dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 78 z 78
  1. #61

    Domyślnie

    tak ale nie uwzględniłeś CWU - ja przyjmowałem 0,25kw/1os - co sprawia że 6kw jest na styk, potem będzie płacz, że nie da się PC pod tanią taryfę ustawić.....a to wszystko zakładając poprawność obliczeń...gorzej, jak okaże się że tu i tam są mostki i zapotrzebowanie rzeczywiste jest większe...różnie to bywa, ten kalkulator to tylko szacunek. Gdyby było precyzyjne OZC, to by można było rozważyć te 6kw, tak IMHO odpada

    Żona też zawsze chciała mieć kominek, a od 3 lat nawet w nim rozpalone nie było
    Szczerze? żadna z tych dwóch - gdybym miał drugi raz brać, to wziąłbym którąś z tych polskich, jest dużo realnych zadowolonych użytkowników obu tutaj na forum. Fakt, część już tutaj nie zagląda...ale to inna kwestia. Sugerowanie się markami......moim zdaniem kiepski pomysł....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Dzięki za info

    Mam jeszcze pytanie bo dostałem dobrą ofertę na pompy:
    1. STIEBEL ELTRON WPC 05 - 6kW - COP 4,85 , zbiornik 175l
    2. BUDERUS WPS 6 K-1 - 6kW - COP 4,6, zbiornik 183l nierdzewny

    Stiebel tańszy o 1500 zł. Która opcja wydaje się lepsza?
    Hmm...
    Powiem tak ...
    Jak dla mnie to najlepsza jest Polska ...( nie wnikając w szczegóły co ma w środku...)
    Montuje Ecopower bo nie mam z nimi żadnych problemów a to że są jeszcze inne marki to dla mnie nie ma znaczenia ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    DZ tez wieksze.
    DZ ma być takie aby uciągnęło całą chałupę razem z CWU w każdych warunkach ...
    Jak dasz doopy na tym to nawet najlepsza pompa na świecie się wyłoży ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale pomiędzy 7 a 9 jest prawie 2 tys. różnicy, do tego jeszcze różnica na samym wymienniku i robią się zbyteczne koszty.
    Ja byłbym bardzo ostrożny z robieniem instalacji na styk ...
    Te kilka tysięcy oszczędności może się bardzo zemścić a na koniec okaże się że nie można nic z tym zrobić a jedynie dodać grzałki ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Przecież z DZ wyssa ci dokładnie tyle ile dom potrzebuje , jak temperatura wali się na pysk podczas jednego dłuższego cyklu to masz za małą wydajność ...

    T.co na 35* ...
    Mam odwierty 2x100m, pierwsze 20m to piasek/żwir potem iły, wody brak. Jak grzeję dłużej niż 2-2,5 godziny w jednym cyklu to temperatura Dz na wejściu do pompy spada do około 4-4,5C. Nie wiem czy nie jest to za mocno.
    "Tco na 35" - masz na myśli Tcomax? Wtedy chyba pompa grzeje do 37C, wyłącza się i włącza ponownie przy Tcomax-2C.

    A jak ustawić współczynnik korekcji?

    Nie wiem czy to ważne, ale mam około 9cm posadzki + gres 1cm.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Mam odwierty 2x100m, pierwsze 20m to piasek/żwir potem iły, wody brak. Jak grzeję dłużej niż 2-2,5 godziny w jednym cyklu to temperatura Dz na wejściu do pompy spada do około 4-4,5C. Nie wiem czy nie jest to za mocno.
    "Tco na 35" - masz na myśli Tcomax? Wtedy chyba pompa grzeje do 37C, wyłącza się i włącza ponownie przy Tcomax-2C.

    A jak ustawić współczynnik korekcji?

    Nie wiem czy to ważne, ale mam około 9cm posadzki + gres 1cm.
    Z ilu spada do tych 4-4,5* ...?
    Jaka Delta ...?
    T.co max trzeba traktować jako górną maksymalną temperaturę z jaką ma pracować ogrzewanie ...
    Korekta to tak naprawdę nie wiem co ona robi, ja ustawiam na 2-3 ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Dokładnie nie patrzyłem w ostatnim czasie, ale zaczyna grzanie to Dz ma 8-10C max. Szybko spada do 6-7 itd.
    Delta 4,1-4,2 na ostatnim biegu pompki, na środkowym 4,8, ale nie wiem czy byłoby to lepiej.
    Moje odwierty są jakieś 9-10m od domu więc tą odległość rury pokonują parami:zasilanie/powrót, zasilanie/powrót więc może tu jest pies pogrzebany i powrót z pompy schładza mi zasilanie (!).
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Dokładnie nie patrzyłem w ostatnim czasie, ale zaczyna grzanie to Dz ma 8-10C max. Szybko spada do 6-7 itd.
    Delta 4,1-4,2 na ostatnim biegu pompki, na środkowym 4,8, ale nie wiem czy byłoby to lepiej.
    Moje odwierty są jakieś 9-10m od domu więc tą odległość rury pokonują parami:zasilanie/powrót, zasilanie/powrót więc może tu jest pies pogrzebany i powrót z pompy schładza mi zasilanie (!).
    Jak dla mnie tu masz wszystko OK ...
    Ustaw pompę tak jak ci napisałem wcześniej i zobaczymy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Ok, dzięki zobaczymy. Do tej pory bałem/boję się ustawiać wyższą krzywą, aby nie schodzić tak mocno z temperaturą w odwiertach.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  10. #70

    Domyślnie

    Zrobię to OZC przed montażem pompy i wtedy zadecyduję czy 6kW czy 8kW bo chciałbym w taniej taryfie grzać.
    Szukałem na forach, ale nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która pompa lepsza stiebel eltron wpc 7 czy buderus wps 7. Prosiłbym o merytoryczne odpowiedzi na to pytanie. Jakie plusy i minusy Stiebel, a jakie w przypadku Buderusa. Warto dopłacać do Buderusa? Różnica 1500zł.

  11. #71

    Domyślnie

    zdanie moje i jaśka miałeś wyżej
    jak szukasz opinii na temat konretnych producentów, to szukaj wątków dotyczących tych konkretnych producentów.
    tu masz wątek o buderusie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...K)-moja-opinia
    tutaj częściowo o Stieblu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...Stiebel-Eltron

    najpierw szukaj, potem pytaj...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Zrobię to OZC przed montażem pompy i wtedy zadecyduję czy 6kW czy 8kW bo chciałbym w taniej taryfie grzać.
    Po raz chyba dziesiąty... OZC się robi PRZED budową domu, a nie przed montażem źródła. Po to, żeby można było zweryfikować technologię i wprowadzić poprawki. Możesz wyjaśnić jakoś logicznie czemu się tak bronisz przed wydaniem tych, w porywach, 400 zł aby mieć pojęcie co projekt sobą reprezentuje?

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Szukałem na forach, ale nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która pompa lepsza stiebel eltron wpc 7 czy buderus wps 7. Prosiłbym o merytoryczne odpowiedzi na to pytanie. Jakie plusy i minusy Stiebel, a jakie w przypadku Buderusa. Warto dopłacać do Buderusa? Różnica 1500zł.
    Najlepsze pompy są najtańsze i co za tym idzie najprostsze, bo są tanie i najtaniej się je naprawia jeśli zajdzie taka konieczność. Czy Stiebel czy Buderus pod te warunki podpada?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #73

    Domyślnie

    Te dwa wątki znam natomiast myślałem, że może jakiś monter montuje jedną i drugą pompę i da się to jakoś porównać. Ogólnie mało informacji o Stiebel na forum, a o Buderusie całkiem spory wątek i wszyscy zadowoleni. W takim wypadku wybrałbym Buderusa, ale gdyby kosztowały tyle samo. Różnica niewielka ale zawsze na korzyść Stiebel. Z tego co czytam to obie pompy to jest wyższa półka i podejrzewam, że i jedna i druga będzie super. Może akurat ktoś mnie przekona konkretnymi argumentami w jedną lub drugą stronę

  14. #74
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Varmego Zobacz post
    Witam ,
    wiem ,że rozważasz tylko PC gruntowe.

    Proponuję jednak zreflektować swoje przekonanie i zapoznać się z pompami powietrznymi na CO2.
    Dlaczego:
    - wysoka temperatury wody za wymiennikiem +65°C
    - wysoka całoroczna sprawność
    - praca do -20°C
    - stała moc do -10°C, przy -15°C x0,71
    - łatwy szybki, prosty montaż - jedno urządzenie do postawienia w garażu/kuchni - tylko 40 dB(A) z 1m

    Pompa ciepła Aquaeco 2 , CO2
    to dopisz jeszcze że ta pompa kosztuje tyle ile kawalerka na śląsku

  15. #75

    Domyślnie

    Jestem praktycznie zdecydowany na jedną z trzech opcji:

    1. Stiebel eltron wpc 05
    2. Buderus 6K-1
    3. Ecopower C7

    Teraz muszę porównać koszty pompy z montażem i zasobnikiem i podejmę decyzję. Sprawdzone pompy to pozycja 2 i 3, o Stiebel Eltron wciąż mało informacji. Założę jeszcze wątek na forum dotyczący tylko Stiebel Eltron seria WPC.

  16. #76

    Domyślnie

    Na początku tego tematu pisaliście że pompa powietrzna panasonica z montażem kosztuje 23k. Możecie podać namiary? Jak nie tu to na priv poproszę Jak narazie mam wyceny tej pompy od 26k.
    Mam też wycenę pompy gruntowej EKO-10G ze zbiornikiem CWU 200l za 17600 z odwiertami pionowymi 2x75m z sondami firmy ASPOL za 11400. Warto ?
    Pozdrawiam.

  17. #77

    Domyślnie

    czy ta cena za odwiert jest ok?

    Odwierty pompy ciepła - dolne źródło optymalne 100m

    Kompletna instalacja pionowego dolnego źródła w kształcie U rurki z rury HDPE 40x3,0 PN12,5 PE100 SDR13,6. Układ podprowadzony do kotłowni, odpowietrzony i wypełniony wodnym roztworem alkoholu etylowego o stężeniu 25%. Odwiert wykonany metodą na płuczkę - przy odwiertach w trudnych warunkach glebowych, lokalizacjach górskich lub metodą udarową cena ulega zmianie.

    Cena: 10 000 PLN -10% 9 000 PLN

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Dużo. Na pewno za 65-75 można dostać to samo.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony