dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 88
  1. #41
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    ...I najpiekniejsze drzewo jakie znam - brzozka - niech nie bedzie takie zjadliwe przy takich proporcjach ucieczki ciepla matematyka nie klamie - jest niestety 32% calego zapotrzebowania na pokrycie strat ciepla idzie w grunt i nie mow ze snieg dobrym izolatorem jest gdyz coraz mniej go na glebie a gdyby tak bylo to moglbys chalupe posadowic na gruncie a nie ponizej granicy przemarzania
    ...

    jarko ... powtórze

    wg mnie ... ciepło migruje głównie w góre ...
    i tak ...

    około 35 % do wentylacji
    około 25 % na okna i drzwi
    około 16 % dach
    około 20 % ściany

    i nie potrafie odpowiedziec dlaczego u Ciebie
    ciepło przez wentylacje nie ucieka ....
    (moze nie masz wentylacji ... a moze masz idealny odzysk ... nie wiem ...)

    u Ciebie ciepło migruje w dół ... aż 32 %
    i znów nie rozumiem tego ...

    u mnie śnieg jest dobrym izolatorem
    tam gdzie leżało sporo ... ziemia wogóle nie przemarzła ...
    a tam gdzie wiatr zdmuchnał ... ziemia przemarzła do 20 cm ...
    a u Ciebie ... sniegu coraz mniej ... a Twój dom wyziebia sie bardzo .... od ziemi

    co do posadowienia domów na gruncie ...
    pewno sie zdziwisz ... ale u mnie sporo domów tak stoi ...
    własnie tak ... na warstwie kamieni zamiast fundamentu
    ponizej granicy przemarzania ...
    dzisiątki lat ... domy z bali ... stoja i nic ...

    fenomen ? ... ...



    Cytat Napisał jareko
    ... By powrocic do sedna watku - dopiero obliczenia moga cos nie cos powiedziec na temat docieplenia i jego ekonomicznego sensu a o fundamentach jakos sie w tym wszystkim zapomina.Nawet niech beda obarczone 5-10% bledem wykaza nam czy warto czy tez nie koszta ponosic.
    ...
    zgadzam się z Tobą ..."... dopiero obliczenia moga cos nie cos powiedziec na temat docieplenia i jego ekonomicznego sensu ..."

    inaczej te obliczenia wyglądaja - jak się
    ogrzewa dom gazem z butli ... finansuje kosztowne instalacje takie jak
    pompa ciepła ... rekuperacja ...
    wypada wtedy nawet udowodnić, że każde chuchnięcie ... wypuszczone z ust ... na dwór !
    to olbrzymie straty ciepła ! ! !


    a zupełnie inaczej
    jak sie pali drzewem ... nie mysli o grzybach ... syfach ... wilgoci ...
    można sobie pozwolić nawet na spanie przy uchylonym oknie ...
    co Ci osobiście polecam ... bo to bardzo przyjemne ...
    nawet zimą ...

    pozdrówka

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    swoje powiedzialem i slyszac o tej migracji ciepla do gory - juz nie mam nic do powiedzienia - nie oceplaj fundamentow, nie ocieplac posadzki na gruncie - szkoda slow - nie ocieplaj scian wszak sa pionowe i cieplo idzie tylko do gory
    ucieczka ciepla nastepuje przez kazda przegrode gdzie wystepuje zroznica tamteratur - yak mnie uczono w szkole -koniec mych wyglupow -widocznie faktycznie glabem jestem myslac inaczej
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  3. #43

    Domyślnie

    jareko
    To jest nas dwóch głąbów, kto jeszcze przyłączy się do Nas?

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    patos - my wszyscy glabami jestesmy gdyz staramy sie rozsadnie podejsc do tematu a zarazem nie popelniac kardynalnych bledow zakladajac ze cieplo ucieka tylko do gory i tym samym tak rozumujac tylko sciany i dach starty ciepla powoduja. Moze taka logike przyjac nie warto wogole ocielac scian parteru - wystarczy tylko dach a moze jeszcze tylko pietro - parter zbedny dgyz w dole jest .
    Tabelka jaka brzoza zamiescil jest do d.... a dlaczego?Nie ma identycznych domow (oczywiscie nie mowimy o tym samym projekcie) W kazdej chalupie proporcje strat przegrod sa rozne gdyz udzial np. powierzchni dachu w calosci powierzchni strat jest rozny. Stad tez moze okazac sie (zakladajac ze sama w sobie jest prawidlowo ocieplona) ze w jednej chalupie przez sciany ucieka 50% a w innej 10% ciepla (chyba to logiczne - choc - sorki - jam glab za co przepraszam). Inny jest udzial scian w ogolnych strarach ciepla w domu parterowym zas inny w chalupie trzykondygnacyjnej a tu podano ze zawsze wynosi okolo20%. Ewidentna BZDURA!! To jawne przeklamanie i nie potrzeba tu wyzszej matematyki. Podobnym przeklamaniem jest mowienie iz cieplo ucieka tylko gora. Juz tego tlumaczyc mi sie nie chce - niech watpiacy chocby szklanke z ciepla woda wezma do reki - czy tylko ciepla jest na samej gorze?Parzy takze przez scianki jak i w sytuacji gdy postawimy ja na dloni a biorac te teorie tylko jej lustro cieple byc powinno .
    Ten watek przypominac osobiste wycieczki, czcza paplanine miast realnej popartej faktami, obliczeniami - chocby nawet lekko obarczonymi bledem jak np. w moim wypadku gdyz nie policzone sa staraty przez wentylacje - ktore tak ciagle wypomina mi Brzoza - to sa dodatkowe [Wh] ktore tylko nalezy dodac do wyliczen - a ile ich bedzie? 35% jak w zacytowanej tabelce? G... prawda, wszystko zalezy od ilosci kanalow wentylacyjnych, od roznicy temperatur, od sily wiatru ktory podcisnienie na dachu wywoluje a tym samym wymusze wyciaganie powietrza z chalupy itd. mozna by mnozyc powody dla ktorych nie sposob dokladnie wyliczyc straty na wentylacje a co tu dopiero mowic iz wynosza one zawsze 35%. Kolejne przeklamanie w zacytowanej tabeli.
    Jest to material do przemyslen dla tych co zastanawiaja sie czy warto cos czynic czy nie. Oni zadecyduja na swoja logike.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  5. #45

    Domyślnie

    jareko
    Jak myślisz, czy brzoza chodzi w zimę tylko w czapce?
    Jak Ja byłem na etapie ocieplania fundamentów (dom bez podpiwniczenia rok 2002)to jak teść to zobaczył to się zapytał po co ja to robię? , a na drugi dzień powiedział, że rozmawiał z inż. i on nie słyszał o ociepleniu fundamentów styropianem. Moje wnioski to takie, że jak ten inż. pobierał nauki to świat jeszcze nie widział styropianu lub te trzy literki przed nazwiskiem ma za jaja i rąbankę, jest jeszcze trzecie wytłumaczenie, że teść nie może przeboleć, że sam tego nie zrobił

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    patos - ja w tym watku juz powiedzialem wszystko co wiem z literatury, wlasnych doswiadczen, wyliczen jakie pamietam gdyz bardzo dokladnie wyliczano mi zapotrzebowanie na moc przy projektowaniu CO, wlasna logika (a sadze ze w miare logiczny ze mnie facet ) , podalem przyklady wyliczen w kilku sytuacjach bazujac na przykladzie swojej chalupy lekko modyfikujac konstrukcje scian dla danych wyliczeni by moc to wszystko w miare dokladnie i uczciwie policzyc. Poki co nikt bledu w wyliczeniach mi nie wytknal poza ta wentylacja
    Jesli ktos na spokojnie przeczyta - super.
    Jesli jeszcze zastosuje wzory i na swojej chalupie wyliczy czy to mu sie oplaca czy nie - jeszcze lepiej.
    Jesli poslucha sasiada zza siatki co budowal dom ze dwa wieki temu - jego sprawa
    Wszak juz kiedys powiedzialem - to jego kasa i on bedzie pozniej placil - nie ja. Ktos kiedys mi to wytknal ze tak mowic nie mozna. Mozna a nawet trzeba gdyz nie sposob jak widze co poniektorych przekonac chocby do wziecia kalkulatora i wyliczenia prostych procentow a nie w slepo wierzyc w to co w jakiejs tabelce napisali generalizujac okrutnie.
    Polemizowac juz mi sie nie chce - swoje zdanie wypowiedzialem a reszta to tylko puste gadanie nie wnoszace nic do watku nowego
    Material dla innych do przemyslen i decyzji
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  7. #47
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    Inny jest udzial scian w ogolnych strarach ciepla w domu parterowym zas inny w chalupie trzykondygnacyjnej a tu podano ze zawsze wynosi okolo20%.
    Ewidentna BZDURA!! To jawne przeklamanie i nie potrzeba tu wyzszej matematyki.
    jareko

    twierdzisz ze tabela podaje zawsze ok. 20 % - nie uwzględniając wielkości domów ?
    rozumiem ...
    dla Ciebie
    tabelka ... po raz kolejny ...




    w tabelce jest
    rozróznienie na budynki jednokorodzinne i wielokonrodzinne ...

    Cytat Napisał jareko
    .... To jawne przeklamanie i nie potrzeba tu wyzszej matematyki.
    Podobnym przeklamaniem jest mowienie iz cieplo ucieka tylko gora ...
    jareko

    mógłbyś zacytowac
    kto tak jawnie przekłamał ze ciepło ucieka tylko górą ?

    czy tylko tak ... cos Ci sie ... ?




    Cytat Napisał jareko
    Ten watek przypominac osobiste wycieczki, czcza paplanine miast realnej popartej faktami, obliczeniami - chocby nawet lekko obarczonymi bledem
    tak jareko- zaczałes osobista wycieczke do mnie ...

    Cytat Napisał jareko
    brzoza - tu nie ma co kalkulowac trzeba ocieplic i juz
    To jest ten fragment chalupy o ktory kilka razy w innych watkach wspomianlem - traktowany super po macoszmu a pozniej juz sie nie chce tego robic.
    Cos mi te tabelki nie pasuja ale niech bedzie ze sa prawdziwe - jakos inne proporcje strat pamietam z lektury Muratora i nie tylo
    (zamiast sie skupić na odpowiedzi do marmona)

    wyjaśniam Ci - tabelka nie jest mojego autorstwa ale jesli masz pretensję do jej autora i kwestionujesz te dane
    posłuż sie danymi zapamietanymi z " ...lektury Muratora i nie tylko ..."

    Cytat Napisał jareko
    Mozna a nawet trzeba gdyz nie sposob jak widze co poniektorych przekonac chocby do wziecia kalkulatora i wyliczenia prostych procentow a nie w slepo wierzyc w to co w jakiejs tabelce napisali generalizujac okrutnie.
    i przekonaj ...


    Cytat Napisał jareko
    ... nie policzone sa staraty przez wentylacje - ktore tak ciagle wypomina mi Brzoza
    wypomniałem Ci raz - dlatego, ze zmienia to zupełnie obraz jaki nakresliłes
    napisałeś że przez 9% powierzchni (fundamentu) - ucieka 32 % ciepła ...

    Cytat Napisał jareko
    Mimo ze sciany fundamentow stanowia tylko 9% calosci powierzchni ktora ucieka cieplo
    ich udzial w stratach wynosi az 32%. docieplenie ich pozwoli nam w tym przykladzie zaoszczedzic az 27% na wydatki zwiazane z ogrzewaniem strat ciepła
    murman pytał o sens docieplenia części fundamentu - do czego nie wnosze uwag ...

    Ty forsujesz poglad aby odkopać i ocieplić cały fundament - czyli wszystko ... do dna fundamentu ... 1,5 m ...



    Cytat Napisał jareko
    "tu nie ma co kalkulowac trzeba ocieplic i juz"
    Cytat Napisał jareko
    marmon - wybacz ale czeka cie jednak taka robota i nie sluchaj invix-a ze wystarczy tylko posadzke na gruncie ocieplic
    chcesz miec dobrze to ociepl po calosci od zewnatrz.
    jareko
    czy orientujesz sie w kosztach ?

    ile wyniosa koszty tej pracy i materiałów ?
    a jakie będą zyski ?
    czy odkopanie wyrównanie, zaizolowanie i zasypanie tych scian
    bedzie tańsze ?
    niż koszt opału na ogrzanie tego (x..) % strat - jakie straci wg Ciebie dom marmona?

    o ile to bedzie tańsze ... ??? po ilu latach to sie zwróci ... ???


    nawet jak widziałeś w Muratorze inna tabelke ...
    to
    czy mozesz porównać ile marmon płaci ? lub bedzie płacił za ogrzewanie ...
    przed i po ociepleniu ...

    wygłasznie tak autorytatywnych opinii,
    że ocieplenie (ilekolwiekby nie kosztowało) ... opłaci sie ...
    mnie nie przekonuje
    ale próbuj przekonac wiecej osób
    mnie przekonuja liczby, a nie reklamy ...
    i nie miej do mnie żalu - to Ty wywołałes mnie do tablicy ...


    pzdr


    Wesołych Świąt !

  8. #48

    Domyślnie

    Cały bałaga w tym, że fundamentów nie ociepla się by było cieplej tylko by ściany zewnętrzne na dole nie przemarzały od strony fundamentów i nie wykraplałą cię tam woda, inaczej możliwe grzybobranie lub pleśniobranie

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    jak wspomnialem - masz wyliczenia - na spokojnie przeanalizuj i podejmij decyzje czy ci sie to kalkuluje czy nie. "zapomnienie" o ociepleniu jedej grupy miejsc ktore powoduje straty ciepla (czy to dach, czy sciany, czy fundamenty itp) powoduje zeiwekszenie jego % udzialu w stratach ogolnych ciepla calej chalupy - na tej podstawie stwierdzam ze ta tabelka rozmija sie z prawda
    Dociepla sie fundament do granicy przemarzania gruntu i nie tylko z powodu grzybobrania Patos lecz takze ucieczki ciepla, Twoje stwierdzenie o przemarzaniu jakby samo w sobie to sugeruje

    Cytat Napisał brzoza
    jareko

    mógłbyś zacytowac
    kto tak jawnie przekłamał ze ciepło ucieka tylko górą ?

    czy tylko tak ... cos Ci sie ... ?
    Twoje slowa brzoza:
    jarko ... powtórze

    wg mnie ... ciepło migruje głównie w góre ...
    i tak ...
    kilka postow wyzej

    Zostawmy taki styl rozmowy - jesli nie masz zastrzezen co do moich wyliczen - niech juz sobie na spokojnie inni podejma decyzje.
    Wentylacja te koszta podniesie i tu sie z toba zgodze - w momencie gdy ja jeszcze uwzglednimy to % udzial oszczednoci w calosci ponoszonych pozniej kosztach interesujacej nas powierzchni sie zmniejszy co nie zmieni faktu iz tyle Watow na godzine przez wspomniane przegrody uciekac bedzie.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  10. #50

    Domyślnie

    jareko
    Mi wydaje się (nie robiłem żadnych symulacji, obliczeń), że jeżeli podłoga na gruncie jest dobrze ocieplona i ściana to straty przez fundament nie są bardzo znaczące, ale jednak są, głównym powodem był dla Mnie jednak mostek termiczny i możliwość wykraplania się w tych najzimniejszych miejscach w domu wody, dlatego je ociepliłem, szkoda że tylko 5cm, teraz dałbym min. 8cm, w 2002r nie miałem takiej wiedzy jak dzisiaj

  11. #51
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko

    Cytat Napisał brzoza
    jareko

    mógłbyś zacytowac
    kto tak jawnie przekłamał ze ciepło ucieka tylko górą ?

    czy tylko tak ... cos Ci sie ... ?
    Twoje slowa brzoza:
    jarko ... powtórze

    wg mnie ... ciepło migruje głównie w góre ...
    i tak ...
    kilka postow wyzej
    jareko

    nie przeinaczaj wiec słów - na przyszłość ...
    dla mnie słowo "głównie" znaczy coś innego niż słowo "tylko"


    pzdr

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Patos -- zrobiles dobrze choc nie idealnie. Kazdy mostek termiczny to nie tylko przemarzanie i wykraplanie sie patry wodnej owocujace pozniej grzybem - to realne straty ciepla i teraz jesli taki mostek termiczny stanowiu znaczacy % tych globalnych strat (tu kalkulowc sobie mozna to jak kto sobie zyczy) to wtedy warto go eliminowac. W jednym z podanych powyzej przykladow jest opcja docieplenia tylko podlogi na gruncie. Czy to ma ekonomiczny sens lub inaczej - kiedy nam naklady sie zwroca to oddzielna kwestia. Jak ktos energie do ogrzewania ma za grosze to moze mu sie to wogole nie kalkulowac - ale od samego poczatku chce zwrocic uwage na pokutujace wciaz przeswiadczenie o tym ze fundamnt to nie jest to miejsce w chalupie ktora powoduje wzrost kosztow zwiazanych z ogrzewaniem. Obrazowo ja i Zbyszek Rudnicki juz to ukazalismy - czysta obserwacja - choc teraz trudna gdyz wiosne mamy/ Pozdrawiam wszystkich wiosennie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  13. #53
    Guest

    Domyślnie

    ja tak tylko czysto formalnie
    brzoza podaje ze scianami sie nie ma co martwic, bo ucieka przez nie tylko 20 % ciepla

    czyli co?
    mozna nie ocieplac scian i zajac sie tylko dachem oknami i rekuperatorem?
    nie dajmy sie zwariowac
    to dlatego wychodza takie wartosci, ze ktos ma wlasnie dobrze ocieplona sciane
    jesli by ta sciane olewac to by sie prooprcje odwrocily i mogloby sie okazac ze przez sciany ucieka 80 % energii
    ja n daje na sciany 20 cm styropianui nie uwazam, zebym robil je zbyt cieple
    a z ta wentylacja to jest tak, ze wylicza sie to chyba wedlug tych smiesznych norm (bodajze 1 wymiana na godzine calego powitrza w domu ( u mnie 800 kg )

    w rzeczywistosci kazdy wietrzy sporo mniej i tylko wtedy kiedy czuje ze mu tego potrzeba
    ja np wietrze wtedy kiedy w danym pomieszczeniu przebywam
    (jesli to male pomieszczenie) jesli mam pootwierane drzwi czyli lacze sie z cala kubatura to zakladam, ze nie potezebuje sie martwic wentylacja)

    okna- no coz- sa jakie sa i inne nei beda
    wniosek
    nalezy ocieplac co sie da i jak sie da
    a nie tlumaczyc sobie ze sie nie oplaca ;(

  14. #54
    Guest

    Domyślnie

    acha a wracajac do tego jak ocieplic fundament w gruncie
    to podam nowy pomysl, moze nei najlepszy ale jednak zawsze jakis pomysl
    odnosi sie to do fundamentu ktory dopiero mamy wykonac;

    wiec jesli mamy juz dol to wykladamy najpierw sciany styropianem i przygotowujemy sobie takie szpilki ( z odpowiednio duzym lebkiem) . ktorymi mocujemy styropian do gruntu
    i dopiero pozniej wlewany beton
    czy pomysl realny- nie wiem
    ale poddaje pod rozwage

  15. #55

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał leon_z_katowic
    ..jesli by ta sciane olewac to by sie prooprcje odwrocily i mogloby sie okazac ze przez sciany ucieka 80 % energii....(
    i o tym Leonie caly czas mowie - ta tabelke mozna sobie w buty wsadzic gdyz w niektorych sytuacjach tylko zafalszowanie wprowadza. Po to liczy sie straty ciepla uwzgledniajac kazda przegrode te straty powodujaca by uniknac miejsc przesadnie ocieplonych (ktorych ekonomiczny sens ocieplania jest watpliwy) ale takze by nie zapominac o innych miejscach ktore eksremalnie moga spowodowac tak wysoki swoj udzial % w globalnych stratach chalupy.
    Pamietam jak w Muratorze kiedys podwali grubosci ocieplenia by wlasnie sensownie do sprawy podejsc i jesli mamy iles tam cm styropianu w scianach to w grubosc powinna wyniesc w gruncie razy 1,2 w stropie(dachu) razy 1,4. I tlumaczenie ze wentylacja tez ucieka owszem jest prawdziwe co nie oznacza ze zwalnia nas z ocieplania innych miejsc ktoryi tez ogrzewamy nasza matke ziemie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Leonie - co do twojego pomyslu ze styropianem jako szlunkiem - nawet nie jest taki zly tylko jest maly klopot - jak to wykkonac? Beton ma niesamowita sile rozpychania szalunkow pod wlasnym ciezarem i obawiam sie ze polamie ten styropian (jestem wrecz tego pewien ) jesli z drugiej strony bedzie wolna przestrzen. Nie zawsze grunt pozwala na wykonanie wykopu stabilnego i plaskiego a tylko wtedy sens takiego rozwiazania bym widzial
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  18. #58
    Guest

    Domyślnie

    ja nei mowie ze to jest rozwiazanie kazdego problemu
    tylko jakas tam mysl pod rozwage
    mysle ze jesli ktos zastosuje 10 cm styropianu w jednym kawalku to ma to swoja wytrzymalosc
    a gdyby nawet gdzies rozerwalo styropian to co z tego i tak bedzie cieplej niz bez tego.....
    a rozwiazaniem moze byc np sypanie np suchego piasku miedzy glebe a styropian, kiedy ten jest juz zamocowany

  19. #59
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał leon_z_katowic
    ja tak tylko czysto formalnie
    brzoza podaje ze scianami sie nie ma co martwic, bo ucieka przez nie tylko 20 % ciepla
    Leon ...

    mógłbyś zacytować gdzie tak napisałem, ze "ścianami nie ma sie co martwić " ?
    (kłopot z percepcja ... masz nie tylko Ty ...
    wiec powtórze ...)
    zacytowałem tabelke w której podano p r z y k ł a d o w e straty ciepła
    w pierwszym poście w tym temacie wkleiłem tabelke i napisałem "Marmon
    porównaj i skalkuluj koszty..."


    na wyliczanki :
    Cytat Napisał jareko
    Swoja droga wyjasnie ci tez po czesci skad taki "madry" jestem. Otoz dla mojej chlaupy dokladnie zostaly wyliczone wspolczynniki kazdej przegrody przy projektowaniu Instalacji CO - facet ktory to robil pokazal mi namacalnie jak wazny jest wlasnie ten punkt chalupy mimo ze jak mowisz "... cieplo zawsze idzie do gory...." co zreszta prawda jest....
    Cytat Napisał jareko
    ...Mimo ze sciany fundamentow stanowia tylko 9% calosci powierzchni ktora ucieka cieplo ich udzial w stratach wynosi az 32%. docieplenie ich pozwoli nam w tym przykladzie zaoszczedzic az 27% na wydatki zwiazane z ogrzewaniem...
    ze,
    ocieplając fundament mozna zaoszczedzić 27 % wydatków związanych z ogrzewaniem zareagowałem z powatpiewaniem ....

    ppp.j. starał sie dokładnie to samo przekazać ...

    Cytat Napisał ppp.j
    Wybacz jareko ale chyba trochę się zagalopowałeś. Szanuję Ciebie jako fachmana i wiele się od Ciebie nauczyłem ale tutaj w Twoje wypowiedzi wkrada się pewien bałagan. Stan jest taki że autor wątku ma nierówne fundamenty i ma kłopoty z jej zaizolowaniem termicznym by zimno nie wchodziło pod płytę podłogową albo ciepło nie uciekało ze strefy przyściennej przez fundamenty o dużym U, jak kto woli. Newralgicznym miejscem tego układu jest strefa przyścienna podłogi i górna część fundamentu. Dalsze części podłogi, podłoża i fundamentu mimo że mogą mieć niższe opory termiczne nie odgrywają roli z uwagi na grubość tych warstw. Jeżeli autor wątku ma trudności z zaizolowaniem fundamentu po stronie zewnętrznej to może zwiększyć izolację podłogi w miejscu najchłodniejszym czyli przy ścianach. Może również zwiększyć izolację pod całą podłogą ale wówczas to niepotrzebne podnoszenie kosztów. Wydaje mi się że termiczne izolowanie fundamentów nie jest niezbędne. I nie pisz proszę „rubta jak chceta – wszak to wasza kasa” bo nie po to dyskutujemy by robić coś źle ale by z wielu idei wybrać najlepszą...

    Ty zaś Leon wyciagasz takie wnioski ... no cóz ...


    Cytat Napisał leon_z_katowic
    wniosek
    nalezy ocieplac co sie da i jak sie da
    a nie tlumaczyc sobie ze sie nie oplaca ;(
    Leon

    życze Ci więc ...
    abyś sobie ocieplił co sie da .... i ile sie da .... i żeby po takim "ociepleniu..." i ogrzaniu budynku w jesieni ... ciepło magazynowało Ci sie do wiosny ...
    zebyś nie nie musiał korzystac z energi pradu ... gazu ... drzewa ... wegla ... Słońca ... Ziemi ...
    zeby Ciebie grzała sama wełna ... i sam styropian !

    Wesołych Świąt

  20. #60
    Guest

    Domyślnie

    brzoza moze nie miales takich intencji
    ale ja te twoje podawanie uparte tabelki na ktorej na sciany przypada 20 % strat ciepla odebralem wlasnie tak jak odebralem

    problem tu istniejacy to jest czy ocieplic fundament czy nie
    a te tabelki ktore przytaczasz na pewno odnosza sie do ocieplonego fundamentu, wiec ciezko na ich podstawie wywnioskowac cokolwiek
    ja twoje posty odebralem w sumie tak krotko podsumowujac: "zobaczcie ile ciepla ucieka przez okna, wentylacje, dach- wiec o ta reszte nie warto walczyc"

    moze nie tak chciales to wyrazic ale tak ja to rozumiem
    powiem tak
    ja nie liczylem ile ciepla mi moze uciec przez fundament ale zrobilem symulacje mostka termicznego ( strop miedzy domem a garazem przy czym strop w garazu ocieplony 10 cm styropianu)

    wyszlo mi okolo 100 W strat na odcinku 8 metrow
    wiec strzelam teraz ale szacuje ze straty przez fundament to okolo 1000 W

    caly moj dom obliczylem na jakies 3 KW
    wiec dla mnie nieocieplenie fundamentow odpowiadaloby DODATKOWYM 30 % wydatkow na ogrzewanie wiecej

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony