w kominku.

    Gdy nie pale w kominku, kanały wentylacjyne i roznica cisnien, powoduje, że z GWC do budynku wyciągane jest w odpowiedniej ilosci swieze powietrze - bez szumu, bez prądu.

    Latem GWC plus DGP zapewni mi schłodzone, powietrze i nawiew wymuszony.

    Wiekszosc osob ma wentylacje grawitacyjną. Moim zdaniem idealne roziązanie to wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie, ale bez rekuperatora, ktory uwazam za całkowicie zbedny i moje doswaidczenia z uzytkowania mojego domu, potwierdziły moje wczesniejsze przypuszczenia.

    Kanały wentylacji grawitacyjnej mam z ceramicznej cegły pełnej - ona zapewnia najwyzszą stabilnosc temperatury przewodu kominowego i najlepiej sie sprawdza.
    Czy możesz uzasadnić dlaczego rekuperator jest zbędny

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi
    Cytat Napisał YEYO
    U mnie w tej chwili jako nawiew "robi" rura doprowadzająca powietrze do kominka (kominka jeszcze brak) wylot usytuowany przy podłodze w salonie na parterze.
    czy docelowo chcesz zrealizować nawiew tylko przez tą "rurę" i dalej DGP ? Jak szczelne masz okna, jakie U, rozumiem że nawietrzników w oknach na razie nie przewidujesz ?
    Pzdr
    Raf

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar janzar
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    ŚWIDNICA
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    719

    Domyślnie Re: Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???

    Cytat Napisał eRaf
    Witam
    No właśnie, jak wykonać wentylację grawitacyjną aby była ona skuteczna ? Czy jest to w ogóle możliwe. Zakładam, że tak, jednak większość nowobudowanych domów posiada właśnie takową i większość nie ma z nią problemu. Nie chciałbym aby w tym wątku nastąpiło udowadnianie wyższości Świąt Wielkiej Nocy (w.grawitacyjna) nad Świętami Bożego Narodzenia (rekuperator) lub odwrotnie - to już było wiele razy na forum. Jeżeli macie jakieś sprawdzone rozwiązania na wentylację grawitacyjną i zechcecie się nimi podzielić to będę bardzo wdzięczny.
    Pzdr
    oto najlepsza odpowiedż na tak postawione pytanie i osobiście polecam pod rozwagę aby nie rezygnować lub zapominać o doprowadzeniu rury do kominka bo to się może żle skończyć

    http://www.aereco.com.pl/firma.php
    http://www.aereco.com.pl/firma.php

    pozdrawiam janzar
    tanio rzadko znaczy dobrze ,dlatego nie raz trzeba zapłacić dwa razy

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał eRaf
    Dzięki za odpowiedzi
    Cytat Napisał YEYO
    U mnie w tej chwili jako nawiew "robi" rura doprowadzająca powietrze do kominka (kominka jeszcze brak) wylot usytuowany przy podłodze w salonie na parterze.
    czy docelowo chcesz zrealizować nawiew tylko przez tą "rurę" i dalej DGP ? Jak szczelne masz okna, jakie U, rozumiem że nawietrzników w oknach na razie nie przewidujesz ?
    Pzdr
    Jeżeli się uda to tylko przez to doprowadzenie. Po montażu kominka zobaczę czy nie mam wstecznego ciągu i wtedy zdecyduje. Może coś wymyślę oryginalnego Okna PVC szczelne M&S U=1.1. Wywietrzników nie przewiduje ale kto wie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Wentylator mam umieszczony w piwnicy, cciągnie on powietrze z GWC i pcha do strefy wokol kominka. Dalej powietrze jest rozprowadzane kanałami DGP.

    Rekuperator jest zbedny, dyskusja na ten temat była juz w innym wątku i nie chce przytaczac tych samych wypowiedzi. Podsumowujc, zyski, dzieki oszczednosci energii uzyskane przez rekuperator nie pokryją kosztów związanych z zakupem rekuperatora i jego eksploatacją. Lepiej wiec swieze powietrze zapewnic sobie rurą do kominka, a jeszcze lepiej z GWC. Zuzyte powietrze mozna spokojnie wyrzucic kominem wentylacyjnym i darowac sobie ten cały odzysk, ktory w ostatecznym rozrachunku jest nieopłacalny

    Zainteresowanych odsyłam do starych wątkach o rekuperacji oraz "gruntowy wymiennik ciepła inaczej".
    Budownictwo to moja pasja

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    e Rafał,

    kanał fi 200 dostarcza powietrze do strefy wokol kominka. Parter ogrzewam w ten sposob, że pod wkladem Tarnava jest kratka, tą kratką wydobywa sie powietrze owiewając wkład od spodu. Powietrze owiewające wkład od gory i z boku, kierowane jest do dwoch przewodow ogrzewających pokoj na parterze (przejscie tylko przez sciane) oraz salon (wyjscie z obudowy kominka).

    Ponad kominkiem, w obudowie mam przejscie przez strop dwoma rurami fii 200. Tam nastepuje podział, do pokoi najblizej polozonych, przejscie przez sciane, do pokoi dalej polozonych, rura fi 200 idzie na strychu. Do kazdego pomieszczenia nawiew dostarcza rura fi 100 i anemostat. Regulacje zapewniają przepustnice.

    GWC mam rurowy, prawie 50 mb rury kanalizacyjnej fi 200.
    Budownictwo to moja pasja

  14. #14

    Domyślnie

    Trafiłem na ulotkę reklamową wyciągowego wentylatora dachowego, montowanego na szczycie komina.
    Wyposażony w czujnik ciągu.
    Co pół godziny wentylator wyłącza się i jeśli czujnik ciągu wykazuje brak ciągu (lub ciąg niedostateczny), to wentylator włącza się na następne pół godziny.
    Jeśli jest ciąg grawitacyjny to wentylator się nie włącza, aż do wystąpienia braku ciągu.
    Zaletą jest bezgłośność wentylatora.
    Koszt urządzenia, jak pamiętam - spory. No i trzeba doprowadzić kabelek na szczyt komina.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Moim zdaniem, ten wentylator jest zbedny. Gdy dostarczysz 100 m3 powietrza do budynku, 100 m3 go opusci. Nalezy jednak tak ustawic wentylacje, aby powetrze wchodziło i wychodziło w takiej ilosc i tam, gdzie trzeba.
    Budownictwo to moja pasja

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rogi

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    426
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    mam kratkę pod sufitem w salonie. Gdy nie ma ciągu i powietrze wtłaczane jest do środka pomieszczenia (bardzo nieprzyjemne) to na kratce zbiera się woda i czasem troche ścieknie pościanie. Szukam właśnie pomysłu jak temu zaradzić. Najprościej byłoby zamurować kratkę, ale nie wiem czy warto. W chwili obecnej nie mam kominka. Salon mam połaczony z kuchnia gdzie sa kratki, ale tam powietrze nie jest wtłaczane do środka. W łazience też jest kratka i powietrze też nie jest wtłaczane do środka. Czy ktoś wie dlaczego akurat w salonie tak sie dzieje, gdzie komin jest najwyższy? Jak otworzę okno to oczywiście ciąg powstaje prawidłowy, ale nie mozna pozwolić sobie na ciągłe otwieranie okna. Szczeliny wentylacyjne nie pomagają.
    Co zrobić?
    Kto szuka nie błądzi!

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Musisz zapewnic, stały, chocby niewielki napływ swiezego powietrza.

    Ten problem nie wystepuje gdy do domu jest doprowadzone z zewnątrz powietrze do kominka, ale nie szczelną rurą.

    Aby kanał zaczął działac prawidłowo, po zapewnieniu dostepu swiezego powietrza do budynku oddzielną rurą, nawiewnikami, rozszczelnieniem itp., trzeba na pewien czas zapewnic taką ilosc powietrza, aby ten kanał ze wstecznym ciągiem zaczął działac prawidłowo i sie ogrzał, oraz np. przymknąc inne kratki, dla jego wzbudzenia.

    Gdy raz sie ustabilizuje wentylacje grawitacyjną, to potem działa jak nalezy.
    Budownictwo to moja pasja

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar janzar
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    ŚWIDNICA
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    719

    Domyślnie wentylacja

    Cytat Napisał rogi
    mam kratkę pod sufitem w salonie. Gdy nie ma ciągu i powietrze wtłaczane jest do środka pomieszczenia (bardzo nieprzyjemne) to na kratce zbiera się woda i czasem troche ścieknie pościanie. Szukam właśnie pomysłu jak temu zaradzić. Najprościej byłoby zamurować kratkę, ale nie wiem czy warto. W chwili obecnej nie mam kominka. Salon mam połaczony z kuchnia gdzie sa kratki, ale tam powietrze nie jest wtłaczane do środka. W łazience też jest kratka i powietrze też nie jest wtłaczane do środka. Czy ktoś wie dlaczego akurat w salonie tak sie dzieje, gdzie komin jest najwyższy? Jak otworzę okno to oczywiście ciąg powstaje prawidłowy, ale nie mozna pozwolić sobie na ciągłe otwieranie okna. Szczeliny wentylacyjne nie pomagają.
    Co zrobić?

    http://www.aereco.com.pl/firma.php
    tanio rzadko znaczy dobrze ,dlatego nie raz trzeba zapłacić dwa razy

  19. #19

    Domyślnie

    O tym, że nawiewniki higrosterowane zbyt mocno wyziębiają już ktoś wcześniej pisał na forum. Jak to się ma z nawietrzakami ciśnieniowymi, jakie są Wasze drodzy Forumowicze praktyczne doświadczenia ? Polecilibyście higosterowane czy ciśnieniowe i jakiej firmy ? Janzar to że Ty polecasz ae..co już chyba wszyscy wiemy nie tylko z tego wątku
    Pzdr
    Raf

  20. #20

    Domyślnie

    Prawda jest tak że jesli nawiewasz powietrze z zewnątrz to musisz je podgrzać np nagrzewnica wodna lub elektryczna. Jeśli tego nie zastosujesz to szybko wyziębisz dom. Oczywiście jeśli nie bierzesz pod uwagę rekuperatora....

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony