dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 78
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No właśnie. Czemu nie udzielicie mi tych informacji?
    Ile razy załącza się grzanie i ile czasu pracuje. Jak ktoś woli, to ile czasu trwa średnio załączenie.

    Pojemność cieplna ani inne cuda nie zmienią faktu, że jak PC ma moc 10x większą, niż straty to musi pracować 10% czasu. Nie może być inaczej. Można ręcznie ustawić, że 1 dzień pracuje, 9 dni jest wyłączona. Automatyka pewnie znacznie częściej - tak, jak podane INFORMACJE które linkowałem.

    EOT
    Jak można wypowiadać się tak kategorycznie w tych kwestiach, nie pytając wpierw o szczegóły domu, instalacji, sterowanie itp. (to ile czasu działa grzanie jest w tym momencie najmniej istotne, ile razy się załącza - dostałeś odpowiedź kiedy raczyłeś zapytać - ale kategoryczne wypowiedzi były już wcześniej i w innych wątkach też)

    Problem jest taki, że nie wiesz o czym piszesz, a próbujesz ustawiać się na pozycji eksperta.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baps

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Kowale
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No właśnie. Czemu nie udzielicie mi tych informacji?
    Ile razy załącza się grzanie i ile czasu pracuje. Jak ktoś woli, to ile czasu trwa średnio załączenie.

    Pojemność cieplna ani inne cuda nie zmienią faktu, że jak PC ma moc 10x większą, niż straty to musi pracować 10% czasu. Nie może być inaczej. Można ręcznie ustawić, że 1 dzień pracuje, 9 dni jest wyłączona. Automatyka pewnie znacznie częściej - tak, jak podane INFORMACJE które linkowałem.

    EOT
    Proszę bardzo:
    http://www.husdata.se/pop_report.asp...=&View=Rapport
    Możesz sobie zobaczyć jak chcesz. Jeśli grzeje podłogę to nigdy nie taktuje. U mnie akurat trochę taktuje podczas grzania CWU (jesli nie grzeje w tym czasie podłogi to dla CWU załącza sie dwa razy). Dzieje się tak bo zbiornik CWU nie jest dedykowany do pompy i ma trochę za małą powierzchnię wężownicy.

    Sterowanie pogodowe, jedna taryfa. Pompa pracuje wtedy gdy sterownik uzna, że potrzeba, Minęly już 3 lata i nigdy nie taktowała.Zimą zwykle załącza się dwa razy dziennie z tego co pamiętam.
    Ostatnio edytowane przez baps ; 19-10-2016 o 21:26
    Parterówka z poddaszem nieużytkowym 104m2, podłogi grzanej 98m2, kubatura 250m3
    20 cm styro na ścianach λ0,031, 15 cm w podłodze λ0,031, sufit 30 cm wełna λ0,039
    100%podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Pompa ciepła Junkers TE-60 5,9kW, 2 odwierty 65m każdy.
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Wy tu gadu-gadu, a czy drza już policzył projektowe zapotrzebowanie na ciepło?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Wy tu gadu-gadu, a czy drza już policzył projektowe zapotrzebowanie na ciepło?
    A po co ma liczyć...?
    Założy sobie C7 lub C9 i będzie zadowolony ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A po co ma liczyć...?
    Założy sobie C7 lub C9 i będzie zadowolony ...
    Jasiek, jak montujesz C7 lub C9-tki to ustawiasz grzanie domu z czujnikiem wewnętrznym czy na samej pogodówce?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Jasiek, jak montujesz C7 lub C9-tki to ustawiasz grzanie domu z czujnikiem wewnętrznym czy na samej pogodówce?
    Z wewnętrznym bo inaczej nie wymusisz grzania w tanim prądzie jako priorytet...
    Krzywą na 15 aby temperatura zewnętrzna nie powodowała taktowania podczas grzania podłogi ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ...Krzywą na 15 aby temperatura zewnętrzna nie powodowała taktowania podczas grzania podłogi ...
    Przy takim ustawieniu grzejesz przykładowo 22-6 w jednym cyklu? Nie wysysa "to" za mocno odwiertów? Tzn. nie spada w trakcie pojedynczego grzania za mocno temperatura w sondach?

    dodałem:

    U mnie jak mam ustawioną krzywą 2 i pozwalam grzać w nocy 23.30 do 3.00 to nie chce mi się włączyć w godzinach 13-15 dla temperatury zew. 5C i wyżej.
    Ostatnio edytowane przez rwojtek ; 20-10-2016 o 07:00
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A po co ma liczyć...?
    Założy sobie C7 lub C9 i będzie zadowolony ...
    Jasiek widzę, że montujesz pompy Ecopower. Możesz napisać na forum lub na priv ile powinna kosztować C7 z montażem i podłączeniem pod kolektor poziomy wykonany przeze mnie? Jak duży powinien być kolektor pod taką pompę i 105m2 podłóg. Mam na myśli kolektor spiralny.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A po co ma liczyć...?
    Założy sobie C7 lub C9 i będzie zadowolony ...
    A ja u siebie nie liczylem. Być może liczył to wykonawca dla wszystkiego powiększyłem lekko ocieplenie niż to które podałem wykonawcy C.O. i jest ok. Teoretycznie dobrana na styk a jestem z podlaskiego i jeszcze nigdy nie pracowała więcej niż 17 godz. W budownictwie mam trochę doświadczenia i wiem co potrafią "zmajstrować" wykonawcy. Ślepa wiara w OZC może zgubić, chyba, że się znamy i pilnujemy wykonawców, ale to temat na do innej dyskusji, bo równie dobrze można założyć że wykonawca C.O. badz osoba liczaca tez moze sie pomylic.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    A ja u siebie nie liczylem. Być może liczył to wykonawca dla wszystkiego powiększyłem lekko ocieplenie niż to które podałem wykonawcy C.O. i jest ok. Teoretycznie dobrana na styk a jestem z podlaskiego i jeszcze nigdy nie pracowała więcej niż 17 godz. W budownictwie mam trochę doświadczenia i wiem co potrafią "zmajstrować" wykonawcy. Ślepa wiara w OZC może zgubić, chyba, że się znamy i pilnujemy wykonawców, ale to temat na do innej dyskusji, bo równie dobrze można założyć że wykonawca C.O. badz osoba liczaca tez moze sie pomylic.
    żyj dalej w nieświadomości, że wykonawca coś liczył . Korzystał ze standardowego kalkulatora....jak pewnie olbrzymia większość i pewnie brał korektę na pewne detale (między innymi to jak "mądrze" gada inwestor i może jeszcze coś...)
    pisałem wcześniej - ja w moim konkursie ofert rozesłałem prawie 30 zapytań ofertowych, a ci dostawałem propozycje od 6kw - 15kw
    Co do OZC....
    Nie mówię o ślepej wierze w OZC, ale o ile dobrze pamiętam, to w tym programie w którym sobie te OZC robiłem, była możliwość zaznaczania tych błędów. Jeśli dobrze pamiętam (dawno tam nie zaglądałem) to zaznaczyłem zdecydowaną większość mostków które można było zaznaczyć
    Wolałem mieć dom gorszy obliczeniowo niż w rzeczywistości niż na odwrót...co do niektórych mostków wiedziałem od razu że je mam (ale problematycznie było je poprawić), a resztę dołożyłem jako dorobek różnych ekip
    aha, podczas tych lat które mieszkam, 1 dobę była temperatura -21C (obliczenia miałem dla -20/23) - więc miałem możliwość sprawdzenia w rzeczywistości, czy moje obliczenia były dobre. I okazało się, że tak(był taki zapas, jaki powinien być) - jeśli się pomyliłem, to naprawdę niewiele.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    A ja u siebie nie liczylem. Być może liczył to wykonawca dla wszystkiego powiększyłem lekko ocieplenie niż to które podałem wykonawcy C.O. i jest ok. Teoretycznie dobrana na styk a jestem z podlaskiego i jeszcze nigdy nie pracowała więcej niż 17 godz. W budownictwie mam trochę doświadczenia i wiem co potrafią "zmajstrować" wykonawcy. Ślepa wiara w OZC może zgubić, chyba, że się znamy i pilnujemy wykonawców, ale to temat na do innej dyskusji, bo równie dobrze można założyć że wykonawca C.O. badz osoba liczaca tez moze sie pomylic.
    Ale przecież nie po to się dokładnie ustala szczegóły i dla nich liczy, żeby potem to zmarnować. O tym też dosyć często się wspomina przy okazji OZC. Tu chodzi o świadomość inwestora. Natomiast zaniechanie zrobienia OZC to już kompletna wolna amerykanka, bo nawet nie ma możliwości odniesienia się do podstaw. A przypilnowanie kluczowych elementów nie jest znowu tak trudne.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #52

    Domyślnie

    @Kaizen - specjalnie dla ciebie, spisałem wczoraj i dzisiaj o tej samej godzinie liczniki pracy CO
    Na potrzeby CO przez ostatnie 24h PC pracowała 3h15m, były tak jak pisałem wcześniej 2 załączenia.Czy te informacje coś zmieniają??
    Wg mnie nie, bo to nie te dane są tutaj kluczowe.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #53

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza trzeba mieć jakiekolwiek pojecie co może byc. Moje oferty rozmiajały sie tylko o typoszereg pomp oferowanych przez danego montazyste. b
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Przy takim ustawieniu grzejesz przykładowo 22-6 w jednym cyklu? Nie wysysa "to" za mocno odwiertów? Tzn. nie spada w trakcie pojedynczego grzania za mocno temperatura w sondach?

    dodałem:

    U mnie jak mam ustawioną krzywą 2 i pozwalam grzać w nocy 23.30 do 3.00 to nie chce mi się włączyć w godzinach 13-15 dla temperatury zew. 5C i wyżej.
    Przecież z DZ wyssa ci dokładnie tyle ile dom potrzebuje , jak temperatura wali się na pysk podczas jednego dłuższego cyklu to masz za małą wydajność ...
    O krzywej napisałem wyżej...
    Ustawiacz sobie dwa zakresy temperatur jeden komfortu dla taniego prądu np 23* a drugi ekonomiczny dla drogiego prądu np 22*...
    Przykładowo
    13-15 i 2-6 jest 23* a 6-13 i 15-2 jest 22* ...( krzywą na max i zostaw ją w spokoju...)
    T.co na 35* ...
    Jak by był problem z ustawieniem " słupków " w tych godzinach to zamień / potraktuj komfortową jako ekonomiczną a ekonomiczną jako komfortową
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Jasiek widzę, że montujesz pompy Ecopower. Możesz napisać na forum lub na priv ile powinna kosztować C7 z montażem i podłączeniem pod kolektor poziomy wykonany przeze mnie? Jak duży powinien być kolektor pod taką pompę i 105m2 podłóg. Mam na myśli kolektor spiralny.
    Tak średnio całą kompletną " kotłownia" czyli pompa , zasobnik 300L ,wszystkie niezbędne materiały do podłączenia i robocizna to ok 19k ...
    Ja do takiej pompy i takiej powierzchni to robię 3x 200mb pe 32 ... DZ to jest ostatnią rzeczą na jakiej się oszczędza ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A po co ma liczyć...?
    Założy sobie C7 lub C9 i będzie zadowolony ...
    Ale pomiędzy 7 a 9 jest prawie 2 tys. różnicy, do tego jeszcze różnica na samym wymienniku i robią się zbyteczne koszty.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak średnio całą kompletną " kotłownia" czyli pompa , zasobnik 300L ,wszystkie niezbędne materiały do podłączenia i robocizna to ok 19k ...
    Ja do takiej pompy i takiej powierzchni to robię 3x 200mb pe 32 ... DZ to jest ostatnią rzeczą na jakiej się oszczędza ...
    Dzięki za info

    Mam jeszcze pytanie bo dostałem dobrą ofertę na pompy:
    1. STIEBEL ELTRON WPC 05 - 6kW - COP 4,85 , zbiornik 175l
    2. BUDERUS WPS 6 K-1 - 6kW - COP 4,6, zbiornik 183l nierdzewny

    Stiebel tańszy o 1500 zł. Która opcja wydaje się lepsza?
    Ostatnio edytowane przez drza ; 21-10-2016 o 12:10

  18. #58

    Domyślnie

    6kw bym się nie odważył wziąść do takiego domu, szczególnie że nie było liczone OZC
    tak jak pisał jasiek C7 lub C9 - albo z innego typoszeregu 8kw

    Myjk - większa moc, to lepsza praca w taniej taryfie, trzeba policzyć...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale pomiędzy 7 a 9 jest prawie 2 tys. różnicy, do tego jeszcze różnica na samym wymienniku i robią się zbyteczne koszty.
    DZ tez wieksze.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    6kw bym się nie odważył wziąść do takiego domu, szczególnie że nie było liczone OZC
    tak jak pisał jasiek C7 lub C9 - albo z innego typoszeregu 8kw

    Myjk - większa moc, to lepsza praca w taniej taryfie, trzeba policzyć...
    Według moich obliczeń na cieplowlasciwe przeciętna moc grzewcza wynosi 2,3kW, a maksymalna 5,1 kW (przy -20). Dodatkowo robię kominek, którym chcę palić w najzimniejsze dni, po to go własnie robię, ale także dlatego, że zawsze chciałem mieć kominek. A wracając do pytania to która z tych dwóch pomp lepsza? Buderus jakoś do mnie bardziej przemawia bo to w końcu Bosh, ale Stiebel też jest dużo dobrych opinii.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony