dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Temat: Kran na dachu

  1. #1

    Domyślnie Kran na dachu

    Będę miała płaski dach w systemie odwróconym umożliwiający piękne zagospodarowanie roślinami w donicach.

    Chciałabym dla wygody wyprowadzić na dach kranik z wodą. Jak powinna być wykonana ta instalacja, żeby nie było trudności ze spuszczaniem na zimę wody z tego odcinka rury?
    Z góry dziękuję za wszelkie cenne uwagi i doświadczenia.
    A może ktoś już wykonywał taki kranik?

  2. #2

    Domyślnie

    zgłoś to hydraulikowi który w skrzynce wstawi ci specjalny zawór umożliwiający spuszczanie wody

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    nic prostrzego, w strefie gdzie temperatura nie spada ponizej zera wstawiv zawor ale mam lepszy pomyls. A mianowicie zastosowac przewod grzejny np ELEKTRA self-tec, sa to przewody wykonanne specjalnie do tego celow, wlanczaja sie tylko gdy temperatura spadnie ponizej (chyba 2o), zuzywaja bardzo niewiele pradu, i koszt nie jes jakis strasznie duzy, a masz ten komfort, ze masz wode caly czas, nie musisz pamietac, aby ja spuszczac same korzysci, ja mam takim przewodem zabezpieczone 20 m rury z woda i puki co mi nie zamarzlo, a byly juz mrozy po prawie 30o

  4. #4

    Domyślnie

    Nie kombinuj aniu z przewodami grzejnymi tylko spuszczaj woda na zimę.
    Każdy hydraulik o IQ wyższym niż 80 zrobi ci ten układ bez problemu.

    Przewody grzejne sa fajne póki działają - o ile przestaną działać w gruncie
    i rura pęknie to problem jest mniejszy, niż taka sama rurka pęknieta gdzies
    w szybie kominowym na poziomie dachu.

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  5. #5

    Domyślnie Re: Kran na dachu

    kran jest na dachu. czyli woda "płynie do góry"
    na rurze która doprowadza wode na dach w pomieszczeniu ogrzewanym montuje sie zawór odcinający do nie go mocuje sie trójnik. Gdzie do jednej koncówki podłaczona jest rura co leci do kranu na dachu a do drugiej konćówki montuje sie kran. po co ten kran?
    idzie mróz. zakręcasz zawór odcinający. odkręcasz kran na dachu. odkręcasz kran na trójniku ( który jest za zakręconym zaworem odcinający) i całą wode spuszczasz z instalacji która mogła by zamarznąć. odkrecasz kran na dachu aby umozliwić swobodne spłyniecie wody.
    Koszt tej modyfikacji ok 30 zł. tania, skuteczna i o zywotnośći równie długiej co cała instalacja.( pod warunkiem spuszczenie wody podczas mrozu )

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    jak kolega wczesniej napisal, "pod warunkiem zakrecenia i spuszczenia wody"
    a zeby tego warunku nie bylo to tylko przewod
    ew. jak lubisz elektronike, to mozna zawor i do tego jakis silownik, sterowany kompem jeszce lepsze niz kabel, ale trzeba to lubic, bo "normalny" czlowiek tego by nie zrobil, a ja tak (ew. jakis zintegrowany zawor z jakims elektromagnesem czy czyms takim)

    zostaje jeszce warunek (piekne IF ) dostawy pradu, ale w 21. wieku, o podstawa

  7. #7

    Domyślnie

    Podsunęliście mi trzy dobre pomysły.... I co ja mam teraz wybrać?
    Podoba mi się pomysł invx - często późną jesienią nadciąga wyż: w nocy są już mrozy, a podlewać akurat trzeba dużo (co już ustaliliśmy w innym wątku).
    Chyba połączę wasze pomysły: 100 zł. powinno wystarczyć? (zaworek proxy = 30 zł i elektra self-tec 70 zł.)

  8. #8

    Domyślnie

    w sumie tez niezły pomysł 2 w 1
    gdy są przymrozki w nocy włanczasz elektryke i z rana mozna podlewać a gdy na dachu jest 30 cm sniegu,zakrecasz zaworek, oszczedzasz prąd i nie boisz sie ze gdyby go zabrakło instalacje rozwali
    ale...
    jezeli są to tylko nocne przymrozki to watpie czy by dało rade zamrozic wode w rurze,ewentualnie mozna by wybudować jakąś ocieplaną obudowe na rure lub poprostu puscic ją w izolacji.
    A po drugie trzeba by było ( tylko przy stosowaniu ogrzewania ) uwzględnic ogrzanie kranu ( wcale nie po to aby ręka do niego nie przymarzała ), szczególnie istotne to by było przy zaworach kulowych!
    gdzie w elemencie odcinającym po zakraceniu kranu zostaje zamknięta woda ( widac to jak sie wezmie zawór, podejrzy go od srodka otworzy i zamknie ) i przy duzej powierzchni kranu na mrozie woda ta bardzo szybko zamarznie i moze rozwalic zawór.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    nie ma problemy z zwaorami, ten przewod selftec, jest elastyczny, mozna go krzyzowac , i bez problemu mozna zrobic nim petelke wokol zaworu.
    on grzeje tylko w tych miejscach gdzie, em, spada ponizej ilus, niekonieznie od razu caly

  10. #10

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    a jak ja dziadostwa u siebie nie montuje w koncu 20m rury z woda to powazna sprawa,

  12. #12

    Domyślnie

    heh 20 m rury... mały pikuś
    powiem, ze bardziej mnie interesuje jak bedzie przeprowadzona rura przez dach... tak aby nie ciekło bo to spory problem przy odwróconym.
    czy to bedzie jakiś przewidziany otwór w stropie czy moze bedzie samobójcze prowadzenie rury w kominie
    ja i tak jestem za moim nie zelektryfikowanym pomysłem
    hmmm a czy te kabelki da sie zasilac z bateri ??
    zrobił bym sobie pentelki po jednej na kazde ucho drugi komplet zamontował bym sobie w rekawiczkach i mrozy nie były by mi straszne
    aaa jeszcze była by wersja deLux przewidująca ogrzewanie butów.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał proxy
    w sumie tez niezły pomysł 2 w 1
    gdy są przymrozki w nocy włanczasz elektryke i z rana mozna podlewać a gdy na dachu jest 30 cm sniegu,zakrecasz zaworek, oszczedzasz prąd i nie boisz sie ze gdyby go zabrakło instalacje rozwali
    ale...
    jezeli są to tylko nocne przymrozki to watpie czy by dało rade zamrozic wode w rurze,ewentualnie mozna by wybudować jakąś ocieplaną obudowe na rure lub poprostu puscic ją w izolacji.
    A po drugie trzeba by było ( tylko przy stosowaniu ogrzewania ) uwzględnic ogrzanie kranu ( wcale nie po to aby ręka do niego nie przymarzała ), szczególnie istotne to by było przy zaworach kulowych!
    gdzie w elemencie odcinającym po zakraceniu kranu zostaje zamknięta woda ( widac to jak sie wezmie zawór, podejrzy go od srodka otworzy i zamknie ) i przy duzej powierzchni kranu na mrozie woda ta bardzo szybko zamarznie i moze rozwalic zawór.
    co się niestety często zdarza - warto pamiętać o odkręcaniu kranu na zimę - u siebie tego nie zrobiłem i kranik sobie kapał - a w kulowych zaworkach jak zacznie kapać to dupa - najprościej wymienić na nowy - wydaje mi się że montaż dodatkowego kranika w budynku na pionie w celu spuszczania wody jest o wiele korzystniejsze niż jakieś grzejnie nie wiadomo co...co bedzie jak wyłacza prąd???
    rozszczelni rure i nic nie bedziecie wiedzieć dopóki was nie zaleje - woda a potem "krew"
    ---dałbym zawór odcinający, nad niego kranik (w budynku) a na daszku na zime odkręcałbym kran na zimę - wszystko - koszt niewielki i tylko ponoszony raz (materiały)
    przy rurze grzejnej - chocby niewiele brała prądu - brać go bedzie - i po co???
    niepotrzebny koszt zupełnie...
    ----
    pozdrowienia
    ...gust jest kwestią ... gustu??

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    a jak zapomnisz zakrecic ? w dzien moze byc +10 a w nocy -5 i po rurze. A tak o nic nie musisz sie bac ) a brak pradu ... hmm a co bedzie z CO jak zabraknie pradu ?? zapewne masz piec ktory wymaga zasilania

    Oczysiscie ze mozna taki kabelek zasilac z bateri, wystarczy zwykly UPS, taki jaki do PC sie uzywa

    Przeprowadzenie rury, tez nie powinno byc wiekszym problemem, W handlu, pelne roznego rodzajow kolnierzy uszczelniajacych, ktorymi bez problemu uzyszkasz szczelne polaczenie

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał invx
    a jak zapomnisz zakrecic ? w dzien moze byc +10 a w nocy -5 i po rurze. A tak o nic nie musisz sie bac ) a brak pradu ... hmm a co bedzie z CO jak zabraknie pradu ?? zapewne masz piec ktory wymaga zasilania

    Oczysiscie ze mozna taki kabelek zasilac z bateri, wystarczy zwykly UPS, taki jaki do PC sie uzywa

    Przeprowadzenie rury, tez nie powinno byc wiekszym problemem, W handlu, pelne roznego rodzajow kolnierzy uszczelniajacych, ktorymi bez problemu uzyszkasz szczelne polaczenie
    i koszty lecą w górę jak nie wiem co
    - zamiast kranu+trójnika+zaworu odcinajacego za złotych powiedzmy 50 zł (przesada) -

    masz rurę grzejną + koszty energii elektrycznej [(przez całą zime) bo przecież nie bedziesz jej właczać tylko wtedy gdy bedzie mróz - chyba że planujesz podłączenie tego do automatyki ... albo bedziesz siedział non stop przy termometrze sprawdzając jaka jest temperatura...]+ew. koszt baterii (o UPS nie wspomne)...
    jednym słowem zamiast kosztów jednorazowych ładujesz w niepotrzebne koszty ciagłe... PO CO????????
    ----
    a argument że zapomnisz zakręcić zaworu - cóz jeśli masz tylko takie argumenty przeciwko - to nie masz żadnych...
    ---
    pozdrawiam
    -------------------
    PS - spróbuj sobie odpowiedzieć - jakie korzyści przyniesie ci zastosowanie rury grzejnej.....według mnie - żadne...
    ...gust jest kwestią ... gustu??

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    masz rurę grzejną + koszty energii elektrycznej [(przez całą zime) bo przecież nie bedziesz jej właczać tylko wtedy gdy bedzie mróz - chyba że planujesz podłączenie tego do automatyki ... albo bedziesz siedział non stop przy termometrze sprawdzając jaka jest temperatura...]+ew. koszt baterii (o UPS nie wspomne)...
    nie rura grzejna a kabel grzejny jak jzu pisalem kabel ELEKTRA Selftec jest "inteligentny" be zadnej dodatkowej automatyki, wlacza sie ylko gdy jst zimno, malo tego wlancza sie fragmentami, co znaczy ze jesli jego polowa bedzie w pomieszczeniu, druga na zawnatrz, to jesi na zewnatzr temperatura spadnie, to bedzie grzala tylko ta polowka na zewnatrz Pobor pradu ma znikomy, a jesli mowisz o braku pradu to pomysl, co sie stanie jak do CO zabraknie pradu (przy kazdej nowszej bez pradu nie zadziala)

  17. #17

    Domyślnie i dalej nie odpowiedziałes na pytanie "po co"

    gratuluję...
    ---
    brak prądu w rozwiązaniu najprostszym nie przeszkadza, w rozwiązaniu twoim - sprawia że jest ono o dupe potłuc.
    ---
    i nadal bedę twierdził że najprostsze rozwiązania są najlepsze...
    ---
    pozdrawiam
    ...gust jest kwestią ... gustu??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony