dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    stander

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    596
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję za opinie w sprawie dachówki cementowej (i przy okazji innych). Teraz pytanie z innej beczki. Czy kosztorysy załączone do projektów bardzo odbiegają od rzeczywistych? Przy projektach (np. na stronie nowydom.onet.pl) są jakieś horrendalne sumy, przekraczajace grubo 200 tys. nawet za małe jednorodzinne domki.

  2. #2

    Domyślnie

    W zależności od sposobu i materiałów wykończeniowych można zejść poniżej kosztorysu lub go zawyżyć. Suma kosztów budowy = 200 000 zł zależy od charakteru budowy - firma "pod klucz" lub system gospodarczy. Niestety ja też liczyłem, że zejdę poniżej kosztorysu starając się budować oszczędnie. Ale niestety nie udało mi się nawet osiągnąć kosztorysu i zmuszony byłem go przekroczyć. Takie są moje realia, chyba ,że ktoś inny ma inne doświadczenia

  3. #3
    Peter
    Guest
    Peter

    Domyślnie

    Przegladałem na Onecie szacunkowe koszty i sądzę że są realne pod warunkiem zlecenia wykonania budynku jednej firmie bez wkładu własnej pracy i zaangażowania się w budowę. Ja buduję Krab-2, buduję sam przy udziale rodziny i znajomych (budowlańców) obecnie mam stan surowy otwarty i wydałem 70.000 zł ,planuję się zmieścić za całość w 200.000 zł, więc proponowany koszt przez projektantów 290.000 zł przy założeniu jak na początku jest prawidłowy.

    Peter

  4. #4

    Domyślnie

    Witam.

    Potwierdzam to co napisał Peter. Dla zainteresowanych szczegółami: http://artmedia/of/pl dział Budowa.
    Co prawda dawno nie było aktualizacji, ale zestawienia kosztów są właściwie aktualne.

    Sebastian.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Weź do ręki swój kosztorys. Zauważysz, że najpierw zsumowane są ceny materiałów brane z KNR-ów (czyli średnie ceny bez rabatów). Potem do tej kwoty dodawane są koszty pośrednie (zazwyczaj 74%), do tego koszty zakupu (18%), do tego zysk (15%) i VAT (7%).

    Takie wyliczenia są prawidłowe dla firm budowlanych (czyli gdybyś zlecił budowę "pod klucz"). Przy budowie systemem gospodarczym pewne składniki odpadają ,za to dochodzą nowe (wynajem wykonawców, transport, dzierzawa maszyn, itp...).

    Do tego dochodzą zmiany technologii i rodzaju materiałów i różnice cen z tego wynikające (dachówka ceramiczna vs blachodachówka, ściana tójwarstwowa vs dwuwarstwowa, podłoga z drewna egzotycznego vs panele, okna meranti vs plastiki, itd..).

    Do tego różnice w ceniue materiałów i usług w zależności od miejsca w Polsce.

    W sumie możesz założyć, że budując oszczędnie zejdziesz nawet o 30% poniżej kosztorysu, a budując mniej oszczędnie możesz wybudować za 2-3 krotnośc kosztorysu. Mówie o domu wykończonym, bo stan surowy to jeszcze nie dom. Od projektanta mojego domu wiem, że komuś udało się go zbudować za 60% wartości kosztorysowej, a ktoś inny wydał na ten sam dom dwukrotnośc kosztorysu (czyli trzeykrotność najtańszej realizacji).

    PS. A wartość domu w folderach często obliczana jest jako iloczyn metrażu i średniej ceny metra kwadratowego (tak bodajże robi onet) - czyli dla stanu surowego 850,- pln/m.kw., a stan "pod klucz" 1.650 pln/m.kw. Oczywiście wartośc takich wyliczeń ma charatkter tylko orientacyjny.
    Jasiu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony