dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 88
  1. #1

    Domyślnie Jak ocieplić fundament wylany w gruncie

    Mam fundamenty zrobione nie z bloczków ale wylane w wykopie w gruncie. Jego ściany są (prawdopodobnie) niezbyt równe . Jak do tego przykleić styropian? Czy ktoś to ćwiczył?
    Chcę odkopać ściany i ocieplić. Czy warto?
    Pzdr,
    Marmon.

  2. #2

    Domyślnie

    A ile wystają ściany fundamentowe ponad grunt?

  3. #3

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    i warto i nie warto ... zazwyczaj wylewajac fundamenty prosto w wykop, ich sie juz nie dociepla, ale jesli chcesz je teraz docieplic, to da sie to zrobic, a jakim nakldem kosztow i sil to zaley od rownosci powierchni scian, oraz od tego czy byly lane bezposrednio w grunt czy w folie, jak w folie pol biedy, wystarczy odkopac, i jesli rowne (nie maja odchylkow powyzej 1-1.5cm) kleic styropian, a jesli wiecej to trzeba by najpier ta powierzhcni jakos wyrownac, zaprawa. A Jesli dodatkowo bez foli, to mamy istna atrajcje i po odkopaniu, szczoteczka druciana, szpachelka, i trzeba skrobac cm po cm z ziemi, do czystego betonu.

    po dociepleniu styrpianem trzeba tez pomyslec o hydro izolacji.

    podsumowujac, jesli masz juz te undamenty, i nie masz piwnicy, to gleboko bym sie zastanowil nad odkopywaniem i pozniejszym docieplaniem tego.

  5. #5

    Domyślnie


    Parę godzin temu wymieniliśmy poglądy na ten temat z jednym z najbardziej zasłużonych i szanowanych forumowiczów.Identyczny problem
    http://www.murator.pl/forum/viewtopi...a09a4a697a1d5e
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    A może by ocieplić tylko te pół metra nad gruntem i obsypać ziemią?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam taki fundament w domu - nie było to szczególny problem, tyle że miejscami beton się rozlał, i chłopaki musieli skuwać. Powierzchnia była na tyle równa że bez problemu przyklejono styropian na całej wysokości, aż do ławy - po odkopaniu
    Niestety, porwali przy tym całą folię, w jaką był lany beton, ale beton (ława) od spodu jest tą folią w jakiś sposób dodatkowo zabezpieczony
    Myślę że nie jest to jakiś problem tyle że trochę pracy, ale chyba warto, to jest jedna z takich rzeczy których nigdy później się już nie poprawia a na pewno poprawia charakterystykę cieplną
    Styropian potem pomalowali dysperbitem dwa razy, na to folia kubełkowa

  8. #8
    Guest

    Domyślnie Re: Jak ocieplić fundament wylany w gruncie

    Cytat Napisał marmon
    A może by ocieplić tylko te pół metra nad gruntem i obsypać ziemią?
    http://www.cieplej.pl/BAZA/1054820638_1054820745.gif


    Marmon
    porównaj i skalkuluj koszty
    ile ciepła ucieknie
    przez wentylacje ...
    ile przez ściany ...
    ile przez okna ...
    itd.
    a posadzke i tak ocieplisz ...
    wnioski wyciąg sobie sam ...

    pzdr

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    brzoza - tu nie ma co kalkulowac trzeba ocieplic i juz To jest ten fragment chalupy o ktory kilka razy w innych watkach wspomianlem - traktowany super po macoszmu a pozniej juz sie nie chce tego robic. Cos mi te tabelki nie pasuja ale niech bedzie ze sa prawdziwe - jakos inne proporcje strat pamietam z lektury Muratora i nie tylo
    marmon - wybacz ale czeka cie jednak taka robota i nie sluchaj invix-a ze wystarczy tylko posadzke na gruncie ocieplic chcesz miec dobrze to ociepl po calosci od zewnatrz. Dlaczego sama posadzka nei wystarczy? Gdyz zimno przez nieocieplony fundament bedzie ci w siciane szlo lub odwrotnie cieplo ci sciana uciekac bedzie . Takie rozwiazanie jest idealne ale jak czasem jak nie jest mozliwe do wykonania to wtedy konieczne jest docieplenie posadzi i tu do odleglosci rownej granicy przemarzania dalby nawet o 50% wiecej styropianiu czy czego tam
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    cytat z linkku do ktorego jestes odsylany:
    Cytat Napisał pattaya
    .Mając ocieploną podłogę na gruncie,"grzejącą" z góry tenże grunt ,nie doświadczy żadnych skutków mrozu.A betonowi mróz nie zaszkodzi....
    wszystko ladnie i pieknie tylko zapomniales uwzglednic to iz proponujesz docieplenie tylko cokolu ponad gruntem. I masz taka sytuacje ze grunt przemarza ci do ilus tam w glab (zalezy od rejonu kraju) i patrzac od zewnatrz chalupy powoduje ze sciana fundamentowa ma identyczna temperature co grunt, na tej scianie masz izolacje p/wilgociowa ktora nie pelni funkcji izolacji termicznej czyli tym samy sciana powyzej jest tak samo zimna - oczywiscie im wyzej tym cieplejsza gdyz ogrzewana z domu. I coz ci da ze posadzke ocieplisz dokladnie? Tylko polsrodki proponujesz a pozniej w ekstremalnej sytuacji gosc bedzie mial grzyba przy podlodze i bedzie zastanawial sie dlaczego tyle buli za orzewanie lub tez dlaczego w pomieszczeniach ze sciana zewnetrzna ma duzo chlodniej niz gdzie indziej
    Niestety sprawdzone z autopsji w domu w ktorym zamieszkuje 5 rok a wybudowanym w latach 50-tych gdy swiadomosc budowlana byla hmmm..... niska I w tym roku czeka mnie remaont - zaczynam wlasnie od odkopania fundamentow i docieplenia ich no i z racji przebudowy takze podbicia fundamentow
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    brzoza - tu nie ma co kalkulowac trzeba ocieplic i juz To jest ten fragment chalupy o ktory kilka razy w innych watkach wspomianlem - traktowany super po macoszmu a pozniej juz sie nie chce tego robic. Cos mi te tabelki nie pasuja ale niech bedzie ze sa prawdziwe - jakos inne proporcje strat pamietam z lektury Muratora i nie tylo
    ...jarku ... to sa marmona pieniadze ... nie moje
    zdecyduje kalulacja ... lub trend ...

    mozna ocieplic wszystko ... nie tylko fundamet
    ( nawet zasiewy pszenicy ocieplic można ...
    -wtedy jest pewne, że nie przemarznie ... )

    mozna ocieplić wszysko ... i dowolna grubościa ocieplenia ...

    mozna ...

    i moze nawet to sie kiedys spłaci ...

    pzdr

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    brzoza - chyba zdazyles mnie poznac - jestem zwolennikiem wywazonych wydatkow i tam gdzie nie ma potrzeby lub tez okres "zwrotu" poniesionych kosztow idzie w dzisieciolecia - jestem wtedy takim rozwiazaniom przeciwny - choc za kazdym razem zaznaczam iz jest to moj poglad i kazdy moze miec inne zdanie (lub realnie grubszy portfel )
    Z mojej wlasnej obserwacji jak i w czasach gdy do wlasnej budowy sie przymierzalem i pochlanianych wtedy poradnikow wszelakich jedno zapamietalem - fundament a raczej sciana fundamentowa (nie wazne czy z bloczkow, cegly czy monolit betonowy) MUSI byc ocieplona by starty ciepla do gruntu zminimalizowac. Ocieplona do granicy przemarzania. Jesli jest piwnica (jak umnie) tez docieplenie powinno miec miejsce i dzieki temu mam u siebie cieplo w piwnicy zima i chlodno latem.
    Widze nie raz i mam to takze u siebie w teraz zamieszkiwanej chalupie takie zjawisko jakby na potwierdzenie mych slow. Pieknie roztopiony snieg wokol domu - tam gdzi ewiem ze sciany ponizej gruntu sa nieocieplone, zimno w mieszkaniu i grzyb w narozach przy podlodze. Mow co chcesz ale jest kilka miejsc newralgicznych o ktorych sie albo z zalozenia zapomina albo traktuje po macoszemu:
    - wlasnie ocieplenie fundamentow (scian fundamentowych)
    - miejsce styku: scina kolankowa / kontrukja dachu lub murlata /
    zewnetrzna sciana oslonowa (przy konstrukcji 3W)
    - nadproza
    i znalazlo by sie jeszcze kilka innych

    Klopot w tym ze na etapie wykopu i scian fundamentowych takie ocieplenie wykonac nie niesie ze soba wiekszych kosztow - pozniej odkopywanie itp prace sa juz dosc znaczacymi wydatkami a wczesniej czy pozniej to uczynic trzeba bedzie

    Biorac to wszystko pod uwage moim zdaniem najlepsza z mozliwych konstrukcja chalupy ktora umozliwia zminimalizowanie mostkow termicznych znaczacych dla ogolnych strat ciepla jest sciana 2W (material konstrukcyjny + ocieplenie)
    To oczywiscie moje zdanie ale wiem ze jesli wygram dzis w Totka to taka wlasnie chalupe stawiac sobie bede
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    ...
    Z mojej wlasnej obserwacji jak i w czasach gdy do wlasnej budowy sie przymierzalem i pochlanianych wtedy poradnikow wszelakich jedno zapamietalem - fundament a raczej sciana fundamentowa (nie wazne czy z bloczkow, cegly czy monolit betonowy) MUSI byc ocieplona by starty ciepla do gruntu zminimalizowac. Ocieplona do granicy przemarzania. Jesli jest piwnica (jak umnie) tez docieplenie powinno miec miejsce i dzieki temu mam u siebie cieplo w piwnicy zima i chlodno latem.
    ...
    jarku ... - jesli fundament "wystaje ponad teren i jest niczym nieosłonięty - nalezy go ocieplić - zgadzam się z Toba
    jeśli jest w ziemi ... ziemia jest "ociepleniem" (izolatorem)
    - w tej piwniczce - (zdjęcie dzieki uprzejmości ppp.j) - mimo ze nie jest "ocieplona" styropianem - równiez jest ciepło zimą i chłodno latem ...


    a marmon
    Cytat Napisał marmon
    A może by ocieplić tylko te pół metra nad gruntem i obsypać ziemią?
    zamierza obsypać fundament ziemią i dodac 0.5 m styropianu od góry fundamentu ...

    sa i tacy którzy izoluja fundament od zewnatrz
    izoluja i od wewnatrz
    izoluja dodatkowo posadzke ...
    liczac, ze w siódmym pokoleniu sie to zwróci ...

    kiedyś stawiano na szczelne okna ... i duże oszczedności
    teraz remedium na zaszczelne okna sa mikrowentylacje i nawiewniki ...

    ja stawiam na umiar

    pzdr

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    jarku ... - jesli fundament "wystaje ponad teren i jest niczym nieosłonięty - nalezy go ocieplić - zgadzam się z Toba
    jeśli jest w ziemi ... ziemia jest "ociepleniem" (izolatorem)
    - w tej piwniczce - (zdjęcie dzieki uprzejmości ppp.j) - mimo ze nie jest "ocieplona" styropianem - równiez jest ciepło zimą i chłodno latem ...
    ...
    tak, masz calkowicie racje co do takiej piwnicznki podobnie przechowywalo sie ziemniaki w kopcach na zime ale co ma piernik do wiatraka ????
    swiadomo dokonujesz manipulacji
    gdyz w takiej piwniczce po pierwsze nie mieszkasz po drugie jej nie ogrzewasz i inne zjawiska jakie moga w niej wystapic sa ci obojetne

    Bylo tu powiedziane o umiarze i rozsadku - stad wlasnie zwrocic chcialem uwage na ten fragment budowli. Co Wam da O.15 czy jeszcze mniej , co wam da walka o 0.04 w scianach skoro zapomina sie nagminnie o innych miejscah gdzie cieplo ucieka
    Tak brzoza - ziemia to dobry izolator, ma dodatkowa zalete wyjatkowej akumulacyjnosci z tym tylko ze jek opor termiczny jest nieporownywalnie gorszy od np. cegly nie mowiac juz o styropianie czy welnie. I to co napisales ze .... ziemia jest "ociepleniem" (izolatorem)..... po czesci jest tylko prawda. tylko jak gruba jej warstwe musialbys dac by choc k=1.00 uzystac a o 0.3 juz nie wspoiminam
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  15. #15

    Domyślnie

    Teraz jest odpowiedni czas (t. zn. gdy temperatury wahają sie w pobliżu zera), aby poobsrwować jak zachowuje się śnieg wokół domów z ocieploną i nieocieploną ścianą fundamentową.
    Jeśli mamy nieocieploną i śnieg topnieje, zaś u sąsiada fundament jest ocieplony i śnieg leży - to znaczy, że to nasz gaz (olej, elektryczność) topi ten śnieg.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    ... Bylo tu powiedziane o umiarze i rozsadku - stad wlasnie zwrocic chcialem uwage na ten fragment budowli. Co Wam da O.15 czy jeszcze mniej , co wam da walka o 0.04 w scianach skoro zapomina sie nagminnie o innych miejscach gdzie cieplo ucieka ...
    jarku...

    ciepło migruje głównie w góre ...
    i tak ...
    około 35 % do wentylacji
    około 25 % na okna i drzwi
    około 16 % dach
    około 20 % ściany

    posadzke - zakładam, że autor watku - marmon - zaizoluje odpowiednio ...
    a fundamet obsypie ziemią ...
    wiec ...
    (i nawet jak nie da te 0,5 m styropianu od góry fundamentu ...)
    to uważam, że
    wieksze oszczedności ciepła uzyska jak zatka dziurke od klucza ...
    lub
    przysłoni jakąś kratke wentylacyjna gdy będzie mróz na zewnątrz ...

    koszt odkopania fundamentów, oczyszczenia scian, wyrównania nierównych fundamentów i izolacji moze być tak wysoki,
    że
    pozostanie sama satysfakcja ..., że przy naszym domu piękne zaspy ...
    a u sąsiada ...
    nie ma zasp ...

    a grzać ... i tak trzeba


    pzdr

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    ja zawsze uczulony na mostki, nawet takie jak prug w grazu . Ale w tym wypadku, naklady pracy zbyt durze, chyba ze sam cokol wystajacy nad ziemie ... ale ja wiem ...

  18. #18

    Domyślnie

    Pamiętajcie tylko o tym że może to być - oczywiście nie musi - przyczyną grzyba w domu. Widziałam pięknie wyhodowane grzyby i wiem że jedyną metodą walki jest usunięcie przyczyny - a trudno wracać do ocieplania fundamentów jak cały dom będzie wykończony i ogródek ładnie zagospodarowany.
    Nakład pracy niewielki w sumie - koszty też nie powinnym być wielkie, a lepiej spać spokojnie
    Po prostu odkopać fundamenty i przykleić styropian, pomalować dysperbitem i już
    tydzień pracy

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    Pamiętajcie tylko o tym że może to być - oczywiście nie musi - przyczyną grzyba w domu...
    a co to jest to ?



    pzdr

  20. #20

    Domyślnie

    Przywołany do tablicy postaram się trochę dorzucić swoich rozważań. Przygotowując się do budowy starałem się poznać problemy związane z przewodzeniem (ucieczką) ciepła i trochę mnie zastanawiały pomysły ocieplania fundamentów przy podłodze na gruncie. Przecież mamy taką sytuację. Cała płyta pod podłogą to temperatura 8-10 deg jako średnia roczna w naszej szerokości geograficznej i to załatwia 10cm styropianu jako standard pod podłogą. Jedynym miejscem gdzie to nie funkcjonuje to styk podłogi ze ścianą. Zakładam, że góra chudziaka wypada na wysokości izolacji przeciwwilgociowej na fundamencie. Od góry za izolację termiczną odpowiada ściana ze swoim wsp. U. Problem zaczyna się ze zbyt wychłodzonym odcinkiem podłogi od dołu. Betonowa ściana fundamentu nie chroni od wnikania zimna pod podłogę. Na szczęście tak się dzieje tylko na ok. 0,5m od ściany i tam należy wzmocnić izolację podłogi o 5cm w stronę chudziaka. To wszystko. W żadne izolacje fundamentu bym się nie bawił.
    Na marginesie. Dzisiaj byłem na działce i wszedłem do piwniczki. Panowało tam miłe ciepełko mimo niezbyt szczelnych drzwi i ostatnio panujących mrozów. Nawet podzieliłem się spostrzeżeniem, że rozumiem ludzi, którzy nawet potworne mrozy byli w stanie przetrzymać w ziemiankach. Jednak MATEŃKA ZIEMIA „grzeje”.
    PS. Zamieszczone zdjęcie dostałem od ekotechnika gdy wymienialiśmy poglądy o piwniczkach ziemnych i moim zdaniem jest urokliwe.
    ppp.j

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony