dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1

    Domyślnie grunt to glina, jaka izolacja fundamentów?

    Dzień dobry, będę stawiał dom z poddaszem, bez piwnicy, na glinie, sąsiedzi mówią że glina sięga głęboko kilka metrów. Tak więc teoretycznie woda może pochodzić tylko z opadów i wtedy będzie zalegać, chyba że natrafię na jakieś żyły wodne. Jakie zrobić izolacje fundamentów?

  2. #2

    Domyślnie

    Podciagam watek bo mnie tez to dotyczy, przynajmniej po czesci. U mnie fundament ma byc murowany z bliczkow betonowych. A sciany z bk. wiec wszelkie izolacje przeciwwilgociowe sa niezbedne. Byle by tylko nie przesadzic z tym izolowaniem

  3. #3

    Domyślnie

    A ja myślałem że GRUNT TO SPOKÓJ , sorry za żart
    z izolacją "bez przesady" najłatwiej się wstrzelić poprzez zapoznanie sie z sytuacją sąsiadów i dostosować do swoich warunków, poprzez szukanie info na forum dowiesz się tylko schematów i doświadczeń innych ludzi którzy mogą mieć całkiem inne warunki

    Pomyśl o produkcji ceramiki w końcu masz duże złoża GLINY

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam dom na glinie.
    Postawił bym na solidną izolację poziomą.
    Ja dałem podwójną papę dachową (asfaltową) + folią budowlaną.
    Pomalowałem jakimś cudakiem ekologicznym, którego nazwy już nie pamiętam boki wew. ścian fundamnetowej.
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  5. #5

    Domyślnie

    Pozioma izolacja jak i pionowa jest tak samo ważna, ponieważ prawa fizyki są nie ubłagane i wilgość będzie ciągnąć do góry po ścianach tak czy inaczej, co z tego że zaizolowałeś w pionie, a nie w poziome i odwrotnie przecież ława fundamentowa nie stoi na izolacji, ściany chłoną wilgoć itd , to tylko A QUESTION OF TIME kiedy wilgoć wejdzie w sciany a potem coraz wyżej i wyżej

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    glina to pól biedy, ja tez mam gline, najwaznijsze jest to jak wysoki amsz poziom wód gruntowych, wykop łopatą dołek ok. 1 m głeboki i zobacz czy dokopałes sie do wody, pogadaj z sasiadami, czy czasem nie zbiera im sie wiosna woda w piwnicy itd, jezeli wody gruntowe bedziesz mial na wysokosci 1 m, to musisz sie troche pobawic w tzw. ciezkie izolacje pionowe specjalna folia kubełkowa oraz w drenaze opaskowe. Jezeli masz gline, a wody gruntowe nisko, wystarczy 2 x przesmarowanie abizolem pionowo (ja smarowalam tez od srodka, a nie tylko na zewnatrz), i pape na izolacje pionowa + najlepiej na to jeszcze grubsza folie budowlana, najwaznijsze zeby byla zachowan ciaglosc izolacji.

    oczywiscie jest tez "profesjonalna" metoda badania gruntu -badanie geotechniczne, no i tak anprawde twoj dylemat powinien roztrzygnac kierownik budowy.
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  7. #7

    Domyślnie

    Muszę doprecyzować...
    Pomalowałem pionowo ściany od wew. lepikiem.
    Na zew. styropian + folia kubełkowa.
    Poziomo: 2 x papa dachowa + folia budowlana.
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  8. #8

    Domyślnie

    No to powodzenia życze ci żebyś nie odkopywał znowu całego budynku, popytaj jednak sąsiadów zanim zasypiesz może jednak trzeba będzie zrobić drenaż, łatwiej teraz niż potem.

  9. #9

    Domyślnie

    myślę że lepiej zrobić drenaż czyli postawić na pozbycie się wody niż na izolacje, - są tacy którzy twierdzą że nie mają one sensu (chodzi o te ciężkie przeciwwodne bo woda zawsze podejdzie, choćby nie wiem jakie były)
    drenaż pozwoli ci się jej pozbyć

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    myślę że lepiej zrobić drenaż czyli postawić na pozbycie się wody niż na izolacje, - są tacy którzy twierdzą że nie mają one sensu (chodzi o te ciężkie przeciwwodne bo woda zawsze podejdzie, choćby nie wiem jakie były)
    drenaż pozwoli ci się jej pozbyć
    Tak tylko, jeśli zrobisz drenaż to gdzie się pozbędeziesz z nich wody??
    Tak jak na mojej w większości jest glina to co z niej zrobić??
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  11. #11

    Domyślnie

    To zależy ile tej gliny macie , trzeba wykonać tzw studnie czyli dół poniżej poziomu drenażu i przekopać tak żeby miało już gdzię wsąkać czyli przebić się przez warstwę gliny, a jak głęboko będzie to wyrównać żwirem , no cóż trudne warunki macie ale trzeba sobie radzić opcja dla bogatych to większe szambo i częste wizyty szambiarek

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Muszę doprecyzować...
    Pomalowałem pionowo ściany od wew. lepikiem.
    Na zew. styropian + folia kubełkowa.
    Poziomo: 2 x papa dachowa + folia budowlana.
    Pod folią kubełkową powinna być jeszcze izolacja pionowa np. z lepiku.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geno
    Cytat Napisał Senser
    Muszę doprecyzować...
    Pomalowałem pionowo ściany od wew. lepikiem.
    Na zew. styropian + folia kubełkowa.
    Poziomo: 2 x papa dachowa + folia budowlana.
    Pod folią kubełkową powinna być jeszcze izolacja pionowa np. z lepiku.

    To zrozumiałe jeszcze się nie spotkałem z tym żeby sama folia w 100 % wystarczyła ze względu na to, że nie ma możliwości żeby panowie budowlanćy nie uszkodzili jej w jakimś miejscu a lepik itp. zawsze są dodatkową zaporą dla wilgoci. Sam obsypywałem i sie pilnowałem żeby nie uszkodzić i co???? - JAJCO też uszkodziłem.

  14. #14

    Domyślnie

    Dokładnie - a budowlańców nie upilnujesz bo w końcu nie budują dla siebie

    wodę z drenażu można wykorzystać np zbierając w zbiorniku betonowym, zamontować pompę (koszt max kilkaset zł) i mieć do podlewania ogródka.
    Przydałoby się zrobić jednak badanie wody w razie występowania wód gruntowych - bo jesli woda będzie mieć właściwości agresywne (tak jak u mnie na działce) to szkoda sobie kwachem ogródek podlewać ...

    Można też wykorzystać do mycia samochodu etc.
    A na pewno wymienić grunt - czyli wsypać do srodka piasek i obsypać dom żwirkiem i piaskiem

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    Można też wykorzystać do mycia samochodu etc.
    A na pewno wymienić grunt - czyli wsypać do srodka piasek i obsypać dom żwirkiem i piaskiem
    I myślisz, że takim działaniem poprawisz coś??
    Wg. mnie wręcz pogorszysz. Czy wiesz jakie działanie będzie tej obsybki piachem? Stworzysz pewną przestrzeń gruntu lepiej przepuszczalnego wśród nieprzepuszczalnego. Czy celem jest zrobienie sadzawaki wokół domu?? Ja też się nad tym zastanwiałem ale ze względu na to darowałem sobie to rozwiązanie które uważam za pogarszające a nie polepszające sytuację...
    Ja mam dom wyniesiony ponad istniejące "zero" gruntu wokół działki...co stworzyło taką górkę wokół od domu na dziłkę, z wierczchy ziemia pod spodem glina, więc woda na pewno nie zostanie przy fundamencie tylko spłynie po glinie na zew...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Miałem glinę i wodę.
    W porze deszczowej nie glinę tylko jakiś gnój się robił.
    Murowałem z bloczków betonowych, "rapówka", na to 3 razy Dysperbit.
    Od razu układałem drenaż.
    Ale zasypywałem go do samej góry(żwir za drogi, sypałem płukany kamień hutniczy).
    A warstwy wokół wyglądały tak.
    Na ścianę pokrytą tym dysperbitem nałożyłem folię kubełkową.Potem stare panele grzejnikowe odsunięte na szerokość stopy ludzkiej od ściany i to zagęszczałem gliną (jest dobrym izolatorem)
    Potem drenaż (wszystko owinięte geowłókniną żeby nie zatkać) i obok znów glina zagęszczona.
    Taki jest przekrój poziomy, patrząc od ściany fundamentowej.
    Stoi to 4-ty rok, a wiosną drenaż pompuje jak z pompy, takiej ręcznej.
    Woda ze studzienki zbiorczej wyprowadzona za działkę na dół do strumienia rurami PCV.
    Polecam tam gdzie glina takie wykonanie.Sprawdziło się.
    Piwnica sucha.

  17. #17

    Domyślnie

    ale ile się trzeba było napracować

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Ale przecierz glina sama w sobie jest izolacją przeciwwodną, wiec jak zasypisz gruntem rodzimym to będzie miał problem tylko z wodą opadową i po roztopach ale to już na całej działce.
    Ja też mam wysoki poziom wód grutowych i glinę. Podwójna izolacja pozioma papa, ściany fundamentowe - rapówka, dysperbit 3 razy, styropian i folia kubełkowa od strony gruntu (jako zabezpieczenie). Wszystko zasypane rodzimym gruntem. Do tej pory ok. (6 m-cy) a idą roztopy - zobaczymy.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał nurni
    Ale przecierz glina sama w sobie jest izolacją przeciwwodną
    Dokładnie.
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  20. #20

    Domyślnie

    Mam glinę do min.6m
    Mam wysoki poziom wód gruntowych.
    Mam pochyły teren.
    Nie mam kanalizacji,melioracji itp.
    Na fundament normalnie abizol,klej styropian,2xabizol.
    Zasypię gliną-to co napisał nurni.
    Nie robię żadnego drenażu-bo stworzę ,jak pisał Senser ,sadzawkę wokół domu.
    Nie użyłem folii kubełkowej-niepotrzebny wydatek,trudno dobrze ułożyć(patrz pawel237) a źle ułożona zrobi mi podziemne jeziorko dookoła domu.
    Na górze sypnę tylko 30-40 cm ziemi,żeby nie taplać się w błocie.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony