dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 88
  1. #21

    Domyślnie

    Witaj,

    w odróżnieniu od "innych" osób ustalających co było wcześniej: jajko, czy kura ja wypowiem się do TEMATU tego wątku:

    mam identyczną sytuację jak Ty - fundament wylany w gruncie (wystaję ponad poziom gruntu od 20cm do 50 cm).

    Odkopałem to na ponad 1m w głąb, oczyściłem, wymalowałem 2x dysperbitem (1x troszkę rzadszy - więcej wody, 2x jako pełna izolacja przeciwwilgociowa), do tego przyłożyłem styropian FS20 1m w dół od poziomu "0", na to zwykła folia budowlana 0,3 mm i obsypałem ziemią.

    Przy narożach wewnętrznych gdzieniegdzie należało podkuć, bo wylewanie w gruncie ma swoje prawa...

    Dysperbit nie "zeżre" styropianu, a trzyma się to wszystko pod naporem gruntu.

    Docelowo cały cokolik będzie obsypany ziemią.

    Czas pracy 3-4 dni ekipa 4 osobowa (mój dom: http://www.wm.com.pl/katalog/domy/W08.html) - w tym czas na ręczne wykopanie "doła" pod czerpnię powietrza.

    pzdrw

    Rafał

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał BK
    Pamiętajcie tylko o tym że może to być - oczywiście nie musi - przyczyną grzyba w domu...
    a co to jest to ?



    pzdr
    brzoza!

    czepiasz się słówek i tyle

    pozdr

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    ppp.j
    dziekuje, za sprostowanie co do autora zdjęcia ...
    piwniczka i zdjęcie urokliwe ... lubie takie klimaty ... dlatego pozwoliłem sobie to zdjecie pokazać - jest tego warte !

    a co do styku posadzki ze scianą
    dodatkowym izolatorem jest tam dylatacja wokół scian - jastrych robi sie na ogół "pływający" i posadzka nie dotyka sciany ...
    a gdy fundament obsypany - jak piwniczka - ziemią ...

    Cytat Napisał ppp.j
    ... Na marginesie. Dzisiaj byłem na działce i wszedłem do piwniczki. Panowało tam miłe ciepełko mimo niezbyt szczelnych drzwi i ostatnio panujących mrozów. Nawet podzieliłem się spostrzeżeniem, że rozumiem ludzi, którzy nawet potworne mrozy byli w stanie przetrzymać w ziemiankach. Jednak MATEŃKA ZIEMIA „grzeje”.
    ja też uważam ze grzeje ...

    pzdr

    Cytat Napisał BK

    brzoza!

    czepiasz się słówek i tyle

    pozdr


    BK ...

    bo lubie z Toba popolemizować ...




    pzdr

  4. #24

    Domyślnie

    Dzięki za fachowe porady. Oceniając Wasze wypowiedzi pójdę na kompromis. Myślę, że zaizoluję 0,5 m fundamentu wystającego nad ziemię i odkopię jeszcze 0,5 m pod ziemią (mimo, żę cały ma 1m) i też zaizoluję, a całość zasypię ziemią i powinno być OK. Mój problem jest taki, że nie użyto folii i fundamnt w ziemi na pewno nie jest równy.
    Pozdrawiam serdecznie,
    Marmon.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    kochani
    powiem tak - te o.5 metra liczone do poziomu przemarzania gruntu po calym obrysie chalupy da ci iles tam % (i to wbrew pozorom nie pomijalny) w calosci strat ciepla. Policz sobie k dla sciany fundamentowaj - policz sobie wszystko i zobacz ile to ci daje dodatkowych kosztow w ogrzewaniu calosci i w ciagu ilu lat "zwroci" Ci sie wydanie tych setek zlotych. Mnie sie tego liczyc nie chce gdyz jestem pewny tego co mowie i co w wielu publikacjach takze mowia.
    Nie chcecie werzyc - wasza sprawa - mnei juz powoli argumentow brak - ale skoro takimi specami od ucieczki ciepla jestescie to na zdrowy rozum przeliczcie to sobie i wtedy moze w koncu uwierzycie w me jak i Zbigniew Rudnicki slowa.
    W ksiazkach zawsze mowia o kilku sposobach:
    - izolacja scian fundametowych do granicy przemarzania ( tak na marginesie ocieplenie cokolu to zupelnie cos innego)
    - warstwa izolacji ulozona poziomo na gruncie po zewnetrznej stronie domu - o ile dobrze pamietam na dlugosci min 50 cm tak by wykorzystac izolacyjnosc termiczna gruntu
    Cytat Napisał brzoza
    ...ciepło migruje głównie w góre ...
    i tak ...
    około 35 % do wentylacji
    około 25 % na okna i drzwi
    około 16 % dach
    około 20 % ściany
    tak - cieplo idzie w gore a zimno w dol co nie zmienia postaci rzeczy ze jak dol masz za zimny (nie mowie o ogrzewaniu podlogowym) to cala temperature we wnetrzu podnosisz by pewien standard i odczucia utrzymac. Poza tym siegnij do archiwum muratora - moze gdziesz znajdziesz - pod koniec lat 80 Murator rozpoczal walke ze zlymi nawykami pokutujacymy u inwestorow - jak widze po dzis dzien. Byl cykl artykolow mowiacych o miejscach gdzie ucieka cieplo i jak temu zaradzic. Bylo tez o ocieplaniu fundamentow i podlog na gruncie. To ze np. majac podlogowke tego w pomieszczeniu nie odczujesz nie znaczy ze tak jest dobrze

    Co do twoich %
    Powtorze jeszcze raz - manipulujesz ciagle tymi %. Zaleza one od wspolczynnika k w kazdej wymienionej przegrodzie jak i jej % udziale w calosci powierzchni ktora ucieka cielpo jak i roznicy temperatur. Pamietaj o jednym - przy gruncie zawsze masz zima temperature o kilka stopni nizsza niz metr nad nia czy tez wyzej.Grunt ma niesamowite zdolnosci akumulacyjne tak wiec jak juz osiagnie np. - 15 stopni to za jakis czas gdy powietrze nagle bedzie mialo +10 on wciaz bedzie mial -15 i przez kilka dni bedzie sie dopiero ta temepratura podnosic. Jak pamietasz (moze) moje wyliczenia dla moich okien mimo ze w chalupie o pow calk >340mkw i 21 sztukach dosc duzych otworach okiennych - ich udzial w stratach ciepla calosci przekroczyl deczko 10%. Dzieki Pieczarze wyliczenia poprawilem i tak wlasnie wyszlo.
    http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ht=zysk#421215
    Swoja droga wyjasnie ci tez po czesci skad taki "madry" jestem. Otoz dla mojej chlaupy dokladnie zostaly wyliczone wspolczynniki kazdej przegrody przy projektowaniu Instalacji CO - facet ktory to robil pokazal mi namacalnie jak wazny jest wlasnie ten punkt chalupy mimo ze jak mowisz "... cieplo zawsze idzie do gory...." co zreszta prawda jest

    Ta polemika jak widze do niczego nie prowadzi - zakoncze jak zwykle cytujac z lekka modyfikacja Jurka Owsiaka - "Robta jak chceta" i dodam od siebie - wszak to wasza kasa - nie moja

    Swoja droga - wiem ze Redakcja ktora czesc z Was bardziej "uwaza" monitoruje wlasciwie kazdy watek na Forum prowadzony - moze wyszpera cos ze swojego archiwum i tutaj zamiesci ? Na poparcie lub zgnojenie z blotem slow jakie tutaj napisalem
    Pozdrawiam
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  6. #26

    Domyślnie

    Wybacz jareko ale chyba trochę się zagalopowałeś. Szanuję Ciebie jako fachmana i wiele się od Ciebie nauczyłem ale tutaj w Twoje wypowiedzi wkrada się pewien bałagan. Stan jest taki że autor wątku ma nierówne fundamenty i ma kłopoty z jej zaizolowaniem termicznym by zimno nie wchodziło pod płytę podłogową albo ciepło nie uciekało ze strefy przyściennej przez fundamenty o dużym U, jak kto woli. Newralgicznym miejscem tego układu jest strefa przyścienna podłogi i górna część fundamentu. Dalsze części podłogi, podłoża i fundamentu mimo że mogą mieć niższe opory termiczne nie odgrywają roli z uwagi na grubość tych warstw. Jeżeli autor wątku ma trudności z zaizolowaniem fundamentu po stronie zewnętrznej to może zwiększyć izolację podłogi w miejscu najchłodniejszym czyli przy ścianach. Może również zwiększyć izolację pod całą podłogą ale wówczas to niepotrzebne podnoszenie kosztów. Wydaje mi się że termiczne izolowanie fundamentów nie jest niezbędne. I nie pisz proszę „rubta jak chceta – wszak to wasza kasa” bo nie po to dyskutujemy by robić coś źle ale by z wielu idei wybrać najlepszą. Ja jeszcze pewnie kilka razy będę zawracał Ci głowę.
    ppp.j

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    skoro tak odebrales me slowa - sorki
    po prostu czasem mnie nerwy ponosza - wszak czlowiekiem jestem
    I po raz ostatni podejme polemike - warto czy nie warto a na koncu ustosunkuje sie do zasygnalizowanego wklopotu - pozwolisz?

    Stan jest taki że autor wątku ma nierówne fundamenty i ma kłopoty z jej zaizolowaniem termicznym by zimno nie wchodziło pod płytę podłogową albo ciepło nie uciekało ze strefy przyściennej przez fundamenty o dużym U, jak kto woli. Newralgicznym miejscem tego układu jest strefa przyścienna podłogi i górna część fundamentu.
    I by tego klopotu sie pozbyc najidealniejszym rozwiazaniem jest odciecie doplywu zimna od jego zrodla - czyli zewnetrznej powierzchni. I nie tylko do poziomu gruntu ale takze ponizej - dlaczego - to juz chyba klarownie opisalem w poprzednich postach.
    Dalsze części podłogi, podłoża i fundamentu mimo że mogą mieć niższe opory termiczne nie odgrywają roli z uwagi na grubość tych warstw
    ziemia ma swoj wspolczynnik oporu termicznego stad ponizej pewnej jej grubosci w 99% rownej granicy przemarzania gruntu faktycznie stosowanie ocieplenia mija sie z celem i jest zwiazane z nieekonomicznym wzrostem nakladow - przede wszystkim na robocizne. I stad swego czasu stosowano ocieplenie podlogi na gruncie tylko do pewnej odleglosci od scian zewnetrznych wykorzystujac termiczna stabilnosc gruntu jak i jego zdolnosci akumulacji ciepla. Ocieplajac wszakze takze fundament do tej granicy
    Jeżeli autor wątku ma trudności z zaizolowaniem fundamentu po stronie zewnętrznej to może zwiększyć izolację podłogi w miejscu najchłodniejszym czyli przy ścianach
    w zwiazku z powyzsza moja wypowiedzia to co napisales nie do konca jest zgodne z prawda. Ta metoda nie unikniesz schladzania scian od gruntu a tym samym ucieczki ta droga ciepla
    I nie pisz proszę „rubta jak chceta – wszak to wasza kasa” bo nie po to dyskutujemy by robić coś źle ale by z wielu idei wybrać najlepszą.
    wiec uwazajac iz moja "idea" jest najlepsza i poparta wielokrotnie w publikacjach fachowych musze Wam pozostawic ostateczna decyzje - wszak nie mam na nia wplywu jesli ktos ma inne niz ja i inni poglady w tej kwesti. A to zdanie Jurka od momentu gdy je wypowiedzial po prostu bardzo mi sie podoba - ale skoro drazni - postaram sie go tu nei cytowac - OK?

    Stan jest taki że autor wątku ma nierówne fundamenty i ma kłopoty z jej zaizolowaniem termicznym
    te nierownosci wyrownac nie jest rzecza klopotliwa a najdowcipniejesze jest to ze jakie one sa mozna naprawde oszacowac dopiero po odslonieciu ich. Ale zakladajac ze odchylki sa naprawde duze mozna je wyrownac klejem, tynkiem kat.I (narzut wygladzony kielnia), mozna tez zamiast od razu 5cm styropianiu dac 3 razy po dwa na mijanke, to ze pustki powietrzne pozostana nie ma znaczenia gdyz zostana zamkniete kolejna warstwa styropianu, mozna dac twardy styropian od razu narzuconej grubosci i ewentualne szpary od gory uszczelnic np. pianka montazowa, parcie gruntu na 1 metrze nie polamie takich plyt a jesli szpary pojawia sie takze na pionach lub poziomach ich laczen takze piana mozna to zasklepic lub zasrosowac styropian z felecm. Mozliwosci jest wiele a tylko problem czy warto to czynic czy tez nie. Ja uwazam ze warto
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  8. #28

    Domyślnie

    Troszkę dyskutujemy nad wyższością poszczególnych świąt a przecież najważniejsze by one były. Izolacja termiczna może być na fundamentach i wtedy cała płyta podpodłogowa jest osłonięta albo w części przyściennej podłogi i wtedy dżdżownicom przy fundamencie jest trochę chłodniej ale w domciu ciepałko. Wybór należy do inwestora co mu łatwiej. Oczywiście mówię o dodatkowym ociepleniu bo to standardowe jest niezmienne.
    ppp.j

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    ppp.j - alez dysputy na temat wyzszosci jednych swiat nad drugimi sa najlepsze
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  10. #30

    Domyślnie

    Miałem taki pomysł na wyrównanie nierówności ściany fundamentowej lanej do rowu:
    1. Odkopać, wymyć pozostałości gruntu ze ściany silnym prądem wody, poczekać aż wyschnie/wsiąknie, ewentualnie pomalować przeciwwilgociowo.
    2. Ustawić w odległości około 5cm od ściany twardy styropian i ustabilizować (zablokować) go w wykopie.
    3. Wlać szuflą między ścianę a styropian rzadką zaprawę z drobnej frakcji keramzytu, cementu i piasku.
    4. Przykryć styropian folią, zasypać

  11. #31
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    brzoza - tu nie ma co kalkulowac trzeba ocieplic i juz To jest ten fragment chalupy o ktory kilka razy w innych watkach wspomianlem - traktowany super po macoszmu a pozniej juz sie nie chce tego robic. Cos mi te tabelki nie pasuja ale niech bedzie ze sa prawdziwe - jakos inne proporcje strat pamietam z lektury Muratora i nie tylo
    marmon - wybacz ale czeka cie jednak taka robota i nie sluchaj invix-a ze wystarczy tylko posadzke na gruncie ocieplic chcesz miec dobrze to ociepl po calosci od zewnatrz. Dlaczego sama posadzka nei wystarczy? Gdyz zimno przez nieocieplony fundament bedzie ci w siciane szlo lub odwrotnie cieplo ci sciana uciekac bedzie . Takie rozwiazanie jest idealne ale jak czasem jak nie jest mozliwe do wykonania to wtedy konieczne jest docieplenie posadzi i tu do odleglosci rownej granicy przemarzania dalby nawet o 50% wiecej styropianiu czy czego tam
    i
    Ocieplenie - chyba raczej NIE warto!!!???
    http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=43248
    Cytat Napisał jareko
    Prawdaz
    Musisz sobie to wszystko na spokojnie obliczyc. Nie dziwie ci sie ze chcesz ja zostawic nietknieta - wszak taka elewacja rzadko spotykana jest i na dodatek piekna Oszczednosci nawet ocieplajac reszte bedziesz mial ale sprawdz takze czy nie wartoby ocieplic takze dachu, wymienic okien itp. Na spokojnie oblicz to sobie - dopiero wtedy parwdziwie poznasz oplacalnosc calego przedsiewziecia
    Inaczej to czyste dywagacje beda. Naprawde trudnow to uwierzyc ale czesto inwestycje w docieplenia w pewnych warunkach sa malo ekonomiczne]
    jarko ciesze sie ...
    ze nastapiła u Ciebie metamorfoza ...
    w dziedzinie docieplania ...
    nie radzisz juz ocieplac za wszelka cene ... " ... tu nie ma co kalkulowac trzeba ocieplic i juz ..."
    i tak sugestywnie "... nie słuchaj invx'a ze wystarczy tylko posadzke na gruncie ocieplic chcesz miec dobrze to ociepl po calosci ..."

    teraz radzisz ... stonowanie ... spokojnie ...

    " ...trzeba to na spokojnie obliczyc ..."
    " ... czesto inwestycje w docieplenia w pewnych warunkach sa malo ekonomiczne...."

    brawo Jarku ! - to mi sie w Tobie podoba

    pozdrówka

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    "... nie słuchaj invx'a ze wystarczy tylko posadzke na gruncie ocieplic chcesz miec dobrze to ociepl po calosci ..."
    nie tak to chyba okreslilem
    ja jestem zawsze za docielaniem fundamentow, i nie mam watpliwosci, ze je trzeba docieplic, jesli jest taka mozliwosc, w tym wypadku natomiast, naklad pracy i kosztow, moze znacznie przewyzszyc korzysci plynace z tego docieplenia

  13. #33
    Guest

    Domyślnie

    invx - dla ścisłości
    słowa które zacytowałeś - napisał jareko ...
    Cytat Napisał jareko
    ...marmon - wybacz ale czeka cie jednak taka robota i nie sluchaj invix-a ze wystarczy tylko posadzke na gruncie ocieplic chcesz miec dobrze to ociepl po calosci od zewnatrz...
    ja to tylko powtórzyłem ...

    jestem za dociepleniem - tak jak Ty - kiedy widze w tym sens ...

    marmon wyraźnie napisał - "... Mam fundamenty zrobione nie z bloczków ale wylane w wykopie w gruncie prawdopodobnie) niezbyt równe ..."
    i zapytał:
    " ... Chcę odkopać ściany i ocieplić. Czy warto? ..."

    myśle, ze obaj jestesmy realistami ...
    mimo, ze lubimy sobie czasem zażartowac ...


    pzdr

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    brzoza - to nie matemorfoza - ponizej wyliczanka na przekladzie mojej chalupy wprowadzajac do obliczen sciane nie taka jaka jest tylko lana z betonu. Chyba bledu w obliczeniach nie popelnilem

    Chalupa i straty w [Wh] ciepla:
    powierzchnie i wspolczynniki
    sciany fundamentowe - 46mkw k=2,4 (tu zalozenie za sciana jest wylewana sciana betonowa)
    dach - 182 mkw k=0,25
    okna (przed wymiana szyb na 1,1) 46,5mkw k=2,8
    sciany - 228 mmkw k=0,25
    zapotrzebowanie ma moc [Wh]przy roznicy temperatur 20 stopni [wewn/zewn] i tu drobna uwaga - temperatury przy jak i w gruncie sa realnie nizsze o okolo 10% - ale pominmy to w dywagacjach czy warto
    sciany fundamentowe - 2208 [Wh]
    dach - 910 [Wh]
    okna - 2604 [Wh]
    sciany - 1140 [Wh]
    sumaryczna moc wszystkich przegrod - 6862[Wh]
    zapotrzebowanie na moc po dociepleniu fundamentow 10 cm styropianu k zmniejsza sie do watrosci ok.0,38
    sciany fundamentowe - 349,6 [Wh]
    dach - 910 [Wh]
    okna (przed wymiana szyb na 1,1) - 2604[Wh]
    sciany - 1140 [Wh]
    sumaryczna moc wszystkich przegrod - 5003,6 [Wh]
    podsumowanie
    przed zmiana - 6862 [Wh]
    po zmianie - 5003,6[Wh]
    realnie zyskujemy w zapotrzebowaniu na ogrzanie calej chalupy 1858,4 [Wh]
    Mimo ze sciany fundamentow stanowia tylko 9% calosci powierzchni ktora ucieka cieplo ich udzial w stratach wynosi az 32%. docieplenie ich pozwoli nam w tym przykladzie zaoszczedzic az 27% na wydatki zwiazane z ogrzewaniem
    Zadalem bobu? Material do przemyslenia lub wytkniecia bledu w obliczeniach
    Swoja droga - brzoza - jak masz na imie?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    a cytowanie linku do innego tematu gdzie i problem jest inny mija sie z celem . Tam jest dazenie do ocieplenia chalupy ale takze do pozostawienia sciany kamiennej ktora podoba sie inwestorowi
    Ej brzozka cos ta zacytowana tabelka ma sie nijak do mych obliczen - chyba ze sie myle - wskaz mi blad prosze
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  16. #36
    Guest

    Domyślnie

    Jarku ... do mnie ... wystarczy ... per brzoza ...

    ale ad meritum ...
    tabelka pochodzi z
    http://cieplej.pl/Konkurs/1057911385.shtml
    i nijak ma sie do Twoich obliczeń ...

    Jarku ... to, że 32 % ciepła z Twojego budynku ucieka przez fundamenty ... to bardzo duuuzo ... współczuje ...
    (prawdopodobnie z tego powodu, ze
    - ściany fundamentowe Twojego budynku wystaja nad powierzchnie ziemi ...
    - posadzki masz nieocieplone ...
    - śnieg nie izoluje u Ciebie gruntu od mrozu ... albo tego nie zakładasz do obliczeń ... )

    na Twoim miejscu zastanowiłbym sie czy ściany fundamentowe ocieplać ...

    tzn. po ilu latach zwrócą Ci sie ...
    czy tez
    nie zwrócą Ci sie włożone koszty ...

    w temacie Ocieplenie - chyba raczej NIE warto!!!???
    http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=43248
    napisałeś
    Cytat Napisał jareko
    ...Byly u mnie w domu awantury i ciagle sa a powod jest jeden - brac sie za remont generalny czy nie. Po przyjrzeniu sie calej chalupie okazalo sie ze w dachu jest 4cm welny prasowanej, w scianach zero (nawet brak szczeliny powietrznej), w fundamentach jak i w posadzkach na grucie tez zero. Ja wypowiedzialem swoje zdanie zas reszta domownikow doszla do wniosku ze dociepli sie tylko sciany i to uczyniono dwa lata temu. Powiedzialem ze umywam rece i tak kasy wystarczylo na docieplenie 3/4 scian, bez ruszenia dachu i fundamentow. Efekt? ZERO!!! oszczednosci w kosztach grzewania...
    i zauważyłeś, że mozna wyładować kase na ocieplenie np. kilku ścian ...
    a efekt ...
    na papierze wychodzi jakieś ... xx % oszczędności ...
    a w realu ...
    ZERO ...

    dlatego Jarku ... jestem ostrozny w tych zakładanych ... na papierze ... zyskach

    pozdrówka

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    bezimienna brzozo, brzuzko, brzuzeczko jesli juz czytasz moje posty w roznych watkach (jakze mi milo z tego powodu ) powinnas wiedziec ze cala swa chalupe mam podpiwniczona (1/2 do poziomu -2,2, 1/2 do poziomu - 1,5) i w obliczeniach przyjmuje tylko powierzchnie do granicy przemarzania gruntu. Tu zmienilem wartosci k dla sciany wylewanej z betonu by pokazac realna roznice.
    Co do domu w ktorym mieszkam zrobilem sobie pozniej podobne obliczenia i nie docieplenie fundamentow jak i dachu taki efekt faktycznie potwierdzony obliczeniami zostal - zysk prawie rowny zeru gdyz ponad 80% spiep... przez wlasnie te przegrody i na nich rodzina skupic sie powinna - stad tez moje wypiecie sie na to pewna czescia ciala A zreszta ten dom jest przykladem wlasnie takiego domoroslego znania sie na wszystkim P.O.Tescia i nie chce mu sie tu wywlekac genialnych jego pomyslow od ktorych teraz wlos mi sie jezy na mej przezedzonej lepetynie jak i argumentow jakich teraz uzywa - szkoda zasmiecac Forum glupotami
    I najpiekniejsze drzewo jakie znam - brzozka - niech nie bedzie takie zjadliwe przy takich proporcjach ucieczki ciepla matematyka nie klamie - jest niestety 32% calego zapotrzebowania na pokrycie strat ciepla idzie w grunt i nie mow ze snieg dobrym izolatorem jest gdyz coraz mniej go na glebie a gdyby tak bylo to moglbys chalupe posadowic na gruncie a nie ponizej granicy przemarzania

    By powrocic do sedna watku - dopiero obliczenia moga cos nie cos powiedziec na temat docieplenia i jego ekonomicznego sensu a o fundamentach jakos sie w tym wszystkim zapomina.Nawet niech beda obarczone 5-10% bledem wykaza nam czy warto czy tez nie koszta ponosic. To nie jest tak ze powyzej poziomu gruntu zaczyna sie ucieczka ciepla z chalupy - ona zaczyna sie od poziomu przemarzania gruntu. I tez Brzozko samo ocieplenie podlogi na gruncie nie rozwiazuje do konca problemu gdyz pozostaje sciana fundamentowa ktora dziala jak radiator ucieczke ciepla w grunt powodujac. Poswiece kiedys chwilke i to takze oblicze zakladajac ze nie mam piwnic i biorac pod uwage tylko powierzchnie rzutu lawy fundamentowej - bo to bedzie wlasnie to miejsce straty powodujace.

    a w TV teraz A.Figura pieknie udaje o.... ujezdzajac C. Pazure a ja tu w monitor sie wlepiam - chory jestem czy co?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  18. #38
    Guest

    Domyślnie

    Jarku ...

    za to, że lubisz brzozy ...
    pięknie piszesz o brzozach ...
    i o A. Figurze pieknie udającej .... ujezdzajac C. Pazure !!!
    (tez oglądam )
    zimowe brzozy dla Ciebie



    (ująłem bajtów)

    serdeczne pozdro

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    brzozko mila nawet plci twej nie znam o imieniu nie wspomne a ty tak po zlosci chba mnie tykasz
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    inna wyliczanka - zalozenie: moja chalupe pozbawaimy piwnic, lawa fundamentowa lana w grunt bez ocpielenia, na niej konstrukcja sciany 25cm, podloga na gduncie ocieplona do wartosci k=0,15 i brana jest jej istotna dla strat powierzchnia liczona do 1mb od sciany i wygladaloby to tak (w razie bledu prosze mnie poprawic):

    Chalupa i straty w [Wh] ciepla:
    powierzchnie i wspolczynniki
    rzut sciany fundamentowej- 11,5mkw k=2,4 (tu zalozenie za sciana jest wylewana sciana betonowa)
    powierzchnia podlogi zgodnie z uwaga na gorze - 46mkw k=0.15
    dach - 182 mkw k=0,25
    okna (przed wymiana szyb na 1,1) 46,5mkw k=2,8
    sciany - 228 mmkw k=0,25
    zapotrzebowanie ma moc [Wh]przy roznicy temperatur 20 stopni [wewn/zewn] i tu drobna uwaga - temperatury przy jak i w gruncie sa realnie nizsze o okolo 10% - ale pominmy to w dywagacjach czy warto
    rzut sciany fundamentowej - 552 [Wh]
    podlogi - 138 [Wh]
    dach - 910 [Wh]
    okna - 2604 [Wh]
    sciany - 1140 [Wh]
    sumaryczna moc wszystkich przegrod - 5344[Wh]
    zapotrzebowanie na moc po dociepleniu fundamentow 10 cm styropianu k zmniejsza sie do watrosci ok.0,38
    rzut sciany fundamentowej - 87,4 [Wh]
    podlogi - 138 [Wh]
    dach - 910 [Wh]
    okna (przed wymiana szyb na 1,1) - 2604[Wh]
    sciany - 1140 [Wh]
    sumaryczna moc wszystkich przegrod - 4879,4 [Wh]
    podsumowanie
    przed zmiana - 5344 [Wh]
    po zmianie - 4879,4[Wh]
    realnie zyskujemy w zapotrzebowaniu na ogrzanie calej chalupy 464,6 [Wh]
    Mimo ze powierzchnia rzutu fundamentow stanowi tylko 2,2% calosci powierzchni ktora ucieka cieplo ich udzial w stratach wynosi juz 10,3%. docieplenie ich pozwoli nam w tym przykladzie zaoszczedzic 9,5% na wydatki zwiazane z ogrzewaniem. Czy to duzo czy malo nie mnie oceniac
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony