dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 174
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Witek P,

    prosze Cie, chyba kolejny raz, nie wrzucaj wszedzie tego rekuperatora - zbednego i całkowicie nieuzasadnionego ekonomicznie urządzenia.

    Juz zaczynam myslec, ze jestes dystrybutorem tych urządzen w rejonie z ktorego pochodzisz. Gdybys był projektantem, wiedzialbys, że ich instalacja w domu jednorodzinnym jest niecelowa.
    Budownictwo to moja pasja

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Nie mylilem sie, faktycznie zajmujesz sie dystrybucją tych urządzen. dlatego Twoje wypowiedzi są w tym stylu.

    Moze jednak lepiej nie umieszczaj ich na stronie o wymianie doswiadczen, lecz w "ogłoszeniach drobnych"
    Budownictwo to moja pasja

  3. #23

    Domyślnie

    Rozumiem, że jako prawnik doskonale znasz zagadnienia związane z problematyką wentylacji.... . Musisz jednak zrozumieć, że skoro jak zauważyłeś, zawodowo zajmuję sie między innymi rekuperacją, to jestem do niej przekonany. A poza tym nie reklamuje się, tylko dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na jakiej podstawie uważasz, że "rekuperator to zbędne i całkowicie nieuzasadnione urządzenie"?

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Witek P

    Ja dziele sie doswiadczeniami związanymi z uzytkowaniem mojego wlasnego domu.

    Jestem neutralny, gdyz nie mam zadnego interesu w takim lub innym wyborze dokonanym przez uzytkownikow Forum.

    Przytaczam tresc mojego postu z 6 lutego 2002 roku. Od tamtej pory ceny troche wzrosły, bardziej jednak prądu, niz gazu, srednio o 10 %, ale idea rozwazan jest dalej aktualna, potwierdzają ją rowniez ostatnie posty na forum.

    Uwazam, że zakup rekuperatora jest zbedny z nastepujących powodow:

    Wymiana rzeczywista 100m3 przez 24 godz na dobe przez 6 miesiecy. W badanych domach jednorodzinnych nie stwierdzono wiekszej rzeczywistej potrzeby wentylacji w dluzszym okresie czasu. Rowniez uzytkownicy reku coraz czesciej piszą, że gdy icch nie ma w domu, rekuperator nie działa. Gdy są, jego czas pracy jest krotki.

    Zakladam srednio, że nastąpi ogrzanie powietrza w rekuperatorze o 20C, na czym zaoszczedzamy 0,66 KWh na 100m3
    Do napedu uzywamy wentylatorow o srednim poborze mocy 0,1 KWh, przy czym 1Kwh kosztuje 0,311 zł.
    Do ogrzania budynku uzywamy gazu zimnego, przy czym 1KWh kosztuje 0,11 zł, gdyz 1m3 kosztuje 1,05 zł.

    Moje wyniki to przez okres 6 miesiecy:
    Zysk z ogrzania powietrza przez rekuperator 2946 KWh, na czym zaoszczedzilismy 310 m3 gazu o wartosci 324 zl.
    Zuzycie prądu to 446 KWh o wartosci 139 zł.

    Saldo 185 zlotych oszczednosci przez okres 6 miesiecy.

    Pozwala nam ten zakup rekuperatora na zwrot wlozonych pieniedzy, w okresie 10 lat, przy koszcie pieniądza 7,5%, tylko wtedy gdy cala ta instalacja nie będzie kosztowala ze wszystkim wiecej niż 1500 zlotych.

    Stąd wiem dlaczego w Niemczech konieczne są dotacje na rekuperatory, lub rekuperatory montuje się w domach modelowych oraz instytutach badawczych.

    Rekuperatory montuje się tam gdzie to jest ekonomicznie opłacalne, gdzie wentylacja jest intensywna a cieplo emitowane przez uzytkownikow budynku jest znaczne, np. obiekty handlowe.

    W pozostałych przypadkach lepiej montowac wentylacje grawitacyjną z zapewnieniem dopływu powietrza z zewnątrz, niz "oszczedzac" montując rekuperator, ktorego rzeczywisty koszt jest wyzszy niz osiągniete zyski z oszczednosci energii.

    Prosze jeszcze zwrocic uwage, że jak napisał jeden z uzytkownikow reku, awaria wentylatora powoduje powstanie szybkiego zaduchu z powodu całkowitego braku wentylacji.

    Problem ten nie wystepuje w domach z wentylacją grawitacyjną, szczegolnie gdy zapewniono dostep swiezego powetrza np. w strefe wokol kominka lub za pomocą przewodow DGP z instalacji GWC (tak ja mam u siebie).
    Budownictwo to moja pasja

  5. #25

    Domyślnie

    KrzyśkuS,
    Ton Twojej wypowiedzi przypomina mi wystąpienia twoich kolegów-prawników w Sejmie :
    Przemożna chęć walki na słowa znacznie przewyższa znajomość zagadnień, których ta walka dotyczy.
    Udział każdego profesjonalisty, jakim jest WitekP, na tym forum jest zawsze pożądany - choć obarczony celami komercjalnymi.
    To co nazywamy tu na forum "Rekuperator", jest w istocie rzeczy centralą wentylacyjną nawiewno-wywiewną z rekuperacją, z możliwością wyłączenia tej rekuperacji poprzez wkładkę letnią
    Jeżeli by rozpatrywać ekonomiczność samej rekuperacji w stosunku do kosztu całej centrali wraz z kanałami - to miałbyś rację : to się nie opłaca.
    Ale są jeszcze inne zalety :
    - Czystość (filtrowanie) powietrza
    - Zachowanie ciśnienia wewnątrz domu na poziomie zbliżonym do zewnętrznego, a więc umożliwienie pracy kominka i kotła atmosferycznego
    - Gwarancja dużej ilości świeżego powietrza.
    Kryterium ekonomiczne nie jest jedynym i decydującym czynnikiem.
    Osobiście jestem przekonany do zastosowania "Rekuperatora" o małej wydajności, na poziomie zdrowotnego minimum, dla stałych mieszkańców domu.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Zbigniewie,

    zgadzam sie z Tobą w pełni, że nalezy zapewnic dostep swiezego powietrza i nalezytą jego wymiane.

    Swieze powietrze w domu mozna uzyskac nie tylko przez centrale nawiewno-wywiewną z rekuperatorem, ale rowniez przez centrale nawiewną - sam wentylator plus filtr oraz zestaw kanalow służący zimą jako DGP (tak ja to wykonałem u siebie).

    Zuzyte powietrze mozemy sobie spokojnie wyrzucic kanalami wentylacji grawitacyjnej, ktora działa cicho i bezawaryjnie przez cały rok, a szczegolnie dobrze w okresie zimowym. Zimą wentylacja grawitacyjną wyrzuci tyle powietrza, ile do domu dostarczymy np. z GWC lub za pomocą samego wentylatora.

    Istotą oszczedzania energii z wentylacji jest jej sterowalnosc, a to zapewnia nam rowniez wentylacja nawiewna oraz kanały wentylacyjne - grawitacyjne.

    O wentylacji grawitacyjnej jest tez ten wątek.
    Budownictwo to moja pasja

  7. #27

    Domyślnie

    Z nieprzekonywalnymi trudno argumentować…

    Jak wiesz sam ilość świeżego powietrza higienicznego w domach jednorodzinnych (łazienki i kuchnie) ZNACZNIE przekracza zapotrzebowanie 100m3/h więc trudno pisać nt rzeczywistych oszczędności
    Każdy laik patrzy na wentylację z rekuperacją przez pryzmat oszczędności – a tutaj mamy aspekt HIGIENICZNO -SANITARNY jako NAJWAŻNIEJSZY. Rekuperacja jest na drugim stopniu ważności
    Tutaj należy także wspomnieć o WILGOTNOŚCI , którą należy usunąc z domu – jak mamy ja usunąć z domu przy 100m3/h powietrza?

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Witek P,

    prosze, przekonaj mnie, gdyz zwątpiłem w sens rekuperacji, choc kiedys byłem jej gorącym zwolennikiem i poznałem dokładnie oferte na rynku, jak rowniez opracowania dotyczące badan powietrza i zuzycia energii na wentylacje w roznych budynkach.

    W kuchni włączamy drugi bieg na wyciągu kuchennym i osiągamy około 200m3 na godzine. Na trzecim biegu u mnie jest ponad 340 m3 na godzine. Jest to jednak tylko chwilowe zapotrzebowanie na znaczną wentylacje. Chyba kazdy ma wyciąg kuchenny. Zresztą wiele pisano o tym, aby oparow z kuchni nie puszczac przez rekuperator bo sie szybko zanieczysci.

    Nie potrzebna jest wiec cała centrala wentylacyjna.

    Podobnie w łazience i WC, wentylatory pojedyncze pracujące gdy zajdzie taka potrzeba, radzą sobie znakomicie.
    Budownictwo to moja pasja

  9. #29

    Domyślnie

    WITEK P.
    JESTES SPECEM OD MECHANICZNEJ - DOBRZE, ALE WYKAZ SIE ZROZUMIENIEM SLOWA PISANEGO.
    tematem tego watku jest
    Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    KrzysiekS. Wałkowane to było w innych wątkach. Jednym się nie opłaca innym się opłaca wentylacja z odzyskiem ciepła. Nie każdy dom jest klonem twojego.

  11. #31

    Domyślnie

    Jeśli zrobi się uczciwy, bez naciągania rachunek ekonomiczny to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w budynku jednorodzinnym nie opłaca się. Zwrot nakładów nie nastąpi nigdy lub po wieleu wielu latach tuż przed wymianą instalacji. Zresztą wentylację mechaniczną zaczęto wprowadzac do domów jednorodzinnych wcale nie z powodów ekonomicznych. Wentylację mechaniczną z odzyskiem zaczęto stosować w pewnych rodzajach budynków jako swojego rodzaju wybieg w celu spełnienia wskaźników zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. To taki kruczek techniczny w odpowiedzi na przepisy wprowadzone w Niemczech w 1995r. W innym przypadku nikt by sobie głowy i portfela nie zawracał wentylacją mechaniczną. Oczywiście tyczyło to tylko specyficznych sytuacji. Później to juz tylko marketing firm które zwietrzyły interes w handlu, odpowiednia propaganda i dorabianie teorii do tego marketingu.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Zrób taki uczciwy rachunek ekonomiczny.

  13. #33

    Domyślnie

    Przypominam temat wątku :
    Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???


  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Fiolek. Nie chciałbyś zobaczyć uczciwego rachunku ekonomicznego ile naprawdę kosztuje skuteczna wentylacja grawitacyjna?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    wlasnie - powrocmy
    Na przykladzie mojej chalupy gdzie architekt zaprojektowal w kazdym pomieszczeniu kanal wentylacyjny. Gdy budowalem dom cicho bylo o tych wynalazkach nad ktorych sensem lub bezsensem tu poza tematem watku dyskutujecie a stworzonym innym, specjalnie dla tego tematu
    Obserwacja mej chalupy. Aaaa...wazna informacja - okna szczelne, brak nawietrzakow, mikrowentylacji uszczelka, domownicy tj. ja i byla zona lubiacy swierze powietrze dosc czesto wietrzacy poprzez otwieranie okna czy tez rozszczelnianie mechaniczne w klamce. I wyglada to tak ze wszystko dzialalo OK w momencie rozszczelnienia okien. Przy ich zamknieciu zawsze pojawial sie jeden kanal ktory jako nawiew zaczynal pracowac. Kolejnej zimy przeprowadzilem doswiadczenie - czesc kanalow zakeilem papierem - realnie wszystkie poza lazienka, wc, kuchnia, kotlownia i salonem. Tu zaskoczenie - odczuwalny mikroklimat w mieszkaniu nie ulegl zmianie - podkreslam - odczuwalny przez nas - w 100% subiektywny. Skonczyl sie klopot z powstawaniem zwrotnego ciagu do pomieszczenia z jednym wyjatkiem - wlaczenie dosc sprawnego wyciagu w kuchni powodowalo jednak nawiew powietrza kanalem z Wc (pomieszczenie najblizsze kuchni). Pozostawienie rozszczelnionego okna od razu to zjawisko usuwalo. W wyniku tych obserwacji doszedlem do wniosku iz stosowanie tak rozbudowanego systemu wentylacji jakby nie mialo sensu. I tak wiekszosc z nas wychowana w blokach (choc nie tylko tam) przyzwyczajona jest do wietrzenia pomieszczen otwierajac okna. I to w wiekszosci wypadkow do tej pory bylo dla nas sposobem wystarczajacym i przez organizm tolerownym. Oczywiscie w sytuacji gdy mamy kkominek itp. elementy o duzym zapotrzebowaniu powietrza dla prawidlowego procesu spalania powinny miec wlasne kanaly doprowadzajace powietrze do spalania a nie by czerpaly je z wnetrza chalupy bo wtedy zawsze wentylacja zamieni sie w system nawiewny
    To tyle z mych obserwacji
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  16. #36

    Domyślnie

    Właśnie Jezier w tym rzecz że się nie da zrobić uczciwego rachunku aby wyszło że się opłaci wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w domku jednorodzinnym. Jedyne rachunki, które wskazują, że jest jakaś szansa to tendencyjne wyliczenia firm, które z tego się utrzymują. Ale to sprawa oczywista ,że tak być musi.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Bardzo chciałam mieć dobrze wentylowany dom (taki był mój dom rodzinny, teraz dusimy się w bloku). A że jestem tradycjonalistką - miało być - i jest - mechanicznie. Różnica poziomów dość duża - vide mój dom. W każdym pomieszczeniu wywiew. Nawiewy trzy - nawiewnik Aereco w salonie, szczelna rura do kominka z zewnątrz i kratka nawiewowa w kotłowni.
    Wywiew także w garderobie przy sypialni na górze,
    Efekt? Wyssać człowieka może. Hula i świszcze pocałej pustej chałupie. Dziś zatkaliśmy ten wywiew w garderobie i przytkaliśmy częśc kanałów wentylacyjnych. Zobaczymy, czy zmienią się parametry wilgotnościowe obiektywne (higrometr) i nasze subiektywne odczucia. Klej do parkietu chyba i tak nam wywieje.
    Podsumowując - chyba z tą wentylacją przesadziliśmy. Ale myślę sobie, że lepiej mieć co zatykać, niż na odwrót. No i dzieki Forum wyszło, że mamy bezsensowny nawiew z kominka z jednej strony (nawiewy idą po bokach) - tuż pod kratką wentylacyjną. Dużo się nie da zrobić, ale przekujemy wlot do wentylacji na sąsiednią ścianę komina.

  18. #38

    Domyślnie

    Jezier napisal:
    Fiolek. Nie chciałbyś zobaczyć uczciwego rachunku ekonomicznego ile naprawdę kosztuje skuteczna wentylacja grawitacyjna?
    pewnie żebym chciał

    Ale nie chcę na tym wątku kolejnej "wojny światowej", wolałbym poczytać o ciekawych pomysłach na wentylację grawitacyjną, lub doświadczeniach i eksperymentach jakie przeprowadza abromba

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ha, zostałam nazwana eksperymentatorką!!
    Ale u mnie naprawdę jest taki ciąg, że wentylacja może robić jako pas startowy do wylatywania na miotle przez komin.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał WITEK P.
    Prawda jest tak że jesli nawiewasz powietrze z zewnątrz to musisz je podgrzać np nagrzewnica wodna lub elektryczna. Jeśli tego nie zastosujesz to szybko wyziębisz dom. Oczywiście jeśli nie bierzesz pod uwagę rekuperatora....
    Cóż za "straszna wydumka" biorąc pod uwagę iż dyskutujemy o wentylacji grawitacyjnej.
    Jeżeli chodzi o wyziębienie to wierząc tylko marketingowej ofercie są już systemy okienne, które ponoć rozwiązały ten problem np. Gealan (GECCO - GEalan Clima COntrol) - klapka IQ lub System KBE ClimaBox (samoregulujący się wywietrznik ograniczający przepływ powietrza przy zbyt silnym wietrze z możliwością zastosowania filtrów, np. przeciw pyłkom). Przy okazji jeżeli ktoś posiada takie systemy to pls o weryfikację ich skuteczności nawiewu bez wyziębiania.
    Czy znacie producentów okien drewnianych, którzy w swojej ofercie mają podobne rozwiązania jak ww. ?
    Pzdr
    Raf

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony