dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 196
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Tak się złożyło, że jestem kotlarzem. Siedzę w branży 30 lat. Skutki głupoty, polegającej na zamykaniu układów z kotłem na paliwa stałe naczyniem zamkniętym widzę bardzo często. Łącznie z ofiarami śmiertelnymi. Gdybyś chociaż raz coś takiego zobaczył, to może nie wypisywałbyś tego co powyżej.
    Czyli sam potwierdzasz, że chodzi tylko o brak wyobraźni i nadzoru nad kominkiem/piecem?
    Quis penis aquam turbant!!!

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Brak wyobraxni polega na stosowaniu do kominków z płaszczem wodnym naczyń wzbiorczych systemu zamkniętego. Zawór bezpieczeństwa nie rozwiązuje tutaj sprawy. Kominek nawet bez nadzoru ma być urządzeniem bezpiecznym. Dlatego stosuje się naczynia wzbiorcze systemu otwartego.
    Inne zabezpieczenie, to juz ten brak wyobraźni.

  3. #23

    Domyślnie

    Nie demonizujecie tak układu zamkniętego.

    Są kraje (ja w takim mieszkam), w których zupełnie legalnie można wpiąć piec na paliwo stałe (np. kominek z płaszczem wodnym) w układ zamknięty (bez wymiennika). Oczywiście przy odpowiednich zabezpieczeniach.

    A to, że ktoś się zatruł czadem (ba miał kocioł gazowy), czy poraził się prądem (bo miał instalację elektryczną), czy spadł ze schodów (bo miał dom z pięterkiem, a nie parterowy), itp., itd. w cale nie znaczy, że gaz jest be, że prąd jest be, że schody są be.

    Każdy system musi być odpowiednio wykonany, aby można go było użytkować bezpiecznie. A że ktoś sknocił układ zamknięty, ...
    GG 5410889

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Kocioł na drewno, a takim jest też kominek z płaszczem wodnym, jest bardziej podatny na korozję, niż kocioł węglowy. Żywot takiego kotła to 1/2 żywota kotła węglowego. Czyli 6 do 10 lat. Kocioł na drewno ma po 3-5 latach eksploatacji połowę swojej wytrzymałości na ciśnienie. Jeżeli nawet w początkowym okresie pracując na naczyniu wzbiorczym zamkniętym nic się nie stanie, to po 3-5 latach nastąpi jego rozszczelnienie, w najlepszym przypadku. Jeden kocioł na 10 pracujący w układzie zamkniętym wybucha. 9 tylko pęka. Nawet jeżeli kocioł nie wyleci z kotłownią w powietrze, to i tak jego żywot w układzie zamkniętym będzie o połowę krótszy. Dlatego pisałem, że nie widziałem kotła w układzie zamkniętym pracującego dłużej niż 4 lata. W układzie otwartym na kocioł działa ciśnienie tylko statyczne. W zamkniętym dochodzi dynamiczne i to ono łamie nam spawy. To wszystko.

  5. #25

    Domyślnie

    Dokładnie Szaruś dokładnie. System zamkniety wymaga od instalatora dużo wyobraźni i sporo pracy nad zabezpieczeniami zapewniajacymi poprawne działania pieca lub kominka.
    Argument, że ktoś instaluje kotły od 30 lat i widział niejedno nie do końca mnie przekonuje. Technologia poszła do przodu i nowoczesne piece c.o. z elektronicznym sterowaniem i zamknietym mechanicznie dopływie powietrza pozwalają na pracę w układzie zamknietym. To nie sa juz kozy czy piecyki z lat 70-tych i 80-tych gdzie gotowanie sie wody było normą. Moją instalacje także robił instalator z 30-letnim doswiadczeniem w branży i proponował mi stystem otwarty cyt. "jeśli pan sie upiera". Powiedział jednak, iż jest to system mniej wydajny. Dał mi na ten stystem gwarancje, która sam podpisał. Wiedział chyba, że w przypadku czarnego scenariusza pójdzie do mamra. Decyzje swoją konsultowałem jeszcze z kilkoma hydraulikami z odpowiednim doswiadczenie. Wszyscy twierdzili, że przy nowoczesnej instyalacji i piecu dopuszczaja system zamkniety z odpowiednimi zabezpieczeniami. Przeszedłem z tym systemem zimę z wyłaczeniem pradu włącznie i nic sie nie stało....Ale ja dmucham na zimne i pilnuje kominka, nie przeładowuje go i nie zachoduje sie jak rozhistertyzowana dewota.....
    Quis penis aquam turbant!!!

  6. #26

    Domyślnie

    Użytkuję kominek z płaszczem wodnym, który jest systemem otwartym, ale wewnątrz niego jest nagrzewnica systemu zamkniętego ogrzewającego cały dom (Turbokominek Makroterm 18kW). Wodę w płaszczu zagotowałem kilka razy (brak prądu, próby itp), drewna pakuję tyle ile chcę i nie siedzę i nie czuwam przy nim stale.
    Mam za to sąsiada, któremu wybuchł kominek z DGP Jak to zrobił ? Nie mam pojęcia. Palił mokrym, zamarzniętym dębem, czy grabem... Faktem jest, że stracił telewizor, parkiet, trochę sprzętów i wiarę w kominek z szybą. Dostawił kotłownię na węgiel, kaloryfery i kominek omija szerokim łukiem...
    Bzdury potrafią wciskać ci sprzedawcy...

  7. #27

    Domyślnie

    mam taki sam Makroterm. Raz mi się woda zagotowała i nic się nie wydażyło, wszyscy żyją i nic nie wybuchło

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    A czy tutaj jest mowa o tym, ze kominki określonej firmy wybuchają?
    Nie wybuchnie i po setnym zagotowaniu jak jest prawidłowo zabezpieczony.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Nie wybuchnie i po setnym zagotowaniu jak jest prawidłowo zabezpieczony.
    Skoro tak no to o co chodzi w tym całym sporze???
    Quis penis aquam turbant!!!

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drizzt
    Cytat Napisał Janussz
    Nie wybuchnie i po setnym zagotowaniu jak jest prawidłowo zabezpieczony.
    Skoro tak no to o co chodzi w tym całym sporze???
    Chodzi o to, że jak masz system otwarty to nie wybuchnie w cale (nawet po setnym zagotowaniu) a jak masz w zamknietym to w najlepszym razie skracasz żywotność kotła o 50%.
    pzdr.
    Woda nie ślepa, zawsze znajdze drogę.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Chodzi o to, że prawidłowe zabezpieczenie kotła na paliwa stałe, kominka z płaszczem wodnym polega na zastosowaniu naczynia wzbiorczego otwartego. Ma to pracować w systemie otwartym, nie zamkniętym.
    Naczynie przeponowe(zamknięte), plus zawór bezpieczeństwa nie może tutaj być nawet rozpatrywany, nie mówiąc o stosowaniu tutaj tego.
    Naczynie zamknięte można stosować w kotłach olejowych, gazowych, elektrycznych, czyli w takich kotłach, w których po osiągnięciu przez czynnik grzewczy założonej temperatury następuje natychmiastowe odcięcie źródła ciepła. W kotle, kominku z płaszczem wodnym na paliwa stałe, takie odcięcie natychmiastowe źródła energii nie jest możliwe.
    Nie mieści mi się w głowie, że na forum budowlanym można doradzać niebezpieczne rozwiązania.

  12. #32
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Janussz odpuść sobie, przerabialiśmy to z Bio wiele razy. nie ubliżając nikomu, oni się tacy urodzili, nic na to nie poradzisz, wiedzą lepiej a ty skostniały producent kotłów na paliwa stałe, nie wiesz co piszesz!
    niestety są instalatorzy którzy mówia że to ma działać w układzie zamkniętym i jak przeczytałeś podpisują się pod tym, no cóż taka ich wola, tylko dlaczego narażają klienta?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Janussz i Bio to ten sam gość

    Są instalatorzy, co zrobią wszystko, o co klient poprosi, byle, zeby dobrze zapłacił

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Odpuszczam. Masz rację, że to bez sensu. Tylko teraz następne nasuwa się pytanie: czemu i komu ma to forum służyć?
    Wymianie jakich doświadczeń?
    Ech.. Lepiej już grasować na psychiatryku

  15. #35
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Majeczko ja wiem o tym

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    Janussz i Bio to ten sam gość

    Są instalatorzy, co zrobią wszystko, o co klient poprosi, byle, zeby dobrze zapłacił
    Majka. A skąd masz takie wiadomości ?


    Do drugiej części Twojej wypowiedzi.
    To nie wina klienta, że prosi o taki, a nie inny system instalatora. Naczynie zamknięte montuje się kilkakrotnie krócej, a grosz za robotę ten sam.
    Tekst typu: Panie, otwarte to przeżytek, przekonuje klienta. A jak jeszcze dojdzie parę groszy zaoszczędzonych na rurach i kilka dziur w stropach mniej, to klient wniebowzięty jakiego kumatego instalatora los mu podesłał.

  17. #37
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    i to je prowda

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Takie trochę i śmieszne, i smutne zdarzenie mi się przypomniało związane z tematem.
    Przychodzi dziadek i wyrzeka na kocioł który kupił w firmie X. Trzy lata miał gwarancji i przez trzy lata serwis kilka razy w sezonie grzewczym mu ten kocioł łatał.
    Gwarancja minęła. Nie było już komu darmo łatać, to postanowił wymieć na dobry, a nie jakiś szmelc. Zakupił u nas kocioł jednego dnia, a drugiego był już z gębą. Panie mówi, ja tylko kilka szczapek drewna włożyłem i poszedłem odpocząć na tapczan. A tu jak nie gruchnie, to ja na podłogę spadł. Okazało się, że naczynie wzbiorcze mu zgniło, to hydraulik zaspawał mu rury bezpieczeństwa, bo po co?
    Panie weź pan tego majstra za gębę i niech teraz poprawi to co sknocił.
    Ale ja jego spotkał na rynecku

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Majka Ty sie w detektywa nie baw.

  20. #40
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    tak Janussz, było taniej a może za piwo? można się wybrać na łono Abrachama

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony