dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 502 z 652
Pokaż wyniki od 10.021 do 10.040 z 13036
  1. #10021

    Domyślnie

    Cytat Napisał m&m0123 Zobacz post
    Taki mały offtop... trzeci sezon kominkowy powoli zamykam i nie wyobrażam sobie zimowych wieczorów bez kominka to tyle
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #10022

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    A przypadkiem na takie coś się natknąłem :
    A po co to wklejasz? Podobny poziom mądrości do nich reprezentujesz, że się nimi podpierasz? Mój znajomy żałuje, że tak późno wyciął DPFa i co w związku z tym?


    Ja na ich miejscu kupiłbym mały generator, nie dość, że miałbym ciepło z gazu, to jeszcze prąd w domu. Może kiedyś dojdą do tego.

  3. #10023
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    ........ Z ich opowiesci wiem czy chcą miec kominki czy tez nie, trend tez jest na nie....
    To się zgadza, też wyraźnie to odczuwamy, szybciej dziś domek ma rekuperację jak kominek. Ten sposób życia/palenia wybierają coraz bardziej świadomi swych potrzeb inwestorzy, na pewno nie jest to już niezbędny element domu- bo w projekcie jest komin. Niezdecydowani czytają fora i podejmują świadomą decyzję, ale pozostaje grono (obojętny w tym poście odsetek), którzy są ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój, kochają ciepło paleniska, doceniają walory tego najstarszego źródła ciepła i im nie róbmy wody w mózgu, MOŻNA MIEĆ DZIAŁAJĄCY DOBRZE KOMINEK, tani w eksploatacji, ale wymagający od inwestora świadomych i mądrych decyzji przy wyborze i eksploatacji- sterownik za użytkownika wszystkiego nie zrobi, trzeba włączyć też mózg.Zapraszamy na naszą stronę https://www.kominkibcs.pl/
    Ostatnio edytowane przez BCS ; 23-06-2019 o 09:35

  4. #10024

    Domyślnie

    Cytat Napisał BCS Zobacz post
    MOŻNA MIEĆ DZIAŁAJĄCY DOBRZE KOMINEK, tani w eksploatacji, ale wymagający od inwestora świadomych i mądrych decyzji przy wyborze i eksploatacji- sterownik za użytkownika wszystkiego nie zrobi, trzeba włączyć też mózg.
    Bożeeee !! gdzieś Ty sie uchował !?!! więcej takich ! WIĘCEJ !!



    EDIT

    choc z tym sie nie do konca zgadzam :"ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój" dla mnie 4 szczapy drewna to nie kotłownia
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 17-04-2019 o 20:38
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  5. #10025

    Domyślnie

    Cytat Napisał BCS Zobacz post
    którzy są ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój, kochają ciepło paleniska, doceniają walory tego najstarszego źródła ciepła i im nie róbmy wody w mózgu,
    To że coś jest starsze czy najstarsze nie znaczy, że jest odpowiednie do dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takiej koncentracji ludności. W tym jest problem. Jak każdy zacznie smrodzić kominkiem, to nie ma czym oddychać. Co innego chata na uboczu, a co innego w zabudowanych terenach miejskich i podmiejskich.

    BTW stare silniki spalinowe i parowe też mają swój urok, co nie zmienia faktu, że smrodzą jak lokomotywy. i jakby współczesny ruch się odbywał za ich pomocą to byśmy się wszyscy podusili.

  6. #10026

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Bożeeee !! gdzieś Ty sie uchował !?!! więcej takich ! WIĘCEJ !!



    EDIT

    choc z tym sie nie do konca zgadzam :"ZDECYDOWANI na kotłownie w dużym pokój" dla mnie 4 szczapy drewna to nie kotłownia
    I emisja smrodu w postaci produktów pirolizy przez komin to nie trucie, bo truje tylko SOx i rtęć.

  7. #10027
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    To że coś jest starsze czy najstarsze nie znaczy, że jest odpowiednie do dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takiej koncentracji ludności. W tym jest problem. Jak każdy zacznie smrodzić kominkiem, to nie ma czym oddychać. Co innego chata na uboczu, a co innego w zabudowanych terenach miejskich i podmiejskich.

    BTW stare silniki spalinowe i parowe też mają swój urok, co nie zmienia faktu, że smrodzą jak lokomotywy. i jakby współczesny ruch się odbywał za ich pomocą to byśmy się wszyscy podusili.
    przez moją wioskę ( 15km od centrum Poznania) przejeżdża parowozik kilka razy dziennie w sezonie wiosna lato i to mi nie przeszkadza tak jak kominki
    http://koleje-wielkopolskie.com.pl/2...uz-od-15-maja/
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #10028

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    przez moją wioskę ( 15km od centrum Poznania) przejeżdża parowozik kilka razy dziennie w sezonie wiosna lato i to mi nie przeszkadza tak jak kominki
    http://koleje-wielkopolskie.com.pl/2...uz-od-15-maja/
    Żeś podał przykład. Przecież to muzeum na kołach.

    Mnie piec kaflowy czy pokaz pracy parowej maszyny wyciągowej w skansenie też nie.

    Niektórym się wydaje, że to co dawne to dobre, a co nowoczesne to złe. Zapominają, że np. dzięki katalizatorom w samochodach emitują one kilkadziesiąt(!) razy mniej zanieczyszczeń.

    Branża motoryzacyjna czy przemysłowa zrobiła olbrzymi krok na przód w kategorii czystości.

    A ogrzewanie domowe kominkiem? Krok w tył. Dawniej piece domowe miały małe komory spalania i dużą akumulacje - można było hajcować na full i osiągać wysokie temperatury. Ciepło przejmowały cegły. Dzisiaj wielkie kominki jadą na skręconym powietrzu żeby dłużej się paliło i część lotnych substancji pirolizy idzie w komin.

    Nie postęp, a regresja.

  9. #10029

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Jaszczomb ja naprawde nie chce ciebie obrazac, staram sie jak moge.
    tak tylko na marginesie, chciałem zauważyć, że cos takiego j.w. w cytacie jest chamskie i prostackie i jeszcze - chyba nawet niezgodne z regulaminem forum.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #10030
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    @muchenz a ja kto jest z krokiem w kierunku taniości samochodów i ich bezawaryjność. Bo eko sobie możesz wsadzić jeśli coś nie jest tanie i beza awaryjne.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #10031

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    tak tylko na marginesie, chciałem zauważyć, że cos takiego j.w. w cytacie jest chamskie i prostackie i jeszcze - chyba nawet niezgodne z regulaminem forum.
    Jaaaaasne ,tak tylko na marginesie to jest elokwentne i zgodne z regulaminem :
    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Umiesz Ty wogóle liczyć? .
    Przypomne ze zadnie :" ja naprawde nie chce ciebie obrazac" jest własnie odpowiedzią na powyższe.
    To co piszesz drogi kolego to czystej wody schizofrenia : "Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy" (H.Sienkiewicz " W pustyni i w puszczy" )

    Policzymy te NOx z tych "trujacych" kominków vs ile NOx wylatuje z tych 70% pieców weglowych?
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 18-04-2019 o 06:20
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  12. #10032
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    bpis

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    289

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    tak tylko na marginesie, chciałem zauważyć, że cos takiego j.w. w cytacie jest chamskie i prostackie i jeszcze - chyba nawet niezgodne z regulaminem forum.
    W pełni popieram!
    Przekręcanie nagminne nicków jest wyjątkowo prostackie i lekceważące i świadczy o bezsilności przekręcającego!

  13. #10033
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    To że coś jest starsze czy najstarsze nie znaczy, że jest odpowiednie do dzisiejszych czasów. Kiedyś nie było takiej koncentracji ludności. W tym jest problem. Jak każdy zacznie smrodzić kominkiem, to nie ma czym oddychać. Co innego chata na uboczu, a co innego w zabudowanych terenach miejskich i podmiejskich.

    BTW stare silniki spalinowe i parowe też mają swój urok, co nie zmienia faktu, że smrodzą jak lokomotywy. i jakby współczesny ruch się odbywał za ich pomocą to byśmy się wszyscy podusili.
    Dużo prawdy w tym poście, ale ustosunkuje się do tego, owszem w centrach miast, ba nawet na zaludnionych obrzeżach, może powinny obowiązywać pewne ograniczenia, może nie powinno się tak skupiać domków jednorodzinnych, bo się robią blokowiskami tylko w innej formie, zawsze zostaje morze pytań, ale tak jak trwa dyskusja o ekologii w nieekologicznie działając świecie biznesu i konsumpcjonizmu, gdzie omija się przepisy produkując i utylizując poza państwami rozwiniętymi, to taka sama pseudo ekologia, jak palenie węglem w Bełchatowie i banan na ustach w pod Warszawą -bo mam czyste powietrze kosztem prawie 50% strat na przesyle, będzie górowała nad faktami. Owszem i mi nieprzyjemnie jak sąsiedzi w moje wiosce podkadzając powietrze-czuje to, ba nawet często wychodziłem na zewnątrz i przyglądałem się jak jest z moim kominem, czy czasem nie daje on do wiwatu, a tam prawie bezdymna smuga strumienia ciepła unosząca się z wiatrem. Palę suchym drewnem, codziennie (lub w miarę potrzeby), intensywnym ogniem, 2-3h, ładując bufor ciepła na resztę doby, komin wyizolowany, odgórne spalanie- nic nie śmierdzi, nic nie dymi.
    Od znajomego, na moje pytanie czemu pali mokrym drewnem w odpowiedzi otrzymałem:Bo się dłużej pali. Mały dom, duże palenisko -po rozpaleniu i nagrzaniu proces spalania regulowany/wydłużany mokrym drewnem. Taka świadomość jest u wielu, żadne nakazy zakazy ich nie przekonają i dopiero pożar komina otwiera im oczy. Tylko edukacja i to często na etapie wyboru projektu uchroni nas przed takimi przypadkami.

  14. #10034

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpis Zobacz post
    W pełni popieram!
    Przekręcanie nagminne nicków jest wyjątkowo prostackie i lekceważące i świadczy o bezsilności przekręcającego!
    Nie wiem, czy jest to oficjalnie ujęte w regulaminie i dobrych obyczajach forum, ale wiem że swego czasu w różnych wątkach za takie zachowanie były nawet bany. Nie pisałbym o tym, ale widzę, że ten konkretny użytkownik w ten sposób ewidentnie próbuje prowokować rozmówcę...próbuje, bo to nie ta liga
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #10035
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    ... dla mnie 4 szczapy drewna to nie kotłownia
    Dla mnie też, ale kotłownia to nie skład opału czy wyznaczone w projekcie miejsce, tylko miejsce gdzie się pali, ja w kotłowni nam siłownie, a w salonie przez 3-4 minuty dziennie kotłownie i się tego nie wstydzę.

  16. #10036
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    W sumie, to jak Ci wychodzi, ze opłaci się ogrzewać generatorem? Nie taniej wyjdzie butla z gazem i promiennik?
    Nie wiem, czy taniej.
    Chodzi o komfort. Generator i ogrzeje (szczegolnie, gdy w rurze bedzie gaz) i oświeli i zapewni wentylacje




    Każde paliwo spalane przy niedoborze tlenu produkuje tyle CO, że zabija.
    No wiec ile CO produkuje biokominek w warunkach domowych ?
    Do jakiego poziomu musi spaść poziom O2, żeby zaczął wytwarzać się CO ?
    Masz moze jakueś informacje o zatruciach CO z biokominka ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #10037
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Zachodze w głowę jak TY taki wszystkowiedzący, obeznany , ekspert budownictwa , ............ ( Dowolne wstawić) przy zapotrzebowaniu w swoim domu 3,6 kW wpadłeś na pomysł wstawienia kominka. No nic mi nie przychodzi do głowy.
    Gdybyś potrafil czytac ze zrozumieniem i jeszcze to pamietał, to wiedziałbyc, ze byl to klasyczny "owczy pęd", bo o tym pisałem.
    Zreszta asolt tez to zaobserwowal.
    U moich znajomych, budujacych przed i po mnie, widzę to też (choć niektórych przekonalem, ze to bez sensu).
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #10038
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał BCS Zobacz post
    To się zgadza, też wyraźnie to odczuwamy, szybciej dziś domek ma rekuperację jak kominek. Ten sposób życia/palenia wybierają coraz bardziej świadomi swych potrzeb inwestorzy, na pewno nie jest to już niezbędny element domu- bo w projekcie jest komin. .
    I oby ten trend się upowszechniał...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #10039

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpis Zobacz post
    W pełni popieram!
    Szkoda ze zabrakło tak zdecydowanej reakcji na takie teksty :

    Cytat Napisał redbox Zobacz post
    [cut] i twoj kij w tyłku pękł

    Jak nic mentalność Kalego .....
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #10040

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Gdybyś potrafil czytac ze zrozumieniem i jeszcze to pamietał, to wiedziałbyc, ze byl to klasyczny "owczy pęd", bo o tym pisałem.
    ).
    Czytanie ze zrozumieniem nie ma nic do rzeczy, w tym watku nie pisales o SWOIM kominku (powodach) i SWOIM "owczym pedzie " (przynajmniej ja tego nie odnotowalem). Jak rozumiem piszesz o swoim przylaczeniu sie do "owczego pedu" to przy dacie rejeatracji na FM (2011) i tej liczbie postow na FM (13.587) jest dla mnie naprawdę zadziwiające.
    JA zanim zaczalem budowę zapytałem swojego architekta jak to zrobić (nawet nie bylo mnie jeszcze na FM - nie zadawalem tutaj pytan) potem potwierdzilem to swoimi kalkulacjami .

    I tak widze dzisiaj ze założylem troche za duza rezerwe na grzanie PC choc nie mam grzalek. Dzisiaj wiem ze moglem miec troche mniejsza pompe i odpalic kominek na DREWNO jak by bylo bardzo źle (bardzo zimno- choc malo ostatni takich mroźnych dni)
    Wtedy gdy instalowalem PC mało było jeszcze osob ktore naprawde się tym zajmowały i potrafily to dobrze policzyc.
    I teraz pytanie czy jeśłi TY pokpiłeś sprawe swojego kominka (przy zapotrzebowaniu 3,6kW) oznacza ze wszyscy posiadacze tak mają ?
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 18-04-2019 o 10:26
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 502 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony