dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie Mieszacz schładza drugi obieg. Błędnie zaprojektowania instalacja?

    Witam,
    pragnę zaciągnąć Waszej opinie w niniejszej sprawie. Otóż kwestia wygląda tak: kocioł vaillant podgrzewa wodę, woda wybiega sobie rurką zasilającą i jest naprawdę gorąca, następnie zamontowany jest trójniczek, który rozdziela CO na dwa obiegi: 1.grzejniki i 2.podłogówka. Zaraz za trójnikiem, dosłownie 2cm na obiegu na podłogówkę zamontowany jest mieszacz, który schładza ten obieg do niższej temperatury. Za drugim rozgałęzieniem dla obiegu na grzejniki zamontowana jest pompa. Niby wszystko ok, ale problem polega na tym,że woda biegnąca na pierwszy obieg na grzejniki już w miejscu owego trójniczka i zaraz za nim jest sporo chłodniejsza niż przed trójnikiem. W skrócie - dotykam rurę przed trójnikiem - parzy, dotykam rurę za trójnikiem - jest ciepła ale sporo chłodniejsza. Podkreślam, mam na myśli w tej chwili obieg na grzejniki czyli ten bez mieszacza. Pytanie w tej sytuacji nasuwa się takie - czy to możliwe, że ze względu na bardzo bliskie umiejscowienie mieszacza drugiego obiegu przy rozdzieleniu obiegów, możliwe jest, że ten mieszacz schładza także obieg na grzejniki na który nie powinien mieć żadnego wpływu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jest możliwość że w taki sposób oddziałuje tak blisko położony mieszacz, ale dzieje się tak nie bez powodu.
    Na wejście mieszacza i zaworu trójdrogowego woda powinna tylko i wyłącznie dopływać jednak pompka umieszczona na obiegu grzejnikowym powoduje iż większość wody wędruje do niej oraz zabiera częściowo ochłodzoną wodę z mieszacza.
    Nie wiadomo jak obszerna jest instalacja grzejnikowa ale prawdopodobnie wystarczyła by do niej pompka w kotle, natomiast do wspomagania pętli podłogówki mieszacz powinien mieć swoją pompę.
    Spróbuj wyłączyć dodatkową pompkę dla obwodu grzejnikowego i jeśli sprawa wróci do normalności uzyskasz odpowiedź na nurtujące pytanie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-09-2016 o 12:39
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia. Dodam tylko, że obieg podłogówki także ma swoją pompę, które znajduje się dalej za mieszaczem. Czyli prawdopodobnie woda z mieszacza cofa się na drugi obieg pod wpływem mocy pompki na grzejniki? Może w takim pompka na podłogówkę powinna być ustawiona na mocniejsze obroty? Głupia sprawa, bo to czyste marnowanie gazu, piec traci energię na ogrzanie wody, która po chwili jest ochładzana.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Mnie również się wydaje, że pompka jest źle zamontowana. Zawsze się daje ją w obieg mieszacza by był tam obieg np. jak mieszacz uzna, że temperatura jest za wysoka i odetnie w całości obieg kotłowy a będzie tylko podłogówka musiała miec obieg. Tam bez pompki nie da rady. Co do grzejników to pompka z kotła powinna dać sobie radę sama.
    Chyba, ze jest bardziej rozbudowany układ

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Grzejników jest łącznie chyba z 12 więc być może dlatego została zastosowane dwie pompy, na każdy obieg po jednej. Sprzęgło jest na samym początku obiegu na wyjściu z pieca.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    jakoś nie widzę by gdzieś tu było sprzęgło
    Moje niedopatrzenie, skupiłem się na tym co według mnie jest problematyczne, nie sądziłem, że coś innego może mieć na to wpływ. W każdym razie sytuacja jest taka, że rura już za sprzęgłem jest gorąca ale już przy trójniku rozdzialającym obiegi robi się chłodniejsza. Po rozdzieleniu obiegów: - na obiegu grzejnikowym jest już chłodniejsza przed pompą, - na obiegu podłogówkowym zaraz na trójnikiem jest mieszacz więc tu oczywiste, że temperatura spada, dalej jest pompa także i w tym obiegu. Tylko dziwiło mnie to dlaczego rura się ochładza na obiegu na grzejniki skoro tam nic nie ma tylko trójnik po drodze, ale wychodzi na to, że rzeczywiście cofa się ochłodzona woda z mieszacza i dostaje się do tego obiegu tylko czy mieszacz w ogóle powinien pozwolić na taki efekt, być może jest uszkodzony?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamsonx Zobacz post
    Moje niedopatrzenie, skupiłem się na tym co według mnie jest problematyczne, nie sądziłem, że coś innego może mieć na to wpływ. W każdym razie sytuacja jest taka, że rura już za sprzęgłem jest gorąca ale już przy trójniku rozdzialającym obiegi robi się chłodniejsza. Po rozdzieleniu obiegów: - na obiegu grzejnikowym jest już chłodniejsza przed pompą, - na obiegu podłogówkowym zaraz na trójnikiem jest mieszacz więc tu oczywiste, że temperatura spada, dalej jest pompa także i w tym obiegu. Tylko dziwiło mnie to dlaczego rura się ochładza na obiegu na grzejniki skoro tam nic nie ma tylko trójnik po drodze, ale wychodzi na to, że rzeczywiście cofa się ochłodzona woda z mieszacza i dostaje się do tego obiegu tylko czy mieszacz w ogóle powinien pozwolić na taki efekt, być może jest uszkodzony?
    Jeśli w instalacji jest sprzęgło to całkowicie zmienia postać rzeczy.
    I instalacja według mnie jest OK.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_instalacji.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	35,0 KB
ID:	368532
    Powodem wychładzania wody prawdopodobnie jest źle przeprowadzona regulacja rotametrów podłogówki lub innych elementów.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-09-2016 o 20:07
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuje jeszcze raz za rady Panowie. Co do zaworu trójgłowego to odnotowałem (chociaż mam o tym blade pojęcia), że bez względu na jego skrajne położenie nie ma on wpływu na obieg grzejnikowy, natomiast w obiegu podłogówkowym działa moim zdaniem poprawnie. Dzwoniłem wczoraj do człowieka, który to wykonywał, zaproponował mi zmniejszenie biegu pompy na obiegu grzejnikowym, ale po zmniejszeniu biegu z III na I nie odnotowałem poprawy. Dorzucam zdjęcie tego osprzętu, gdyby ktoś miał jeszcze jakieś uwagi to będę wdzięczny. https://1drv.ms/i/s!AqpWJHUyoFOkgagH4xoqKvAnhusuTQ

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Wszystko jest dobrze i choć tego nie widać to na rurach PP są dwa trójniki łączące powrót do zaworu i sprzęgła.
    Moze być jeszcze podłączony zupełnie w drugą stronę i wyjście jest wejściem ale o to hydraulika nie podejrzewam.
    Widzę tam VR61/4 Vaillanta czyli zawór jest z siłownikiem sterowanym z pieca.
    Efekt moze być powodem wysysania przez pompkę od obiegu kaloryferów i dużej różnicy przepływów pomiędzy grzejnikami i podłogówką.
    Po skręceniu wszystkich kaloryferów np na 2 lub odkręceniu bardziej przepływu rotametrów w podłogówce efekt zaniknie z powodu zmniejszenia przepływu do kaloryferów względem podłogówki.
    Jeśli masz możliwość to przełącz prędkość pompki od grzejników na mniej i podłogówki na więcej a efekt prawdopodobnie ustanie lub będzie mniejszy.

    Swoją drogą kotłowanina rur niezła i można by to uzyskać dużo prościej..

    U mnie ten sam układ ale bez sprzęgła i pompki obwodu grzejników i nie ma efektu.
    Prawdopodobnie dlatego że pompka w kotle wymusza przepływ na zaworze tylko w jedną stronę zasilając od razu grzejniki a tu pompki wymuszają przepływ wysysając wodę ze sprzęgła.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-09-2016 o 13:43
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Pozwolę sobie jeszcze dorzucić swoje spostrzeżenia do tego dziwnego zjawiska. Mój mieszacz ma możliwość przestawienia w tryb "ręczny", więc tak wczoraj zrobiłem na próbę i przekręciłem pokrętło na maxa na niebieską skalę (czyli jeśli dobrze rozumiem, zamknąłem dopływ ciepłej wody, a włączyłem przepływ wody zimnej z "powrotu"). Po tej zmianie obieg grzejnikowy zaczął pracować normalnie, czyli woda nie wychładzała się i grzała jak powinna. Po zmianie z powrotem na maxa na czerwoną skalę (czyli wpuszczenie gorącej wody z pieca do obiegu podłogówkowego) problem powrócił. Natomiast prosiłbym o wytłumaczenie jak powinien działać mieszacz bo u mnie jak jest w mieszaczu ustawiony dopływ ciepłej wody do podłogówki to rura w obiegu podłogówkowym wcale się cieplejsza nie robiła. Czy to jest kwestia tego, że tam jest za wolny obieg i nie wpuszcza tej ciepłej wody tylko ona się cofa??. Przecież za mieszaczem jest pompa, która ustawiona na maxa czyli na III bieg. Pompa na grzejnikach też jest ustawiona na III bieg i w sumie zmniejszenie jej prędkości na I bieg nic nie zmienia.

    Jeszcze jedno pytanko. Jak dzwoniłem do fachowca, który to robił i powiedziałem mu żeby trzeba to poprawić bo przez to wychładza mi się woda w obiegu grzejnikowym i mam prawdopodobnie duże straty ciepła i marnuję duże ilości gazu (bo przecież piec grzeje na maxa, wydaje mu się, że w grzejniki puszcza temperaturę o wiele wyższą niż tam faktycznie dociera i efekt ogrzewania jest słabszy, więc po pierwsze piec musi dłużej grzać żeby dojść do odpowiedniej temperatury oraz woda na powrocie też wraca zimniejsza i potrzeba więcej spalania żeby ją znowu podgrzać) to on stwierdził, że to nie ma żadnego wpływu na zużycie gazu bo przecież wszystko podgrzane trafia do obiegu i nic się nie marnuje. Czy może ktoś mi to wytłumaczyć jeśli to prawda bo dla mnie to jest kompletna ściema.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    coś źle sprawdziłeś, w jednej z pozycji (zawór 3d zamknięty) instalacja za mieszaczem jest odcięta i wtedy całe ciepło musi wędrować do pompy na poziomym rurociągu zatem nie może być schłodzenia (przy dobrze zamontowanym zaworze).
    faktycznie jest tak jak mówisz.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsonx

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Po skręceniu wszystkich kaloryferów np na 2 lub odkręceniu bardziej przepływu rotametrów w podłogówce efekt zaniknie z powodu zmniejszenia przepływu do kaloryferów względem podłogówki.
    Jeśli masz możliwość to przełącz prędkość pompki od grzejników na mniej i podłogówki na więcej a efekt prawdopodobnie ustanie lub będzie mniejszy.

    .
    Dziękuje za propozycje rozwiązania problemu. Co do zmniejszenia pracy pompy na grzejniki to niestety nie pomogło, albo efekt był na tyle mały, że go nie odnotowałem. Trochę nie podoba mi się, także opcja z przykręceniem grzejników bo kurcze przecież nie po to wydaje się tyle kasy na kotłownię, żeby później pracowała na pół gwizdka w standardzie. Co do rotametrów - co to takiego? W szafce od podłogówki mam coś takiego jak na załączonym zdjęciu https://1drv.ms/i/s!AqpWJHUyoFOkgagJAzv260X5AL6Vvg (proszę się nie sugerować brakiem rurek bo to zdjęcie z budowy kiedy instalacja była w trakcie montażu ) Podłogówki łącznie jest około 25-30m2.
    Ostatnio edytowane przez kamsonx ; 29-09-2016 o 10:06

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    U góry są szklane bądź z tworzywa ale przeźroczyste wskaźniki szybkości przepływu wody w poszczególnych pętlach instalacji podłogowej
    Na dole są prawdopodobnie pokrętła służące do regulacji tego przepływu.
    W tych górnych rotametrach są wskaźniki które pływają na takiej wysokości na jakiej jest ustawiona szybkość przepływu wody.
    Skontroluj jaki jaka jest prędkość przepływu wody poustawiana w rotametrach.
    Rotametry mają podziałkę od 0 do 2,5 lub 5 i oznacza to ilość wody w litrach na minutę.
    Normalnie te rotametry znajdują się na powrocie i kręci się samymi rotametrami ale jest możliwość iż rotametry są umieszczone na zasilaniu a na powrocie są pokrętła regulacyjne do ustawiania prędkości przepływu wody w pętlach.
    Wtedy to zakres obrotu jest mały bo po 1 całym obrocie następuje całkowite zamkniecie przepływu w danej pętli.
    Spróbuj pokręcić tymi dolnymi pokrętłami lub samymi rotametrami tak aby stłumić prędkość wody na razie w jednej z pętli do poziomu 1,5 - 1,8 na podziałce.
    Jeśli to ci się uda to ustaw tak wszystkie rotametry.
    W ten sposób zostanie stłumiony za szybki przepływ wody w pętlach podłogówki, która nadal będzie odpowiednio grzała ale nie będzie powodowała wychładzania wody w obiegu grzejników.
    Taką regulację powinien przeprowadzić instalator który uruchamiał ogrzewanie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony