dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baba12

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    21

    Domyślnie Czy to jest samowolna budowa ? Co zrobić ?

    Witam.

    Stałem się posiadaczem działki 9ar z dwoma domami mieszkalnymi.
    W jednym domu rodzice (budowany bardzo dawno) w drugim domu Ja (rok budowy 1993r.)

    Problem jest iż ten mój dom chcę wyremontować, działka ma nr itp, ale ten mój dom nie ma odbiorów, dziennik budowa ma wypełnioną jedną stronę w 93r, i są spore odstępstwa od projektu, pozwolonie na budowę jest.

    Kiedyś ktoś ojcu powiedział, że skoro ma nr, nie musi robić odbiorów i dom jest tak jakby w wiecznej budowie i nic mu nie zrobią.

    Staram się obecnie o kredyt hipoteczny na remont, i o dziwo uda się to załatwić z dwoma domami i bez dziennika budowy w jednym banku.

    Tylko teraz pytanie, czy mi coś grozi gdyby np jakiś dobry sąsiad na mnie gdzieś doniósł ? Co mogą zrobić ? Kary, rozbiórka ?
    Chodzi mi to że planuje remont generalny, wymiana dachu, elewacja i całe wnętrze, nie chce wpakować kasy i potem mieć problemy.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A jak do tej pory regulowaliście nakaz podatkowy za nieruchomość i obowiązek śmieciowy?Czyżby dwa domy nie połączone ze sobą posiadały jeden nr?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A nim dostanę odpowiedz - przeczytaj ten artykuł - wiele wyjaśni skoro Twoja budowa to rok 1993
    https://www.rp.pl/artykul/576362-Sta...-z-prawem.html
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Nakaz płatniczy i śmieci to sa bzdety i nic nie maja do legalności budynku. Dla ciebie może byc ważny z linku CityMatic #3 akapit:

    Moment zakończenia budowy to stan faktyczny. Decyduje faktyczne zakończenie prac związanych ze wznoszeniem budynku. Nie jest to uzależnione od dopełnienia formalnych obowiązków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego. W szczególności nie jest konieczne uzyskanie prawa do użytkowania budynku (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 marca 2006 r., sygn. akt II OSK 625/05). - Nie ma znaczenia to, czy zawiadomiono właściwy organ o zakończeniu budowy oraz wypełniono inne obowiązki związane z zakończeniem procesu budowlanego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 lutego 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 1835/04). - Za zakończenie budowy obiektu budowlanego może być uznane doprowadzenie budynku do stanu, w którym – przynajmniej w części – będzie możliwe przystąpienie do użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że jeżeli prace budowlane zakończyły się przed 1 stycznia 1995 r. i umożliwiały użytkowanie (także w części) obiektu, to budowę należy uznać za zakończoną (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 1997 r., sygn. akt SA/Ka 2178/95).

    Wydaje sie jest to nieukończona budowa, gdyż było wydane pozwolenie na budowę i rozpoczęty dziennik. Samowola może dotyczyć elementów niezgodnych z pozwoleniem na budowę. Trzeba wyjaśnić gdzie podział się kierownik budowy, poszukać chętnego na objęcie obowiązków KB który po przejrzeniu dokumentacji uda się z tobą do PINB i dowiecie sie jak ma wyglądać postępowanie. Przypuszczalnie inwentaryzacja stanu obecnego, mdcp*, projekt zamienny/naprawczy, nowe PnB, budowa i dokumenty do zakończenia, inwentaryzacja powykonawcza*, kontrola PINB, ew. decyzja o zakończeniu budowy. Zamówienie wypisu i wyrysu, ujawnienie budynku w KW (w EGiB ujawnił geodeta na wasz wniosek podpisany przy inwentaryzacji powykonawczej) i finito.
    Jak w tym momencie będzie wyglądał remont? Nie wiem.

    *) tu bedzie potrzebny geodeta

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Bertha;
    Nie chcę wchodzić w polemikę, ale polskie prawo nie jest oparte na precedensach i dobrze, że w internecie są podobne przykłady , jednak wszystko zależy od urzędu działającego na danym terenie i interpretacji w danym obszarze prawa. Wszystko zależy od rozeznania tematu w odpowiednim urzędzie i prawidłowego pokierowania dalszym postępowaniem.
    Mnie się wydaje, że najważniejsze jest to :
    Wszystko zależy więc od podejścia prowadzącego dane postępowanie legalizacyjne, a w razie sporu – od sądu administracyjnego. Inspektor nadzoru budowlanego w toku postępowania legalizacyjnego bada zgodność z przepisami i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Bierze więc pod uwagę takie same przesłanki, jakie uwzględnia się w postępowaniu, które toczy się na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

    A skoro zostało wydane pozwolenie i został zarejestrowany dziennik to autor wątku ma duże szanse, na potraktowanie tego jako "niezakończonej budowy" a nie "samowoli budowlanej"

    Z resztą toku działań jak najbardziej się zgodzę - tylko teraz, na obecny stan trzeba, aby urząd dowiedział się o tej "budowli" i umiał ją zakwalifikować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " A skoro zostało wydane pozwolenie i został zarejestrowany dziennik to autor wątku ma duże szanse, na potraktowanie tego jako "niezakończonej budowy" a nie "samowoli budowlanej" "
    - chyba nie tak do końca :
    Ustawa Prawo Budowlane Art. 37. 1.
    Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.
    2. W przypadku:
    1) określonym w ust. 1 albo
    2) stwierdzenia nieważności albo uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę rozpoczęcie albo wznowienie budowy może nastąpić po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28 ust. 1.
    3. W przypadku, o którym mowa w art. 36a ust. 2, wznowienie budowy może nastąpić po wydaniu decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4. "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    .

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Bertha;
    Nie chcę wchodzić w polemikę, ale polskie prawo nie jest oparte na precedensach i dobrze, że w internecie są podobne przykłady , jednak wszystko zależy od urzędu działającego na danym terenie i interpretacji w danym obszarze prawa. Wszystko zależy od rozeznania tematu w odpowiednim urzędzie i prawidłowego pokierowania dalszym postępowaniem.
    Mnie się wydaje, że najważniejsze jest to :
    Wszystko zależy więc od podejścia prowadzącego dane postępowanie legalizacyjne, a w razie sporu – od sądu administracyjnego. Inspektor nadzoru budowlanego w toku postępowania legalizacyjnego bada zgodność z przepisami i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Bierze więc pod uwagę takie same przesłanki, jakie uwzględnia się w postępowaniu, które toczy się na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

    A skoro zostało wydane pozwolenie i został zarejestrowany dziennik to autor wątku ma duże szanse, na potraktowanie tego jako "niezakończonej budowy" a nie "samowoli budowlanej"

    Z resztą toku działań jak najbardziej się zgodzę - tylko teraz, na obecny stan trzeba, aby urząd dowiedział się o tej "budowli" i umiał ją zakwalifikować.
    Tak napisałem pod cytatem z linka. To trzeba taktownie rozpocząć od szczerej rozmowy i sa szanse na pomyślny finał. Obserwowałem takie sprawy jako wykonawca oznaczony * , więc najczęściej wiedziałem jak się skończyły. Raptusy miały pod górę na własne życzenie. Jak się narozrabiało to trzeba grzecznie posprzątać.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baba12

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Zacznę od szukania KB i przedstawienia mu dokumentów. Czy jako Pan *, orientujesz się mniej więcej o czas i koszt takiej procedury ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Zależy od zakresu prac do wykonania. Zamówiono inwentaryzację budynku* (bo nic więcej nie jest potrzebne), potem wyszło na nasze czyli potrzebna mdcproj, inwentaryzacja do odbioru budynku dwa lata później. Tak było na ostatnim obiekcie, to był pensjonat. Kosztów nie znam.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 14-02-2019 o 00:39

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baba12

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    A jak rozumień ten artykuł ?

    Będzie możliwe to możliwe bez odbiorów ?

    https://www.rp.pl/Budowa-i-remont/30...galizacji.html

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał baba12 Zobacz post
    A jak rozumień ten artykuł ?

    Będzie możliwe to możliwe bez odbiorów ?

    https://www.rp.pl/Budowa-i-remont/302099975-Samowola-ma-byc-latwiejsza-do-legalizacji.html
    Napisane jest w czasie przyszłym, że będzie. Kiedyś , gdzieś, przed którymiś wyborami...
    To jest artykuł jak pan redaktor zrozumiał co usłyszał i jak mu sie wypsło spod pióra czy klawiatury.
    Prawa obowiązującego szukaj na stronach http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20100760489
    to przykładowy akt prawny.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baba12

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    Pewne osoby poleciły mi aby nie robić nic.

    Skoro mam wykaz budynków w ze starostwa w którym są daty zakończenia budowy, i jest napisane że budynek w całości oddany do użytkowania to w razie kontroli kazali mi się legitymować tylko tym papierem.
    Dziennik i projekt mógł zaginąć. Do tego w starostwie nr domu widnieje na tym nowym budynku i wychodzi na to że rodzice mieszkają w gospodarczym.
    Wszystko jest zgodne z planem zagospodarowania, także nie powienien mieć problemów.

    Taka informacja dla potomnych, ewentualnie do dyskusji.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał baba12 Zobacz post
    Pewne osoby poleciły mi aby nie robić nic.

    Skoro mam wykaz budynków w ze starostwa w którym są daty zakończenia budowy, i jest napisane że budynek w całości oddany do użytkowania to w razie kontroli kazali mi się legitymować tylko tym papierem.
    Dziennik i projekt mógł zaginąć. Do tego w starostwie nr domu widnieje na tym nowym budynku i wychodzi na to że rodzice mieszkają w gospodarczym.
    Wszystko jest zgodne z planem zagospodarowania, także nie powienien mieć problemów.

    Taka informacja dla potomnych, ewentualnie do dyskusji.

    O czym tu dyskutować? Są ludzie w czepku urodzeni . Mając dostęp do takich kwitów raczej nie masz czego sie obawiać.
    Bieganie z zapałkami w takim stanie rzeczy, byłoby co najmniej lekkomyślne.
    Cieszę sie twoim szczęsciem.
    Czyżbym urodził się na antypodach? Kto to pamięta...

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baba12

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dzieki za wszelkie odp.
    Każdy kto miałby podobny przypadek powinien w pierwszej kolejności udać się do starostwa po wypis z kartoteki. Jak widać kiedyś różne cuda się działy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony